نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!

این مسئله که امروزه بازی‌های اصطلاحاً نسل چهارمی به دنیای شلوغ و پر زرق و برق بازی‌های ویدئویی تسلط پیدا کرده‌اند قابل انکار نیست و در این بین سال‌هاست که سروصدایی از بازی‌های آنلاین تحت وب نیز شنیده نمی‌شود. تا پیش از این تصور می‌شد که این دسته از بازی‌ها که تنها با استفاده از یک مرورگر اینترنت قابل اجرا هستند به خاطرات پیوسته باشند و طرفداران خود را نیز از دست داده باشند، اما بازی جنگ خان‌ها ثابت می‌کند که می‌توان با اعمال اندک تغییرات و نوآوری‌ها بازهم پروژه محبوبیتی دوباره را کلید زد. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!

بازی جنگ خان‌ها از جمله قدیمی‌ترین، مشهورترین و محبوب‌ترین بازی‌های استراتژیک آنلاین تحت مرورگری است که از دیرباز طرفداران خاص خود را در سراسر جهان و البته ایران دارد. از جمله نکاتی که همواره در مورد این بازی شنیده می‌شد استفاده از المان‌ها و نوآوری‌های جذاب به همراه ساختار بازیکن پسند آن است. به علاوه جنگ خان‌ها یکی از گسترده‌ترین بازی‌های آنلاین تحت وب است که به راحتی ساعت‌ها بازیکنانش را سرگرم خواهد کرد. حال این بازی قصد دارد تا محبوبیت خود را بازیابد، مخصوصاً با توجه به اینکه تیم توسعه جنگ خان‌ها خبر از انتشار نسخه فارسی بازی روی سیستم عامل‌های گوشی‌های هوشمند در آینده‌ای نه چندان دور داده‌اند.

بخش‌ها و ویژگی‌های مختلف

طبیعتاً بازی جنگ خان‌ها با توجه به بستری که روی آن ارائه می‌شود موارد زیادی را برای نقد و بررسی در اختیارمان نمی‌گذارد. اما به طور کلی جنگ خان‌ها از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل بارو، سرزمین و جهان می‌شوند. هر کدام از این بخش‌ها در قالب یک نقشه بخش‌های مختلف دنیای بازی و به دنباله‌ی آن ویژگی‌های مختلف موجود در آن را به نمایش خواهند گذاشت. بازیکنان با جابه‌جایی در هرکدام از این بخش‌ها می‌توانند تا از این ویژگی‌ها بهره‌مند شده و در دنیای بازی جنگ خان‌ها سیروسفر کنند که به ترتیب به بررسی هرکدام از این بخش‌ها و ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!

بارو، سرزمین و جهان

اولین بخش از بازی جنگ خان‌ها علاوه بر ابتدایی‌ترین بودن، مهم‌ترین قسمت بازی در زمینه کنترل آن نیز به شمار می‌رود. بخش بارو در بازی مربوط به مسائل اساسی یک قبیله نظیر رسیدگی به نیروهای نظامی و ساخت و سازها در بازی بوده و به علاوه ارتقاء آن‌ها و اتخاذ تصمیمات سیاسی و دیپلماتیک جهان اطراف بازیکنان در این بخش قرار دارند. حال بازیکنان در این بخش باید به مدیریت موارد مذکور نظیر ساخت ساختمان‌ها و ارتقاء آن‌ها و همچنین مدیریت منابع و داد و ستد آن‌ها در دنیای بازی بپردازند. 

مرحله دوم از بازی یعنی سرزمین که بیشتر جنبه ارتقاء سطح شوالیه در دنیای بازی را داراست سرزمینی را به تصویر می‌کشد که بازیکنان آن را تحت حاکمیت خود دارند. علاوه بر ارتقاء سطح شوالیه، این بخش به منظور انجام کوئست‌ها و از بین بردن راهزنان توسط نیروها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قسمت سوم از بازی یعنی جهان، به بازیکنان این اجازه را می‌دهد تا تمامی حکومت‌های دیگر را مشاهده کنند. بدین ترتیب گزینه‌های متفاوتی را پیش روی خود خواهند دید و مطابقاً قدرت انتخاب برای جنگ و غارت یا تجارت، روابط تجاری و حتی صلح‌آمیز نیز در اختیار آن‌ها خواهد بود. طبیعتاً بخش آنلاین بازی و درگیری‌ها و همینطور انتخاب‌هایی که بازیکنان باید انجام دهند، معطوف به همین بخش یعنی جهان در جنگ خان‌ها خواهد بود.

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!

ویژگی‌ها

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، بازی جنگ خان‌ها به دلیل المان‌های نقش آفرینی خود محبوبیت منحصر به فردی را در میان بازی‌های هم‌دسته خود دارد. این سیستم درنظر گرفته شده در بازی به بازیکنان این اجازه را می‌دهد تا با انتخاب نژادی خاص در بازی توانایی‌های خاصی را در طول بازی به دست آورند. هرکدام از این توانایی‌ها مختص همان نژاد بوده و این ویژگی‌ها در طول بازی برای آن حکومت بسیار کارآمد خواهند بود.

از جمله ویژگی‌های جالب دیگر جنگ خان‌ها که آن را از این نظر نیز با دیگر بازی‌های هم‌دسته متمایز می‌کند، قابلیت مشاهده جنگ‌ها به صورت انیمیشنی و طریقه آماده سازی سربازان است. برخلاف دیگر بازی‌های این چنینی، جنگ خان‌ها استفاده از انواع سربازها را کاملاً در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد و حتی طریقه چینش و استراتژی آن‌ها برای انجام نبردها را نیز بازیکنان باید تنظیم کنند. در پایان بازیکنان توسط انیمیشن‌هایی می‌توانند تا نبردهایی که هرچند به صورت خودکار انجام می‌شود را مشاهده نمایند.

ویژگی بعدی در بازی جنگ‌خان‌ها قابلیت انتخاب یک قهرمان در بازی است. این قهرمانان که در اصل شوالیه‌ نام دارند، قابل ارتقاء برای کسب افتخارات گوناگون و همچنین اتحاد با دیگر حکومت‌ها از طریق ازدواج به قهرمانان دیگر حاضر در بازی نیز هستند. اما علاوه بر استفاده از شوالیه برای اتحاد با دیگر حکومت‌ها استراتژی و سیاست‌های مختلفی را می‌توان پیش گرفت. از جمله این موارد می‌توان به عضویت در یک قبیله و ارسال پیام‌ها اشاره نمود. از مزایای متحد شدن با دیگر قبایل نیز می‌توان به روابط تجاری و داشتن حامی در جنگ‌ها اشاره کرد.

گرافیک بازی

مسلماً جنگ خان‌ها با توجه به بازی آنلاین تحت وب بودنش در زمینه گرافیکی نکته خاصی را در اختیار منتقدان قرار نخواهد داد، اما از نظر هنری سعی شده تا حد ممکن فضای بازی زیباتر شود. با توجه به استراتژیک بودن بازی این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ولی در مجموع جنگ خان‌ها در زمینه گرافیکی با طراحی دو بعدی و گرافیک بصری معمولی‌اش نشان از این موضوع دارد که بیشتر تمرکزش روی گیم‌پلی آن است.

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده بازی در دو حالت بازیکن مهمان و بازیکن دارای حساب کاربری قابل اجرا خواهد بود. به علاوه برخی از گزینه‌های فرعی نظیر اطلاعات، انجمن‌ها، کمپین و... در بازی وجود دارد که هرکدام وظایف خاص خود را دارند. در پایان باید به این نکته اشاره نمود که اگر مباحثی نظیر ترجمه‌های ضعیف بازی و عدم تمایل بازیکنان به بازی‌های تحت وب را فاکتور بگیریم، جنگ خان‌ها با توجه به دارا بودن ویژگی و بخش‌های مختلف و سرگرم کننده از جمله عناوین ارزشمند تحت وب است که همچنان تجربه‌ای خوب از یک بازی در سطح خود را به بازیکنان هدیه خواهد داد.

ورود به بازی جنگ خان‌ها

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها،

نقد و بررسی بازی جنگ خان‌ها، حکومت خود را در مرورگرتان گسترش دهید!