نقد و بررسی بازی Injustice 2، احیای سبک فایتینگ!

نقد و بررسی بازی Injustice 2، احیای سبک فایتینگ!

استودیوی بازی‌سازی NetherRealm با ساخت سری دوم بازی Injustice توانسته اثری عالی را خلق کرده و به عاشقان این سبک بازی هدیه کند. با نقد و بررسی Injustice 2  با ما همراه باشید.

خلاصی از شخصیت‌های ژاپنی تکراری!

منظور از هدیه کردن Injustice 2 از طرف سازندگان خود به عاشقان این سبک، این است که در سال‌های اخیر چنین بازی‌هایی صرفاً در انحصار ژاپنی‌ها بوده است و به‌نوعی عناصر ژاپنی تمام و کمال آنها را به خود اختصاص داده بودند. در مجموع طی سال‌های اخیر به‌جز عنوان Mortal Kombat X به‌هیچ‌وجه شاهد ارائه شدن عناوین قابل قبولی برای این سبک نبوده‌ایم. لازم به ذکر است که حتی عنوان Mortal Kombat X هم از پس جلب رضایت کامل طرفدارن بازی‌های مبارزه‌ای برنیامد و در شبکه‌های مطرح بازی، نتوانست نمرات خوبی را دریافت کند. یکی از اصلی‌ترین دلایل این امر را شاید بتوان تکراری شدن شخصیت‌های ژاپنی و یکنواخت شدن سیستم مبارزات آنها پس از مدت کوتاه دانست. اما این موضوع زمانی رنگ و بوی جدی‌تری به خود می‌گرفت که بازیکن سر از کمبوهای پیچیده کاراکترها درنمی‌آورد و به همان مشت و لگدهای عادی اکتفا می‌کرد. به‌علاوه که بخش داستانی این بازی‌ها اصلا مورد استقبال واقع نمی‌شد و کمتر کسی حاظر بود که حتی یک بار به این قسمت سر بزند.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

سرانجام استودیو بازی‌سازی NetherRealm به یک سنت‌شکنی دست زده و سریInjustice  را خلق کرد تا علاوه بر جذب طرفداران بیشتر بتواند طرفداران فعلی این سبک را به پیشرفت سبک فایتینگ امیدوار نگه دارد. حال Injustice 2 توانسته راه پیشرفت را طی کند و همان بازی‌ باشد که طرفداران بازی‌های مبارزه‌ای روزی آرزوی آن را داشتند.‌ Injustice 2 پر از کاراکترهای متنوع و جذاب است که تک‌تک آنها با جزییات دقیقی طراحی شده‌اند. ‌علاوه بر آن، بخش داستانی Injustice 2 هم توانسته به خودی خود نقطه قوتی برای این بازی باشد و عاشقان دنیای ابرقهرمانی را تشویق به انجام آن کند.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

داستان بازی

داستان بازی Injustice 2، ادامه داستان قسمت قبل خود یعنی Injustice: Gods Among Us را پی می‌گیرد. همچنان سوپرمن و بتمن بر سر اهداف و عقایدشان اختلاف دارند و شاهد محبوس شدن سوپرمن در بازی هستیم. در این ميان بتمن درحال تلاش برای برگرداندن صلح و آرامش به جهان است، اما پس از مدتی کوتاه بتمن احساس می‌کند دیگر وقت آن رسیده که از سوپرمن کمک بگیرد؛ زیرا که یکی از شرورترین شخصیت‌های دنیای ابرقهرمانان یعنی برینیاک که دشمن معروف سوپرمن است تصمیم گرفته است تا زمین را نابود کند.

