نقد و بررسی بازی UFC 2، تجربه‌ای از یک مبارزه دلچسب!

نقد و بررسی بازی UFC 2، تجربه‌ای از یک مبارزه دلچسب!

مسابقات UFC که در واقع مخفف شده‌ی نام Ultimate Fighting Championship می باشد، مسابقاتی است که با استفاده از ترکیب هنرهای رزمی مختلف یک مسابقه واحد را تشکیل میدهد و چند مبارز با هنرهای مختلف را دور هم جمع می‌کند تا برتری هر یک از این سبک‌ها را نسبت به دیگری نشان دهد. امروز قصد داریم به بررسی بازی UFC 2 که توسط استدیو بازی‌سازی EA Sports در ماه مارچ سال 2016 عرضه شده است بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

امروزه هنرهای رزمی در اغلب کشورهای دنیا مورد توجه بسیاری قرار دارند و به همان اندازه نیز طرفدار پیدا کرده‌اند. این طرفداران پروپاقرص به چند دسته تقسیم میشوند که برخی از آن‌ها سبک‌های هنرهای رزمی کشورهای شرق دور آسیا نظیر چین را میپسندند و برخی دیگر به هنرهای رزمی غربی نظیر بوکس علاقه دارند. حال این کمپانی یعنی UFC مبارزاتی را ساخته و پرداخته کرده‌است که تمامی این سبک‌های رزمی را در قالب یک ورزش و مبارزه خلاصه میکند و هرساله مبارزانی از سبک‌های متفاوت نظیر بوکس, تکواندو, کاراته, کُشتی و جودو با جنسیت‌های مرد و زن در این مسابقات شرکت میدهد. با اینکه بسیاری از افراد به خاطر خشونت موجود در این مسابقات آن‌را نمیپسند ولی به‌هرحال شاهد حضور مبارزانی مطرح از سبک‌های مختلف در این مسابقات هستیم و این کمپانی توانسته است به هدف خود که برگزاری پرطرفدارترین مسابقات رزمی در سراسر جهان است برسد.

بازهم ردپای EA Sports در یک بازی شبیه‌ساز ورزشی

پس از اوج گرفتن این مسابقات، پای UFC به دنیای بازی‌های ویدئویی باز شد و شرکت EA Sports که این فرصت‌ها را از دست نمیدهد، در کنار شبیه‌سازهای مختلف ورزش‌که هرسال ارائه میکند، شبیه ساز مسابقات UFC را نیز عرضه کرد که نسخه اول این بازی نیز با استقبال خوب طرفداران بازی‌های ویدئویی مواجه شد. سال گذشته نسخه‌ی دوم این بازی به نام UFC 2 برای کنسول‌های نسل هشتمی منتشر شد و به ادعای EA Sports  قابلیت های منحصر به فرد بیشتری را در اختیار کاربران آن قرار میدهد و میتواند بیش از پیش طرفداران این مسابقات را به خود جذب کند.

بخش داستانی

بخش داستانی بازی یا همان بخش Career به عنوان اولین قسمتی که در اکثر بازی‌های ورزشی با آن مواجه می‌شوید در این بازی نیز وجود دارد و برای کسانی که دوست دارند تا به تنهایی بازی کنند بخش مهمی است. در اغلب بازی‌های ورزشی داستان بازی نیز به همین قسمت خلاصه میشود و با درنظر گرفتن این‌موضوع که در بازی‌های ورزشی عموماً داستان اهمیت چندانی ندارد، در بخش Career این بازی نیز فقط باید کاراکتر مورد نظر خود را بسازید، تمرین کنید، فنون‌های متفاوت را بیاموزید و در انتها به قهرمان جهان تبدیل شوید. در این بخش تمرین‌ها زیر نظر مربیان و با درجه سختی‌های متفاوتی انجام خواهند شد. به علاوه باید در یکی از دو لیگی که بازی برای شما انتخاب میکند به انجام مسابقات پرداخته و به تدریج به فینال آن‌ها راه پیدا کنید و با پیروزی در آن مسابقه به قهرمان جهان تبدیل شوید. در مجموع این بخش بخوبی طراحی شده است و به‌راحتی قادر خواهد بود تا ساعت‌ها بازیکن خود را سرگرم کند.

