Toshiba Portege Z20t توشیبا به قصد کشت آمده است

 Toshiba Portege Z20t توشیبا به قصد کشت آمده است

معصومه علی‌گل

آیا Toshiba Portege Z20t را می‌توان قاتل Surface به‌شمار آورد؟ ظاهرا که هدف از طراحی این لپ‌تاپ همین بوده است. ظاهر زیبا و خوش‌ساخت، نمایشگر Full HD قوی و صفحه‌کلید قابل اتصال که موجب می‌شود باتری تا 15 ساعت ماندگاری شارژ داشته باشد همگی نشان مي‌دهد که توشیبا برای رقابت با مایکروسافت پا به میدان گذاشته است.

طراحی

لپ‌‌تاپ Portege Z20t تبلتي با ظاهري زيبا است که از یک صفحه‌کلید فوق‌باریک نیز تشکیل شده. نمایشگر و صفحه‌کلید Portege با یک لولای نقره‌ای به یکدیگر متصل می‌‌شوند. زمانی که درِ لپ‌تاپ بسته باشد، سیستم بسیار باریک به‌نظر می‌رسد، اما هنگامی که درِ آن باز باشد، در قسمت فوقانی کمی ضخیم‌تر می‌شود. با آزاد کردن قفل لولا، کاربر می‌تواند نمایشگر 5/12 اینچی را جدا کند؛ نمایشگری که وزن بسیار کمی هم دارد. در صورت تماشای ویدیو یا معرفی محصول در نمایشگر، می‌توان آن را مجددا به صفحه‌کلید وصل کرد یا کامل به عقب هل داد.

نمایشگر 725 گرمی Portege Z20t نیمی از کل وزن لپ‌تاپ را داراست؛ سیستمی که در حالت لپ‌تاپی نسبت به سایر رقبای خود کمی سنگین است و نمی‌توان آن را به‌راحتی در دست نگه داشت. وزن کلی لپ‌تاپ يك کیلو و 450 گرم است، در نتیجه وقتی آن را در کوله‌پشتی خود قرار می‌دهید متوجه وزن آن نخواهید شد.

لپ‌‌تاپ Portege Z20t با داشتن دو سانتیمتر ضخامت، از سایر لپ‌تاپ‌های هیبریدی همچونDell Latitude 7350 (يك سانتیمتری و يك کیلو و 664 گرمی) و Dell Venue 11 Pro 7000 (يك سانتیمتری و يك کیلو و 632 گرمی) ضخیم‌تر است.

در حالت تبلت،‌Portege  از Microsoft Surface 3 جدید (621 گرمی) سنگین‌تر است و در صورت اتصال صفحه‌کلید کاوری Surface 3 وزن آن تنها 226 گرم اضافه می‌شود.

پورت‌ها و وب‌کم

در سیستم دوگانه لپ‌تاپ- تبلتی Portege Z20t، پورت‌ها به‌گونه‌‌ای تعبیه شده‌اند که بخشی از آنها در قسمت صفحه‌کلید و بخشی دیگر در قسمت نمایشگر قرار گرفته‌اند. در قسمت صفحه‌کلید دو پورت USB3.0، یک پورت Ethernet، یک پورت HDMI، یک اتصال‌دهنده ویدیویی RGB و یک کلید برای اتصال آن به نمایشگر وجود دارد.

نمایشگر یا تبلت قابل اتصال Portege از لحاظ پورت به‌گونه‌ای مجهز شده که بتوان از آن به‌تنهایی و بدون صفحه‌کلید نیز بهره برد. به این ترتیب در قسمت نمایشگر از یک پورت مشترک هدفون و میکروفن، شیار microSD، یک micro-HDMI، یک پورت micro-USB، تنظیم‌کننده صدا و دکمه‌ پاور تشکیل شده است و همگی در سمت راست تعبیه شده‌اند.

سیستمی مانند Latitude 7350 که همچون Portege از نمایشگر قابل اتصال تشکیل شده، در قسمت تبلتی خود فاقد هر نوع پورتی است.

برای کاربرانی که از ارتباطات تصویری برای مراوده‌های خود استفاده می‌کنند، یک دوربین دو مگاپیکسلی در قسمت جلوی نمایشگر نیز در نظر گرفته شده است؛ دوربینی که کیفیت تصاویر گرفته‌شده با آن به قدری خوب است که از آن برای ارتباط ویدیویی بتوان بهره برد. با این حال باید بدانید که از دوربین این نوع تبلت‌ها چندان برای عکاسی نمی‌‌توان استفاده کرد؛ چراکه رنگ‌ها ممکن است واقعی به‌نظر نرسند یا تصاویر تا حدودی پیکسلی شوند.

