نقد و بررسی اپلیکیشن قطار شادی، آموزش کودکان با طعم سرگرمی

نقد و بررسی اپلیکیشن قطار شادی، آموزش کودکان با طعم سرگرمی

یکی از مزیت‌های توسعه گوشی‌های موبایل و هوشمند شدن آن‌ها توانایی انعطاف پذیری سیستم عامل‌ها برای استفاده در زمینه‌های مختلف است. از این رو شاهد آن هستیم که گوشی‌های هوشمند در تمامی زمینه‌ها به خوبی توانسته است تا تاثیر خود را نشان دهد. امروزه از اپلیکیشن‌هایی که برای گوشی‌های هوشمند طراحی می‌شود می‌توان در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی، آموزشی و... استفاده نمود که در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی یکی از اپلیکیشن‌هایی که در زمینه آموزش کودکان می‌تواند موثر باشد یعنی اپلیکیشن "قطار شادی" بپردازیم.

 

 

اپلیکیشن "قطار شادی" یک اپلیکیشن و بستر کمک آموزشی کودکانه است و می‌تواند یکی از جذاب‌ترین ابزارهای یادگیری برای کودکان باشد که با روش‌های جالب خود آن‌ها را تشویق به یادگیری مطالب مختلف می‌کند. این اپلیکیشن با داشتن طراحی ظاهری کودکانه و جامع بودنش در تمامی زمینه‌هایی که یادگیری آن‌ها برای کودکان می‌تواند مفید باشد به راحتی پدر و مادرها را در این زمینه یاری خواهد کرد. به علاوه گویا بودن اپلیکیشن قطار شادی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت آن دانست و بدین ترتیب اکثر قسمت‌های مختلف این اپلیکیشن از طریق صوت نیز به آموزش دادن مطالب مختلف به کودکان می‌پردازد.

طراحی ظاهری و رابط کاربری

همانطور که اشاره شد اپلیکیشن موزیکال "قطار شادی" از نظر ظاهری به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد ممکن بتواند کودکان را به خود جذب کند و از این نظر خوب ارزیابی می‌شود. رنگ آمیزی و استفاده از فونت‌ها و افکت‌های بصری جذاب و کودکانه در هر بخش از دیگر عواملی است که ظاهر اپلیکیشن قطار شادی را کودکانه و جذاب می‌کند. به علاوه در اپلیکیشن شاهد حضور یک قطار هستیم که با ورود به اپلیکیشن وارد صفحه اصلی شده و 18 واگن مختلف را در خود می‌بیند. هر کدام از این واگن‌ها خود یکی از بخش‌های مجزای اپلیکیشن هستند و هرکدام وظیفه خاص خود در آموزش مطالب مختلف به کودکان را برعهده دارند. علاوه بر این واگن‌ها، در قسمت زیرین اپلیکیشن بخش تغییر زبان، بی‌صدا کردن برنامه، اطلاعات و فروشگاه نیز وجود دارد.

اما در مجموع این قطار است که بخش‌های اصلی برنامه را در خود جای داده و از طرفی این شیوه از چیدمان در یک اپلیکیشن نیز در نوع خود جالب توجه است. به هر ترتیب این 18 واگن از قطار شادی به ترتیب آموزش، ساخت آدمک، تلفن کودک، فروشگاه، بادکنک‌ها، بازی حافظه، حدس عدد، جفت چین، واگن شانس، پازل، تمرین نوشتن، حدس اشکال، خرگوش و روباه، بازی ساعت، پازل اشکال، نقاشی، مار و پله و ثبت امتیاز هستند که برخی از آن‌ها کمک آموزشی بوده، تعدادی بازی و دو واگن مربوط به جمع آوری امتیاز و ثبت آن‌ها هستند.

آموزش

اولین واگن از قطار شادی مربوط به بخش آموزش است که در آن سه بخش آموزش اعضای مختلف بدن، آموزش اشکال هندسی با اشیای مختلف و آموزش اعداد وجود دارد. این آموزش‌ها هرکدام دارای راهنمای صوتی هستند و برای مثال زمانی که بر روی یکی از اعضای بدن کاراکتر لمس صورت گیرد، اپلیکیشن به صورت گویا آن را معرفی می‌کند. این مورد برای بخش آموزش اعداد و اشکال نیز صدق می‌کند و کمک یار بسیار خوبی برای کودکان خواهد بود.

ساخت آدمک

دومین واگن مربوط به بخش ساخت آدمک یا کاراکتر است که کاربران قطار شادی پس از ورود به آن باید یک از دو شخصیت‌های دختر یا پسر را انتخاب کرده و سپس به طراحی و ساخت یک چهره جدید برای آن‌ها باشند. به علاوه پس از اتمام طراحی و ساخت آدمک می‌توان آن را از طریق آیکون اشتراک گذاری نیز به اشتراک گذاشت.

