نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7، آیا ترن 10 بهترین بازی ویدئویی تاریخ را ساخته است؟

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7، آیا ترن 10 بهترین بازی ویدئویی تاریخ را ساخته است؟

بالاخره پس از مدت‌ها انتظار قسمت هفتم از سری بازی Forza Motorsport که اخبار آن با تبلیغات فراوان از جانب مایکروسافت پوشش داده می‌شد، عرضه شد و در این مقاله قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

ترن 10 و پلی‌گراند، الگویی برای سازندگان بازی‌های ویدئویی

گویا دیگر عادت شده است تا هرزمان خبری از ارائه عنوان جدید برای خانواده فورتزا شنیده می‌شود، منتظر نقدهای مثبت و موفقیت آن عنوان باشیم. سری بازی فورتزا سال‌ها است که یک تنه جور عناوین اختصاصی ضعیف کنسول XBOX را به دوش می‌کشد و با عناوین بی‌نظیری چون Forza Horizon 3، طرفداران ردموندی‌ها را به سمت این کنسول جذب کرده است. این مجموعه در قالب دو دسته موتوراسپرت و هورایزن عرضه می‌شود که مدت‌ها است لقب بی‌رقیب‌ترین بازی ریسینگ آرکید و شبیه‌سازی را ازآن خود کرده است. استدیوهای پلی‌گراند و ترن10 سازندگان این مجموعه هستند که گویا به‌خوبی مسیر پیشرفت در صنعت بازی را پیش گرفته‌اند و در هر عنوان خود موفق به کسب نمرات بسیار بالا از منتقدین شده و بسیاری از طرفداران بازی‌های ریسینگ را به سمت خود جلب کرده‌اند.

شاید فوتزا را بتوان تنها بازی نامید که در هر قسمت خود بازیکنان را مجاب به اعتراف این موضوع می‌کند که این بازی بهترین بازی ریسینگ است و شاید ساخت بازی بهتر حتی در نسخه‌های بعدی ممکن نباشد. اما واقعاً چگونه سازندگان فورتزا برای نسخه جدیدتر این بازی چنان ارتقاء کیفیتی درنظر می‌گیرند که حتی نمی‌توان تصورش را داشت؟

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

عنوان فورتزا هورایزن 3 نمونه بارز این موضوع است که پس از عرضه موفقیتی بی‌سابقه کسب نمود و از نظر بسیاری از منتقدین و بازیکنان بهترین بازی ریسینگ آرکید لقب گرفت. این بازی جهان آزاد با نقشه‌ای بسیار عظیم، تعداد خودروهای بسیار بالا و متنوع و از همه مهم‌تر گرافیک و گیم‌پلی بی‌نظیر خود، نمونه‌ای انکارنشدنی برای اثبات کیفیت سری بازی فوتزا بود. اما این درحالی است که برای نسخه پیشین آن یعنی فورتزا هورایزن 2 نیز صفات و القاب مشابه به آن را درنظر می‌گرفتند و آن‌را بهترین بازی ریسینگ آرکید می‌دانستند!

اما سری هورایزن برادر بزرگتری به نام موتوراسپرت دارد که بدون شک موفقیت حال حاظر خود را مدیون نام آن است. سری موتوراسپرت برخلاف سری هورایزن که در سبک آرکید طراحی شده‌است، حالت شبیه‌سازی دارد و معمولاً مسابقات آن در پیست‌های مسابقه‌ای انجام می‌گیرد. این مجموعه که هم اکنون می‌توان آن را هفت قسمته نامید، همواره یکی از بهترین بازی‌های ریسینگ شبیه‌سازی بودهاست که توسط استدیو ترن10 طراحی و توسط پشتیبان همیشگی فورتزا یعنی مایکروسافت، برای کنسول‌های Xbox عرضه می‌شدند. البته به لطف پلتفرم ویندوز 10 سری ششم از مجموعه فورتزا موتوراسپرت و البته فورتزا هورایزن 3 را می‌توان روی کامپیوترهای شخصی نیز تجربه کرد.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

همانطور که اشاره شد سری موتوراسپرت در سبک شبیه‌ساز طراحی شده و شاید برای بسیاری از کسانی که عاشق انجام حرکات نمایشی و مسابقات بی‌قانون در جاده‌های متروکه و یا داخل شهرهای شلوغ را دارند آنچنان جذابیتی نداشته باشد و به همین منظور سری هورایزن طراحی شد تا علاقه‌مندان به این سبک نیز بتوانند از بازی‌های فورتزا لذت ببرند. اما به هرحال شخصاً به عنوان یک طرفدار پروپاقرص بازی‌های ریسینگ شبیه‌سازی نظیر F1 و فورتزا موتوراسپرت، می‌توانم مدعی شوم که قسمت ششم این مجموعه همان بازی شبیه‌سازی بود که علاقه‌مندان به این سبک را ساعت‌ها پای خود می‌نشاند. اکنون با عرضه شدن فورتزا موتوراسپرت 7 به جرات می‌توان ادعا کرد که این بازی علاقه‌مندان به هر شاخه‌ای از سبک ریسینگ را می‌تواند غافلگیر و متحیر کند و ساعت‌ها لذت اتومبیل سواری را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

