نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

طبق عادت چندین سال گذشته و درست زمانی که فصل تابستان به پایان می‌رسد، کم کم باید منتظر عرضه‌ی سری جدید از دو بازی بسیار محبوب به نام‌های FIFA و PES باشیم. امسال نیز نسخه‌های جدیدی از بازی‌های FIFA و PES عرضه شده‌ است و پس از دو دهه تعریف، تمجید، انتقاد و.. دیگر صحبت در مورد اینکه کدامیک از دیگری بهتر عمل کرده‌ نیز به موضوعی کلیشه‌ای تبدیل شده‌ است. ما نیز همانند بسیاری از علاقه‌مندان به این سری از بازی‌ها مشتاق عرضه‌ی آن‌ها بودیم و حال قصد داریم تا در این مقاله به نقد و بررسی رقیب ژاپنی FIFA بپردازیم. با نقد و بررسی بازی PES 2019 با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

FIFA و PES همچنان در صدر پرفروش‌ترین بازی‌ها!

همانطور که اشاره شد مدت‌هاست که این سوال یعنی کدام یک از این دو بازی از دیگری بهتر است به سوال کلیشه‌ای تبدیل شده و این امر به دلیل جدا شدن مسیر و هدف‌های هر کدام از شرکت‌های KONAMI و EA Sports صورت گرفته است. به طور عمده کمتر علاقه‌مندی به بازی‌های ویدئویی پیدا می‌شود که فارغ از سبک و سلیقه در انتخاب بازی، فوتبال را در کنسول یا PC خود تجربه نکرده باشد. بدون شک همه ما از بازی کردن یکی از این دو عنوان با دوستان خود از کودکی تا امروز خاطره‌های بسیاری ساخته‌ایم و میسازیم. بازی‌هایی که لذت انجام دادن آن‌ها چه به صورت یک نفره و چه با دوستان تمامی ندارد. چرا که ماهیت ورزش فوتبال بی‌انتهاست و از زمانی که این ورزش به پرطرفدارترین ورزش جهان تبدیل شده‌است تا به امروز رفته رفته به طرفدارانش اضافه شده و بدین ترتیب هیجان و لذت انجام بازی‌های شبیه‌سازی این ورزش نیز تمامی نخواهد داشت.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

کدامیک از این دو عنوان بهتر هستند؟

اما از طرفی دیگر دوستداران بازی شبیه‌سازی فوتبال به دو دسته تقسیم می‌شوند که هرکدام از آن‌ها توقعات خود را از یک بازی خوب دارند. اولین دسته افرادی هستند که صرفاً این بازی‌ها را با دوستان خود در فراغت انجام می‌دهند تا از رقابت با آن‌ها لذت ببرند که از نسخه‌های اولیه بازی فوتبال یعنی WE 98 تا به امروز همچنان در حال پیمودن همین مسیر هستند. برای این دسته از افراد نقل و انتقالات به روز، امکانات ویژه آنلاین، آپدیت‌ها، لایسنس و... اهمیت چندانی ندارد و یک گیم‌پلی خوب را به همه گزینه‌های ذکر شده ترجیح می‌دهند. دیگر دسته نیز افرادی هستند که دوست دارند تا یک بازی کامل و دارای بخش‌های متنوع و سرگرم کننده با امکانات بالا و لایسنس‌های متنوع داشته باشند و این موارد را به گیم‌پلی ترجیح می‌دهند. پس بدون اینکه بخواهیم نگاهی به نسخه‌های جدید این دو بازی بیندازیم باید بگوییم که اگر در دسته اول قرار دارید PES و اگر در دسته دوم قرار دارید FIFA را انتخاب کنید. چرا که امسال نیز در نسخه‌های جدید اصالت هر دو بازی حفظ شده و جز پیشرفت‌های جزئی و کلی در بخش‌های مختلف، شاهد سنت شکنی نخواهیم بود.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