بهترین خصوصیت بخش داستانی بازی را می‌توان جذابیت آن دانست که همواره بازیکن خود را تشویق می‌کند تا دست از بازی کردن برندارد. به‌علاوه حتی اگر بازیکنان Injustice 2 قسمت قبلی را تجربه نکرده باشند، باز هم به‌سادگی در جریان داستان قرار خواهند گرفت و با داستانی پویا و البته سراسر غافلگیری روبه‌رو خواهند شد.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

کاراکترها، مبارزات و گیم‌پلی عالی

بدون شک مهم‌ترین بخش بازی‌های فایتینگ و مبارزه‌ای را کاراکترها و مبارزات آن تشکیل می‌دهند. اگر بخواهیم به سیستم مبارزات اشاره کنیم، باید این نکته را در نظر گرفت که سیستم مبارزات Injustice حتی در نسخه پیشین آن بسیار خوب ارزیابی شده بود که نسبت به بازی‌های دیگر نیز متمایزش می‌کرد. سیستم مبارزات تغییر اساسی نسبت به نسخه پیشین نداشته است، ولی با این‌حال همواره سیستم مبارزات Injustice 2  خوب ارزیابی می‌شود و منحصر به‌فرد بودن خود را حفظ كرده است. نحوه استفاده از کمبوها و توانایی‌های کاراکترها هنوز نیازمند تمرین و کنترل اعصاب است، ولی مطمئن باشید که دیگر خبری از آن مشت و لگدهای تکراری نخواهد بود. هر حرکتی منحصر به‌فرد است و به‌جز ضربات عادی، هر کاراکتر چند حرکت خاص دارد. برای مثال، جوکر و دستگاه مخصوص خود یا حتی سوپرمن و لیزر چشمانش قابلیت‌های خاصی دارند و می‌توان با آنها ضربات شدیدی را به حریف وارد کرد.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

به‌جز این حرکات، شاهد یک حرکت دیگر نیز هستیم که هر کاراکتر به طور اختصاصی برای خود دارد. این حرکت را می‌توان به Finish Him/Her بازی مورتال‌کمبت تشبیه کرد که Super Move نام دارد و می‌توان با پر شدن نوار قدرت از آنها استفاده کرد. به‌وسیله این حرکت می‌توان سنگین‌ترین ضربه هر کاراکتر را به حریف وارد کرد، اما گفتني است که دیگر خبری از آن خشونت موجود در مورتال‌کمبت نخواهد بود. برای مثال، اگر شخصیت جوکر را در اختیار داشته باشید و به انجام حرکت Super Move بپردازید، جوکر حریف خود را روی صندلی الکتریکی می‌نشاند و پس از وارد کردن شوک به آن، آن کاراکتر نگون‌بخت را با دینامیت منفجر می‌کند.

 قابلیت‌هایی مانند Clash نیز همچنان از سری قبل این بازی در این بازی هم وجود دارند و می‌توان حریف‌های خود را به چالش‌های چند ثانیه‌ای دعوت کرد. قسمت دیگری که به بخش مبارزات کمک بسیاری می‌کند، محیط‌ها و استیج‌های بازی هستند که همواره پویا، جذاب و متنوع‌اند. از تیمارستان آرکام گرفته تا متروپلیس، شاهد طراحی‌های بی‌نظیر و عالي هستیم. در هر استیج آیتم‌های مختلفی از جمله مجسمه‌ها و وسیله‌های دیگر وجود دارند که می‌شود بر سر حریف‌های خود خرابشان کرد.

به این بخش می‌توان قسمت‌های مختلفی که برای بازی طراحی شده‌اند را نیز شرح داد که دست گیمرها را برای انتخاب باز می‌گذارند. یکی از این آیتم‌ها‌Multiverse  نام دارد که می‌توان به وسیله آنها در جهان‌های دیگری با این کاراکترهای قهرمان و ضدقهرمان روبه‌رو شد که هر روز و ساعت چالش‌های جدیدی به آنها اضافه می‌شوند. قسمت آنلاین برای مبارزه با افراد دیگر نیز در دسترس است و می‌توانید به جدال با دیگر بازیکنان بپردازید.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

