نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

امروزه استفاده از وسایل الکترونیکی مخصوصاً گوشی‌های هوشمند مختص سنین خاص یا داشتن دانش خاصی نیستند و از کودکان گرفته تا افراد مسن، همه می‌توانند از این ابزار استفاده نموده و اپلیکیشن‌های مورد نیاز یا علاقه خودشان را روی آن‌ها نصب کنند. این اپلیکیشن‌ها هرکدام می‌توانند قسمت زیادی از نیاز هر فرد در هر زمینه‌ای رفع و رجوع کند. گاهی این رفع و رجوع نیازها برای افراد بالغ با اپلیکیشن‌های کاربردی خاص به راحتی صورت می‌گیرد اما گهگاه گروه‌های سنی خاص را باید از طرق مختلف به اپلیکیشن‌ها جذب نمود. یکی از این گروه‌ها را می‌توانیم کودکان بنامیم، چرا که بیشتر از هرچیزی سرگرم شدن و آموزش مطالب در قالب بازی‌های سرگرم کننده و با محیط‌های شاد آن‌ها را تشویق به استفاده از اپلیکیشن‌ها می‌کند.

اپلیکیشن "مدرسه شادی" یکی از اپلیکیشن‌های پرطرفدار حوزه کودک است که به خوبی مفهوم جمله فوق‌الذکر را درک کرده و در خود گنجانده است. در ادامه با نقد و بررسی این اپلیکیشن با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

همانطور که اشاره شد اپلیکیشن مدرسه شادی با دارا بودن محیطی کودکانه و بخش‌های مختلف آموزشی به خوبی توانسته است تا کودکان را به سمت خود بکشاند و آن‌ها را ساعت‌ها سرگرم کند. در کنار این سرگرمی‌ها اصلی‌ترین هدف مدرسه شادی که آموزش مطالب مختلف به کودکان است نیز به خوبی صورت خواهد گرفت. این موضوع به این دلیل است که مطالب مدرسه شادی همان مطالبی است که کودکان در سنین اولیه مدرسه رفتن می‌آموزند، ولی تفاوت عمده بر سر نحوه آموزش و اتمسفر کودکانه، شاد، رنگارنگ و گویایی است که مدرسه شادی برای کودکان خلق می‌کند تا با لذت هرچه تمام‌تر فرآیند آموزش را طی کنند.

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

رابط کاربری و طراحی ظاهری

اپلیکیشن مدرسه شادی از نظر گرافیک بصری برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود، چرا که فضای مدرسه را برای آن‌ها همانند یک محیط شاد که در آن می‌توانند به آموختن مطالب مختلف بپردازند شبیه سازی می‌کند. رنگ‌های استفاده شده، آیکون‌ها، فونت‌ها و گویا بودن محیط برنامه در اپلیکیشن مدرسه شادی، همه استانداردهای مورد نیاز برای داشتن یک طراحی ظاهری خوب را در خود می‌بینند. حتی گهگاه وجود اشیایی نظیر سطل زباله در راهروی مدرسه و لمس آن و سپس جوابی که کاربران از اپلیکیشن دریافت می‌کنند نیز جالب توجه است.

اما از نظر رابط کاربری شبیه سازی یک مدرسه برای یک اپلیکیشن آموزشی کودکانه بسیار خلاقانه و ایده‌ای تازه به نظر می‌رسد. این خلاقیت در نحوه چینش بخش‌های مختلف در محیط برنامه نیز وجود دارد و در مدرسه شادی شاهد قرارگیری هر شاخه آموزشی در یک کلاس جداگانه هستیم که کودکان با وارد شدن به هرکلاس می‌توانند آن مطالب را بیاموزند. این شاخه‌های آموزشی به نام‌های علوم، ریاضی و فارسی در صفحه اصلی برنامه قرار گرفته اند و کاربران برنامه پس از ورود به هرکلاس با چندین و چند زیر شاخه دیگر مواجه می‌شوند که باید به انجام آن‌ها بپردازند. به علاوه بخش‌های دیگر برنامه نظیر فروشگاه و تنظیمات برنامه نیز به صورت بسیار جذاب و در بخش‌هایی به نام بوفه و مدیریت جای داده شده‌اند تا بیش از پیش سلیقه‌ی طراحان اپلیکیشن را به رخ بکشند. 

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

فارسی

این بخش از برنامه خود چند زیر مجموعه دارد که شامل آموزش الفبا، جمله سازی، پیدا کردن کلمات، ساختن کلمه و تمرین نوشتن می‌شود. آموزش الفبا تلفظ‌های حروف الفبا را به صورت صوتی به همراه حروف الفبا را به کودکان می‌آموزد و بخش جمله سازی چند کلمه به هم ریخته را در اختیار کودکان گذاشته و از آن‌ها می‌خواهد تا جمله مورد نظر را درست کند. بخش‌های یافتن کلمات، ساختن کلمه و تمرین نوشتن نیز قصد دارند تا علاوه بر ایجاد آشنایی بیشتر کودکان با حروف، به تقویت املای بازیکنان و قوه نگارش آن‌ها بپردازند.

