نقد و بررسی بازی Brawl Stars، جدال ستارگان با سوپرسل!

نقد و بررسی بازی Brawl Stars، جدال ستارگان با سوپرسل!

Brawl Stars، بازی جدید استدیو سوپرسل است که پس از حدود یک سال از انتشار نسخه آزمایشی روی سیستم عامل iOS، برای دستگاه‌های اندرویدی عرضه شد و به جرات می‌تواند همانند دو بازی دیگر این استدیو، به اثری ماندگار و پرطرفدار مبدل شود. با نقد و بررسی این بازی موبایلی با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

سوپرسل = خلاق، موفق

پس از گذشت چندین سال از تغییر نسل بازی‌های نسبتاً ساده از پلتفرم‌های دیگر به موبایل‌های هوشمند، کمتر کسی پیدا می‌شود که با دو بازی Clash Royale و Clash of Clans آشنا نباشد. این دو بازی عناوینی از استدیو فنلاندی سوپرسل هستند که چند سال است بازار بازی‌های موبایلی را در اختیار گرفتند. محبوبیت این دو بازی به حدی است که طبق آمار حتی اقتصاد فنلاند را نیز تحت تاثیر قرار داده‌اند. بازی Clash of Clans که قبل از Royale عرضه شد، طی مدت کوتاهی به محبوبیت بی‌نظیری در بین بازیکنان بازی‌های موبایلی دست یافت. این بازی با استفاده از ظرفیت‌های بازی‌های استراتژیک و پیشینه و علاقه‌ای که بازیکنان از این سبک دارند، توانست موفقیتی بی‌سابقه در این زمینه کسب کند. مدتی پس از عرضه Clans، استدیو سوپرسل بازهم ایده‌ی خلاقانه‌ای را عملی نمود و با استفاده از ظرفیت بازی‌های کارتی، بازی جدید به نام Clash Royale را عرضه کرد. کلش رویال، به بازی‌های سبک کارتی جان بخشید و آن را به شیوه‌ای تازه در دسترس بازیکنان قرار داد. این بازی نیز همانند کلش آو کلنس توانست تا به محبوبیت بسیار زیادی دست یابد و از همه مهم‌تر نگاه تمامی منتقدین و بازیکنان را به سمت و سوی نام سوپرسل معطوف نمود تا منتظر عرضه بازی‌های جدید از سوی این استدیو باشند.

Brawl Stars، بازی جدید سوپرسل

بالاخره پس از مدتی وقفه استدیو سوپرسل دست به کار شد و بازی کاملاً جدید با سبکی متفاوت را طراحی نمود. این بازی حدود یک سال گذشته تنها برای سیستم عامل iOS عرضه شد ولی هنوز بی‌نقص و کامل به نظر نمی‌رسید. اما چندی پیش Brawl Stars، به صورت رسمی تولد خود را اعلام کرد و برای سیستم عامل‌های اندروید نیز دردسترس قرار گرفت.

Brawl Stars یک بازی در سبک تیراندازی تاکتیکال است که از زاویه دید بالا بازیکنان را در یک آرنا و در قالب یک تیم به جان هم می‌اندازد!. اگر اندکی اطلاعات در مورد بازی‌های کنسولی داشته باشید، به راحتی می‌توانید شباهت این بازی را با عنوان Overwatch درک کنید. تنها نکته متفاوت این دو بازی زاویه دید آن‌ها است و المان‌های مشابه زیادی را در این دو اثر می‌بینیم. در Brawl Stars، بازیکنان باید از بین شخصیت‌های موجود یکی را انتخاب نموده، با نهایتاً دو نفر دیگر یک تیم سه نفره تشکیل داده و طی مدت زمان سه دقیقه به جنگ با دشمنان خود بپردازند که در ادامه بیشتر به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. در نهایت همانطور که می‌توان حدس زد، با بازی‌ای فوق‌العاده اعتیاد آور و مهیج روبرو هستیم که حس کار گروهی و مشارک را نیز به خوبی به بازیکان منتقل می‌کند.

نقد و بررسی بازی Brawl Stars، جدال ستارگان با سوپرسل!

گیم‌پلی بازی

اساس بازی Brawl Stars، مبارزات از جانب دو گروه است که در یک آرنا یا نقشه و در یک زمان صورت می‌گیرد. اهداف از این مبارزات نیز با توجه به نوع بازی متفاوت بوده و حالت‌های گوناگونی برای گیم‌پلی این بازی درنظر گرفته شده است. این حالت‌ها شامل رویدادها، Bounty، Gem Grab، Heist، Showdown و Brawl Ball  هستند که هرکدام اهدافی خاص را پیش روی بازیکنان و تیم‌ها قرار می‌دهند.

Bounty

«Bounty » بخشی از بازی است که دو تیم شرکت کننده در بازی را در یک نقشه و به منظور نابودکردن حریفان و به دست آوردن سکه و ستاره قرار می‌دهد. درنهایت تیمی که بتواند بیشترین اچیومنت‌ها را از آن خود کند برنده بازی است. علاوه بر تیمی بودن این بخش، اندکی چاشنی بازیکن محوری نیز در آن قرار دارد. این یعنی جایزه برای از بین بردن بازیکنانی که دشمنان بیشتری را نابود کرده باشند، بیش از سایرین است و به همین دلیل دشمنان بی‌رحمانه به دنبال او خواهند رفت تا با کشتن او، جایزه را کسب کنند.

 

 

Gem Grab

دیگر حالت این بازی Gem Grab نام دارد و همانطور که از نامش پیداست، بازیکنان در این حالت باید به جمع آوری الماس بپردازند. در این حالت نیز دو تیم سه نفره در یک محیط رها می‌شوند تا الماس‌هایی که به صورت خودکار در نقشه تولید می‌شوند را جمع آوری کنند. در نهایت هر تیمی که ابتدا به تعداد 10 الماس دست پیدا کند، شمارش معکوسی 20 ثانیه‌ای آغاز شده و اگر تا پایان این زمان همچنان تیم برتر بمانند آن تیم برنده بازی خواهد شد. این حالت نیز شباهت‌های زیادی به حالت Bounty دارد و بازیکنی که بیشترین الماس را جمع کرده کار سخت‌تری نسبت به هم‌تیمی‌های خود خواهد داشت و اگر در حین بازی کشته شود، الماس‌های او در محیط بازی رها خواهند شد و ممکن است حریفان آن‌ها را جمع آوری کنند.

Showdown

این بخش از بازی حالتی متفاوت با سایر بخش‌ها دارد و بازیکنان در آن باید به صورت تک نفره و یا دو نفره، در محیطی که تحت احاطه گاز قرار دارد به مبارزه با یکدیگر بپردازند. به نوعی این گازها در Brawl Stars عملکردی مشابه با ابرهای طوفانی بازی Fortnite دارند و به مرور زمان باعث می‌شوند تا محیط بازی کوچکتر شود.

Heist

این حالت تنها دو مکانیزم دفاع و حمله را در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهد؛ بدین ترتیب که بازی یکی از تیم‌ها را مسئول دفاع از منابع قرار می‌دهد و تیم دیگر باید با شکست دادن آن‌ها، به منابع دست یابند. 

Brawl Ball

این بخش نیز حالتی متفاوت را به خود می‌بیند و هدف تیم‌ها در این بخش جمع آوری امتیاز است. در نهایت تیمی که بتواند به امتیاز دو برسد برنده این بخش خواهد بود. 

کنترلر بازی

با توجه به محدودیت‌هایی که در یک گوشی وجود دارد، در نظر گرفتن یک کنترلر خوب برای یک بازی به اندازه ساخت یک بازی دشواری‌هایی را به همراه خواهد داشت. اما نکته جالب این‌که سوپرسل حتی در طراحی کنترلر نیز خلاقیت نشان داده و تعادل مناسبی را بین حمله به دشمنان، استفاده از قدرت‌ها و کنترل شخصیت‌ها ایجاد کرده است. بدین ترتیب بازیکنان با استفاده از تاچ روی نقطه‌ای مشخص و یا استفاده از جوی‌استیک، به منظور کنترل شخصیت بازی اقدام کنند و برای شلیک کردن به دشمنان نیز کافیست تا زاویه دوربین به سمت آن‌ها کشیده شود. علاوه بر این موارد، دکمه‌ای جمجمه‌ای شکل در کنترلر بازی تعبیه شده تا بوسیله آن‌ها بازیکنان بتوانند تا از قدرت‌های منحصربه فرد هر شخصیت استفاده کنند.

شخصیت‌ها

همانند دو بازی دیگر سوپرسل، شخصیت‌های منحصر به فرد و فوق‌العاده جذاب یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت این بازی است. در حال حاضر این بازی 22 شخصیت دارد که قطعاً به تعداد آن‌ها اضافه خواهد شد. هرکدام از این شخصیت‌ها ویژگی‌های مختلف خوب یا بد نظیر قدرت ویژه، استراتژی‌های مختلف و نقاط ضعف دارند. از دیگر نکات قابل ذکر در مورد شخصیت‌های Brawl Stars می‌توان به دسته‌بندی آن‌ها و نحوه ارتقاء آن‌ها اشاره نمود. شیوه دسته بندی این شخصیت‌ها همانند بازی کلش رویال است و آن‌ها را در پنج دسته‌ عادی، کمیاب، نایاب، حماسی و افسانه‌ای می‌بینیم. اما برخلاف کلش رویال، در زمینه ارتقاء شخصیت‌های این بازی در چند بخش جداگانه سلامتی، قدرت ویژه و حمله تقویت و ارتقاء پذیر هستند. بازیکنان با بدست آوردن صد سکه و یا بازکردن صندوق‌ها می‌توانند شخصیت‌های جدید و با استفاده از پرداخت درون برنامه‌ای نسبت به خرید الماس اقدام کنند. در نهایت از الماس‌ها می‌توان برای تهیه‌ی انواع و اقسام جعبه‌ها استفاده نمود.

گرافیک بصری

در زمینه گرافیک بصری پیشینه بسیار خوبی را از سوپرسل در ذهن خود داریم. این استدیو در ویژگی‌های بصری بازی Brawl Stars چیزی کمتر از دیگر عناوین موفق خود نگذاشته و محیط و شخصیت‌های بازی با دقت و جزئیات بسیار خوبی ساخته شده‌اند. به علاوه زاویه دید بازی، محیط‌ها، افکت‌های تصویری مانند انفجار و پاشیدن رنگ به زیبایی بازی می‌افزاید. حال به این موارد موسیقی‌متن، افکت صوتی، طیف رنگ و انیمیشن‌های جذاب را بیفزایید تا Brawl Stars در جایگاه یک بازی بی‌نظیر موبایلی قرار بگیرد.

در پایان بازهم سوپرسل است که با عنوان جدید خود به نام Brawl Stars، به راحتی بازیکنان بازی‌های موبایلی را شگفت زده کرده است. این بازی آنلاین چند نفره PvP از نظر ویژگی‌های بصری، افکت‌های صوتی، سیستم کنترل، گیم‌پلی و شخصیت پردازی کیفیتی بالاتر از استاندارد یک بازی موبایل دارد.  بازی Brawl Stars پس از انتشار یک ساله و محدود در چند کشور و برای یک سیستم عامل، در آذر ماه سال 97 به صورت رایگان برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS دردسترس قرار گرفت.

نقد و بررسی بازی Brawl Stars، جدال ستارگان با سوپرسل!


../../../دریافت از مایکت