ارائه قابلیت‌های جدید در Forza Motorsport 7

بدون شک اولین نکته‌ی جدیدی که هربازیکنی پس از ورود به بازی با آن روبرو خواهد شد، ارائه شدن قابلیت‌های شخصی‌سازی جدید در این بازی است. محیط بازی نیز دیگر آن بی‌روحی قسمت پیشین خود را نداشته و حس جالبی به بازیکنان خود القاء می‌کند. در ابتدای کار بازیکنان باید مرد یا زن بودن کاراکتر خود را انتخاب کرده و سپس لباس او را شخصی‌سازی کند. نکته جالب در این زمینه این است که ده‌ها لباس و کلاه ایمنی متفاوت با طراحی بسیار دقیق و با جزئیات بالا برای کاراکترها درنظر گرفته شده‌است، کاراکترهایی که معمولاً نقشی در گیم‌پلی بازی ندارند و فقط در صورتی که از نمای داخل خودرو بخواهیم رانندگی کنیم قابل رویت هستند. شاید این موضوع نوعی قدرت‌نمایی برای ترن10 باشد و شاید تعنه‌ای بسیار بزرگ به سایر استدیوهای بازی‌سازی که علی‌رغم نقش اساسی کاراکترهایشان، طراحی ضعیفی برای آن‌ها درنظر می‌گیرند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

بخش کریر، جذاب‌ترین بخش‌ بازی با قابلیت‌های جدید

بخش کریر این بازی با تنوع بسیار بالایی که در مسابقات خود دارد می‌تواند ساعت‌ها بدون وقفه بازیکنانش را سرگرم خود کند. این بخش شامل کاپ‌های متنوعی است هرکدام شامل چندین و چند مسابقه می‌شوند. بخش ShowCase نیز به عنوان ترفندی از جانب ترن 10 برای جلوگیری از تکراری شدن مسابقات قلمداد می‌شوند که خود زیرمجموعه‌های جذاب دیگری دارند که هرکدام ارزش انجام‌دادن و لذت بردن را دارند. ولی مسابقات اصلی کریر بازی همان مسابقاتی هستند که در کلاس‌های متنوع خودروها باید با سایرین به رقابت پرداخت. از مسابقات هیجان‌انگیز با خودروهای سوپراسپرت اروپایی تا غول‌های امریکایی و یا خودروهای الکترونیکی همه و همه در کلاس‌های خاص خود قرار گرفته‌اند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

درایوآتارها

درایوآتار، نوعی هوش مصنوعی است که در عناوین Forza Horizon 3 و Forza Motorsport 6 نیز شاهد آن بوده‌ایم و براساس آن درایوآتار جایگزین هوش مصنوعی بازی میشود. این قابلیت امکان جدیدی را برای طرفداران بازی‌های آنلاین فراهم می‌کند و برطبق آن حتی اگر حریفان آنلاین نشده باشد، بازیکن با نسخه دیجیتالی او به رقابت خواهد پرداخت. درمجموع به لطف این مکانیزم، بازیکن با مسابقات فوق‌العاده چالش برانگیزی روبرو خواهد شد که به هیچ عنوان حریف‌هایش قابل پیش‌بینی نیستند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

بخش Rivals و مالتی‌پلیر

به غیر از بخش کریر، بخشی به نام Rivals نیز در مسابقه وجود دارد که به چالش‌های روزانه مربوط می‌شود. از این قبیل مسابقات و بخش‌های روزانه در بسیاری از بازی‌های دیگر وجود دارند که در موتوراسپرت 7 نیز به چالش‌هایی نظیر دریفت، سرعت و یا اتوکراس مربوط می‌شوند. بازیکنان پس از انجام مسابقات در این بخش می‌توانند رکوردهای خود را با رکوردهای جهانی، رکوردهای قاره‌ای و رکوردهایی که بین دوستان خود زده می‌شود مقایسه کند. بخش چندنفره و یا مالتی‌پلیر بازی نیز پایه ثابت آن است، هرچند که برای تجربه این بخش نیاز به اینترنت با سرعت بالا و با ثباتی است. انواع و اقسام مسابقات برای این بخش درنظر گرفته شده است که به صورت 2 تا 24 نفره می‌توان به انجام آن‌ها پرداخت.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