به جز بخش Career، بخش‌های آفلاین و آنلاین بسیار متنوعی در دل این بازی جای گرفته‌اند تا هرکدام با قابلیت‌های خود بتوانند بازیکن را سرگرم کنند.

Ultimate Team و بخش‌های دیگر

در UFC 2 شاهد بخش تازه واردی به نام Ultimate Team هستیم که دقیقاً شبیه به نمونه مشابه خود در بازی FIFA ساخته و طراحی شده است. در این بخش بازیکن باید با درست کردن یک تیم متشکل از چند مبارز به تقویت آن‌ها و انجام مبارزات بپردازد. بخش تازه وارد دیگر به این بازی Knock Out Mode نام دارد که بدون محدودیت زمانی و تا وقتی که یکی از مبارزین اصطلاحاً ناک اوت نشده باشد جریان خواهد داشت. بخش‌های دیگر از این بازی برای طرفداران آن نام آشنا هستند و در قسمت قبلی این بازی نیز وجود داشتند.

بخشی به نام Play که مختص Versus Battle است و امکان مبارزه با بیش از 200 مبارز در وزن ها و جنسیت‌های مختلف را بدون نیاز به اینترنت در اختیار کاربر خود قرار خواهد داد که متاسفانه باز هم امکاناتی برای ثبت رکوردهای مبارزه‌ی انجام شده برای این قسمت در نظر گرفته نشده است. بخش Practice Mode و بخش‌های آنلاین نظیر Quick Fight و Ranked Championship از دیگر بخش‌های در نظر گرفته شده برای این بازی است که در هرکدام میتوانید با بازیکنان دیگر در سراسر دنیا به رقابت بپردازید.

به علاوه بخش‌فرعی و چالشی به نام Skill Challange در بازی وجود دارد که برای مبتدیان و تازه‌واردان این بازی در نظر گرفته شده است و خود به سه قسمت Stand Up Challanges، Clinch Challanges و Ground Challanges تقسیم میشود.

تنوع در سبک مبارزات

با اینکه تنوع شیوه مبارزات و ضربه‌ها در UFC 2 بسیار بالا است، اما استفاده کردن و یا نکردن از ضربات تکراری در حین مبارزه به شرایط آن مبارزه و سلیقه و توانایی بازیکن مربوط است. اگر مبارز تکواندو کار را میپسندید پس باید سعی کنید تا از حریف خود فاصله گرفته و با ضربات پی در پی پا او را تسلیم کنید و یا اگر بوکسورها را ترجیح میدهید دقیقا برعکس عمل کرده و به حریف خود نزدیک شوید تا بوسیله مشت‌های سنگین و پیاپی به گیج‌گاهش، او را از پای درآورید. به طور کلی در زمینه مبارزه و فایتینگ UFC 2 همان بازی‌ای است که طرفداران این سبک میپسندند و تجربه‌ی آن سرشار از هیجان خواهد بود.

کاراکترهای بی‌نظیر

اما قسمتی که در بازی طرفداران بسیاری پیدا کرده است، قسمتی است که مربوط به ساخت کاراکتر مبارز میشود. در این قسمت میتوان به سلیقه خود یک مبارز را طراحی کرده و از خالکوبی‌های روی بدن گرفته تا رشته ورزشی او را انتخاب کنید. به علاوه میتوانید از بین القاب و نام‌های فامیلی برای کاراکتر خود یکی را انتخاب کنید که گزارشگر در حین گزارش مبارزه بتواند او را صدا بزند. از جمله ضعف‌های این بخش میتوان به نبود Call Name ها برای اسم کوچک شخصیت اشاره کرد و در حین مبارزه و صحبت‌های گزارشگر بازی میتوان به این نکته دست یافت که تلفظ لقب و فامیلی چندان کافی و خوشایند نیستند.

