نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

Nier: Automata، جدیدترین بازی استدیو پلاتینیوم گیمز است که در سال اخیر عرضه و با استقبال بازیکنان روبرو شد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این بازی بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

ژاپنی‌های عجیب و دوست‌داشتنی

شاید اولین حس دلسردی نسبت به Nier: Automata با اولین نگاه به کاور آن بازیکنان را فرابگیرد، به‌خصوص اگر آن بازیکنان از میان جمعیتی باشند که اصلاً به بازی‌های ژاپنی علاقه‌ای ندارند. علاوه بر حس دلسردی، حس سردگمی نیز درست پس از اجرای بازی به بازیکنان دست خواهد داد. زمانی که بازی آغاز می‌شود بازیکنان باید با زوایه دید دو بعدی با چند ربات پرنده به زد و خورد بپردازد که هیچ تطابقی با بازی‌های روز نداشته و بسیار عجیب است. 

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

اما تمامی این انرژی‌های منفی درست زمانی که بازیکنان شخصیت اصلی بازی را کنترل می‌کنند از بین می‌رود و به مرور زمان معجزه Nier: Automata بر آن‌ها چیره خواهد شد. این درست همان چیزی است که بازیکنان را تشویق به ادامه‌ی بازی می‌کند. بازیکنان درست بعد از تجربه‌ی بخش اول بازی درک خواهند کرد که فضا و محیط بازی نسبت آن چیزی که در ابتدا تصور می‌کردند جالبتر است. در مجموع کافی است تا این مرحله از بازی پیش بروید و ببینید که Nier: Automata حتی کسانی که علاقه‌ای به بازی‌های ژاپنی و آن ربات‌‌های عجیب و غریبشان ندارند را شیفته خودش کند. گاهی اوقات بعد از اتمام بعضی از بازیها و یا حتی دیدن بعضی از فیلمها, تمایل داریم تا ساعتها به آن فکر کنیم و دریابیم که چطور می‌شود چنین اثر هنرمندانهای را خلق کرد و این جمله در مورد Nier: Automata، دقیقاً صدق میکند.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

داستان بازی

داستان Nier: Automata در دنیایی آخرالزمانی روایت می‌شود و از قضا دنباله‌ی نسخه قبلی این بازی را پی‌ می‌گیرد. از نظر محتوا نیز می‌توان آن را داستانی بسیار عمیق و فلسفی در دنیای ماشینهای اندرویدی نامید. داستانی که از ابتدا تا انتهای خود به بهترین شکل ممکن روایت شده و با شخصیت‌پردازی و نحوه ارائه خود، به نقطه قوتی مهم برای این بازی تبدیل شده است. اما منظور از نحوه ارائه این داستان این است که داستان بازی در پس گیم‌پلی و اتمسفر آن پنهان شده و به تدریج خودش را به بازیکنان نشان خواهد داد.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

گیم‌پلی هیجان انگیز

اما آنچه که بازیکنان را تشویق به ادامه بازی خواهد کرد، گیم‌پلی Nier: Automata است که دست برقضا، نقطه قوت کلی بازی نیز محسوب می‌شود. گیم‌پلی بازی تا لحظه آخر خود به معنای واقعی اعتیاد آور و درگیرکننده است و مثل یک نیروی خاص بازیکنان را تشویق به ادامه بازی خواهد کرد. شاید به کارگیری صحیح المان‌های بازی دلیل این موفقیت باشند، چرا که هر زمان از بازی نیاز به انجام نبرد حس شود، آن نبردها صورت خواهند گرفت و هرجا که نیاز به لذت بردن از مناظر زیبایی که در محیط بازی وجود دارند حس شود، بازی این اجازه را به بازیکنانش خواهد داد. در مجموع این تصمیمات درست و کارگردانی هوشمند باعث شده است تا از گیم‌پلی این بازی بتوان به عنوان یک شاهکار یاد کرد.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

مبارزات

معمولاً در بازی‌هایی با این سبک، تجربه‌های خسته کنندهای از بعضی از فایت‌ها صورت می‌گیرند اما به لطف کارگردانی عالی این بازی، روند گیم‌پلی بازی آنقدر سریع پیش خواهد رفت که تمامی مکانیسم‌های آن از جمله فایت‌ها و حتی قدم زدن در محیط بازی نیز لذت بخش خواهند بود و این سرعت باعث می‌شود که تجربه Nier: Automata اصلاً کسل کننده نباشد. به علاوه که در این بازی هر دشمن و هر نبرد تکنیک خاص خودش را خواهد داشت و این به خاطر نحوه انجام مبارزات باید مطابق با قدرت و توانایی دشمنان تغییر کند. اما زمانی این موضوع کاملاً مشهود خواهد شد که بازیکنان به صورت تک به تک با باس‌ها مبارزه کنند و در این لحظه شاهد آن خواهند بود که که در هر باس‌فایت باید روش مبارزه خاص همان را استفاده کنند و این موضوع باعث تنوع و عدم خسته‌کننده بودن روند مبارزات بازی را تضمین می‌کند. 

