نقد و بررسی بازی F1 2017، کدمسترز یک قدم به جلو

نقد و بررسی بازی F1 2017، کدمسترز یک قدم به جلو

بالاخره پس از یک سال انتظار چندی پیش جدیدترین قسمت از مجموعه F1 یعنیF1 2017 كه یکی از پرطرفدارترین‌های بازی‌های ریسینگ بوده است، عرضه شد. اگر شما هم مشتاق آن هستید که بدانید کدمسترز در ارائه یک بازی خوب همچنان راه موفقیت را پیش گرفته است یا خیر، با بررسی این بازی با ما همراه باشید.

معمولاً طرفداران بازی‌های ریسینگ به دو دسته متفاوت تقسیم می‌شوند. بخش اول که عمده‌ی بازیکنان ریسینگ را نیز تشکیل می‌دهند، افرادی هستند که علاقه به ترمز گرفتن نداشته و به دنبال دریفت و لایی‌کشیدن در خیابان‌ها هستند. اما مخاطبان بازی F1 به بخش دوم تعلق دارند، جایی که بازیکنان باید به مهم‌ترین اصل در مسابقات F1 که واقع‌گرایانه بودن است پایبند باشند.

مسابقات F1 که همانند رشته‌های ورزشی دیگر به صورت سالانه وارد فصل جدید خود می‌شود، هرساله طرفداران بیشتری را به خود جذب می‌کند. کسانی که عاشق سرعت هستند ولی آن را در چهارچوب قواعد و مقررات خاصی می‌پسندند، بیشتر به این رشته ورزشی گرایش خواهند داشت. به همین منظور چندین سال است که کدمسترز با شروع هرفصل از مسابقات F1، به تولید و ارائه یک بازی ویدئویی ریسینگ می‌پردازه و در مجموع می‌توان عملکرد این کمپانی در سال‌های اخیر را قابل قبول و حتی قابل تحسین خواند. همانطور که اشاره شد آخرین بخش از این مجموعه چندی پیش عرضه شد و در این مقاله آن را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

 

 

تغییر و تحول عظیم در F1 2017

چندین سال است که در مسابقات F1 شاهد عرض اندام و خودنمایی تنها یک تیم هستیم و آن مرسدس است که تمامی عناوین این مسابقات را به وسیله خودروهای فوق پیشرفته و دو راننده شاخص خود یعنی "لوئیس همیلتون و نیکو روسبرگ" ازآن خود می‌کردند. همانطور که اشاره شد در این مسابقات خبری از دریفت‌ها و لایی‌کشیدن‌ نیست و اگر قدرت موتور متغییر خودروها را نیز فاکتور بگیریم، تنها استفاده از DRS می‌تواند برای چند ثانیه سرعت خودرو را تا نهایتاً 10 تا 20 کیلومتر بر ساعت افزایش دهد. در نتیجه تمامی عوامل دست به دست هم دادند و این مسابقات به روند کسل‌کننده خود ادامه داد تا به صورت کامل در انحصار شرکت آلمانی مرسدس قرار بگیرد.

 

 

این رویه حتی به دنیای بازی‌های ویدئویی F1 هم سرایت کرد و به ناچار سازندگان بازی طبق اصل واقع گرایانه بودن یک بازی ورزشی، باید این برتری را در بازی خود برای مرسدس لحاظ می‌کردند. به طوریکه برای قهرمانی در گرندپری‌ها تنها می‌توانستیم روی تیم مرسدس حساب باز کنیم. اما پیش از اینکه مسابقات به صورت کامل یک طرفه شود، قوانین جدیدی وضع شد تا شرکت‌هایی نظیر فراری و ردبول خودشان را به مسیر مسابقه برسانند و توان مقابله با مهندسین نابغه خودروهای هیبریدی مرسدس را داشته باشند.

