نقد و بررسی بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle، یک امتیاز مثبت دیگر برای نینتندو سوئیچ!

نقد و بررسی بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle، یک امتیاز مثبت دیگر برای نینتندو سوئیچ!

چگونه ربیدزهای یوبی‌سافت به سرزمین پادشاهی قارچ نینتندو راه پیدا کردند؟ خوشبختانه دردسری تازه برای ماریو و دوستانش در Mario+Rabbids ایجاد شده و همین بهانه کافیست تا بازهم یک اثر ناب و لذت بخش را تجربه کنیم. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی عنوان جدید نینتندو سوئیچ یعنی Mario + Rabbids: Kingdom Battle بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

قطعاً ربیدزها یا همان خرگوش‌های جذاب سری Rayman که با زبان گفتاری عجیب‌و غریب و البته آی‌کیو پایینشان به شهرت جهانی رسیده‌اند، جزو کاراکترهای محبوب دنیای گیم و انیمیشن به حساب می‌آیند. حال هجوم ربیدزهای یوبی‌سافت به سرزمین ماریو، باعث شده‌است که ماجراهای جدید و سرگرم کننده‌ای در سرزمین قارچ رخ دهد. پیشتر شرکت یوبی‌سافت وعده‌ی ساخت بازی‌های جدید و پشتیبانی از نینتندو سوئیچ را داده بود که طرفداران سوئیچ را به آینده این کنسول بسیار امیدوار کرده بود. پس از گذشت مدتی کوتاه از این وعده، اولین بار در نمایشگاه E3 2017، یوبی‌سافت طی نمایشی هیجان‌انگیز از همکاری خود و نینتندو خبر داد و به وعده‌ی خود جامه عمل پوشاند.

حال شاهد اولین بازی ارائه شده توسط یوبی‌سافت برای سوئیچ هستیم که Mario + Rabbids: Kingdom Battle نام دارد. این اولین بار نیست که نینتندو با کمپانی دیگری همکاری می‌کند و ماریو را به دست آن‌ها می‌سپارد و در گذشته نیز شاهد همکاری نینتندو و سگا در بازی ماریو و سونیک بوده‌ایم. اما نکته اصلی این است که آیا ثمره‌ی این همکاری میتواند به اثری ماندگار و قابل قبول مبدل شود یا خیر؟

 

 

داستان بازی

داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که خرگوش‌های خرابکار بوسیله اختراعی خاص دست یه یک خرابکاری تازه زده و به دنیای قارچ ماریو راه پیدا می‌کنند و مایه دردسر ماریو و دوستانش میشوند. حال ماریو با همکاری دوستان خود باید به دنبال خرگوشی که اختراع را در دست خود دارد بگردد و پس از نجات دادن دوستان خود، خرگوش‌های خرابکار را از سرزمین خود بیرون کند.

همانطور که مشخص است داستان بازی از عمق زیادی برخوردار نیست و با توجه به این که این بازی از حالت آنلاین بهره نمی‌برد، باید به همین بخش داستانی و بخش Co-op آن اکتفا کرد. در مجموع از نظر داستانی Mario+Rabbids کمی دلسرد کننده عمل کرده و از یوبی‌سافت انتظار می‌رفت تا از پتانسیل‌های خود برای روایت داستانی بهتر استفاده کند.

 

 

گیم‌پلی

Mario + Rabbids: Kingdom Battle یک بازی با  سبک نقش آفرینی است که هر لحظه‌از تجربه آن لذت بخش خواهد بود. درست از همان لحظه شروع بازی پیرامون شخصیت بازی را دنیایی رنگارنگ و پر از جنب‌وجوش فراگرفته و حتی زدوخوردهای بازی نیز بسیار جالب هستند. در مجموع کمتر صحنه‌ای از بازی است که نتواند لبخند را بر لب بازیکنان خود بیاورد.

به علاوه انیمشین‌هایی که در هنگام شکست و یا پیروزی در بازی به نمایش گذاشته می‌شوند، بسیار جالب و متنوع هستند. به لطف طراحی بی نظیر محیط بازی، گشت و گذار در دنیای ماریو که خود یکی از بخش‌های اصلی بازی است، به هیچ وجه خسته کننده و تکراری نخواهد شد.

دیگر بخش بازی مربوط به حل معما‌ها و باز کردن صندوقچه‌ها میشود که منجر به دستیابی به آیتم‌ها و اسلحه‌های جدید خواهد شد. بخش سوم نیز مربوط به زد و خوردهای جالب بین ماریو و دشمنانش میشود که به باس‌فایت‌ها می‌انجامد.

