نقد و بررسی اپلیکیشن آپارات، سرویس تماشای ویدئوی آنلاین

نقد و بررسی اپلیکیشن آپارات، سرویس تماشای ویدئوی آنلاین

آپارات یکی از پرطرفدارترین سرویس‌های اشتراک گذاری و تماشای ویدیو در ایران به شمار می‌آید که توانسته است جای خالی چنین سرویسی را در ایران پر کند. این شبکه برای ارائه سرویس بهتر به کاربران تلفن‌های هوشمند خود، اپلیکیشنی را درنظر گرفته است که در ادامه به نقد و بررسی نسخه اندروید آن خواهیم پرداخت. با عصر ارتباط همراه باشید.

 

سرویس آپارات را میتوان یک جایگزین شایسته و مناسب برای همتای خارجی خود دانست که مدت‌ها پیش از دسترس کاربران ایرانی خارج شده و قبل از ارائه سرویس آپارات، جای خالی چنین سرویسی برای کاربران ایرانی حس میشد. در این سرویس کاربران می‌توانند به ایجاد کانال و بارگذاری ویدئو در آن و به تماشای آنلاین ویدیوهای دلخواه خود بپردازند. به علاوه سرویس آپارات لینک دانلود ویدئوی مذکور را نیز در دسترس کاربران خود قرار میدهد تا به راحتی بتوانند آن را دانلود کنند. از دیگر قابلیت‌های مهم این برنامه نیز امکان تماشای زنده شبکه‌های تلویزیونی است.

با توجه به تعداد بالای کاربران گوشی‌های هوشمند، سرویس آپارات برنامه‌ای به صورت رایگان برای سیستم عامل های اندورید، iOS و ویندوزفون عرضه کرد تا خدمات خود را در قالب یک اپلیکیشن در اختیار این دسته از کاربران خود قرار داد. این برنامه که وبسایت آپارات را برای کاربران گوشی‌های هوشمند اختصاصی میکند، در مدت زمان کوتاهی پس از عرضه توانست تا به یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌ها مبدل شود.

 

رابط کاربری

یکی از نقاط قوت این اپلیکیشن، رابط کاربری ساده و زیبای آن است که در هنگام ورود به برنامه به خوبی حس میشود. تمامی بخش‌های مختلف این برنامه برای دسترسی سریع در قسمت پایینی صفحه اصلی آن گنجانده شده‌اند و برای رجوع به هرکدام تنها کافیست تا قسمت مشخص شده را لمس نمائید.

در بخش بالایی صفحه اصلی این برنامه آیکون جست و جو و آیکون سه‌خط منو کناری و در قسمت پایینی صفحه اصلی بخش‌های خانه، پخش زنده، دسته‌بندی‌ها، دنبال شدگان و دانلودها قرار گرفته‌اند که در ادامه به‌بررسی هرکدام از آن‌ها به‌صورت جداگانه خواهیم پرداخت. منوی برنامه که از قسمت بالایی و سمت راست صفحه اصلی آن در دسترس است شامل گزینه‌هایی چون جدیدترین‌ها، پربازدیدترین‌ها، آپارات کودک و آپارات فیلیمو میشود. آپارات کودک و آپارات فیلیمو هرکدام محتوای مناسب برای کودکان و علاقه‌مندان به فیلم و سریال را در اختیار کاربران گذاشته و به صورت جداگانه قابل دانلود هستند.

چینش و طریقه استفاده

در ابتدای ورود به برنامه صفحه مربوط به بخش خانه دیده میشود که گلچینی از ویدئوهای پربازدید و یا مورد علاقه‌ی کاربر رابه نمایش درخواهد آورد. اگر کاربر این برنامه در آپارات عضویت داشته باشد، میتواند از آیکون دایره‌ای شکل موجود در قسمت پایینی و سمت چپ آن برای آپلود کردن ویدئوی خود استفاده کند و پس از آپلود ویدئو مدنظر نیز میتواند به ویرایش جزئیات آن اعم از برچسب‌ها و دسته بندی‌ها بپردازد تا به راحتی قابل جست و جو باشد. از این نظر اپلیکیشن آپارات محدودیت‌های زیادی را نسبت به نسخه وبسایت خود دارد، چرا که از طریق وبسایت آپارات میتوان چندین ویدئو را به صورت همزمان از طریق دستگاه شخصی و یا از طریق لینک سرویس یوتیوب آپلود کرد.

 

پخش ویدئو

پخش ویدئوها به وسیله عمودی نگه داشتن گوشی به صورت تمام صفحه انجام شده و در صورت افقی نگه داشتن آن، قسمت بالایی صفحه به پخش ویدئو و پایینی آن به معرفی ویدئوهای مشابه اختصاص داده میشوند. البته نکته‌ای بسیار منفی در این قسمت وجود دارد و آن پخش ویدئوها بدون زدن هیچ کلید خاصی همانند Play است، بدین صورت که به محض ورود به بخش هر ویدئو، پخش و بارگذاری آن ویدئو انجام خواهد گرفت و بطور مثال کاربرانی که تنها قصد خواندن نظرات را داشته باشند، به ناچار مجبور به از دست دادن مقداری از دیتا خود خواهند شد.

 

 

پخش زنده

از بخش پخش زنده اپلیکیشن آپارات میتوان به شبکه‌های داخلی تلویزیون اعم از شبکه یک، دو و سه سیما و 12 شبکه دیگر به صورت شبانه روز و آنلاین دسترسی داشت و با توجه به سرعت اینترنت میتوان تا کیفیت ویدئوی دریافتی را تنظیم کرده و ویدئوهای دریافتی را به صورت روان تماشا کرد. بخش بعدی متعلق به دسته‌بندی‌ها است که بوسیله آن میتوان ویدئوها را فیلتر کرد. دسته‌بندی‌های نظیر بازی، سلامت، بانوان، کارتون و چندین و چند دسته بندی دیگر در آپارات برای ویدئوها درنظر گرفته شده است تا کاربران به سهولت به دسته‌های خاص ویدئوها دسترسی داشته باشند.

 

 

دو بخش آخر برنامه مربوط به دنبال شدگان و دانلودها هستند. در قسمت دنبال شدگان میتوان به ویدئوهای ارسالی از طرف کاربران دیگر و یا کانال‌های موجود که توسط کاربر برنامه دنبال شده اند به صورت یک‌جا دسترسی داشت و بخش دانلودها نیز مربوط به ویدئوهایی است که کاربر برنامه دانلود کرده و در این قسمت به صورت آرشیو به ذخیره درآمده‌ است.

 

جمع‌بندی

در مجموع اپلیکیشن آپارات یک آرشیو آنلاین و خوب ویدئو است که قابلیت‌های بسیار خوبی را در اختیار کاربران خود قرار میدهد. قابلیت‌هایی نظیر دسترسی به ویدیوهای محبوب، پخش آنلاین شبکه های تلویزیونی و امکان دانلود ویدیوها با کیفیت دلخواه تنها چند نمونه از قابلیت‌های آپارات هستند که میتوان نام برد. طراحی و عملکرد ساده و روان اپلیکیشن نیز به نکته‌های مثبت آن می‌افزاید اما چند اشکال و محدودیت کوچک و بزرگی که دارد باعث میشود تا برخی از کاربران وبسایت آپارات را به برنامه آن ترجیح بدهند.

نقد و بررسی اپلیکیشن آپارات، سرویس تماشای ویدئوی آنلاین


../../../دریافت از کافه بازار