نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

عمدتاً بازی‌های استراتژیک در دو دهه‌ی اخیر جایگاه ویژه‌ای در بین ایرانی‌ها برای خود دست و پا کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به عناوینی نظیر عصر امپراطوری‌ها، وارکرفت و جنگ‌های صلیبی اشاره کرد. امروزه و با توجه به گرایش اکثر افراد به بازی‌های موبایلی همچنان این عناوین استراتژیکی خواهند بود تا با توجه به گیم‌پلی‌شان همچنان محبوبیت گذشته را با سبک دوست‌داشتنی‌شان حفظ کنند و از پلتفرم‌های PC به گوشی‌های هوشمند نقل مکان کنند. همانطور که گفته شد با پیشرفت صنعت گوشی‌های هوشمند، شاهد عرضه از این دست بازی‌ها برای این گوشی‌ها بوده‌ایم که بعضی از آن‌ها همانند بازی Clash of Clans به طرز عجیبی محبوب شده‌اند.

حال در این مقاله قصد داریم تا به بررسی یکی از این بازی‌های استراتژیکی فارسی و ایرانی بپردازیم که "پادشاهی آنلاین" نام دارد. با نقد و بررسی این بازی موبایلی با عصرارتباط همراه باشید.

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

بازی پادشاهی آنلاین، یک بازی استراتژیک چند نفره آنلاین نظامی واقعی است که به بازیکنان مشتاق و علاقه‌‌مند جنگ‌های دوران قدیم اجازه می‌دهد تا یک پادشاهی برای خود بنا کنند. این بازی با گرافیک طراحی موسیقی متن و حتی محیط و زبان فارسی و ایرانی قطعاً می‌تواند علاقه‌مندان به بازی‌های استراتژیک که خاطره‌های خوبی از بازی جنگ‌های صلیبی دارند را زنده کند. به علاوه بازیکنان می‌توانند دشمنان خود را نابود سازند و از طرفی دوستی و اتحاد را با سایر قبایل پیشه کنند. 

محیط بازی

بازیکنان پادشاهی آنلاین پس از ورود به آن به قلمرو خود هدایت خواهند شد، درست جایی که آموزش‌های ابتدایی از طریق شخصیت‌های راهنمای بازی به آن‌ها داده می‌شود. این راهنمایی‌ها از استخدام کارگر برای معادن شروع شده و تا پایان جنگ با یک قلمروی دیگر ادامه خواهد یافت. به طور کلی راهنمای بازی به خوبی تک تک قسمت‌های متنوع و پیچیده بازی را به بازیکنان شرح می‌دهد، اما در هر صورت برای درک کلیت بازی نیاز به اندکی تجربه و صرف زمان وجود خواهد داشت.

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

به علاوه در پادشاهی آنلاین تعداد سازه‌ها و مکانیزم‌ها تا حد بسیار زیادی بالا رفته و در آن شاهد وجود مرکز تحقیقات پزشکی، مرکز تحقیقات نظامی، سازه‌هایی نظیر کاخ، ایستگاه کاروان، تدارکات، معماری، تجارت و... هستیم که درک کرده نحوه عملکرد آن‌ها زمانی را به طول خواهد کشید. البته ایالات، مستعمرات، ایستگاه‌های تجاری، ایستگاه‌های نظامی و همچنین شهر‌های تابعه ، ساختارهایی برای گسترش امپراطوری هستند. مهمترین نکته این است که  ساختار نقشه، منابع خاص و نوع زمینی که تصرف یا در آن ساختاری احداث می‌شود هم می‌تواند در درآمد، دفاع و حمله بازیکنان تاثیر گذار باشد. به علاوه لازم به ذکر است که هرکدام از این بخش‌ها وظایف خاص خود را برعهده دارند، به طور مثال بخش تحقیقات نظامی در بازی وظیفه تحقیقات و تقویت قدرت نظامی امپراطوری را برعهده دارد. بخش‌های پزشکی، تدارکات و... هرکدام بنا به نامی که روی آن‌ها گذاشته شده است نیز وظیفه خاصی را برعهده دارد.

علاوه بر موارد فوق‌الذکر، از طریق نوار پایینی موجود در صفحه اصلی بازی پنج تا شش بخش مجزا در دسترس بازیکنان است که شامل نقشه/امپراطوری، ایمیل، کارت‌ها و... هستند. به طور مثال بخش نقشه در این قسمت بازیکنان را به داخل نقشه کلی بازی هدایت می‌کند که می‌توانند به امپراطوری‌های دیگر حمله کرده و اموال آن‌ها را غارت کنند.

ساخت و ساز نظامی

به طور مثال ساخت و ساز نظامی که مرکز آن در قلمرو بازیکنان وجود دارد، وظیفه دارد تا سرباز‌های مختلفی اعم از کمانداران، پیاده نظام، سواره نظام و جاسوسان را تربیت کند تا برای جنگ با سایر امپراطوری‌ها آماده باشند. به علاوه ساخت هر سرباز خود نیازمند آیتم‌های گوناگونی است که باید درنظر گرفته شوند.

