نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد» یک بازی ایرانی با سبک پازل از نوع کلمات است که برخلاف عناوین مشابه پر از جلوه‌های گرافیکی چشم‌نواز است. این بازی که در مدتی کوتاه پس از انتشار نسخه جدید خود توانسته تا مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند، به راحتی و با بخش‌های متنوع و جذاب خود ساعت‌ها بازیکنانش را سرگرم می‌کند. بازی هزار افسان : شهزاد با درآمیختن دو سبک محبوب حدس کلمه و حل جدول بازیکنانش را به چالش کشیده و آنها را مجاب می‌کند تا با تمرکز کردن روی یافتن کلمات، به انجام مراحل بپردازند.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

با توجه به این موضوع که سبک بازی حدس کلمه در کشور ما از محبوبیت بسیار بالایی در بین کاربران گوشی‌های هوشمند برخوردار است، بازار اپلیکیشن‌های اندرویدی نیز از این قبیل بازی‌ها اشباع شده و عناوین متعدد با محتواهای مشابه‌ در آن بسیار دیده می‌شوند. اما از طرفی این تعدد دلیل بر تضمین کیفیت محتوای بازی‌ها نیستند و اغلب این بازی‌ها روندی تکراری و قابل پیش‌بینی به خود گرفته‌اند که از نظر کاربران پس از مدتی کوتاه خسته کننده می‌شوند؛ به علاوه که بسیاری از آن‌ها نیز از نظر گرافیک بصری جذابیت چندانی ندارند.

اما بازی "هزار افسان : شهزاد" با درآمیختن دو سبک حدس کلمه و جدول، استفاده از جذابیت‌های بصری و درنظرگرفتن بخش‌های مختلف به سرعت به محبوبیت بسیار بالایی دست یافته است.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

نگاه کلی به هزار افسان 

بازیکنان هزار افسان پس از ورود به بازی با سه بخش صفحه اصلی، فروشگاه و جدول رده بندی آنلاین روبرو می‌شوند. جدول رده بندی آنلاین را می‌توان یکی از نقاط قوت و تمایز این بازی با عناوین مشابه دانست چرا که تا مدت‌ها قادر خواهد بود تا به بازی حس رقابتی ببخشد.

در صفحه اصلی بازی کتاب داستانی وجود دارد که به مرور و با پیش‌روی بازیکنان در بازی قسمت‌های جدیدی به آن اضافه خواهد شد و بدین ترتیب بازیکنان می‌توانند در کنار انجام بازی از خواندن یک داستان مشهور ایرانی نیز لذت ببرند. صندوقچه گنجه کلمات که در ادامه به صورت مختصر معرفی خواهد شد نیز یکی دیگر از آیتم‌های موجود در صفحه اصلی است. جدول روزانه، دریافت سکه رایگان، دریافت جایزه‌های روزانه و تنظیمات باقی گزینه‌های صفحه اصلی بازی را تشکیل می‌دهند و همانطور که می‌توان حدس زد، تمامی قابلیت‌ها و گزینه‌های مورد نیاز برای یک بازی را هزار افسان در خود می‌بیند و از این نظر هیچ نقصی ندارد.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

مراحل و فصول

به طور کلی بازی هزار افسان:شهزاد در حال حاضر دارای 11 فصل و مجموع 350 مرحله است که به مرور با دریافت بروزرسانی‌هایی بر این تعداد افزوده می‌شود. بازیکنان از طریق صفحه اصلی بازی و گزینه‌ی مربوطه در آن می‌توانند به انجام مراحل بپردازند. یکی از نقاط ضعف موجود در بازی که به علت ماهیت سبک بازی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، عدم وجود مکانیزمی است که بازی را با پیشرفت مراحل سخت‌تر و چالش برانگیزتر کند و در مجموع بزرگتر شدن جدول فقط زمان حل بیشتری را میطلبد و نه چیزی دیگر.

گرافیک جذاب بصری

همان‌طور که اشاره شد، سازندگان این بازی یک سنت شکنی در بین عناوین مشابه را انجام داده و با عدم توجه به ساده بودن مکانیزم بازی، گرافیک بصری و حتی فنی، افکت‌های صوتی و موسیقی بسیار جذاب و استاندارد، فونت‌های بسیار مناسب و محیطی کاملاً متناسب با فرهنگ ایرانی را برای آن درنظر گرفته‌اند. به علاوه استفاده از آیکون‌های متنوع در بازی برای هر بخش و افکت‌های مربوط به هرکدام نیز جذابیت خاصی به بازی بخشیده‌اند. از این دست افکت‌های جذاب که کمتر در عناوین ایرانی مشاهده نموده‌ایم می‌توان به شخصیت طوطی، تنها همراه بازیکنان در بازی اشاره کرد که به صورت داینامیک و پویا طراحی شده و حتی با لمس روی خود نیز عکس‌‌العمل نشان می‌دهد.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

گیم‌پلی بازی

پیش‌تر اشاره شد که شیوه بازی و گیم‌پلی هزار افسان به این صورت است که بازیکنان در هر مرحله باید با چینش و استفاده درست از حروف، کلماتی مناسب را بسازند تا در نهایت جدول را به صورت کامل حل کنند. به علاوه ممکن است تا همین جدولی شکل بودن بازی کمک کند تا بازیکنان کلمات را کمی سریع‌ بیابند و نوعی کمک غیر مستقیم برای آن‌ها به شمار می‌رود. دیگر کمک غیر مستقیم بازی به بازیکنانش اهرم تغییر چینش کلمات است که جایگاه کلمات را جا به جا می‌کند. از طرفی دیگر ممکن است تا بازیکنان کلمه‌های معناداری بسازند که مورد استفاده در جدول نیست و در این صورت کلمه به صندوقچه کلمات با عنوان کلمه پنهان اضافه خواهد شد و در نهایت پس از مدتی در قالب گنجه کلمات پاداش دریافت می‌کنند.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

داستان بازی

برخلاف انتظارات از یک بازی با سبک و سیاق حل جدول که در آن عدم نیاز به قسمت داستانی بازی به نوعی رسم محسوب می‌شود، بازی شهزاد علاوه بر داشتن قسمت داستانی به نوعی قصد دارد تا کتاب خوانی را نیز به صورت غیر مستقیم ترویج کند. بازیکنان در ابتدای ورود به بازی به صورت بسیار مختصر داستان بازی را به وسیله شخصیت شهزاد و نوشته‌هایی که نقل قول از آن است رویت خواهند کرد. به علاوه همانطور که پیش‌تر اشاره شد، پس از پیمودن و بازگشایی هرفصل جدید در بازی قسمتی از داستان شهزاد و شهریار، عجوزه و بازرگان و... نیز بازگشایی خواهد شد تا رنگ و بوی خاصی به داستان بازی ببخشد.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»

در مجموع بازی «هزار افسان : شهزاد» یک بازی استاندارد در سبک خود است و با داشتن گرافیک و طراحی ظاهری زیبا، موسیقی جذاب، گیم‌پلی سرگرم کننده، جدول رده‌بندی آنلاین و شاید به زودی مسابقات آنلاین به راحتی می‌تواند بازیکنان خود را ساعت‌ها سرگرم کند.

نقد و بررسی بازی موبایلی «هزار افسان : شهزاد»


../../../دریافت از کافه بازار