نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

عنوان Sea of Thieves که پیش‌تر از جانب مایکروسافت و استدیو Rare Studio، ناشر و سازنده آن به عنوان اولین بازی اختصاصی کنسول Xbox one در سال 2018 معرفی شده بود، بالاخره عرضه شد و در این مقاله قصد داریم که به نقد و بررسی آن بپردازیم. با عصر ارتباط همراه باشید.

 

 

امروزه بازار بازی‌های ویدئویی با صدها عناوینی که در چند سال اخیر از جانب شرکت‌ها و استدیوهای مختلف برای پلتفرم‌های مختلف عرضه شده‌است، به حرارت بی‌سابقه‌ای رسیده و در این میان سود بیشتر نصیب شرکت‌هایی خواهد شد که بهترین آن‌ها را به صورت اختصاصی برای کنسول خود عرضه می‌کنند. شاید اولین نکته‌ای که پس از شنیدن مبحث عناوین اختصاصی یادآوری می‌شود، برتری همیشگی سونی با کنسول PlayStation خود نسبت به Xbox با عناوینی نظیر God of War و یا Horizon Zero Dawn است. ناگفته نماند که در چند سال اخیر در زمینه بازی‌های ریسینگ این Xbox بوده است که با خانواده Forza توانسته تا گوی سبقت را از رقیب دیرینه خود برباید.

اکنون به سال 2018 رسیده‌ایم و همچنان تنور این رقابت داغ است. در این میان سونی با عرضه آخرین قسمت از سری بازی God of War خود برتری بسیار قاطعی نسبت به Xbox و مایکروسافت پیدا کرده است. این امر موجب شده است تا هواداران و کاربران Xbox نیز طالب حرکت‌هایی مثبت از جانب مایکروسافت در این زمینه باشند. Sea of Thieves اولین حرکت مایکروسافت در سال 2018 در زمینه عناوین اختصاصی بوده است و پس از بررسی آن دریافتیم که علیرغم داشتن پتانسیل بالای خود، به هیچ وجه نمی‌تواند با عناوین اختصاصی موفق PlayStation حتی مقایسه شود.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

Sea of Thieves بازی آنلاین در سبک ماجراجویی است که توسط Rare Studio ساخته و توسط مایکروسافت برای کنسول Xbox One  و Microsoft Windows عرضه شده است. در واقع Sea of Thieves دریایی از پتانسیل‌ها و ایده‌های مثبت و جذاب را در خود می‌بیند که متاسفانه توسط سازندگان خود کشف نشده باقی ماندند و از نظر محتوی این بازی را در شرایط متوسط و رو به پایین رها نموده‌اند. از آنجایی که این بازی یک عنوان آنلاین است، همانند بسیاری از بازی‌های آنلاین دیگر نظیر Fortnite، هیچ داستان خاصی برای آن درنظر گرفته نشده و همانطور که در Fortnite بازیکنان تنها یک هدف یعنی زنده ماندن دارند، در Sea of Thieves نیز تنها یک هدف برای بازیکنان وجود دارد و آن‌هم دریانوردی و پیدا کردن گنج به عنوان یک دزد دریایی است.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

همانطور که اشاره شد این بازی فاقد داستان است و درنتیجه در گیم‌پلی خود خلاصه می‌شود. گیم‌پلی بازی جایی است که بازیکنان باید در قالب یک تیم دو تا چهار نفره و یا حتی به صورت Solo و یا تک نفره ایفای نقش کنند. این ایفای نقش بدین معناست که بازی شما را در کشتی‌تان در حالی رها خواهد کرد که مکانیزم‌های بسیار جذاب و شبه واقعی برای کنترل و هدایت آن در نظر گرفته است. حال باید طبق نقشه کشتی هدایت شود تا دزدان دریایی به گنج مخفی دست یابد.

اما این هدایت کردن و کنترل کشتی اصلاً کار ساده‌ای نیست و اعمالی نظیر لنگر انداختن در زمان مناسب، باز و بسته کردن بادبان‌ها، مقابله با شرایط بد جوی و استراتژی‌هایی که باید برای مقابله با طوفان‌ها درنظر گرفته شود و از همه جالب‌تر نبردهایی دریایی که حتی بازیکنان را مجبور به خالی کردن آب بوسیله سطل از کشتی و تلاش برای ترمیم بدنه آسیب دیده کشتی برای نجات آن از غرق شدن می‌کند.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