منابع

بخش منابع در بازی آیتم‌های حیاتی بازیکنان برای ساخت بسیاری از سازه‌ها و حتی سرباز‌ها را تولید می‌کند. بدین ترتیب که بازیکنان پس از ورود به این بخش و با توجه به میزان افراد بیکاری که در قلمرو خود وجود دارد تعدادی را در کارگاه‌های چوب بری، معدن آهن و سنگ معدن استخدام می‌کند که در نتیجه این امر این مواد اولیه تولید خواهند شد.

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

نامحدود و نامحدود

برخلاف بسیاری از این مدل بازی ها که با انتخاب قوم یا نژاد تا پایان فقط می‌توانید از توانایی‌های خاص آنها استفاده کرده  یا نگران نقاط ضعف آنها باشید، در این بازی ترکیبی از پنج مدل حکومتی و توانایی‌های تحقیقاتی می تواند سفارشی ترین نوع توانایی‌ها را برای شما فراهم کنند. توانایی‌هایی که می‌توان با کمی تحمل بین آنها جابجا شده و بسته به بازه‌ای که بازیکن در آن قرار گرفته است، به تطابق کامل برسد.

عرض اندام برای همه

هرچند با شروع همزمان بازی می‌توان در رقابت قهرمانی ماند، اما این بازی قابلیت‌های زیادی دارد که می‌تواند به افرادی که دیر وارد بازی می‌شوند نیز فرصت‌های منحصر به فردی برای لذت بردن از بازی کند. به‌عنوان مثال علاوه بر محدودیت عدم حمله با سطح پنج برابر، احتمال برد هر پادشاهی در نبرد‌های آتی نسبت مستقیم با نزدیک بودن سطح رقیب دارد و بر اساس این قانون ضعیف کشی هزینه‌های زیادی برای پادشاهان خواهد داشت.

مطابق با زمان آزاد شما

در این بازی روش‌ها و دسترسی‌های زیادی برای بازیکنان فراهم خواهد بود تا بتوانند بدون مشکل برای بازی به اندازه‌ای که زمان دارند وقت بگذارند.

تفریح بدون هزینه اضافه

هرچند در این بازی نیز مانند سایر بازی‌های مشابه خرید درون برنامه‌ای الماس وجود دارد، اما این الماس‌ها تنها برای زمان یا اندکی در توانایی‌ها موثر است و بازیکنان می‌توانند تا با اندکی تلاش الماس‌های زیادی را از مسابقات بدست آورند.

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

آیتم‌های روزانه

معبد، گردونه شانس، دستاورد‌ها و رویداد‌های تعبیه شده که بصورت روزانه یا چند بار در روز در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد، می‌تواند تا به سرعت رشد امپراطوری بازیکنان بیفزاید.

ساده اما هوشمندانه  بجنگید

خوشبختانه بازی مملو از یگان‌های رزمی گیج کننده نیست و بازیکنان در هر نبرد  با حدود هفت نوع یگان رزمی که دارای یک یا دو سطح می‌باشند و یک ژنرال  سرو کار دارند، اما ترکیب نوع آرایش، آموزش‌های واحد‌های رزمی و از همه مهمتر توانایی‌های ژنرال‌ می تواند نتیجه یک نبرد را به کلی دگرگون کند.

حاکمان لایق

افراد حکومتی و فرمانروا یا جانشینان آن‌ها دارای  قابلیت‌های ذاتی و همچنین مهارتی آموزشی در زمینه های رزمی و حکمرانی هستند که نقش تعیین کننده‌ در جنگ‌ها و پیشرفت اقتصادی امپراطوری‌ها خواهد داشت. به علاوه بازیکنان این امکان را دارند که نسل به نسل با انتخاب‌های هوشمندانه و آموزش‌های مناسب حاکمانی لایق‌تر را در اختیار داشته باشند.

اتحاد و اتحادیه

نکته بارز در این بازی ساختار اتحاد است که علاوه بر قابلیت‌هایی که در جهت نزدیکی یا هماهنگی بازیکنان دارد، می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی بر روند پیشرفت بازیکنان به صورت اقتصادی و نظامی نیز داشته باشد.

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!

کاخ گیرون

و در نهایت هدف نهایی آخر هر دوره بازی که نیاز به کار گروهی منسجم و هوشمندانه دارد، تصرف یک یا همه کاخ‌های نه گانه نقشه و نگهداری آن‌ها است که باید توسط اتحاد‌های مختلف برنامه ریزی و انجام شود.

زبان فارسی

خوشبختانه بازی و راهنمای آن به زیبایی به فارسی ترجمه شده است و فارسی بودن پیامها و حتی اسامی حس خوبی به فارسی زبانان القاء می‌نماید.

جمع‌بندی

در مجموع پادشاهی آنلاین کمک می‌کند تا بازیکنانی که به سبک استراتژیک علاقه‌مند هستند یک امپراطوری قدرتمند ساخته، بر دشمنان خود مسلط شوند و در نقطه مقابل دوستی و اتحاد نیز ایجاد کنند. به علاوه از یک بازی استراتژیک چند نفره آنلاین نظامی واقعی که در یک قاب خالص پارسی با گرافیک زیبا، طرح‌های جالب، شخصیت‌های جذاب و داستان آن نیز لذت ببرند. این بازی هم اکنون برای دستگاه‌های اندرویدی به صورت رایگان قابل دانلود و نصب است.

 

نقد و بررسی بازی موبایلی پادشاهی آنلاین، امپراطوری قدرتمند بسازید!


../../../دریافت از کافه بازار