تلفن کودک

تلفن کودک سومین واگن از اپلیکیشن است و از نظر مخاطبان کودک برنامه بسیار جالب خواهد بود. این بخش یک تلفن همراه مجازی و یک دفترچه تلفن به همراه تعدادی شماره تلفن خاص و پیش‌فرض نظیر شماره تلفن پلیس، آتش نشانی و... را در اختیار کودکان خواهد گذاشت. به علاوه به منظور آموزش بهتر خواندن و درک اعداد تعدادی عدد نیز در قسمت بالایی تلفن همراه نمایش داده می‌شود و کودکان باید آن‌ها را شماره گیری کنند. از طرفی دیگر دفترچه تلفن کمک می‌کند تا کودکان هرچه بهتر شماره تلفن‌های اضطراری را بیاموزند و آن‌ها را به خاطر بسپارند.

جالب‌تر اینکه هرکدام از این شماره تلفن‌های اضظراری قابل تماس گرفته شدن هستند و در صورت تماس با آن‌ها صداهایی مربوط به هرکدام از این ارگان‌ها پخش خواهد شد. به علاوه تصاویر در نظر گرفته شده برای هرکدام نیز قابل تغییر و ویرایش هستند.

فروشگاه

این بخش که بخش چهارم اپلیکیشن است یک دسته از میوه‌های مختلف را در اختیار کودکان گذاشته و از آن‌ها می‌خواهد تا از هرکدام تعداد خاصی را داخل سبد بگذارد. بدین ترتیب اعداد تغییر می‌کند و بنا به اعداد جدید باید تعداد دیگری را داخل سبد بگذارد و در مجموع این بخش نیز بیشتر پتانسیل آموزش اعداد را در خود می‌بیند.

بادکنک‌ها

این بخش از برنامه با به نمایش گذاشتن یک دست که عددی خاص را نشان می‌دهد از کودکان می‌خواهد تا بادکنک مربوط به همان عدد را بترکاند.

بازی حافظه

بخش بازی حافظه واگن ششم از قطار شادی است و همانطور که از نامش پیداست مربوط به یک بازی برای تقویت حافظه کودکان است. در این بخش که یک بازی معروف در آن قرار دارد کاربران باید اشکال (بیشتر خوراکی‌ها) روی کارت را به خاطر بسپارند و پس از چند ثانیه جفت جفت آن‌ها را بیابند که می‌تواند هم برای کودکان مفید باشد و هم سرگرم کننده.

حدس عدد

در این بخش کودکان باید با توجه به ترتیب اعداد داده شده، عدد مخفی را بیابند و آن را به برنامه معرفی کنند و وارد مرحله جدیدتر شوند. این بخش نیز بیشتر سعی در آموزش اعداد دارد و به روش خود ترتیب اعداد را به کودکان خواهد آموخت.

جفت چین

این بازی نیز همانند بازی حافظه کودکان را تشویق به یافتن دو شکل شبیه به هم می‌کند که البته در این بخش مخفی نیستند. به طور کلی بخش جفت چین بیشتر روی آموزش اشکال هندسی به کودکان تمرکز دارد.

پازل‌

بخش پازل به همراه بخش تلفن کودک از بهترین و جذاب‌ترین بخش‌های اپلیکیشن هستند. البته این بخش برخلاف تلفن کودک که جنبه سرگرمی داشت از نظر آموزشی جذاب است و بسیار خلاقانه به نظر می‌رسد. بخش پازل چندین اشکال هندسی را در اختیار کودکان قرار داده و در سمتی دیگر کروکی یک شی یا حیوان را برای آن‌ها ترسیم می‌کند. بدین ترتیب کودکان باید با کنار هم قرار دادن این اشکال هندسی به ساخت آن شی مدنظر مثلاً ماهی برسند.

تمرین نوشتن

این بخش سعی دارد تا شیوه نوشتاری اعداد را به کودکان بیاموزد، به‌طوری که در یک سمت عدد و در سمت دیگر راهنمای نوشتن آن را به کودکان نشان می‌دهد و در نتیجه آن‌ها باید به نوشتن این اعداد بپردازند.

حدس اشکال

این بخش نیز بیشتر روی آموزش اشکال هندسی تمرکز دارد. حدس اشکال با نشان دادن یک شی خاص مثل تخم مرغ از کودکان می‌خواهد تا از بین چند شکل مختلف شکل هندسی آن را بیابند. این اشکال به صورت مداوم و پس از انتخاب درست تغییر می‌کنند.