با توجه به موارد ذکر شده درمی‌یابیم که بازی از نظر مکانیزم‌های کشتی‌رانی و نبردها از شرایط بسیار خوبی برخوردار است اما قطعاً انجام دادن همه این‌ها اگر به صورت تیمی باشد جذابیت خواهد داشت، به گونه‌ای که وظایف تقسیم شود و برای مثال یک نفر مسئول حملات دشمنان و مراقبت از کشتی ، نفر دوم مسئول بادبان‌ها و لنگر، نفر سوم مسیریاب و نفر آخر هدایت کننده کشتی باشد. بدین ترتیب بخش تک نفره بازی روند بسیار خسته کننده‌ای به خود می‌گیرد و ارزش انجام دادنش را تا حد زیادی از دست می‌دهد. اما همیشه انجام بازی‌های آنلاین به صورت چند نفره در قالب یک تیم مشکلات خاص خود نظیر پیدا کردن هم‌تیمی‌های فرمانبردار با روحیه کار تیمی را دارند و Sea of Thieves نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از ضعف‌های اساسی بازی فهماندن معنی کار تیمی به دیگر هم‌تیمی‌هایتان در بازی است.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

نحوه انجام بازی و ماموریت‌های Sea of Thieves بدین ترتیب است که بازیکنان باید پس از انتخاب ماموریت آن را فعال نموده و بوسیله کشتی خود به سمت نقشه‌ای که آن ماموریت در اختیارشان می‌گذارد حرکت کند. بسیاری از نقاط ضعف اساسی بازی نیز به همین بخش مربوط هستند، جایی که بازی تنها چهار اسلحه با پوسته‌های بسیار گران قیمت برای شخصی‌سازی آن‌ها در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. به علاوه سه هدف اصلی بازیکنان در بازی یعنی پیدا کردن گنج‌ها، کاپیتان دزدان دریایی اسکلت‌ها و مرغ‌ها پس از چند ساعت روندی بسیار خسته کننده و تکراری به خود می‌گیرند. درنتیجه انجام این ماموریت‌ها نیز تنها پول‌هایی به بازیکنان تعلق می‌گیرد که با آن القاب مختلفی بخرند که در مجموع همانند پوسته‌های اسلحه‌ها هیچ تاثیری روی کاراکتر و قدرت آن ندارند. لازم به ذکر است که عدم وجود راهنمای مناسب نظیر نقشه کوچک در بازی نیز روند پیدا کردن هم‌تیمی‌ها در بازی را بسیار سخت و پیچیده می‌کند.

 

 

تنها نقطه روشن در این بخش را می‌توان سرگرمی‌هایی نظیر نواختن موسیقی که بازی برای بازیکنان در نظر گرفته‌است دانست که بسیار جالب و جذاب هستند.

شخصیت‌پردازی

یک از پتانسیل‌های این بازی که به‌خوبی نمایان است و از آن می‌توان به عنوان یک نقطه قوت نام برد، شخصیت پردازی بازی در دنیای فانتزی Sea of Thieves است. در این بازی به تعداد زیادی شخصیت‌های پیش‌فرض برای انتخاب وجود دارد و بازیکنان قادر به ساخت شخصیت خاص خود نخواهند بود. با اینکه این موضوع از جانب برخی از بازیکنان نقطه ضعف تلقی می‌شود اما از آنجایی که Sea of Thieves شخصیت‌های بسیار جذاب و متعددی را در اختیار بازیکنان می‌گذارد، نمی‌توان آن را ضعف بازی دانست. این جذابیت و تنوع در شخصیت‌های بازی تنها به کاراکتر بازیکنان مربوط نمی‌شود و حتی شخصیت‌های مصنوعی بازی یا همان NPC ها نیز جذابیت و تنوع خاصی دارند.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

جذابیت‌های بصری بی‌انتها

روشن‌ترین نقطه Sea of Thieves گرافیک بصری بسیار زیبا و دنیای فانتزی جذاب و دوست‌داشتنی آن است. سیستم چرخش روز و شب بازی از جمله بخش‌هایی از که بسیار خوب طراحی شده‌اند و نقطه اوج آن نیز هنگام غروب آفتاب به صورت حیرت انگیزی به چشم می‌آید. نورپردازی‌های بازی به خصوص به هنگام شب یکی دیگر از بخش‌هایی است که به شخصه شیفته آن شده و ناخودآگاه دنیای فانتزی و گرافیکی Sea of Thieves را مورد تحسین قرار دادم.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!

موسیقی و افکت‌های صوتی بازی نیز به همان اندازه گرافیک بصری بازی خوب ارزیابی می‌شود و حال و هوای واقعی دنیای دزدان دریایی را به خوبی به بازیکنان خود القا می‌کند.

در پایان می‌توان Sea of Thieves را عنوانی نیمه موفق و نیمه شکست خورده دانست، چرا که در بخش‌هایی نظیر گرافیک، صداگذاری، طراحی مکانیزم‌های کشتی‌رانی، نقش‌آفرینی و کارتیمی(در صورت تشکیل تیم با دوستان خود) بازی شرایط ایده آلی دارد و در سمتی دیگر بازی از نظر گیم‌پلی که اصلی‌ترین بخش بازی‌های آنلاین محسوب می‌شود، دارای محدودیت‌های عجیب و غریبی است که به تجربه بازی لطمه می‌زند.

نقد و بررسی بازی Sea of Thieves، دریاها را با دوستانتان فتح کنید!