نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

بالاخره پس از عرضه قسمت سوم مجموعه فارکرای که به مدت‌ها پیش باز می‌گردد، یک نسخه جدید برای این مجموعه محبوب عرضه شد که در زمینه‌های مختلف می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و خاطرات بد قسمت‌های چهارم و Primal را از ذهنمان پاک کند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی قسمت پنجم از عنوان FarCry بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

دستاوردهایی که در دل زمان محو شده بودند

شاید سال 2004 و 2005 میلادی برای عاشقان بازی‌های ویدئویی و مخصوصاً سبک اول شخص شوتر و صدالبته سوم شخص اکشن-ادونچر، سالی بسیار خاص باشد. این سال‌ها، سال‌هایی بودن که شرکت پرآوازه یوبی‌سافت عناوینی را عرضه کرد که شاید از موفق‌ترین و ماندگارترین بازی‌های ویدئویی در نسل خود بوده‌اند. یکی از این عناوین نوید شروع یک فرانچایز بی‌نظیر را به مخاطبان می‌داد و همه ما آن را با تصاویری از جزیره‌ای سرسبز و زیبا ولی خون آلود می‌شناسیم. گان‌پلی، گیم‌پلی و داستانی عالی که باعث شد تا مدت‌ها طرفداران این عنوان بی‌صبرانه منتظر نسخه‌های بعدی فارکرای باشند. اما در نقطه مقابل، دیگر عنوان ماندگار یوبی‌سافت حُسن ختامی بر خاطراتمان از یک مجموعه‌ای فراموش نشدنی مخصوصاً برای ما ایرانی‌ها بود.

داستان و گیم‌پلی‌ای تکرار نشدنی، معماهایی برگرفته از معماری ایرانی، جنگ‌های تن به تن با انواع و اقسام موجودات عجیب‌الخلقه از جمله آن خاطرات بودند. البته با اینکه این مجموعه چند قسمت دیگر را نیز به خود دید اما به هیچ وجه قابل مقایسه با قسمت‌های اول، دوم و سوم این مجموعه نبودند. مگر می‌توان داستان بی‌نظیر قسمت دوم بازی شاهزاده ایرانی و گیم‌پلی هیجان‌انگیز قسمت سوم آن مخصوصاً لحظاتی که به دنبال جرعه‌ای آب می‌دویدیم تا از شر آن کاراکتر شبح مانند و آن زنجیر عجیب و البته پرکاربردش خلاص شویم را فراموش کرد؟

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

در مجموع این‌ها عناوینی بودند که یوبی‌سافت در سال‌های 2004 و 2005 برای ما به یادگار گذاشت که همواره از نظر بسیاری از منتقدین و بازیکنان تحسین برانگیز خطاب شده بودند. اما متاسفانه این روند خوب آن‌چنان هم ثابت و ادامه دار نبود و تا دو سال پیش که حدود 12 سال از عرضه آن عناوین می‌گذشت، شاهزاده ایرانی به اثری فراموش شده و البته نابود شده بوسیله دو قسمت ضعیف پایانی خود تبدیل شده بود و مجموعه‌ی FarCry نیز تنها به نسخه‌ی سوم خود می‌بالید و نسخه‌های چهارم و بی‌هویت Primal که یکی از بدترین عناوین تاریخ یوبی‌سافت به شمار می‌رفت نیز نام این مجموعه و محتوای آن را زیر سوال برده بودند.

اوج گیری دوباره یوبی‌سافت در سال 2018؟

اما با تمام این فراز و نشیب‌ها می‌توان ادعا کرد که از سال 2016 میلادی به تا به امروز، شاهد تغییرات محسوسی در سیاست‌های یوبی‌سافت بوده‌ایم، به طوری که یوبی‌سافت برای اولین بار در سال گذشته به فرانچایز محبوب خود یعنی Assassin's Creed یک سال استراحت داد و با دستی پر با نسخه Origins خود بازگشت و نظر مثبت همگان را به خود جلب نمود. پیش از این نیز شاهد عرضه‌ی قسمت دوم بازی Watch Dogs  بوده‌ایم که آن عنوان هم نظر مثبت بسیاری را جلب نمود و به نظر می‌رسد که امسال یعنی سال 2018  نوبت به تحسین نسخه پنجم از مجموعه فارکرای و امیدوار شدن به روندی که یوبی‌سافت پیش گرفته است رسیده باشد.

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

فارکرای 5، دلچسب‌ترین عیدی سال نو

بلی، برای اولین بار پس از سال 2012 میلادی که FarCry 3 عرضه شده بود، شاهد یکی دیگر از قسمت‌های به یادماندنی از این مجموعه خواهیم بود. این موضوع که باید به FarCry 5 امیدوار بود، پیش از این و پس از دیدن تریلرهای اولیه بازی حس می‌شد. دنیایی تازه، مدرن، متفاوت، زیبا، پرمحتوا، گیم‌پلی‌ای جدید و یک آنتاگونیست که خباثتش در نگاه اول نوید یک شخصیت منفی دوست داشتنی نظیر آقای وَس از قسمت سوم این مجموعه را می‌داد، همه ما را امیدوار به یک تجربه‌ای جدید و در حد و اندازه‌ی نام فارکرای کرده بودند. اما پس از تجربه‌ی فارکرای 5، می‌توان گفت که هرچند شاید این قسمت نیز در حد و اندازه‌های قسمت سوم فارکرای نباشد که رابطه مستقیم با سلیقتان خواهد داشت، اما به خوبی می‌تواند ساعت‌ها بازیکنانش را سرگرم نموده و آن خاطرات بد نسخه Primal را از اذهان پاک کند.

