نقد و بررسی اپلیکیشن نی‌نامه، مثنوی معنوی صوتی+شرح ابیات

نقد و بررسی اپلیکیشن نی‌نامه، مثنوی معنوی صوتی+شرح ابیات

امروزه ادبیات منظوم ایرانی می‌تواند مدیون فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و افزایش بی‌شمار تعداد اپلیکیشن‌های کاربردی برای آن‌ها باشد که گهگاه از بستر خود برای زنده نگاه داشتنش بهره می‌برد تا از به دست فراموشی سپرده شدن خود جلوگیری کند. متاسفانه آمار ضعیف کتاب خوانی در ایران یکی از مهم‌ترین دلایل این امر بوده است که اپلیکیشن "نی نامه" با فراهم نمودن بستری از کتاب‌ مثنوی معنوی، عذر و بهانه‌ای را از مردم ایران پذیرا نخواهد بود.

در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی اپلیکیشن"نی نامه" بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 درباره‌ی مثنوی معنوی...

مثنوی معنوی اثر مولانا جلاالدین محمد بلخی، قطعاً یکی از غنی‌ترین کتاب‌های ادبیات کهن ایرانی است که از بیست و شش هزار بیت و مجموع شش دفتر تشکیل شده که از مولانا یک شاعر برجسته ایرانی در تمام دوران و سراسر جهان ساخته است. هر دفتر خود شامل تعداد بسیار زیادی از اشعار مقدمه و دیباچه است که دسترسی به تمامی آن‌ها در اپلیکیشن مذکور میسر خواهد بود.

طراحی ظاهری و رابط کاربری

کاربران اپلیکیشن نی نامه پس از ورود به آن مستقیماً به بخشی که می‌توان به هر شش دفتر دسترسی داشت، هدایت خواهند شد. همانطور که اشاره شد هر دفتر لیست بلندی از اشعار را در خود گنجانده است که کاربران پس از انتخاب هرکدام می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. به علاوه منوی کناری برای اپلیکیشن در نظر گرفته شده است که گزینه‌هایی نظیر تنظیمات، جستجو، ابیات منتخب، آخرین مطالعه و دانلود فایل‌های صوتی در آن قرار دارند.

لازم به ذکر است که در نسخه رایگان برنامه تنها دفتر اول مثنوی معنوی به صورت رایگان در اختیار کاربران است و برای دسترسی به باقی دفاتر بایستی نسخه کامل برنامه را خریداری نمایید.

تنظیمات

از بین گزینه‌های ذکر شده در بخش تنظیمات از منوی کناری برنامه می‌توان نوع فونت اشعار، نوع فونت معنا، اندازه فونت اشعار، اندازه فونت معنا، فعال/غیرفعال نمودن نمایش معنای اشعار، فعال/غیر فعال نمودن حالت مطالعه در شب، فعال/ غیر فعال نمودن روشن ماندن صفحه و فاصله بین اشعار را تغییر داد. 

جستجو

همانطور که از نام این بخش پیداست، از این طریق کاربران قادر هستند تا پس از انتخاب دفتر مورد نظر، کلمه کلیدی خود را جستجو نموده تا با سرعت به بخش مورد نظر دسترسی پیدا کنند.

ابیات منتخب

هر از چند گاهی ممکن است که کاربران به ابیات خاصی علاقه نشان دهند، بدین ترتیب پس از نشان دار کردن آن‌ها می‌توانند تا از طریق بخش ابیات منتخب به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. 

دانلود فایل‌های صوتی

بخش دانلود فایل‌های صوتی یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین ویژگی‌های اپلیکیشن نی نامه است که کاربران خود را قادر می‌ساز تا فایل‌های صوتی اشعار را در برنامه خود داشته باشند. به علاوه این فرآیند از دو طریق دانلود دستی از مرورگر و ذخیره در پوشه مربوطه و همچنین دانلود خودکار از طریق برنامه میسر است.

دیگر قابلیت‌ها

موزیک بی کلام پس زمینه، برگردان اشعار به زبان فارسی روان، دسترسی به فایل‌های صوتی و ساخت عکس نوشته از جمله قابلیت‌های دیگر نی نامه هستند.

عکس نوشته ساز

یکی دیگر از بخش‌های بسیار جذاب نی نامه ساخت عکس نوشته ساز است که امروزه به منظور استفاده در شبکه‌های مجازی بسیار پرطرفدار شده است. فرآیند ساخت عکس نوشته ساز نیز بسیار ساده است و کافیست که کاربران پس از انتخاب گزینه ساخت عکس نوشته ساز در بیت مربوطه به ساخت آن بپردازند. به علاوه به منظور سلیقه‌گرایی افراد مختلف، ابزار مختلفی نیز در اختیار کاربران خواهند بود که شامل از تنظیم فونت شعر/معنا، تنظیم سایز فونت شعر/معنا، رنگ و پس زمینه هستند.

اما تنها ضعفی که در برنامه وجود دارد مربوط به همین قسمت یعنی عکس نوشته ساز و بخش انتخاب رنگ دلخواه برای زمینه و متون است که از تعداد کمی برخوردار است. این رنگ‌های محدود شامل مشکی، قهوه‌ای، سبز، سفید و نارنجی هستند.

پس از پایان این فرآیند نیز گزینه‌های اشتراک گذاری و ذخیره عکس در گالری در اختیار کاربران خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است که اپلیکیشن "نی نامه" به دلیل تخصصی بودن خود و تمرکز روی یک کتاب پتانسیل وجود ضعف‌های متنوع در خود را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است؛ هرچند نمی‌توان از رابط کاربری صریح و کارآمد و قابلیت‌های متنوع همانند عکس نوشته ساز آن صرف نظر نمود.

نقد و بررسی اپلیکیشن نی‌نامه، مثنوی معنوی صوتی+شرح ابیات


../../../دریافت از کافه بازار