PES 2019، بهترین عضو خانواده

کمپانی ژاپنی KONAMI پس از شکست خود در نسخه‌های PES 2014 و 2015 خود، برنامه‌ای بلند مدت و با هدف مشخصی که صدالبته قابل تحسین است را برای آینده خود در نظر گرفته که گویا قرار است تا هر قسمت جدید از این سریال عرضه می‌شود، ما بگوییم که این نسخه بهترین است. بازی PES 2019 دقیقاً به همان اندازه‌ای نسبت به PES 2018 پیشرفت داشته که همین نسخه از نسخه سال گذشته خود بهتر بوده است. با نگاهی کلی درخواهیم یافت که PES از سال 2016 ثابت قدم بوده و با الگویی خاص در حال حرکت به سمت موفقیت است. KONAMI آن ایده‌هایی که هوادارانشان را خوشحال و راضی می‌کند را درک کرده و قصد دارد به تدریج آن المان‌ها را به بازی خود تزریق کند و همین باعث خشنودی است. پس در PES 2019 شاهد قابلیت‌های جدید، گرافیک بهتر و گیم‌پلی بهبود یافته خواهیم بود که می‌تواند تا یکسال اوقات فراغت بازیکنانش را پر کند.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

ضعف‌هایی که طلسم شده‌اند! 

همیشه در کنار تعریف و تمجیدها از نسخه‌های جدید بازی PES، مشکلاتی اساسی نیز از اولین نسخه‌های بازی وجود داشته که گریبان هواداران این مجموعه را گرفته است. این ضعف‌ها دیگر به قدری عذاب آور و اعصاب خرد کن شده‌اند که از جانب بازیکنان PES طلسم شده نام‌گذاری می‌شوند. ضعف‌های بسیار زیاد لایسنس PES را می‌توان بزرگترین آن‌ها نامید و در ادامه به ضعف در گزارشگری بازی، عدم نوآوری در مسابقات و تعداد محدود استادیوم‌ها، تیم‌ها و لیگ‌ها (حداقل در مقایسه با FIFA) می‌توان اشاره کرد. در مجموع اکنون به دوره‌ای رسیده‌ایم که طرفداران مجموعه PES پیش از آن‌که توجهشان به تقویت گرافیک بازی و گیم‌پلی باشد، به لایسنس بودن کدام تیم‌ها و استادیوم‌ها در نسخه جدید توجه می‌کنند. 

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

لیگ بلژیک و دانمارک جای بوندسلیگا را نمی‌گیرند! 

اما ساز و کاری مثبت در این زمینه امسال و در PES 2019 کلید خورده و آن اضافه شدن چند لیگ لایسنس شده جدید همانند لیگ‌های روسیه، اسکاتلند، ترکیه، دانمارک، سوئیس، بلژیک و چند لیگ دیگر است که در ابتدای امر اندکی امیدوار کننده به نظر می‌رسید و از همه بیشتر می‌توانست تا بخش مسترلیگ بازی را پویاتر و جذاب‌تر کند. ولی متاسفانه بازیکنان PES 2019 نیز باید همچنان در حسرت لایسنس نبودن چند لیگ مطرح همانند لیگ انگلستان که جو و فضای فوق‌العاده‌ای دارد (در FIFA می‌توان آن را به خوبی حس نمود) بمانند. به علاوه این موضوع در مورد بسیاری از تیم‌های بزرگ از جمله رئال مادرید، یوونتوس، چلسی و... نیز صدق می‌کند که نه اسم درست و حسابی دارند و نه لباس رسمی را به خود می‌بینند. از آن گذشته اگر علاقه‌مند به بازی کردن بوندسلیگا آلمان هستید، اصلاً سراغ PES را نگیرید چرا که این لیگ دو دهه است که اصلاً در بازی وجود خارجی ندارد و نکته تاسف بار تر عدم وجود تیم‌هایی مانند بایرن مونیخ و دورتموند در PES 2019 است که اصلاً قابل قبول نیست. حال تصور کنید که در PES 2019 لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا نیز وجود نخواهد داشت و KONAMI در خرید لایسنس این دو لیگ نیز ناموفق بوده، لیگ‌هایی که در سال‌های گذشته مانور بسیاری روی آن داده بود.

بدین ترتیب اضافه شدن لیگ‌های درجه دو اروپایی به بازی اصلاً و ابداً جای خالی لایسنس چنین تیم‌های بزرگی را پر نمی‌کند، مگر اینکه بازیکنان خود آستین‌هایشان را بالابزنند و ساعت‌ها به صورت دستی این تیم‌ها را ویرایش کنند یا پچ‌های متنوعی را دانلود و نصب کنند که دردسرهای خاص و محدودیت‌های خود (بسته به نوع پلتفرم) را دارد که در مجموع یک نوع توهین به خریداران یک بازی 60 دلاری (مخصوصاً برای ایرانیان آن هم این قیمت دلار) محسوب می‌شود.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

به لایسنس ختم نمیشود!