در پایان و پس از ساخت کاراکتر خود حتی می‌توانید از او در بخش Career نیز استفاده کرده و به‌همراه او سکوهای قهرمانی را فتح کنید. البته این موضوع را نباید فراموش کنید که در صورت انتخاب این کاراکتر در بخش Career، مجبور هستید تا از نظر قدرت و توانایی اصطلاحاً از صفر شروع کرده و با تمرین‌های پیاپی توانایی‌های او را ارتقا دهید.

 

 

گرافیک

به جرات میتوان مدعی این شد که گرافیک UFC 2 نقطه قوت این بازی محسوب میشود و یک بار دیگر موتور بازی Ignite توانسته است قدرت خود را در تولید یک بازی شبیه‌ساز ورزشی ثابت کند. زمانی که ضربات مشت بازیکن روی صورت حریف نقش میبندد و باعث ایجاد خراش‌ها و یا فرورفتگی‌هایی روی صورت او میشود به وضوح میتوان به قدرت گرافیکی این بازی پی برد. از منعکس شدن نور پروژکتورهای آرنا روی بدن بازیکنان و تغییرات در جزئیات صورت آن‌ها گرفته تا خالکوبی‌ها و خونی که در اثر خوردن ضربات از بدن مبارزین به روی رینگ ریخته شده و رفته رفته در قسمت‌های مختلف رینگ پخش میشود میتوان فهمید که با گرافیک بسیار چشم نوازی روبرو هستیم.

از بحث طراحی کاراکترها که بگذریم به طراحی محیط هرچند کوچک بازی میرسیم که کیفیت گرافیکی آن دست کمی از کاراکترها ندارد. جالب است بدانید که هر تماشاگر مسابقه حرکات و عکس‌العمل‌های منحصربه فردی نسبت به اتفاقات درون رینگ انجام میدهد و با تشویق‌های خود سعی در تهییج مبارز مورد علاقه خود دارد. بدون شک این هیجان روی بازیکن UFC 2 نیز تاثیر گذار خواهد بود و بعد از تجربه آن میتوانید به خوبی آن را حس کنید.

صداگذاری

در زمینه صداگذاری، بازی‌های مختلف استدیو کانادایی EA همیشه زبانزد بوده اند و برای نمونه میتوان گزارشگر بازی FIFA از این شرکت را مثال زد که همیشه دست بالا را نسبت به رقیب اصلی خود یعنی PES در زمینه گزارشگری گرفته بوده است. به علاوه این بازی در زمینه موسیقی‌های محیط بازی نیز بسیار بهتر از رقیب خود عمل میکرده و اکنون نوبت به آن رسیده است تا این کیفیت و خلاقیت را در بازی EA Sports UFC 2 مشاهده کنیم.

در این بازی هر مبارزی که وارد میدان میشود گزارشگر شروع به توضیح دادن خلاصه‌ای از تاریخچه ورزشی او میکند و با توجه به آن حتی نتیجه مبارزه را پیش بینی میکند. همچنین در زمینه صداگذاری‌ها روی ضربات مختلف مبارزان و صدای تماشاگران و همچنین موسیقی محیط بازی نیز شاهد کیفیتی بسیار خوب هستیم که در مجموع UFC 2 را به یکی از بهترین‌ها در این زمینه تبدیل میکند.

جمع بندی

UFC 2 نسبت به نسخه پیشین خود پیشرفت‌های خوبی داشته است اما همچنان برخی از نقص‌های آن پابرجا مانده است. درکل لازم نیست که بازی‌های مبارزه‌ای و یا ورزشی را دوست داشته باشید تا شیفته UFC 2 شوید؛ چرا که گرافیک فوق‌العاده آن به همراه گیم‌پلی کم نقصش برای هرکسی که قصد دارد از یک بازی ویدئویی لذت ببرد کافی است و اگر میخواهید در کنار دوستان خود و یا بصورت آنلاین یک بازی رقابتی و مبارزه‌ای را تجربه کنید، UFC 2 دقیقاً همان تجربه‌ای را ارائه خواهد داد که به دنبالش هستید.

نقد و بررسی بازی UFC 2، تجربه‌ای از یک مبارزه دلچسب!


نقد و بررسی بازی