 

 

شخصیت‌پردازی

شخصیت‌ها و کاراکترهای این بازی، خود یکی از نقاط قوت آن محسوب می‌شوند و یوبی‌سافت به زیبایی توانسته است شخصیت‌های دنیای ربیدزها را با دنیای ماریو پیوند دهد. به علاوه معمولاً در بازی‌های ماریو شاهد تعداد بسیار کمی از شخصیت‌های قابل کنترل بوده‌ایم، اما در Mario+Rabbids یک سنت‌شکنی رخ داده و بازیکن میتواند تا سه شخصیت متفاوت را به طور همزمان هدایت کرده، برای آن‌ها مهارت‌های جدید کسب کند و با توجه به این‌که هر شخصیت مهارت‌های منحصر به فردی دارد، به مبارزه‌‌های خود تنوع ببخشد.

 

 

سلاح‌ها

استفاده از موشک، خودروهای جنگی و همچنین اسلحه‌های دیگر، نقطه قوت مبارزات این بازی است که تنوع در شیوه‌ی مبارزات را بسیار بالا برده‌اند. توانایی‌های خرگوش‌ها متناسب با توانایی‌های بازیکن خود متغیر هستند و به‌مرور زمان شاهد مبارزات چالش برانگیزتری در بازی خواهیم بود. هرکدام از نبردهای بازی، برپایه استراتژی خاصی هستند و قبل از شروع مبارزات، بازی به صورت تاکتیکال میدان مبارزه را نشان خواهد داد تا بتوان شیوه و نقشه‌ی مناسبی را برای آن انتخاب کرد. به طور کلی گیم‌پلی بازی به قدری سرگرم کننده و جذاب است که ضعف در داستان بازی را به کلی به دست فراموشی سپرده می‌شود.

 

 

گرافیک و صداگذاری

از منظر گرافیک فنی، شاهد نورپردازی‌های بسیار عالی وافکت‌های بسیار زیبا برای انفجارها هستیم. اما گهگاه در بازی و مخصوصاً در حین همین انفجارها شاهد افت فریم بوده‌ایم که این اتفاق به تجربه‌ی آن لطمه خواهد زد.

اما از نظر گرافیک هنری Mario+Rabbids، هیچ حرف و حدیثی را برای گفتن باقی نخواهد گذاشت و شاهد یکی از چشم‌نوازترین بازی‌های نینتندو سوئیچ هستیم. طراحی مراحل و محیط‌های بازی بسیار خلاقانه و با جزئیات بالا صورت گرفته است. شخصیت‌ها و انمیشن‌های بازی نیز با جزئیات بی نظیری طراحی شده‌اند.

 

 

در زمینه صداگذاری و موسیقی، شاهد ترکیب  صداگذاری سری بازی Rayman و Mario با یکدیگر هستیم. جذاب ترین بخش از صداگذاری مربوط به صداگذاری ربیدزها است که با زبانی نامعلوم و خنده‌هایی جالب، همواره باعث می‌شوند تا بازیکن تجربه‌ی بی‌نظیری از شنیدن صوت آن‌ها داشته باشد. صداگذاری بر روی دیگر المان‌های بازی نیز با جزئیات و بسیار خوب صورت گرفته است و در مجموع یوبی‌سافت در این بازی از چاشنی موسیقی به زیبایی هرچه تمام‌تر کمک گرفته  و با استفاده به موقع از آن باعث شده است که موسیقی و مراحل بازی به صورت مکمل عمل کنند و تجربه‌ای بی‌نظیر را در اختیار بازیکن بگذارد.

 

 

جمع‌بندی

قطعاً ایراداتی که در بازی وجود دارند (نظیر افت فریم که امید است تا در آینده با بروزرسانی‌ها حل شوند) نمی‌توانند تا تاثیر زیادی روی تجربه‌ی بازی بگذارند، اما ضعفی به نام نبود بخش آنلاین به تجربه‌ی چنین بازی‌ای لطمه می‌زند و همواره باعث حسرت خوردن کاربران آن خواهد شد. ولی به هرحال بازی Mario + Rabbids: Kingdom Battle یکی از پرمحتواترین و سرگرم کننده‌ترین عناوینی است که برای سوئییچ عرضه شده است و قطعاً تجربه‌ی لذت بخشی را برای بازیکن خود به ارمغان خواهد آورد.

نقد و بررسی بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle، یک امتیاز مثبت دیگر برای نینتندو سوئیچ!