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

ریاضی

بخش ریاضی نیز هر زیر شاخه‌ای که مربوط به ریاضیات می‌شود را در خود جای داده است و جالب‌تر اینکه هرکدام از این مطالب به شیوه‌های بسیار جالب و جذاب نظیر ماهی‌گیری، ترازو، فلش کارت، خودپرداز، تقارن سازی، نقطه بازی، خرد کردن پول و بازی به نام تپلی و آبنبات آموزش داده خواهند شد. در مجموع هرکدام از موارد ذکر شده یک بازی ریاضی محسوب می‌شوند تا کودکان تا حد ممکن سرگرم آن‌ها شوند و بدین ترتیب فرآیند یادگیری به نحو احسن صورت بگیرد. برای مثال یکی از همین بخش‌های موجود در قسمت ریاضی با آشپزی کردن سعی در آموزش اعداد و ریاضیات داشته و بخشی دیگر نیز با مثال زدن اندازه کوه سعی در آموزش نحوه قیاس ارزش اعداد دارد.

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

علوم

این بخش نیز همانند بخش ریاضی با زیر مجموعه‌هایی به  نام حیوان شناسی، علوم سیارات، صرفه‌جویی در مصرف آب، دماسنج و بازی سفینه فضایی در مدرسه شادی قرار دارد. بخش حیوان شناسی قصد دارد تا انواع حیوانات و دسته بندی آن‌ها (بندپایان، دوزیستان و...) را به کودکان بیاموزد و بخش سیارات نیز همین هدف را در مورد آموزش و ترتیب سیارات منظومه شمسی دنبال می‌کند. بخش دما و گرما نیز آموزش مفهوم دما و گرما به کودکان را برعهده دارد و بخش حفاظت از آب بیش از فرهنگ سازی این موضوع می‌تواند روی سرعت عمل و تمرکز آن‌ها موثر باشد. اما در کنار تمامی این بخش‌های آموزشی بازی به نام سفینه فضایی در مدرسه شادی گنجانده شده و با داشتن گیم‌پلی مشابه با بازی Chicken Invaders در ابعاد و جزئیات بسیار محدودتر باعث می‌شود تا کودکان از لذت بازی کردن آن بی‌نصیب نباشند.

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

مدیریت، بوفه و دیگر بخش‌های جزئی 

بخش مدیریت که در صفحه دوم مدرسه شادی قرار گرفته وظیفه دارد تا امور ابتدایی هر اپلیکیشن نظیر وضعیت کاربر (که در این اپلیکیشن با نام کارنامه و در داخل محیط دفتر مدیر قرار گرفته است) و سوالات متداول را رفع و رجوع کند.

در کنار بخش مدیریت تابلویی در راهروی مدرسه شادی با نام نفرات برگزیده قرار گرفته شده تا اسامی این نفرات را به نمایش بگذارد.

بخش بوفه که همان بخش فروشگاه است نیز بسته‌های رایج برنامه را برای فروش قرار داده و کاربران می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. لازم به ذکر است که هر بخش مدرسه شادی محدودیت زمانی را داراست که خرید هر بسته می‌تواند این محدودیت‌ها را بردارد و بسته ثبت امتیاز نیز قسمتی با همین نام را در برنامه فعال خواهد کرد.

به علاوه به نقل قول از سازندگان این برنامه

« به منظور تشویق کاربران برای خرید نسخه کامل و همچنین امکان استفاده از برنامه برای کودکان بدون محدودیت زمانی و تست کردن قسمت های مختلف برنامه در بعضی از روز های هفته تمام یا بخشی از بازی ها به صورت رایگان و بدون محدودیت فعال می شود. جهت استفاده از این امکان هنگام ورود به بازی باید به اینترنت متصل باشید در این صورت اگر قابلیت مذکور فعال باشد در هنگام ورود به بازیها پیغام "امروز می توانید این بخش را به صورت رایگان بازی کنید" به کاربر نمایش داده می شود»

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!

امتیاز و ربات تلگرام

طبق سنت‌هایی که شرکت سازنده این بازی یعنی رویاگران نرم افزار برای اپلیکیشن‌هایی که طراحی نموده است در پیش گرفته، نحوه بکارگیری امتیازات است که کاربران می‌توانند از امتیازاتی که در طی یک ماه جمع‌آوری می‌کنند، به همان نسبت و در پایان هر ماه و به انتخاب خودشان جوایزی را از مدرسه شادی دریافت کنند که این جوایز به صورت مستقیم از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران خریداری شده و برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

به علاوه دیگر وجه مشترک اپلیکیشن‌های رویاگران نرم افزار، ربات تلگرامی است که به کودکان اجازه می‌دهد تا تصاویر کاراکترها و اشیاء های داخل بازی را به صورت سیاه و سفید ذخیره نموده و به رنگ آمیزی آن بپردازند. لازم به ذکر است که این تصاویر به صورت هفتگی بروزرسانی می‌شود و این ربات از طریق این لینک قابل دسترسی است.

جمع بندی

در مجموع مدرسه شادی با داشتن بخش‌های جذاب و هدف‌های بسیار ارزشمند، از جمله برنامه‌های بسیار خوبی است که تاکنون به زبان فارسی طراحی شده و با داشتن مخاطبان خاص خود یعنی کودکان به راحتی و با پتانسیلی که در اختیار دارد می‌تواند همچنان به میزان محبوبیت خود بیفزاید. 

نقد و بررسی اپلیکیشن مدرسه شادی، کودکان خود را به مدرسه شادی بفرستید!


../../../دریافت از کافه بازار