نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!

نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!

بازی اندرویدی فندق، یک بازی پنج ستاره ایرانی در سبک حدس کلمات و ساخت جمله‌ با آن‌ها است که مدت‌هاست لقب یکی از پرطرفدارترین بازی‌های موبایلی ایرانی را با خود یدک می‌کشد. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی بازی ایرانی و موبایلی "فندق" بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

عناوینی نظیر فندق، آمیرزا، باقلوا و... مدت‌هاست که در صدر پردانلودترین بازی‌های موبایلی ایرانی در در تمامی سبک‌های بازی قرار دارند. شاید دلیل این امر ساده بودن و عدم پیچیدگی خاص در سبک بازی حدس کلمات و به علاوه جذابیت و شیرین بودن آن برای ایرانی‌ها است. بازی فندق که پیش از عناوین مشهور ایرانی دیگر در سبک حدس کلمات تولید و عرضه شده‌است، تاکنون رکورد بیش از 500,000 دانلود و نصب از کافه‌بازار را به نام خود ثبت نموده است که نشان از محبوبیت این بازی دارد.

 

 

گیم‌پلی

همانطور که اشاره شد بازی فندق بازی با کلمات است که در آن بازیکنان بایستی با کنارهم چیدن حروف، به ساخت یک یا چند کلمه واحد بپردازند. بدین ترتیب که بازیکنان پس از ورود به بازی با تعدادی حروف نامرتب روبرو خواهند شد و با کنار هم چیدن آن‌ها و ساخت کلمات واحد باید مراحل بازی را یکی پس از دیگری کامل کنند. بازیکنان برای انجام این امر تنها کافیست تا انگشتان خود را روی حرف مورد نظر گذاشته و در جای مناسب خود قرار دهند.

نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!

مراحل بازی

در مجموع بازی فندق دارای بیش از 220 مرحله است که قطعاً تا ساعت‌ها می‌تواند بازیکنان خود را سرگرم کند. تمامی این 220 مرحله بازی نیز در 29 فصل مجزا قرار دارند که پس از ورود به هر فصل جدید و مراحل بالاتر، چالش‌های درنظر گرفته شده برای بازیکنان نیز سخت‌تر شده و تعداد حروفی که باید چیده شود از 3 تا 40 حرف خواهد رسید.

درخواست راهنمایی و اشتراک گذاری

شاید نقطه ضعف و قوت اصلی بازی فندق به همین بخش یعنی درخواست راهنمایی و اشتراک گذاری این درخواست مربوط شود. از طرفی بازی برای هر راهنمایی که در اختیار بازیکنانش قرار می‌دهد تقریباً تعداد نامعقولی از سکه را طلب می‌کند، این درحالی است که مکانیزم اهدای سکه به بازیکنان به طرز عجیبی روی پایه‌ی خساست استوار شده و شاید دلیل آن سوق دادن بازیکنان به خرید درون برنامه‌ای سکه باشد. اما از طرف دیگر بازی قابلیت به اشتراک گذاری خود به بهانه درخواست راهنمایی از افراد دیگر را در اختیار بازیکنانش قرار می‌دهد و این امر می‌تواند ترفندی جالب برای تبلیغ این بازی باشد. 

نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!

نحوه عملکرد قابلیت «اشتراک با دوستان» نیز بدون صورت است که بازیکنان با استفاده از آن تصویری از مرحله مدنظر را برای دوستان خود می‌فرستند تا آن‌ها نیز به این چالش دعوت شده و او را راهنمایی کنند.

چالش‌های روزانه

امروزه در بسیاری از بازی‌های روز و استاندارد بخشی به نام Daily Challenges و یا چالش‌های روزانه قرار دارد که البته اکثریت قریب به اتفاق بازی‌های ایرانی فاقد این بخش هستند. این بخش که باعث می‌شود تا بازیکنان هرروز مشتاق انجام دادن بازی مدنظر شوند، در بازی فندق وجود دارد و بازیکنان آن باید در زمانی از پیش تعیین شده هر تعداد کلمه که می‌توانند حدس بزنند. در پایان هرچقدر تعداد این کلمات بیشتر باشد، سکه بیشتری نصیب بازیکنان خواهد شد که کسب کردنشان اصلاً کار ساده‌ای نیست.

نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!

بازی با واژگان

علاوه بر موارد مذکور، یکی دیگر از بخش‌هایی که فندق را از دیگر بازی‌های مشابه ایرانی متمایز می‌کند، استفاده از دامنه لغات گسترده‌تر و پیچیده‌تر است. بازی فندق برخلاف بازی‌هایی نظیر باقلوا و آمیرزا، گاهاً از کلماتی در خود استفاده کرده است که کمتر به گوش مخاطبانش رسیده است و همین موضوع فندق را کمی متمایزتر و البته دشوارتر از سایر عناوین مشابه خواهد کرد. به علاوه بازی یک امتیاز ویژه نیز برای کسانی دارد که واژگان جایزه‌ای بازی را حدس بزنند. در فندق علاوه بر کلمات اصلی، ممکن است که گاهی اوقات بازیکنان به کلماتی برسند که جزو کلمات مدنظر برای مرحله نباشد و آن‌ها واژگان جایزه‌ای نام دارند. پیدا کردن این دسته از واژگان طبعاً امتیازات خاص خود را برای بازیکنان فندق به دنبال خواهد داشت.

نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!

طراحی ظاهری و موسیقی

از نظر طراحی گرافیکی بازی فندق در شرایط متوسطی قرار دارد. این بازی طراحی بصری نسبتاً متوسط به همراه پس زمینه‌ای همواره ثابت را در خود می‌بیند که در تمام مدت بازی تغییر نخواهد کرد. اما از نظر رنگ بندی بازی رنگ و بوی جالبی به خود گرفته که اندکی به جذابیت بصری آن می‌افزاید. موسیقی‌های بازی نیز همانند طراحی بصری آن شرایط متوسطی دارند و نه می‌توان از آن‌ها ایراد و خرده گرفت و نه می‌توان آن‌ها را تحسین نمود.

در پایان باید ادعا کرد که بازی ایرانی و موبایلی فندق، دقیقاً همان بازی است که بوسیله آیتم‌ها و مراحل جذاب خود می‌تواند ساعت‌ها مخاطبانش را سرگرم کند. این بازی هم اکنون به صورت رایگان برای سیستم عامل اندروید در دسترس و قابل دانلود است.

نقد و بررسی بازی موبایلی و ایرانی فندق، به دنیای واژگان خوش آمدید!


../../../دریافت از کافه بازار