در واقع در سال 2017 قوانین جدید چنان شوری بر روند مسابقات وارد ساخت كه F1 را دچار هیجان بی‌سابقه‌ای کرده است. حالا مرسدس هم برای قهرمانی کار سختی پیش رو دارد چرا که به‌جز چالش قوانین، باید با چالش جدا شدن یکی از بهترین راننده‌های خود و قهرمان سال 2016 مسابقات یعنی نیکو روسبرگ نیز دست و پنجه نرم کند. حال خودروها با قوانین جدید منطبق و به‌روزرسانی شده‌اند و شاهد ماشین‌های عریض‌تر و البته سریع‌تر از گذشته هستیم. بی‌شک استودیو کدمسترز نیز از این هیجان بی‌نصیب نمانده و علت این امر را می‌توان عجله در ارائه نسخه جدید برای این مجموعه دانست. اما این عجله به این معنا نیست که روی ساخت بازی تمرکز لازم و کافی نبوده است، بلکه برعکس حتی خودروهای کلاسیک مسابقات خاطره‌انگیز هم در F1 2017 نقش‌آفرینی خواهند کرد.

 

 

Career Mode؛ پرطرفدارترین بخش بازیF1

از چند سال گذشته، کدمسترز تمامی علاقه‌مندان به سری بازی و مسابقات F1 را شیفته خود کرده است. این موضوع به این دلیل است که لذت حضور در گرندپری‌ها را به آنها هدیه می‌کرده است. این روند در F1 2017 هم ادامه خواهد داشت و شاهد بخشی هستیم که می‌توان به خلق یک راننده، انتخاب کلاه و تیم مورد نظر و در نتیجه به شروع یک کریر سراسر هیجان‌انگیز پرداخت. امسال تغییرات این قسمت به اضافه شدن چند انیمیشن‌، برخی تعاملات تیمی و چند تغییر کوچک دیگر خلاصه می‌شود، اما سازندگان این بازی هنوز هم نقطه قوت یک بازی در سبک F1 که از سبک‌های ورزشی و ریسینگ پیروی می‌کند، یعنی‌ واقع‌گرایانه بودن آن را مانند سال‌های گذشته در نظر گرفته‌اند و روند بازی کاملا قابل درک خواهد بود و در نتیجه لذتی وصف‌ناپذیر را به علاقه‌مندان دنیای F1 هدیه خواهد کرد.

 

 

سیستم جدید آپگرید خودروها

سیستم به‌روزرسانی جدید خودروها، یکی از پیشرفت‌های اساسی این نسخه نسبت به نسخه پیشین است که می‌توان با کمک تیم تحقیق و توسعه خود، با توجه به نوع خودرو و شرکت سازنده آن به ارتقای بخش‌های اصلی خودرو، یعنی شاسی، ایرودینامیک، سوخت و درنتیجه به قدرت دوام خودرو در حین مسابقات بپردازید. البته نوع آپگرید بستگی به تیمی دارد که بازیکن برای آن رانندگی می‌کند.‌ برای مثال بازیکن برای انجام مسابقات چالش‌برانگیز و سخت تیم‌هایی مانند مک‌لارن، هوندا، توروروسو و یا ویلیامز را باید انتخاب کند و در نتیجه اولویت تمرکز خود را باید روی افزایش قدرت موتور قرار دهد تا از قافله تیم‌های برتر عقب نماند. با گرفتن این تیم‌ها باید این نکته را در نظر داشت که خودروهای فراری یا مرسدس چنان سبقت‌هایی از این خودروها می‌گیرند که انگار بازیکن ثابت ایستاده‌ و در نتیجه باید از رقابت با آنها منصرف شود. اگرچه تمامی طرفداران F1 با این موضوع آشنایی دارند که وقتی این تیم‌ها را انتخاب می‌کنند، باید قید سکو را بزنند و هدف‌گذاری خود را روی رده‌های چهارم تا دهم قرار بدهند.

 

 

اما اگر بازیکن قصد دارد تا مسابقات را با قدرت و همچنین چند مقام اول تا سوم پشت سر بگذارد، بنابراين باید یکی از سه تیم مرسدس، فراری و ردبول را انتخاب کند و درنتیجه‌ این انتخاب اوضاع کمی متفاوت خواهد شد. از آنجایی که این سه تیم واقعاً چیزی به‌عنوان ضعف ندارند، از لحاظ ارتقا باید تمرکز روی بهبود شرایط مصرف سوخت یا مسائلی از این قبیل قرار بگیرد تا بتوان با دو تیم دیگر به رقابت پرداخت. به هر حال و با توجه به نوع تیمی که انتخاب می‌شود باید نقشه و برنامه‌ای داشت تا بتوان از میدان مسابقه سربلند خارج شد. با توجه به قابلیت‌های اضافه‌شده به این بازی از این حیث نیز بازی پیشرفت خوبی نسبت به گذشته داشته است.

 

 

در F1 2017 کسب هر مقامی سختی خودش را دارد؛ چه مقام اول و چه مقام دهم!

F1 2017  بازی است که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان قوانین آن را دور زد، مگر با کاهش درجه سختی بازی که آن‌هم به قیمت اُفت کیفیت مسابقه حاصل خواهد شد. حتی در حین مسابقه یک حرکت خلاف مانند بریدن یک پیچ منجر به جریمه خواهد شد؛ پس بدون شک انتخاب هر تیمی مسابقات چالش‌برانگیزی را به همراه خواهد داشت. چه فراری باشد و چه تیمی مانند رنو، همیشه و همیشه در آینه‌های بغل خودرو، خودروهایی دیگر دیده می‌شوند که منتظر کوچک‌ترین اشتباه از جانب بازیکن خواهند بود تا از او سبقت بگیرند و این بازیکن است که باید مدیریت کند، نقطه ضعف حریفان خود را بشناسد و فاصله ميان خود و ماشین پست سرش را افزایش دهد تا در نتیجه از خطر OverTake شدن دور شود.

 

 

البته که با خیال راحت مسابقه دادن در تمامی قسمت‌های F1 کلمه‌ای مضحک است و حتی اگر بازیکن فاصله زیادی هم با حریفان خود داشته باشد، همواره پیچ‌ها، کنترل وضعیت سوخت و دمای لاستیک و موتور برای او استرس‌زا خواهند بود.‌ با اینکه تمامی این موارد کم و بیش در قسمت‌های پیشین این مجموعه نیز وجود داشتند اما F1 2017 شاید بهترین بازی این سری باشد که توانسته حس استرس حین مسابقه را به بازیکن خود تزریق کند. به‌علاوه بهتر است از هدفون استفاده شود تا تعاملات و صحبت‌ها با مرکز کنترل که در پیت‌لین قرار دارند برای بازیکن لذت‌بخش و البته مفید باشند.

 

جذب طرفداران بیشتر

شیوه انجام مسابقات به گونه‌ای است که در پایان هر هفته از مسابقات، امتیازات کسب‌شده بازیکن به تیم و مهندسان ارجاع خواهد شد تا بنا به هدف‌گذاری تعیین‌شده، تمرین‌های مخصوصی برای او در نظر گرفته شده و براساس نقاط ضعف کشف‌شده، سیستم خودرو آپگرید شود. از این قبیل آموزش‌ها و کمک‌ها برای F1 2017 درنظر گرفته شده‌اند و موجب می‌شوند تا بازیکن‌ها با تکنیک‌های پیچیده مانند کنترل مصرف سوخت، تعیین استراتژی و انتخاب تایر آشنا بشوند. کدمسترز از این روش بیشتر برای آشنا کردن طرفداران جدید خود که تجربه چندانی در F1 ندارند استفاده کرده است که به نظر روشی بسیار خوب باشد.

 

 

اگر کاربر PC هستید، قید کیبورد را بزنید!

لاستیک‌های عریض‌تر و چسبندگی بیشتر خودرو به زمین به در F1 2017 به کنترل بهتر خودرو کمک بسیار زیادی خواهند کرد. برای مثال این موضوع کمک می‌کند تا ترمزگیری را دیرتر انجام داده و قبل از رسیدن به پیچ از نهایت سرعت ممکن لذت برد. اما گاز دادن و یا ترمز گرفتنِ به اندازه مشروط به نوع کنترلر بازیکنان خواهد بود. با اینکه عمده بازیکنان این بازی را کاربران کنسول‌ها تشکیل می‌دهند اما لازم به ذکر است که کاربران PC در صورت استفاده از کیبورد، با گاز دادن فقط سوخت خود را هدر خواهند داد و یا با ترمز گرفتن لاستیک‌های خود را از بین خواهند برد. درنتیجه نه‌تنها برای F1 2017 بلکه برای بيشتر F1ها، کیبورد اصلاً نمی‌تواند کنترلر خوبی برای کاربران باشد. دلیل این امر نیاز به پدال گاز و ترمز و البته فرمان با درجه‌های حساس Axis و Rotation است که کیبورد توانایی چنین عملکردی را ندارد. این درجه‌های حساس روی بيشتر کنترلرهای کنسول‌های نسل هشت و هفتمی وجود دارند.

 

 

بخش‌های دیگر بازی

جز بخش Career Mode و‌Grand Prix، بخش‌های دیگری مانند Time Trial و بخش جدیدی که برای اولین بار در سری بازی‌های F1 شاهد آن‌ هستیم، یعنی بخش Events در بازی وجود دارند. دو بخش اول به بازیکنان اجازه می‌دهند تا با افراد دیگر به رقابت بپردازد و عیار خود را در ميان آنها بسنجد. بخش Events نیز به‌عنوان یک بخش قابل دانلود در بازی در دسترس خواهد بود.

و اما بخشی که طرفداران خاص خودش را دارد، بخش مسابقات کلاسیک است که مسابقات خاطره‌انگیز را از سال 1988 تا 2010 از سنا تا سباستین فتل را بازگو خواهد کرد. در این بخش 12 خودرو و راننده وجود دارد که هرکدام در دوره خود جزو قهرمانان آن دوره بودند که خاطرات نوستالژیک آن دوره را بازسازی خواهد کرد. ورود به بخش آنلاین نیز راحت‌تر از سابق شده و می‌توانید از ميان مسابقات طولانی و یا کوتاه یکی را انتخاب کنید.

 

 

در کل برای وصف گیم‌پلی این بازی غیر از تعریف و تمجید نمی‌توان چیز دیگری را بیان کرد، ولی در هر صورت اشکالاتی نیز به آن وارد است که باید طی آپدیت‌های آن رفع یا کمرنگ‌تر شوند. مواردی مانند شبیه‌سازی تصادفات یا کوتاه بودن‌ Instant Replay'sها از جمله ایرادهاي آن هستند، ولی موضوع آشكار این است که کدمسترز گیم‌پلی‌‌ای را طراحی کرده که هرکس با هر پیشینه و تجربه‌ای می‌تواند از آن لذت ببرد.

 

 

گرافیک شاهکار بازی

کافی است در حین مسابقه به ظاهر اتومبیل خود نگاه کنید؛ در این لحظه هیچ‌چیز جز بي‌نظير بودن در آن نخواهید یافت. این سطح از کیفیت با وجود موتور بازی‌سازی آن یعنی EGO میسر شده و هر یک از 20 خودروی حاضر در F1 2017 با دقت بی‌نظیری طراحی شده‌اند. سازندگان این بازی برای طراحی ریزترین اجزای خودروها، هم وقت و هم دقت به‌خرج داده‌اند و با دقت می‌توان متوجه شد که بدنه فیبر کربنی آنها جهان اطراف جاده را به زیبایی هرچه تمام‌تر روی خودرو منعکس می‌کنند و تماشای آنها نیز لذت‌بخش است. به‌علاوه انعکاس نور خورشید و آب و هوای متغیر بازی زیبایی خاصی به آن خواهند بخشیدند. محیط اطراف پیست‌ها با جزئیات بسیار خوبی طراحی شده‌اند. قطرات باران و سرخوردن آنها روی شیشه کلاه راننده، بدنه ماشین و حتی روی پیست مسابقه زیبایی چند برابری به بازی می‌بخشند که تماشای آنها سیری‌ناپذیر است.

 

 

جمع‌بندی

چندین سال است که F1 در انحصار کدمسترز بوده و هرسال بازی‌هایی با پیشرفت‌های بیشتر و ویژگی‌های جدیدتری را می‌سازد. با عرضه F1 2017 می‌توان ادعا کرد که این سری از بازی‌ها به بلوغ خود رسیده است. ‌ F1 2016‌‌ چند نقص، به‌خصوص در بخش Career Mode خود داشت ولی F1 2017 نه‌تنها آن اشکالات را برطرف کرده، بلکه مواردی مانند بهبود‌ بخش مولتی‌پلیر، ارتقای خودروها و گزینه‌های بیشتر برای مسابقه دادن را در خود جای داده است تا لقب بهترین بازی سری F1 را از آن خود کند.

نقد و بررسی بازی F1 2017، کدمسترز یک قدم به جلو