خودروها

یکی از نقاط قوت تمامی بازی‌های سری فورتزا، تنوع و تعدد خودروهای آن‌ها است. به علاوه کیفیت طراحی آن‌ها نیز به بهترین شکل ممکن صورت گرفته تا بازیکنان را محو زیبایی خود کنند. Forza Motorsport 7 نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای این بازی نزدیک به 700 درنظر گرفته شده است که هرکدام با دقیق‌ترین جزئیات طراحی شده‌اند. تنها موردی که کمی آزاردهنده است مربوط به بخش خرید خودروها و یا حتی برخی آیتم‌های دیگر می‌شود که علی‌رغم مبالغ بالای خود، از مکانیزمی تبعیت می‌کنند که دسترسی به برخی از آیتم‌ها و خودروها را بسیار سخت می‌کند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

شاید باورنکردنی باشد که چگونه می‌توان 700 خودرو را با چنین جزئیات طراحی نمود، اما ترن10 به‌خوبی از پس این امر برآمده است و حتی صدای خودروها نیز دقیقاً مشابه با خود آن‌هاست. از فراری، لامبورگینی، مرسدس‌بنز گرفته تا نیسان و فورد و... بهشتی برای عاشقان خودرو در این بازی ساخته‌اند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

پیست‌ها

پیست‌های مسابقه و یا محیط‌هایی که بازیکنان باید در آن‌‌ها به انجام مسابقات بپردازند یکی از بخش‌هایی است که در موتوراسپرت 7 پیشرفت چشم‌گیری نسبت به نسخه پیشین به خود می‌بیند. پیست‌های مسابقه‌ای نیز متوازن با کیفیت خودروها و محیط منو بازی پیشرفت کرده است و چهره‌ای بسیار طبیعی‌تر به خود گرفته‌است. کافی است تا یک بار تجربه‌ی انجام مسابقه در پیست‌ یاس مرینا در ابوذبی و یا پیست‌ آلپ را کسب کنید تا ببینید به چه اندازه طبیعی‌تر شده و لذت مسابقه دادن را دوچندان کرده‌اند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7،

اما نکته‌ای وجود دارد که این زیبایی بی‌حد پیست مسابقات را چند برابر خواهد کرد و آن چیزی نیست جز سیستم چرخش روز و شب و پویا بودن آب و هوا. سازندگان بازی به زیباترین شکل ممکن این مکانیزم‌ها را در بازی گنجانده‌اند و در طی مسابقات می‌توان هرنوع آب‌وهوایی که وجود دارد را به طبیعی‌ترین شکل ممکن نظاره کرد. از رعد و برق و جاده‌های بارانی در شب گرفته تا آب‌وهوای گرم و سوزان زیر نور مستقیم خورشید به زیباترین شکل ممکن در بازی پیاده‌سازی شده‌اند تا هرلحظه بازیکنان را متحیر کنند. به علاوه قابلیت انتخاب آب‌وهوا و زمان انجام مسابقه می‌تواند اختیاری باشد تا بازیکن برحسب میل خود یکی را انتخاب کند.

 

 

گرافیک‌ و موسیقی بازی

یکی دیگر از نقاط قوت این بازی را می‌توان گرافیک آن نامید. چه بخش گرافیک فنی و چه بصری بازی به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند و اصطلاحاً هیچ‌کدام قربانی دیگر نشده‌اند. قطعاً با تصاویر و تریلرهای منتشر شده از بازی، عیار کلی این بازی در زمینه گرافیک بصری مشخص شده است. خودروهایی با جزئیات بسیار بالا، پیست‌های بی‌نظیر و آب‌وهوای بازی همه و همه زیبایی منحصر به فردی به آن بخشیده‌اند.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7، 

طبق وعده‌ها و تبلیغات مایکروسافت حول محور کنسول جدید خود یعنی XBOX OneX این بازی با نرخ فریم 60 روی این کنسول اجرا می‌شود که تجربه‌ای بی‌نظیر از یک بازی ویدئویی را برای بازیکنان به همراه خواهد داشت. اما این موضوع بدین معنا نیست که روی کنسول Xbox One این بازی با کیفیت پایین‌تری اجرا می‌شود و طبق مشاهدات حتی روی کنسول One نیز بازی شرایط بسیار مطلوبی از نظر گرافیکی دارد.

 

 

اما مهم‌ترین قسمت از صداگذاری یک بازی ریسینگ شبیه‌ساز، صدای موتور خودروها است که پیش‌تر به کم و کیف آن در فورتزا موتوراسپرت 7 اشاره کردیم.

در مجموع این بازی در تمامی زمینه‌ها شرایط بسیار مطلوبی دارد و از هرنظر که نگاه کنیم، این بازی بی‌عیب و نقص است. این بازی در تاریخ سوم اکتبر سال 2017 میلادی برای پلتفرم‌های Xbox One و Microsoft Windows 10 عرضه شده‌است.

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7، آیا ترن 10 بهترین بازی ویدئویی تاریخ را ساخته است؟