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

به علاوه پس از تجربه‌ی فارکرای 5 نکات جالب و عجیبی دستگیرتان خواهد شد؛ برای مثال مراحل ابتدایی بازی به کلی پیش زمینه ذهنی مخاطبان از فارکرای را تغییر خواهد داد اما وقتی به مراحل بعدی بازی نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که هسته بازی فارکرای 5 نیز تغییری نکرده است و فقط وسعت آن بیشتر شده تا امکانات بیشتری را به مخاطبان خود عرضه کند. این وسعت بیشتر در بازی را به وضوح می‌توان در قابلیت‌های گیم‌پلی بازی و حتی داستان بازی دید. در فارکرای 5 خبری از یک شخصیت منفی نیست و در اینجا با چهار شخصیت منفی بازی سروکار خواهید داشت.

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

داستان بازی

جوزف سید که ملقب به پدر است به همراه دو برادر و یک خواهر خود قرار است تا خوانوادگی با ایده‌های افراط گرایانه مذهبی خود در شهری از ایالت مونتانا یک گروهک تندرو را تشکیل دهند تا بتوانند به همه مناطق تسلط داشته باشند و آن‌ها را کنترل کنند. این ایده‌ی چهار آنتاگونیستی برای فارکرای 5، بسیار مثبت ارزیابی می‌شود و به وضوح می‌توان تاثیرات خوب آن‌ها را بر روی گیم‌پلی بازی دید.

به طور کلی نقشه بازی به سه قسمت اصلی و دو جزیره تقسیم شده است که سه نفر از این چهار شخصیت منفی بازی، سه منطقه‌ی اصلی بازی را کنترل می‌کنند که وسعتی بی‌اندازه بزرگ دارد. هرکدام از این افراد در زمینه‌های خاصی مهارت دارند و برای مثال Faith، خواهر کوچک جوزف مشغول کاشت ماده‌ای روان گردان در سراسر زمین‌هایش است. دیالوگ‌هایی که اعضای این خانوادهاستفاده می‌کنند نیز به وضوح بازیکنان را به یاد مسائل روز و مشکلات امروزی جامعه جهانی خواهد انداخت و حتی در برخی از موارد بعضی از آن دیالوگ‌ها نیز یادآور اشخاصی حقیقی هستند که امروزه در راس قدرت بعضی از کشورها قرار دارند. 

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

اما نکته منفی در مورد دیالوگ‌های بازی شبیه بودن بیش از حد اعضای این خانواده در گفتار خود است. در واقع بازی تنها شخصیت‌هایی دو بعدی ساخته تا بازیکنان را به وسیله طنز تلخ خود بخنداند و این آنتاگونیست‌ها هیچ شخصیت مستقلی برای خود ندارند. در مجموع همانطور که اشاره شد این ایده‌ها برای فارکرای 5 مثبت ارزیابی شده و از همان ابتدای بازی بسیار عالی به‌نظر می‌رسید، و چه کاری لذت بخش‌تر از مقابله با این خانواده افراطی و غول آخر بازی آقای جوزف سید که کمتر آفتابی می‌شود؟ به علاوه که در انجام این کار تنها نخواهید بود!

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

گیم‌پلی بازی، تفاوت شماره یک: درخت مهارت

فارکرای 5 نسبت به فارکرای‌هایی که پیش‌تر دیده بودیم تفاوت‌های ریز و درشتی پیدا کرده است. اولین نکته‌ای که در مورد فارکرای 5 خودنمایی می‌کند، تغییرات اساسی در درخت مهارت بازیکنان است. در گذشته این مکانیزم در مجموعه فارکرای بیش‌تر وابسته به شکار حیوانات و استفاده از پوست آن‌ها برای تهیه وسائل مورد نیاز بوده‌است، اما در فارکرای 5 به کلی شکار حیوانات فقط به درد فروختن پوست آن‌ها برای کسب پول رایج بازی می‌خورد که البته راه‌های بسیار ساده‌تری برای کسب پول در بازی وجود دارد. بدین ترتیب مکانیزم شکار در فارکرای 5 کاملاً ناقص شده و علیرغم وجود جنگل‌های وسیع در بازی، کمتر کسی میل آن را خواهد داشت تا همچون قسمت‌های پیشین بازی به شکار بپردازد که خود یک نکته منفی به حساب می‌آید. 

