نقد و بررسی بازی موبایلی EA Sports UFC

نقد و بررسی بازی موبایلی EA Sports UFC

چقدر از دیدن یک ورزش و مبارزه خشمگین لذت میبرید؟ اکثر ما از دیدن چنین فیلم‌ها و مبارزات رزمی‌ای هیجان زده میشویم و شاید این موضوع را مدیون استاد بزرگ هنرهای رزمی یعنی بروس لی باشیم. حال با فلش‌بکی به گذشته میخواهیم به بررسی بازی موبایل EA Sports UFC بپردازیم.

 

مبارزات UFC که شاید خشن‌ترین مسابقات رزمی قانونی در سراسر جهان باشد، طرفداران بسیاری را توانسته جذب خود کند. باید برگزاری چنین مسابقاتی را نیز مدیون همان بروسلی باشیم که با سبک خود از هر رشته و سبک خاص دیگری حریف میطلبید؛ برای مثال در یکی از قسمت‌های فیلم‌های او شاهد مبارزه‌ی وی با یک جودوکار بودیم. مسابقات UFC نیز از همان قانون یعنی بی‌قانونی در مسابقات و آزاد بودن سبک و رشته در آن پیروی میکند و مبارزان از هرسبکی که باشند میتوانند در آن شرکت داشته و به مبارزه بپردازند. برای مثال در این مسابقات شاهد حضور سبک‌هایی نظیر کشتی‌کج، مویتای و یا بوکس هستیم.

 

حال به لطف استدیو کانادایی EA Sports میتوان این هیجان را بر روی کنسول‌ها و حتی گوشی‌های موبایل خود شخصاً تجربه نمود و با حریفان به مبارزه پرداخت. پیش از این استدیو، نسخه‌های مختلفی از سری بازی Ultimate Fighting Championship توسط شرکت های مختلف عرضه شده بود اما نسخه EA Sports UFC زمین تا آسمان با تمام آن نسخه‌ها از نظر کیفیت و محتوا فرق دارد؛ زیرا که EA Sports متخصص شبیه سازی عناوین ورزشی است. همه‌ساله این شرکت عناوین بسیاری نظیر: سری بازی FIFA ،NFL ،NCAA Football و… که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند را عرضه میکند و اینبار نوبت آن رسیده است که نام ورزش UFC را نیز بین آن‌ها ببینیم.

 

 

اولین نسخه‌ی این استدیو در زمینه ورزش UFC در سال 2014 تحت عنوان EA Sports UFC ارائه شد که به نوعی اولین نسخه از ورزش UFC برروی کنسول‌های نسل هشتم و سیستم‌عامل‌های گوشی‌ها نیز لقب گرفت. این بازی دقیقا همان‌چیزی است که طرفداران ورزش‌های رزمی منتظر آن بوده‌اند و بالاخره پس از مدت‌ها عرضه بازی حد متوسط و ضعیف در زمینه ورزش‌های رزمی، این آرزو به دست EA Sports برآورده شد. حال دوسال از عرضه بازی EA Sports UFC میگذرد و نسخه جدید این بازی تحت عنوان EA Sports UFC 2 برای کنسول‌های نسل هشتم و سیستم عامل اندروید نیز عرضه شده است.

اما امروز میخواهیم به بررسی راندمان نسخه‌های موبایل قسمت اول این مجموعه دو قسمتی یعنی EA Sports UFC پرداخته و با تاریخچه کمپانی UFC آشنا شویم.

 

 

گیم‌پلی

همانطور که اشاره شد پس از چندین سال ارائه نسخه‌های مختلف از بازی‌های ورزشی در زمینه رزمی، نوبت به EA Sports رسید، تا هم هنر خود را در زمینه شبیه‌سازی ورزش‌های مختلف را به رخ دیگر شرکت‌های بازی‌سازی بکشد، و هم طرفداران بیشمار ورزش‌های رزمی را به آرزوی دیرینه خود برساند. بازی موبایل EA Sports UFC، به معنای واقعی کلمه یک بازی هیجان انگیز و پر از چالش‌های اعتیاد آور است که هر قسمت از آن سرگرم کننده خواهد بود. به علاوه EA Sports UFC در هر بخش غافلگیری‌های خاصی برای کاربر خود درنظر گرفته است که به تدریج با آنها آشنا میشود.