شخصیت‌پردازی قوی

حالا وقت آن رسیده است که به توصیف قسمت کاراکترهای بازی بپردازیم. اگر قرار باشد قسمت کاراکترهای بازی و بخش‌های مربوط به آن را شرح دهیم و به توصیف آنها بپردازیم، به یکی از نقاط قوت بازی پرداخته‌ایم. طبق وعده‌ای که NetherRealm داده بود، قرار بود که با فهرست بلند‌بالایی از ابرقهرمانان و ضدقهرمانان روبه‌رو باشیم و مایه خوشحالی است که این استودیو بازی‌سازی به وعده‌اش به بهترین نحو عمل کرده است. انیمیشن‌هایی که برای کاراکترها در نظر گرفته شده‌اند به‌خوبی هرچه تمام‌تر طراحی شده‌اند. حتی اگر آشنایی چندانی هم با این شخصیت‌ها نداشته باشید، به‌راحتی در قسمت داستانی بازی درگیر آنها خواهید شد و با تک‌تک آنها و توانایی‌هایی که دارند آشنایی پیدا خواهید کرد. هر کدام از این شخصیت‌ها طراحی بی‌نظیر و با‌کیفیتی دارند و به‌علاوه هر کدام، از قدرت‌ها و توانایی‌های منحصر به‌فرد خود بهره می‌برند. این خصوصیات باعث می‌شود مبارزه با هرکدام از آنها لذت خاص خودش را داشته باشد.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

همچنین با وجود‌Gear ها و البته لوت‌هایی که در بازی در دسترس هستند، می‌توان قدرت کاراکتر خود را افزایش داده و به‌علاوه به شخصی کردن کاراکتر خود بپردازید. شاید بيشتر این آیتم‌ها فقط به‌وسیله لوت‌های شانسی قابل خریداری باشند و دستیابی به آنها هم سخت باشد، مگر با سختگیری تمام بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم و آن را یک ایراد به‌حساب بیاوریم. در کل به‌وسیله این لوت‌ها و‌Gear ها می‌توان برای کاراکترها لباس، ماسک، اسلحه و هرچیز دیگری را خرید که خود جزو قابلیت‌های جالب بازی است.

 

 

گرافیک فنی و هنری بازی

از دیدگاه فنی بخش گرافیکی، به‌هیچ‌وجه نمی‌توان ایرادی به Injustice 2 وارد کرد و از این حیث با بازی بسیار روانی روبه‌رو هستیم که حتی افت‌فریم را هم در طول انجام آن حس نخواهید شد. حتی خبری از باگ‌های عجیب و غریب هم در بازی نیست و از این حیث NetherRealm توانسته خوب عمل کند. این طراحی بي‌نظير به بخش فنی محدود نمی‌شود و گرافیک هنری را هم دربر مي‌گيرد. کافی است به جزئیات صورت جوکر و نحوه تکان خوردن اجزای صورتش دقت کنید تا عمق این ظرافت را دریابید. این مساله در مورد تک‌تک کاراکترها صدق می‌کند و NetherRealm طراحی آنها را به بهترین شکل ممکن انجام داده است.

نقد و بررسی بازی Injustice 2،

از حیث صداگذاری نیز شاهد صحبت‌های جالب و متفاوتی ميان کاراکترها هستیم و در مجموع از نظر صداگذاری هم بازی نمره قابل قبولی را می‌گیرد و هیچ‌گونه نقصی در آن حس نخواهد شد.

جمع‌بندی

‌در مجموع در توصیف Injustice 2 می‌توان ادعا کرد که NetherRealm یک بازی تمام و کمال و کاملا بی‌نقص را ارائه کرده است که از انجام هر بخش آن می‌توان لذت برد. گیم‌پلی، مبارزات، داستان بازی، کاراکترها و گرافیک، همه و همه عالی هستند و جای هیچ شک و شبهه‌ای را باقی نخواهند گذاشت. پس اگر طرفدار سبک فایتینگ هستید، ولی Mortal Kombat و Tekken برای شما تکراری و خسته‌کننده شده‌اند، بدون شک بازی Injustice 2 بهترین بازی است که می‌توانید از آن لذت ببرید و همین‌طور یکی از بهترین بازی‌های سبک ابرقهرمانی و فایتینگ در سال‌های اخیر.

 

نقد و بررسی بازی Injustice 2، احیای سبک فایتینگ!