بازی خرگوش و روباه

بازی خرگوش و روباه که پیش‌تر به عنوان سنجاب معروف بود نیز در قطار شادی وجود دارد و کودکان باید خرگوشی که از پشت شش صخره و به صورت رندوم خارج می‌شود را اصطلاحاً بگیرند و انتخاب روباه یک امتیاز منفی برای آن‌ها خواهد بود. همانطور که مشخص است این بخش سعی دارد تا سرعت عمل کودکان را تقویت کرده و در زمینه آن‌ها را تقویت کند.

بازی ساعت

بازی ساعت بخشی است که سعی دارد تا ساعت‌ را به چهار روش مختلف به کودکان بیاموزد. بدین ترتیب که یک ساعت عقربه‌ای و یک ساعت دیجیتال را در اختیار آن‌ها گذاشته و از آن‌ها درخواست می‌کند تا مطابق هر بخش ساعت‌ها را تنظیم کنند.

پازل اشکال

پازل اشکال از دیگر بخش‌هایی است که بسیار خوب ارزیابی می‌شود و در زمینه خود می‌تواند جذاب باشد. این بخش یک تصویر از یک انیمیشن مشهور را به تکه‌های پازلی تقسیم می‌کند و کودکان باید این پازل‌ها را حل کنند.

نقاشی

نقاشی عضو جدا نشدنی از هر اپلیکیشن مربوط به حوزه کودکان است و اپلیکیشن قطار شادی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بخش نقاشی این اپلیکیشن به کودکان اجازه می‌دهد تا بتوانند نقاشی‌های دلخواه خود را بکشند. این بخش تنها چند ابزار اصلی نقاشی یعنی مداد با قابلیت تعیین رنگ‌های اصلی، پاک‌کن و صفحه جدید را در اختیار کودکان خواهد گذاشت و از این رو جای پیشرفت بسیار زیادی دارد.

مار و پله

بازی مار و پله همانند نقاشی از جمله بخش‌هایی است که با توجه بر محبوبیت بسیار بالا در گذشته‌های نه چندان دور، همانند بازی‌هایی نظیر منچ کم کم به دست فراموشی سپرده شد و جای خود را به بازی‌های مدرن ویدئویی داد. بدین ترتیب وجود این بازی در اپلیکیشن قطار شادی را می‌توان به فال نیک گرفت. به علاوه این بازی اندکی تغییرات را در خود می‌بیند و طراحان این اپلیکیشن با ارائه چندین قابلیت مختلف از جمله چکش، سپر، تاس خوش شانس و... سعی در آپگرید این بازی داشته‌اند. از جمله نکات مثبت دیگر در این بازی می‌توان به بخش آنلاین و همچنین دو نفره آن اشاره نمود.

واگن شانس و ثبت امتیاز

از دیگر بخش‌های باقی‌مانده از قطار شادی می‌توان به ثبت امتیاز و واگن شانس اشاره کرد. بخش واگن شانس که به صورت محدود در بین واگن‌ها قرار می‌گیرد، پس از مشاهده یک ویدئوی تبلیغاتی از جانب کاربر مقداری امتیاز را به آن‌ها خواهد داد. بخش ثبت امتیاز نیز قابلیت خرید امتیاز، مشاهده امتیاز کاربر و مشاهده برترین کاربران اپلیکیشن را فراهم می‌کند. 

از جمله نکات بسیار مثبت در بازی نحوه بکارگیری امتیازات است، به‌طوریکه کاربرها پس از کسب امتیازات می‌توانند به نسبت امتیاز خود در پایان هر ماه و به انتخاب خود جوایزی را از قطار شادی دریافت کنند که این جوایز به صورت مستقیم از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران خریداری شده و برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

ربات تلگرام

شرکت سازنده بازی یعنی رویاگران نرم افزار که سازنده دو اپلیکیشن با محتوای کودک بسیار محبوب نیز است، برای هر سه اپلیکیشن یک ربات در شبکه اجتماعی تلگرام نیز طراحی نموده تا کاربران بتوانند تصاویر کاراکترها و اشیاء های داخل بازی را به صورت سیاه و سفید ذخیره نموده و به رنگ آمیزی آن بپردازند. لازم به ذکر است که این تصاویر به صورت هفتگی بروزرسانی می‌شود و این ربات از طریق این لینک قابل دسترسی است.

جمع بندی 

در مجموع اپلیکیشن "قطار شادی" سعی دارد تا به ساده‌ترین روش و در قالب سرگرمی، مهارت‌های مختلف را به کودکان آموزش دهد. به علاوه قطار شادی دارای یک نسخه کاملاً انگلیسی بوده که از طریق گوگل پلی برای کاربران خارج از ایران قابل دسترس است. 

نقد و بررسی اپلیکیشن قطار شادی، آموزش کودکان با طعم سرگرمی


../../../دریافت از کافه بازار