نمایشگر

شرکت توشیبا، Portege Z20t را به یک نمایشگر مات ضد انعکاس 5/12 اینچی با وضوح تصویر 1080 پیکسل مجهز کرده است. تصاویر روشن و شفاف به‌نمایش درآمده در نمایشگر لپ‌تاپ توشیبا از هر زاویه دیدی به‌خوبی نمایان هستند. همچنین در این نمایشگر کلمات به‌خوبی نمایش داده می‌شوند.

میزان روشنایی نمایشگر لپ‌تاپ فوق‌سبک Portege‌، 228 نیت است که از حد متوسط، یعنی 262 نیت، بالاتر است، اما از Surface Pro 3 (با میزان روشنایی 298 نیت)، Latitude 7350 (با میزان روشنایی 365 نیت) و Venue 11 (با میزان روشنایی 341 نیت) پایین‌تر است.

از نظر تفاوت رنگ (Delta E) نمایشگر توشیبا فراتر از حد متوسط عمل کرده و امتیاز 5/3 را به‌دست آورده است (هرچه عدد دلتایی به صفر نزدیک‌تر باشد بهتر است). با این حال Portege Z20t نسبت به Venue 11 (با دلتایی 3/6)، Surface Pro 3 (با دلتایی 9/9) و نمایشگرهایی با دلتایی حد متوسط، یعنی 12/4، بسیار دقیق‌تر عمل می‌کند. در میان این سیستم‌ها، نمایشگر Latitude با داشتن 7/0 دلتایی، در واقع عالی‌ترین نمایشگر به‌شمار می‌آید.

در آزمایش‌ طیف رنگی، نمایشگر توشیبا چندان سربلند بیرون نیامده است. Portege تنها 6/66 درصد از طیف رنگی sRGB را پوشش می‌دهد، یعنی بسیار کمتر از Surface Pro 3 (97 درصد)، Latitude (101 درصد)، Venue 11 (7/101 درصد) و لپ‌تاپ‌های فوق سبک متوسط (76 درصد) است.

عملکرد

لپ‌تاپ توشیبا از یک رم هشت گیگابایتی به همراه پردازنده Core M-Y571 اینتل تشکیل شده که اساسا این پردازنده برای لپ‌تاپ‌های نازک و بدون فن طراحی شده است. به این ترتیب Portege به‌راحتی از عهده کارهای کامپیوتری برمی‌آید.

در آزمایش عملکرد Geekbench3 لپ‌تاپ توشیبا امتیاز4,341  را کسب کرد که امتیاز پایینی است، اما تقریبا هم‌ردیف با سایر لپ‌تاپ‌های مجهز به Core M مانند Latitude( 4,918 امتیاز)، Venue 11 (4,999 امتیاز) و لپ‌تاپ‌های متوسط فوق‌سبک (4,314 امتیاز) است. سیستمSurface Pro3 با پردازنده Core i5 بیشترین امتیاز یعنی 665/5 را از آن خود کرد.

درایو SSD در نظر گرفته‌شده برای لپ‌تاپ توشیبا 256 گیگابایت ظرفیت دارد.

گرافیک

کارت گرافیک اختصاصی Intel HD برای تماشای تصاویر و انجام برخی بازی‌های سبک مناسب است. در مقایسه با سایر رقبا، Portege در بخش گرافیک ضعیف‌تر عمل کرده است.

باتری

بنابر ادعای توشیبا، باتری Portege با صفحه‌کلید متصل به آن قادراست به مدت 17 ساعت ماندگاری شارژ داشته باشد و در حالت تبلتی این مقدار به 9 ساعت خواهد رسید. در عمل باتری توشیبا نتوانست آن مقدار ساعت را دوام بیاورد، اما در حالت لپ‌تاپ تا 14 ساعت و 37 دقیقه و در حالت تبلت هم تا هفت ساعت و 29 دقیقه توانست شارژ خود را نگه دارد.

Portege Z20t بخریم؟

لپ‌تاپ Portege Z20t سیستم دو در یک قدرتمند و خوش‌ساختی است. سایر لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده Core M نیز عملکردی مشابه سیستم توشیبا را ارایه می‌دهند. در این میان برتری باتری Portege نقطه قوت آن به‌حساب می‌آید.

 

Toshiba Portege Z20t توشیبا به قصد کشت آمده است


دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه