نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

شاید بهترین انتخاب و ادامه برای سری بازی ولفنشتاین، نیوکولوسوس بود که استدیو ماشین گیمز با ساخت آن پدر سبک اول شخص تیراندازی را روسفید کرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

استدیو ماشین گیمز اخیراً جدیدترین عضو مجموعه ولفنشتاین به نیوکولوسوس را معرفی کرد. نیوکولوسوس که لقبی بزرگ همچون وارث پدر سبک اول شخص تیراندازی را یدک می‌کشد، در مدت زمان کوتاهی پس از عرضه و انتشار، مورد ستایش و تحسین منتقدان و طرفداران این مجموعه قرار گرفت.

 

 

رستگاری در عین وفاداری

امروزه بازار بازی‌های ویدئویی بیش از هر زمان دیگری پر است از بازی‌هایی که در آن‌ها خلاقیت و ایده‌های جالبی نمی‌بینیم. حتی گهگاه شاهد عرضه برخی از بازی‌های ناامید کننده برای مجموعه‌های پرطرفدار نظیر Need for Speed بوده‌ایم. چنین نمونه‌هایی نمایانگر این موضوع هستند که صرفاً پیشینه‌ی موفق دلیل بر استقبال بازیکنان نخواهد شد و این ایده‌های جالب و خلاقانه هستند که در دل بازی‌دوستان جا خوش می‌کنند و همین موضوع حساسیت کار را برای استدیو ماشین گیمز بیشتر و بیشتر کرد. شاید اصلی‌ترین دغدغه این استدیو این بود که چگونه می‌توان بازی جدیدی را برای یکی از بهترین‌ها و با اصل‌ونسب‌ترین‌های یکی از سبک‌های پرطرفدار بازی طراحی کند؛ کمااینکه این عنوان قرار است نامی بزرگ به نام ولفنشتاین را با خود به یدک بکشد.

اما همه‌چیز طبق انتظار استدیو ماشین گیمز و طرفداران ولفنشتاین پیش رفت و این مجموعه در قسمت جدید خود در عین وفادار ماندن به ریشه‌ها، یک داستان جذاب خلق کرده است که هر لحظه‌اش برای بازیکنان خود تجربه‌ای وصف ناپذیر را خلق می‌کند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

داستان بازی

اما داستان 15 ساعته و جذاب بازی از آنجا شروع می‌شود که فرو انگل، یکی از شخصیت‌های منفی بازی که در قسمت پیشین این مجموعه حضور داشت، با ترفیع درجه به یکی از ژنرال‌های آلمان نازی تبدیل می‌شود. شما در نقش ترور بیلی باید به دنبال دیگر گروه‌های مقاومت در آمریکا بگردید تا به کمک آن‌ها کشور را از اختیار نازی‌ها درآورید.

اما در مورد کلیات داستان بازی باید اذعان داشت که داستان نیوکولوسوس به خوبی توانسته است تا ترکیبی از یک دنیای کلاسیک و یک دنیای مدرن را در یک قاب به نمایش بگذارد. نیوکولوسوس با وفادار ماندن به ریشه‌های خود همچنان با خشونت و سبک کلاسیک جنگ آمیخته شده‌است و هر لحظه‌ی آن لذتی وصف ناپذیری را به بازیکن خود القا می‌کند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

اکشن دیوانه‌وار

شاید بهترین وصف در مورد گیم‌پلی نیوکولوسوس، دیوانه‌وار بودن آن است. این اتمسفر هرلحظه بازیکن را تشویق می‌کند که با کمک هر وسیله‌ای که در دسترس او است، از شات‌گان‌هایی که در دست‌هایش قرار دارد گرفته تا چکش و حتی دست خالی، به جنگ علیه نازی‌ها بپردازد. اما این تفصیر بدین معنا نیست که سرتاسر بازی را صحنه‌های کشتار، انفجارهای پرسروصدا و خونریزی فراگرفته‌اند، بلکه گیم‌پلی نیوکولوسوس دست بازیکنان را باز می‌گذارد تا در صورت علاقه به صورت مخفی‌کاری و توسط خزیدن در سایه‌ها به شکار نازی‌ها بپردازد. به علاوه نیوکولوسوس را می‌توان یکی از بازی‌های سختی نامید که برای انجام آن باید پله‌پله پیش رفت. اما این سطح از دشواری در بازی به هیچ‌وجه نمی‌تواند آزاردهنده باشد، چراکه چالش‌هایی که در بازی روبروی بازیکنان قرار می‌گیرد همه و همه جذاب و مملو از هیجان هستند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

ماموریت‌ها

Eva’s Hammer که خود زیر دریایی‌ای به غنیمت گرفته ‌شده از نازی‌ها توسط نیروی مقاومت است، حال به مقر همین نیروهای مقاومت تبدیل شده و بازیکن آزاد است که در آن به گشت و گذار بپردازد، به دنبال آیتم‌های مخفی بگردد و یا به انجام مامویت‌های بازی بپردازد. مامویت‌های بازی خود به دو دسته فرعی و اصلی تقسیم می‌شوند که تمامی ماموریت‌های فرعی بازی صرفاً حالت نمایشی دارند. در مجموع سری ولفنشتاین بازی‌های خطی هستند که آزادی عمل چندانی را در اختیار بازیکنان نمی‌گذارند و اصطلاحاً از جهان آزاد در آن‌ها خبری نیست. اما اصول بازی نیز چنین حالتی را میطلبد و چنین بازی‌هایی را در یک اکشن فوق‌العاده سریع، یک داستان گیرا و یک گیم‌پلی جذاب خلاصه می‌کند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

اسلحه‌ها و گان‌پلی بی‌نظیر

اگرچه نیوکولوسوس به واسطه‌ی محدود بودن و نیاز به حفظ حالت کلاسیک خود نمی‌تواند اسلحه‌های متنوعی را در خود ببیند، اما تمامی اسلحه‌های موجود در بازی به طرز تحسین برانگیزی با جزئیات و دقیق طراحی شده‌اند. به علاوه این اسلحه‌ها به واسطه کیت‌های مختص خود، توانایی ارتقایابی را دارند.

اما موضوعی که به کیفیت طراحی اسلحه‌های بازی روح می‌بخشد، گان‌پلی بازی است. نیوکولوسوس در خود گان‌پلی‌ای سریع و روان را می‌بیند که به هیچ وجه نمی‌توان آن را با عناوین مشابه دیگر مقایسه کرد. به نوعی می‌توان گفت که این تجربه از تیراندازی، بازیکن را وارد دنیای دیگری می‌کند که هر لحظه‌ی آن جنون و هیجان را در خود می‌بیند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

میان‌پرده‌ها

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نقاط قوت نیوکولوسوس را می‌توان یکپارچه بودن همه‌ی اعضای آن نامید. این یکپارچگی بدین معناست که در این بازی داستان، گیم‌پلی، شخصیت‌ها، دیالوگ‌ها و میان‌پرده‌ها به شکل بسیار خوبی با یکدیگر ترکیب شده‌اند. بدون شک سال‌ها است که در کمتر عنوانی شاهد چنین حدی از تعادل در المان‌های مختلف هستیم.

گهگاه پیش‌خواهد آمد که میان‌پرده‌های سینمایی بازی، روح اکشن آن را در زمان و مکان درست قطع می‌کنند و بازیکن خود را دعوت به تماشای این میان‌پرده‌های چند دقیقه‌ای می‌نشانند. بدون شک اگر بازیکن در جریان داستان بازی قرار گرفته شده باشد برای لحظاتی دست از بازی کردن برمی‌دارد و به تماشای آن‌ها می‌نشیند که حالت سینمایی دارند.

 

شخصیت‌ها

بدون شک مهم‌ترین عناصری که این میان‌پرده‌ها را جذاب‌تر می‌کنند، شخصیت‌های بازی هستند. شخصیت ترور بیلی که یکی از جنگاوران مشهور دنیای بازی است به همراه چند شخصیت دیگر نظیر همسر او آنیا، مکس هاوسی و دانشمند دیوانه نیوکولوسوس هرکدام نقش‌های خود را به خوبی ایفا کرده‌اند تا به تولد یک بازی بی‌نظیر با محتوای فوق‌العاده کمک کنند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

اتمسفر و محیط بازی

یکی دیگر از عوامل اصلی موفقیت بازی اتمسفر آن است. نیوکولوسوس بازیکنان خود را به آمریکای هفتاد سال پیش بازگردانده و در دنیایی که سرتاسر آن را نژاد پرستی از جنس فولاد فراگرفته رها می‌کند. اتمسفری نوستالژیک از جنس خفقان همان چیزی است که نیوکولوسوس را به یکی از بهترین بازی‌های ارائه شده در سال‌های اخیر تبدیل می‌کند.

 

 

گرافیک فنی و بصری

در یک جمله گرافیک بازی چه از نظر بصری و چه از نظر فنی چشم‌نواز و کاملاً حرفه‌ای طراحی شده است. آمریکایی که توسط نازی‌ها به تسخیر درآمده و سراسر آن را محیط‌های تاریک و خفقان فراگرفته است، بازیکنان را سرجای خود میخکوب خواهد کرد. به علاوه گرافیک بازی از نظر فنی نیز عملکرد قابل قبولی دارد و اسلحه‌ها و بافت‌های محیط‌های مختلف در آن کیفیت قابل قبولی دارند.

 

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری

 

جمع‌بندی

داستانی گیرا، گیم‌پلی جذاب و گرافیک بی‌نقصی که برای این بازی درنظر گرفته شده‌است، نیوکولوسوس را به یکی از بهترین‌های این سبک که در چند سال اخیر عرضه شده‌اند تبدیل می‌کند.در مجموع Wolfenstein II: The New Colossus بهترین بازگشتی بود که استدیو ماشین گیمز می‌توانست برای ولفنشتاین در نظر بگیرد.

نقد و بررسی بازی Wolfenstein II: The New Colossus، رستگاری در عین وفاداری