 

 

شیوه مبارزات و انتخاب کاراکتر در بازی بدین صورت است که ابتدا یک کاراکتر در دسترس خواهد بود و با انتخاب آن و انجام مبارزات به تدریج میتوان بوسیله چند کاراکتر مختلف به انجام مسابقات Story مانند و تقویت مبارزان خود پرداخت. یکی از این غافلگیری‌ها، طراحی کاراکترهای بازی، لباس‌های آن‌ها و در کل جزئیات آن‌ها حتی در نسخه موبایل است که بازیکن را شگفت زده خواهد کرد.

به علاوه حرکات کاراکترها منحصر به فرد بوده و چنان خوب طراحی شده اند که سنگینی ضربات را حس خواهید کرد. هر کاراکتر چندین و چند فن مختلف مخصوص خود دارد که سرآمد آن‌ها زمانی که نوار قدرت کاراکتر پر میشود در اختیارتان گذاشته خواهد شد. به علاوه درجه سختی مسابقات به تدریج و با افزایش قدرت کاراکتر شما نیز افزایش میابد.

 

 

هر مسابقه و مبارزه اصول و تکنیک خاص خود را خواهد داشت؛ بطوریکه اگر حریف شما از شما قویتر است، باید ابتدا گارد گرفته و سپس سعی در بدل کردن حرکاتش داشته باشید تا به مرور زمان خسته شود و سپس با استفاده از فن‌های قدرتی خود که بوسیله پرشدن نوار قدرت میتوان اجرایشان کرد، حریف خود را شکست دهید، و اگر شما بر حریفتان برتری دارید میتوانید با ضربات مهلک و پی‌درپی، آن را از پای دربیاورید. همانند مبارزات واقعی به دو روش میتوان بر حریف پیروز شد؛ اولین راه پیروز شدن از طریق امتیاز است که هرکدام از مبارزین که بیشترین ضربات را به حریف وارد کند، در پایان زمان مسابقه پیروز اعلام خواهد شد، و دومین راه پیروزی از طریق KnockOut است.

 

 

 این نسخه دارای ۷۰ مبارزه از چهار بخش مختلف است و برای دفاع و حمله از سیستم کنترل لمسی بهره می‌برد. همینطور این نسخه دارای سیستم رده‌بندی و جایزه درون‌بازی نیز هست و مبارزان بسیار معروفی در بازی وجود دارند که بهتر است برای خراب نشدن غافلگیری بازی، اسمی از آن‌ها آورده نشود. در کل در نسخه موبایلی این بازی، شاهد گیم‌پلی بسیار روان و سرگرم کننده هستیم که پس از مدت زمانی اندکی از تجربه آن، بازیکن به آن اعتیاد پیدا خواهد کرد.

 

 

گرافیک بازی

از نظر کیفیت گرافیکی EA UFC، هیچ حرفی را برای گفتن باقی نمیگذارد، چرا که طبق گفته الکترونیک آرتز، نسخه موبایل این بازی از همان کدهای نسخه کنسولی بهره می‌برد و همین موضوع کیفیت و جلوه‌های بصری بازی‌های HD را روی موبایل‌ها می‌آورد. جزئیات کاراکترهای بازی، از تتوهای روی بدنشان تا علامت‌های مختلف برروی لباس‌های آن‌ها، به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی شده‌اند و اصلاً حس نخواهید کرد که با یک بازی موبایل روبرو هستید.

 

 

در مجموع این بازی استاندارد جدیدی را برای بازی‌های مبارزه‌ای روی تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند تعریف کرده است و در نسخه موبایلی این بازی، شاهد گیم‌پلی بسیار روان و سرگرم کننده و گرافیک فنی و هنری زیبا و بی نقص هستیم که به جرات میتوان گفت که در کمتر بازی موبایلی شاهد چنین کیفیتی بوده‌ایم.