گزارشگری‌های خسته کننده با دامنه لغات بسیار محدود و تکراری که سال‌هاست دامن PES را گرفته‌است با قوت خود در PES 2019 وجود دارد و کافی‌است تا گزارشگری بازی PES 2019 و FIFA 2019 را مقایسه کنید تا اختلاف سطح را ببینید.

وجود تعداد محدودی از استادیوم لایسنس شده با جو و اتمسفر خاص از دیگر محدودیت‌های بازی است، اما لازم به ذکر است که همان اندک (نسبت به تعداد تیم‌ها) استادیوم‌های رسمی موجود در بازی به قدری جو خوب و اتمسفری واقعی دارند که برای بازیکنان ملموس خواهد بود و همین موضوع حسرتمان را بیشتر می‌کند، چرا که با داشتن چنین پتانسیلی تعداد بیشتری از این استادیوم‌ها را نبینیم؟

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

باید به مسابقات در نسخه‌های پیشین اکتفا کنیم!

دیگر ضعف بازی را می‌توانیم در نوآوری مسابقات ببنیم. از سال 2005 تا به امروز در تمامی نسخه‌هایی که از سری PES عرضه شده تنها چند بخش محدود ثابت قدم بوده‌اند که همان‌ بخش‌ها نظیر مسترلیگ امروزه نیز وجود دارند و دست بر قضا از محبوب‌ترین‌ها هستند. در این میان چند بخش دیگر همانند بخش‌های آنلاین (My Club و...)، Become a Legend و... چند سالی‌ است که به بازی اضافه شده‌اند اما با درنظر گرفتن اینکه بخش مسترلیگ از تولدش تا امروز جز تغییرات در نقل و انتقالات تغییر اساسی دیگری نداشته است، همواره محبوبیت بیشتری نسبت به سایر بخش‌های جدید دارد که این نشانه ضعف بخش‌های جدید است. به علاوه که به طور کلی بخش آنلاین بازی ضعف و اشکالات فراوانی دارد و همواره بازیکنان از آن‌ها شکایت دارند.

در این میان اما می‌توان گفت که بخش آنلاین My Club ایده‌ای خوب است که جذابیت خاص خود را دارد و در آن بازیکنان همانند بخش Ultimate Team در فیفا باید با یک تیم ضعیف شروع به کار کرده و آن را به درجات بالا برسانند. به علاوه این بخش با اتفاقات واقعی در دنیای فوتبال نیز همگام است و تا یک سال پیشتیبانی خواهد شد. بخش Co-op یا سه به سه نیز در صورت پیدا شدن هم‌تیمی و رقیب می‌تواند تجربه‌ای جالب باشد.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

و اما تغییرات مثبت

پس از تجربه چنین ضعف‌هایی در بازی قطعاً باید نقاط قوتی وجود داشته باشد که بتوانیم دلمان را به آن‌ها خوش کنیم و صدالبته که دلیل نظر مثبت منتقدان نیز وجود همین نقاط قوت‌ها است. اولین نقطه قوت PES 2019 نسبت به نسخه‌های پیشین خود بهبود گیم‌پلی بازی است. حرکات فیزیکی بازیکنان، بهبود مکانیزم پاس دادن یا شوت زدن، حرکات دروازه‌بان‌ها، هوش مصنوعی بازی، گرافیک فنی و بصری و از همه مهم‌تر دسترسی به میزان توازن مناسب در واقع گرایانه شدن بازی بدون آنکه به جذابیت آن لطمه بزند از دیگر نقاط قوت بازی هستند.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

گیم‌پلی، پخته‌تر و کامل‌تر 

PES 2019 همانند نسخه‌های پیشین خود روند صعودی در زمینه گیم‌پلی را ادامه داده است و با داشتن نقاط قوت نسخه پیشین، چندین نقاط قوت جدید را در خود می‌بیند. غیر قابل پیش بینی بودن بازی و موازی بودن جریان آن با منطق فوتبالی یکی از اساسی‌ترین دلایلی است که این بازی را منحصر به فرد می‌کند. این مورد با پیشرفت هوش مصنوعی بازیکنان صورت گرفته است که منحصر به فردیت در قالب کار تیمی حتی در حرکات فردی بازیکنان، نوع کنترل توپ، نوع ایستادگی در مقابل حملات، دفع توپ‌ها و تک تک حرکاتی که یک فوتبالیست انجام می‌دهد دیده ‌می‌شود.

