نقد و بررسی اپلیکیشن لنز ایرانسل، تماشای رایگان تلویزیون با لنز ایرانسل

نقد و بررسی اپلیکیشن لنز ایرانسل، تماشای رایگان تلویزیون با لنز ایرانسل

چندی پیش شرکت ایرانسل خبر از تاسیس یک تلویزیون تعاملی اینترنتی خبر داد که کاربران این اپراتور به وسیله آن قادر هستند تا توسط اپلیکیشن این سرویس و یا حتی نسخه وبسایت آن بتوانند به صورت رایگان به تماشای تلویزیون بپردازند. این اپلیکیشن «لنز» نام دارد و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

همانطور که اشاره شد چندی پیش شرکت ایرانسل یک تلویزیون تعاملی IPTV راه اندازی کرده است که در دو بستر وبسایت و اپلیکیشن می‌تواند به کاربران خود خدمات ارائه کند. از همین رو این شرکت اپلیکیشنی به نام «لنز» که می‌توان از آن به منظور تماشای برنامه‌های زنده تلویزیونی، فیلم‌های سینمایی، سریال‌ها و... استفاده نمود را طراحی و عرضه کرده است. کاربران قادر خواهند بود تا در این اپلیکیشن به ظبط برنامه‌ها، توقف و عقب کشیدن برنامه‌های زنده و حتی به آرشیو صدا و سیما دسترسی داشته باشند.

در واقع اپلیکیشن لنز کاربردهای زیادی نسبت به دیگر برنامه‌های تماشای تلویزیون دارد و از هرنظر حرفه‌ای و بروز طراحی شده است. یکی از مهم‌ترین این قابلیت‌ها رایگان بودن بخش‌های معمول آن برای کاربران این اپراتور است، اما برای دسترسی به تمامی بخش‌های لنز باید حق اشتراک پرداخته شود.

 

 

طراحی و رابط کاربری

همانطور که اشاره شد طراحی برنامه بسیار مدرن بوده و جذابیت خاصی به لنز بخشیده است. استفاده از رنگ‌های زرد و مشکی به همراه فونت‌های جالب از جمله نکاتی است که در مورد طراحی برنامه باید به آن اشاره شود. اما رابط کاربری برنامه گهگاه دچار کندی‌ها و یا ایرادات فنی جزئی خواهد شد که اگر آن‌ها را فاکتور بگیریم، در مجموع رابط کاربری لنز نسبتاً خوب ارزیابی می‌شود. کاربران پس از ورود به برنامه باید به وسیله شماره تلفن خود و دریافت کد یک بار مصرف به ایجاد حساب کاربری در برنامه بپردازند.

پس از موفقیت در انجام این امر کاربران لنز به صفحه اصلی برنامه وارد خواهند شد که در آن گزینه‌های بسیار متعددی وجود دارند.

فیلم‌ها، سریال‌ها و تئاترها

بخش فیلم اولین بخشی است که در برنامه به چشم می‌خورد و در آن صدها فیلم مختلف با چیدمان بسیار حرفه‌ای آماده پخش هستند. سه دسته‌بندی اصلی به نام‌های فیلم، سریال و تئاتر به همراه دسته‌بندی‌های نظیر جدیدترین سریال‌ها، محبوب‌ترین‌های ایرانی، جدیدترین فیلم‌ها، منتخب سردبیر، پیشنهاد لنز و... در این بخش وجود دارند که به‌وسیله اسلایدشو جذابی معرفی شده و میزان محبوبیت هرکدام از فیلم‌ها نیز در کنار نام آن‌ها به نمایش درآمده است.

موسیقی

بخش دوم بخش موسیقی است که همانند بخش قبلی به صورت دسته‌بندی شده آماده ارائه سرویس در این زمینه به کاربران است. این بخش نیز دسته‌بندی‌هایی نظیر جدیدترین آلبوم‌های موسیقی، محبوب‌ترین‌ها، ژانرها و... در خود می‌بیند که از جمله بخش‌های جذاب دیگر لنز است.

پخش زنده تلویزیون

اما اصلی‌ترین و پربیننده‌ترین بخش برنامه، بخش برنامه زنده لنز است که کاربران توسط آن قادر خواهند بود تا به تمامی شبکه‌های تلویزیون به همراه رادیو در هر ساعت از شبانه روز دسترسی داشته باشند. به علاوه دسترسی به این بخش(در صورت فعال بودن بسته اینترنتی) کاملاً رایگان بوده و درصورت استفاده از آن هیچ ترافیک دیتایی از کاربران کسر نخواهد شد.

این بخش در خود سه دسته‌بندی اصلی به نام‌های تلویزیون، رادیو و رویداد را دارد که بخش تلویزیون مربوط به شبکه‌های تلویزیونی حتی شبکه‌هایی نظیر امید، سپهر، شما، الکوثر و... است. همانطور که اشاره شد کاربران علاوه بر تماشای زنده برنامه‌ها از این بخش می‌توانند به ظبط برنامه‌ها و یا عقب کشیدن و متوقف کردن پخش برنامه‌ها نیز بپردازند. لازم به ذکر است که فرآیند ظبط برنامه‌ها محدودیت‌های خاصی نظیر آنلاین بودن برای تماشا را در خود می‌بیند که اندکی به تجربه‌ی کار با لنز لطمه خواهد زد. میزان کیفیت دریافتی تصاویر نیز بسته به سرعت اینترنت کاربران به صورت اتوماتیک تنظیم خواهد شد تا کاربران بدون وقفه به تماشای برنامه‌های محبوب خود بپردازند. قابلیت‌های دیگری نظیر زیرنویس و... نیز برای پخش زنده تلویزیون برای لنز درنظر گرفته شده است که می‌توان آن‌ها را نقاط قوت کوچک اما پرکاربرد دانست.

بخش رادیو در این قسمت مربوط به پخش زنده شبکه‌های رادیویی بوده و بخش رویداد نیز چند شبکه خاص نظیر لنزاسپرت پلاس، شبکه پرسپولیس، شبکه استقلال و... را در خود می‌بیند که هرکدام قابلیت‌ها و برنامه‌های خاص خود را دارند.

پروفایل کاربران

علاوه بر این بخش‌هایی به نام جست‌و جو و پروفایل نیز در این قسمت قرار دارند. بخش پروفایل در این برنامه همانند آرشیو کوچکی که مختص کاربران است طراحی شده و در آن قسمت‌های مختلفی نظیر فیلم و سریال، موسیقی و برنامه‌های زنده‌ای که کاربران آن‌ها را علامت دار کرده‌اند قرار دارد. به علاوه میزان 10 ساعت فضای ابر به هر کاربر تعلق دارد تا برنامه‌های ظبط شده خود را در این قسمت ذخیره داشته باشند. گزینه‌هایی نظیر بعدتر خواهم دید یا شنید، برنامه‌های زمانبندی شده برای ظبط و یادآوری زمان برنامه‌ها نیز از جمله قابلیت‌های بخش پروفایل در لنز هستند.

جمع‌بندی

در مجموع اپلیکیشن لنز همانند اپلیکیشن‌های دیگری که عرضه می‌شوند دارای نقاط قوت و ضعف‌های متعددی بوده که قطعاً نقاط قوت و امکاناتی که برای کاربران خود نظیر رایگان بودن تماشای تلویزیون و... ارائه می‌کند، به نقاط ضعف آن می‌چربند و امید است تا در بروزرسانی‌های بعدی برنامه، این ایرادات نیز به حداقل برسند تا نهایت لذت از تجربه‌ی تماشای تلویزیون را تجربه کنیم. لازم به ذکر است که این اپلیکیشن هم اکنون برای دو سیستم‌عامل iOS و اندروید دردسترس و قابل دانلود است.

 

نقد و بررسی اپلیکیشن لنز ایرانسل، تماشای رایگان تلویزیون با لنز ایرانسل


../../../دریافت از مایکت