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

دوربین بازی، نقطه قوت با چندین اشکال جزئی

اما جدای از این برتری‌ها, ایراداتی نیز به این بخش وارد است که یکی از آن‌ها را می‌توان تکراری بودن دشمنان کوچک در بازی نامید که تنها در چند شکل خاص با بازیکنان درگیر خواهند شد. دیگر ایراد وارد به مکانیزم مبارزات نیز زمانی مشاهده می‌شود که بازیکنان در حال مبارزه با بعضی از دشمنان اندرویدی شکل باشند. در این هنگام که این دشمنان به صورت پرنده‌هایی در بالای سر کاراکتر پرواز میکنند، ایراد در زاویه دید بد دوربین نیز نمایان خواهد شد. در برخی از مواقع این موضوع باعث می‌شود که دشمنان از دید بازیکنان خارج شده و در نهایت به کشته شدن کاراکتر بازی منجر شود.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

اما با این حال یکی از نقاط قوت بازی نیز همان دوربین آن است. این دوربین اغلب به صورت سوم شخص سه بعدی است، اما گهگاه و مخصوصاً در مبارزه با باسها و بعضی زمانهای خاص که دوربین از نمایش تمام زیبایی های محیط بازی باز می‌ماند، به حالت ایزومتریک و حتی دو بعدی درخواهد آمد. بدین ترتیب بازی با زیرکی هرچه تمامتر می‌خواهد تا بازیکنان تجربه‌ی لذت بخشتری از باسفایتها داشته باشند و همچنین با این روش گرافیک هنری زیبای محیط خود را به رخ آنان می‌کشد.

 

 

شخصیت‌پردازی و اسلحه‌ها

علاوه بر داستان پردازی و گیمپلی, شخصیت پردازی و تنوع در اسلحه‌ها هرکدام به تنهایی نمایانگر یک اثر عالی هستند. شخصیت‌های اصلی بازی از جمله 2B و 9S، با دقت و جزئیات بالایی طراحی شدهاند. علاوه بر آنها دشمنان، باس‌ها و حتی کاراکتر‌های دیگر نیز از چنین طراحی‌های زیبایی بینصیب نماندند و باید سازندگان آنها را تحسین کرد. سلاح‌های بازی نیز از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و همگی ظاهر منحصر به فردی دارند.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

موسیقی و گرافیک هنری

درست زمانی که بازیکنان در مکانهای آرنا مانند رها می‌شوند تندتر شدن ریتم موسیقی بازی نوید یک مبارزه سراسرهیجان را به آن‌ها خواهد داد و زمانی که در محیط آرام بازی قدم میزنند و به دیدن مناظر فوق‌العاده بازی می‌پردازند، موسیقی ملایمی لذت آنها را دوچندان می‌کند. علاوه بر این نظم ریتمیک در موسیقی بازی، نوع موسیقی انتخاب شده نیز بسیار عالی ارزیابی می‌شود. تمامی این عناصر را باید با گرافیک هنری بازی نیز تلفیق داد تا به قدرت Nier: Automata دست یافت. محیط‌هایی بسیار چشم نواز در بازی وجود دارند که به هیچ وجه بازیکنان از دیدن آن‌ها سیر نخواهند شد.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

ضعف‌ها و کمبودهایی که کاش نبودند!

بدون شک Nier: Automata از آن دسته بازی‌هایی است که کمتر شاهد عرضه شدن آن‌ها بوده‌ایم، اما این به معنای بی‌نقص بودن آن نیست. به عبارت دیگر مشکلات جزئی در زاویه دید بازی تنها مشکلات این بازی نیستند و ایراداتی نظیر افت فریم در محیط های شلوغ، گرافیک فنی متوسط به همراه بافت‌های ضعیف و یک سری از باگهای جزئی در بخش انیمیشنها نیز در بازی دیده شدهاند که اصطلاحاً کمی توی ذوق میزنند.

در وبسایت عصرارتباط بخوانید: نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق

در مجموع Nier: Automata به کمک موسیقی شرقی، گرافیک هنری چشم نواز خود و همچنین با خلق اتمسفر ناب دنیای آخرالزمانی، دقیقاً به همان بازی‌ ناب و لذت بخشی مبدل شده است که هر بازیکنی به دنبال تجربه‌اش میگردد. دقایقی از تجربه‌ی این بازی کافیست تا حتی بازیکنانی که علاقه چندانی به سبکهای شرقی ندارند نیز در دام Nier: Automata بیفتند. اگر از چند مشکل بازی که در این مقاله به آنها اشاره شد چشم پوشی گردد، بدون شک این بازی بازیکنان خود را عاشق خود خواهد کرد و هیچ کدام از آن مشکلات برای آن‌ها آزار دهنده نخواهند بود.

این بازی در ماه فوریه سال 2017 میلادی توسط استدیو ژاپنی PlatinumGames عرضه شده است و در این مدت توانسته است به رتبه نهم پرفروشترین عنوان PlayStation4 دست یابد. Nier: Automata برای دو پلتفرم PlayStation4 و Microsoft Windows در دسترس بوده و طبق اخبار شنیده شده احتمال عرضه آن روی کنسول Xbox One نیز می‌رود.

نقد و بررسی بازی Nier: Automata، جواهری از شرق