نوع پاس دادن، تکل زدن و یا شوت زدن بازیکنان نیز تغییرات ظریفی به خود می‌بینند و بالانس خاصی در واقع گرایانه بودن و تخیلی بودنشان وجود دارد که هم بازی را واقعی جلوه می‌کنند و هم جذابیت و هیجان به آن می‌بخشند. یکی دیگر از مواردی که به گیم‌پلی بازی جذابیت می‌بخشد نوع حرکات بازیکنان شناخته شده است که منحصر به فرد هستند. البته که این پروژه با نام Player ID از سال 2013 در حال انجام است اما در آخرین نسخه PES پختگی آن را می‌توانیم مشاهده کنیم. به طور مثال بازیکنی مانند Hazard با بازیکنی همانند Coutinho با اینکه قد، وزن، سطح و در مجموع استایلی مشابه دارند، اما نوع دویدنشان نیز منحصر به فرد طراحی شده و بازیکنان با هرکدام از آن‌ها ناخودآگاه تمایل به یک نوع بازی خاص خواهند داشت. 

 

 

چند قابلیت جدید برای PES 2019

خوشبختانه KONAMI برای نسخه جدید بازی خود چند قابلیت خوب در نظر گرفته که نبودشان در نسخه‌های پیشین حس می‌شد. اولین این قابلیت‌ها، قابلیت تعویض سریع یا فوری است که بدون ورود به منوی ترکیب تیم‌ها و تنها با فشردن یک دکمه خاص (بسته به پلتفرم) صورت می‌گیرد که پیش‌تر در عناوین FIFA دیده بودیم. دیگر قابلیت جدید بازی سیستم تعیین تاکتیک بازی است که از آن پیچیدگی خود فاصله گرفته و با زدن چند کلید خاص می‌توان آن را تغییر داد، اما باید خود آن را تجربه کرده تا چگونگی آن را درک کنید. 

در مجموع KONAMI و PES همچنان می‌توانند به گیم‌پلی بازی خود ببالند و آن را دلیلی بر چشم‌پوشی از ضعف لایسنس بازی بنامند، هرچند که خواسته بسیار زیادی است.

گرافیک و موسیقی

از نظر گرافیکی بهتر است تا پیش از هرچیز چند شات از چهره بازیکنان در PES 2019 را مشاهده کنیم تا خودمان به قدرت گرافیک این بازی پی ببریم. چهره بازیکنان مطرح در این نسخه به صورت چشم نوازانه‌ای زیبا خلق شده و از این حیث PES چندین مرحله از رقیب دیرینه خود بالاتر است. از نظر گرافیک فنی نیز شاهد حرکات نرم کاراکترها با حالتی طبیعی هستیم که در این زمینه نیز PES 2019 بسیار راضی کننده به نظر می‌رسد. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، طراحی استادیوم‌ها، حالت‌های مختلف آب و هوایی و اتمسفر آن‌ها نیز بسیار عالی هستند و گیرایی خاصی دارند. 

علاقه داشتن به موسیقی بازی از جمله مواردی است که رابطه مستقیم با سلیقه بازیکنان دارد اما به هر حال از این نظر نیز بازی شرایط خوبی دارد، هرچند موسیقی‌های بازی FIFA معمولاً بهتر از PES درنظر گرفته می‌شود.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق

در مجموع قبل از همه چیز مثل همیشه باید بیندیشید که آیا لایسنس نبودن بسیاری از موارد مختلف برای شما آزار دهنده هستند یا خیر؟ اگر جوابتان برای این سوال خیر است باید بدانید که PES 2019 بهترین بازی شبیه‌ساز ورزش فوتبال با المان‌ها و گیم‌پلی بسیار جذاب برای شما است که می‌تواند مدت‌ها سرگمتان کند.

نقد و بررسی بازی PES 2019، پیشرفت با پیروی از تجربه‌ی موفق