نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی

نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی

از گذشته‌های دور تا به امروز فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی همواره جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانیان داشته‌است. متاسفانه این فرهنگ تا مدتی پیش به کلی به دست فراموشی سپرده شده بود تا اینکه گوشی‌های هوشمند با ارائه کتاب‌ها به صورت دیجیتال بار دیگر قصد زنده کردن آن را دارند و تا حدود بسیار زیادی نیز موفق ظاهر شده‌اند. اما یکی از بزرگترین مشکلات کتاب خوانی دیجیتال در کشور ما عدم رعایت حق مولف از جانب کاربران است که ضربه بزرگی به حفظ ارزش آثار نویسندگان خواهد زد.

اما خوشبختانه به تدریج شاهد جا افتادن رعایت حق مولف در جامعه خود هستیم و برخی از فروشگاه‌های کتاب دیجیتال با ثبت قراردادهای رسمی، آثار خود را به صورت کاملاً قانونی در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارند. یکی از این فروشگاه‌ها متعلق به اپلیکیشن فروشگاه و کتابخوان فراکتاب است که در این مقاله به نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت.

نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی

طراحی ظاهری و رابط کاربری

اپلیکیشن "فرا کتاب" یک اپلیکیشن فروشگاهی و یک اپلیکیشن کتابخوان دیجیتال است که تمامی زیر مجموعه‌های کتاب و کتابخوانی را شامل می‌شود. طراحی ظاهری اپلیکیشن مذکور نیز بسیار ساده بوده که برای چنین اپلیکیشنی از اهمیت چندانی برخوردار نیست، اما اندکی سلیقه به خرج دادن می‌توانست در جذب مخاطبان بیشتر موثر باشد.

به صورت کلی اپلیکیشن " فرا کتاب " امکان خرید، دانلود و مطالعه صدها کتاب صوتی و یا متنی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این فرآیندها نیز به ساده‌ترین شکل ممکن صورت خواهد گرفت و تنها کافیست که پس از انتخاب و یا جستجو کتاب مورد نظر، آن را از طریق پرداخت درون برنامه‌ای خریداری نموده و برای خود یک مجموعه از کتاب‌های مختلف در برنامه بسازید که همان کتابخانه شما خواهد بود. 

نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی

کاربران در ابتدای ورود به برنامه و در صفحه اصلی آن به چهار گزینه اصلی یعنی کتابخانه من، فروشگاه، اخبار و تماس با ما روبرو خواهند شد. به علاوه در قسمت بالایی صفحه اصلی آیکون سه خط منو کناری و آیکون حساب کاربری قرار دارند. 

کتابخانه من 

کاربران پس از ورود به بخش کتابخانه من، با دو بخش همه کتابها و کتاب‌های دریافت شده روبرو می‌شوند. در کنار هرکدام از این دو قسمت گزینه‌ی بیشتر نیز قرار دارد تا در صورت نیاز کاربران قادر باشند تا از این بخش به جستجو و اضافه نمودن کتابی جدید به کتابخانه خود بپردازند. بخش کتاب‌های دریافت شده کتاب‌های دانلود شده و ذخیره شده در حافظه تلفن همراه کاربران را به نمایش خواهد گذاشت. به علاوه گزینه ایجاد قفسه جدید نیز در این بخش وجود دارد تا در صورت علاقه کاربران بتوانند کتاب‌های خود را در قفسه‌های مختلف قرار دهند.

نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی

فروشگاه

گزینه دوم از صفحه اصلی برنامه فروشگاه نام دارد که کاربران فراکتاب را مستقیماً به فروشگاه کتاب هدایت می‌کند. این فروشگاه خود به چندین بخش مختلف از جمله ویترین، کوچولوها، رایگان و... تقسیم شده است. به علاوه دسته‌بندی دیگری برای کتاب‌های موجود در برنامه درنظر گرفته شده که از طریق آیکون فایل در بالای صفحه و سمت چپ در دسترس است که به صورت ستونی دسته‌بندی‌های مختلف را به کاربران نمایش می‌دهد. به علاوه امتیازاتی نظیر تخفیفات هفتگی و... نیز برای کاربران فراکتاب درنظر گرفته شده است.

نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی

کاربران برنامه پس از انتخاب کتاب مدنظر خود می‌توانند تا اطلاعاتی نظیر نام ناشر، نویسنده، تعداد صفحات چاپی، تعداد صفحات نسخه دیجیتال، حجم، قیمت و... از آن را کسب کنند و در برخی از موارد به صورت رایگان و آنلاین آن را مطالعه نموده و سپس آنرا خریداری و دانلود نمایند.

لازم به ذکر است که منوی کناری برنامه نیز قابلیت‌هایی نظیر مدیریت حساب کاربری، مدیریت دانلودها، کتابخانه من، فروشگاه، کد کتاب، سفارشات و تنظیمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در مجموع "فرا کتاب" هرآنچه که از یک کتابخانه صوتی و متنی انتظار می‌رود را برای کاربران خود آماده سازی کرده تا به آسان‌ترین روش ممکن و البته به روشی کاملاً اخلاقی و قانونی آن‌ها را در اختیار کاربرانش قرار دهد و عیب و نقص خاصی نیز در آن دیده نمی‌شود.

 

نقد و بررسی اپلیکیشن فراکتاب، کتابخانه الکترونیکی و صوتی


../../../دریافت از کافه بازار