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

Perkها

در واقع درخت مهارت بازی با کسب امتیازات Perk ارتقاء خواهد یافت و بازیکنان با کسب آن‌ها می‌توانند مهارت‌های مختلفی نظیر ریلود کردن سریع اسلحه‌ها تا تعمیر کردن اتومبیل‌ها را بیاموزند. این Perkها خود نیز از کامل کردن چالش‌های مختلف بازی از جمله کشتن دشمنان با اسلحه‌هایی از پیش تعیین شده به دست خواهند آمد.

قابلیت Guns for Hire

یکی دیگر از بزرگ‌ترین تفاوت‌های فارکرای 5 با نسخه‌های پیشین خود، ارتقاء قابلیت Guns for Hire از آن حالت سطحی به حالتی حرفه‌ای است که پیش از این نیز یوبی‌سافت روی آن مانور زیادی داده بود. همانطور که اشاره شد این قابلیت که اکنون به بلوغ خود در فارکرای رسیده است و عملکردی بسیار عالی دارد، به بازیکنان اجازه خواهد داد تا بتوانند هرکسی را که از دست افراد خوانواده سید نجات می‌دهند را به لیست دوستان و همراهان خود اضافه کنند. این افراد و حتی حیوانات که در تریلرهای بازی بیشتر روی یک سگ دست آموز مانور داده شده بود از طریق منوی Roster بازی در دسترس خواهند بود تا در مواقع لازم آن‌ها را به کمک فرا بخوانید. لازم به ذکر است که این 9 شخصیت می‌توانند شخصیت‌هایی از مردم عادی و یا شخصیت‌های خاص نظیر خلبان، اسنایپر، سگ، شیرکوهی، ببر و یا خرس نیز باشند که حالت بازی را شبیه به حالت Co-op خواهند کرد. 

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

دشمنان، ماموریت‌ها

شاید ضعیف‌ترین نقطه‌ی بازی همین دشمنان کم‌هوش و برخی از ماموریت‌های طاقت فرسا که البته تعداد آن‌ها بسیار محدود است باشند که چاشنی مخفی کاری بازی را تحت شعاع قرار می‌دهند. برخی از دشمنان بازی با هوش مصنوعی ضعیف روبروی بازیکنان ظاهر خواهند شد که اکثر آن‌ها نیز شبیه به هم طراحی شده‌اند. اما یکی از نقاط قوت بازی نیز به همین بخش باز می‌گردد که ماموریت‌های بازی است. جایی که بازی با ماموریت‌های جانبی و اصلی خود به سادگی ساعت‌ها بازیکنانش را سرگرم خواهد کرد و حتی اجازه خواهد داد تا پس از فتح پایگاه‌ها، دوباره آن‌ها را ریست کرده و بازهم به آن‌ها حمله کنید تا دوباره فتح شوند که البته از یوبی‌سافت چنین مواردی را انتظار نداشتیم!

 

 

Far Cry Arcade

یکی از نکات جالب و البته جدید در فارکرای 5 را می‌تواند همین بخش آرکید آن دانست که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با هزاران آیتم مختلف برای خود مراحل گوناگونی را طراحی کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند. البته جا افتادن این بخش از بازی اندکی زمان طلب می‌کند و حتی خود یوبی‌سافت چند مرحله حرفه‌ای را در این بخش طراحی نموده است تا بازیکنان با آن آشنا شوند.

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

گرافیک بازی

بدون شک نقطه عطف فارکرای 5 را می‌توان گرافیک هنری و بصری آن نامید که بازیکنانش را شگفت زده می‌کند. جنگل‌هایی پهناور با وسعت بسیار بزرگ که در ارتفاعات خود مه‌های غلیظ را می‌بینند و دشت‌هایی هموار که تشعشع نور خورشید زیبایی دوچندان به آن بخشیده‌اند، بدون شک تجربه‌ای بسیار زیبا را به بازیکنان خود هدیه می‌کنند.

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

با تمام این اوصاف لازم به ذکر است که بازی علیرغم زیبایی بصری غیر قابل توصیف خود، از نظر فنی با توجه به وسعت خود گهگاه ایرادات ریز و درشتی نظیر ضعف در بافت‌ها و مدل‌سازی را می‌بیند. به هرحال در سال‌های گذشته آنقدر نکات منفی گرافیکی از یوبی‌سافت دیده‌ایم که این ایرادات کوچک در فارکرای 5، خود یک پیشرفت چشمگیر برای این شرکت تلقی خواهد شد.

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!

در مجموع علیرغم اینکه فارکرای 5 ایرادات ریز و درشتی را در خود می‌بیند، اما اگر نخواهیم به فارکرای جدید نگاه سخت گیرانه‌ای داشته باشیم باید آن را تحسین کنیم. ایالت وسیع مونتانا و جنگل‌های سرسبزش، گیم‌پلی جدید بازی و شخصیت منفی‌های جذاب آن، فارکرای 5 را غنی از محتوا و بسیار دوست داشتنی کرده‌است. این بازی در تاریخ 28 مارچ سال جاری میلادی یعنی 2018 برای پلتفرم‌های پلی‌‌استیشن‌4، ایکس‌باکس وان و مایکروسافت ویندوز عرضه شد.

 

نقد و بررسی بازی Far Cry 5، دلچسب در حد نام فارکرای!