اوج کیفیت عکاسی با یک دوربین جمع‌وجور RX100 V سونی

اوج کیفیت عکاسی با یک دوربین جمع‌وجور RX100 V سونی

محسن آرونی

هر کسی که درباره دوربین‌های کامپکت پیشرفته مطالعه کرده باشد، با نام سری RX100 سونی آشنا است. زمانی که سونی برای نخستین بار یک سنسور یک اینچی را در دوربینی جیبی قرار داد کمتر کسی آینده‌ای برای آن متصور بود، اما هم‌اکنون پنجمین نسل از این دوربین، خود را برای ورود به بازار آماده می‌کند و نسل به نسل نیز بر امکانات جالب آن افزوده می‌شود. دوربین RX100 V که در اکتبر سال ۲۰۱۶ معرفی شده سنسوری ۲۰ مگاپیکسلی با وضوح‌یابی تشخیص فاز دارد و می‌تواند تصاویر را با سرعت ۲۴ مگاپیکسل همراه وضوح‌یابی پیاپی روی کارت حافظه ذخیره کند. بیشتر مشخصات فنی دستگاه نسبت به مدل قبلی بدون تغییر مانده اما هر کسی که اوج کیفیت عکاسی و فیلم‌برداری را در یک بدنه جمع‌وجور بخواهد، انتخابی جز این دوربین نخواهد داشت.

بدنه و طراحی

ظاهر دوربین RX100 V نسبت به نسل قبلی بی‌تغییر مانده و تغییری در کارکرد نمایشگر، فلاش و چشمی دوربین ایجاد نشده است. ابعاد دستگاه برابر ۱۰۲ در ۵۸ در ۴۱ میلیمتر است و پس از قرار دادن باتری داخل آن وزنی معادل ۲۹۹ گرم پیدا می‌کند که رکوردی معقول برای یک دوربین کامپکت به‌حساب می‌آید. پوسته این دوربین از فلز ساخته شده و همانند سایر محصولات سونی کیفیت مونتاژی عالی دارد و به‌علاوه یک پوشش ضد آب نیز توسط سازنده برای آن ساخته می‌شود که خرید آن حدود ۳۵۰ دلار هزینه دربر دارد. با کمک این پوشش می‌توان دوربین را تا عمق ۴۰ متری آب همراه برداشت و عملکرد تمام دکمه‌ها، حتی حلقه اطراف لنز نیز با کنترل‌های فیزیکی آن قابل دسترسی است. نمایشگر دستگاه که از نسل قبلی دوربین بدون تغییر مانده قطری معادل سه اینچ و رزولوشنی برابر 2/1 میلیون پیکسل دارد و به طرز آزاردهنده‌اي هنوز به فناوری ارتباط لمسی مجهز نشده است. علاوه بر این، نمایشگر می‌توان از چشمی ۲.۳۶ میلیون پیکسلی دوربین نیز برای کادرگیری استفاده کرد که با زدن کلید اختصاصی از بدنه بیرون می‌جهد و پس از آن باید با دست آن را خارج کرد. باتری لیتیومی دوربین RX100 V را که در بخش تحتانی نصب می‌شود می‌توان از طریق USB شارژ کرد و رکورد CIPA برای دوام آن تنها ۲۲۰ عکس است. رکوردهای CIPA همیشه با ثبت تعداد زیادی عکس با فلاش همراه است و اگر از این ویژگی استفاده نمی‌کنید می‌توانید از دوام بالاتر باتری دستگاه مطمئن باشید، اما خرید یک باتری یدکی همیشه گزینه عاقلانه‌تری به‌حساب می‌آید.

کنترل‌ها و تنظیمات

بخشی از جذابیت دوربین RX100 V به‌ خاطر وجود کنترل‌های فیزیکی متعدد آن است که در صورت همراه شدن با نمایشگر لمسی حتی بهتر نیز می‌شود، اما سونی به‌دلیلی نامشخص از ارايه این قابلیت روی دوربین‌های پیشرفته خود امساک می‌کند. در قسمت بالایی دوربین می‌توان انتخابگر حالات عکاسی، دکمه روشن و خاموش، کلید زوم و دکمه شاتر را در مرکز آن مشاهده کرد و اندکی عقب‌تر کلید مکانیکی باز کردن فلاش دیده می‌شود. در بخش پشتی دکمه‌هایی برای مرور تصاویر، پاک کردن، فراخوانی منو و استفاده از یک پارامتر دلخواه (دکمه میانبر) نصب شده و پیچ فرمان عقب را می‌توان برای تنظیم فلاش، اطلاعات، نوردهی و عکاسی پیاپی به‌کار برد. دکمه فیلم‌برداری هم با وجود داشتن دایره‌ای قرمزرنگ در مرکز خود، با کلمه درشت MOVIE علامت‌گذاری شده تا هر کاربری بتواند آن را از فاصله دو متری تشخیص دهد. پایان پخش کنترل‌های دستگاه RX100 V حلقه اطراف لنز آن است که بدون داشتن کلیک مشخص در هر دو جهت می‌چرخد و می‌توان از آن برای تنظیم پارامترهای مختلف تصویربرداری استفاده کرد.

کارایی و کیفیت

لنز و سنسور دوربین RX100 V نسبت به مدل قبلی تغییر اساسی نیافته و هنوز همان ترکیب سنسور یک اینچی ۲۰ مگاپیکسلی با لنز ۲۴ تا ۷۰ میلیمتری با گشودگی f/1.8-2.8 در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. برخي تفاوت‌های جزيی اما مهم دو دوربین را از هم متمایز می‌كند؛ جزيياتي كه چشم هر کاربری را به خود جلب خواهد کرد. وجود ۳۱۵ نقطه حساس به فاز، سرعت و دقت وضوح‌یابی دوربین را به نحو چشمگیری بهبود می‌دهد، به‌طوری که می‌تواند تصاویر ۲۰ مگاپیکسلی را با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه همراه وضوح‌یابی مجدد پس از ثبت هر عکس روانه کارت حافظه کند. در حالت JPG می‌توان ۱۲۰ عکس را در 3/6 ثانیه ثبت کرد و در صورت تبدیل فرمت به RAW بافر دستگاه برای ثبت ۶۰ عکس طی 5/2 ثانیه کفایت خواهد کرد. نقطه قوت دیگر این دوربین فیلم‌برداری آن است که با کیفیت 4k/30p همراه زوم و صدای استریو انجام می‌شود، اما کاربران می‌توانند با کاهش کیفیت به 1080p سرعت ضبط را به ۱۲۰ فریم در ثانیه برسانند. تمام این ویژگی‌ها با کیفیت عالی و نویز کم یک سنسور یک اینچی همراه است که ارزش خرید این دوربین کوچک، مجهز و البته گران‌قیمت را افزایش می‌دهد و آن را به بهترین دستیار عکاسان، فیلم‌برداران و مستندسازان جوان تبدیل می‌کند.

اوج کیفیت عکاسی با یک دوربین جمع‌وجور RX100 V سونی


دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه