نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

همه ما عنوان Devil May Cry را نه فقط به خاطر گیم‌پلی جذاب، بلکه به خاطر شخصیت اصلی آن یعنی دانته با همان کت بلند و خوش‌رنگش به یاد می‌آوریم. شخصیتی که ساعت‌ها با آن به نابود کردن اهریمن‌ها می‌پرداختیم بدون آن‌که این روند تکراری یا خسته کننده شود. تقریباً ده سال از آخرین بازی این مجموعه یعنی Devil May Cry 4 می‌گذشت و در این مدت عاشقان سبک‌ «هکانداسلش» از تجربه بازی‌ای که به گرد پای این مجموعه برسد محروم بودند. اما ایستگاه E3 2018 جایی بود که یک مهمان جذاب را در خود می‌دید، بالاخره Devil May Cry 5 معرفی شد و قرار شد تا اوایل سال 2019 عرضه شود.

 

 

با اینکه اعلام این موضوع خبری بسیار خوشایند برای طرفداران این سبک محسوب می‌شد، اما تجربه نشان داده که عرضه‌ی عضوی جدید از یک مجموعه آن‌هم بعد از وقفه طولانی مدت همانقدر که خبری هیجان انگیز است می‌تواند اعتبار نسخه‌های پیشین را زیر سوال ببرد. اما این شک و شبهات از جمله چیزهایی هستند که در اولین دقایق تجربه این بازی برطرف شده و فقط لبخند از روی رضایت را در چهره علاقه‌مندان این سبک خواهیم دید. با نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5 با عصر ارتباط همراه باشید.

داستان بازی

به طور معمول در روند نقد و بررسی یک بازی هر پایگاهی چهارچوب خاص خود را پی می‌گیرد و استثنایی در آن وجود ندارد. اما Devil May Cry 5 از لحاظ داستانی به قدری شگفت انگیز عمل کرده که تمامی بازیکنان خود را با غافلگیری‌هایش سرجای خود میخکوب خواهد کرد. این استثنا باعث شد که تصمیم بگیریم در بخش نقد داستان بازی حتی از سرنخ دادن نیز پرهیز کرده و تنها به نقد نحوه روایت داستان بازی بسنده کنیم.

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5، این ژاپنی‌های کار بلد!

نکته جالب‌تر در این زمینه این است که علاوه بر داستان، شیوه روایت آن نیز فوق‌العاده بوده و کاملاً بازیکنان را مجذوب و درگیر خود خواهد کرد. این شیوه روایت داستان بازی خود چند مرحله و نقطه قوت را شامل می‌شود. اولین نکته روایت تاریخچه DMC است که در هنگام ورود به بازی با آن روبرو خواهیم شد. بنابراین اگر از آن دسته از افرادی هستید که برای اولین بار با این مجموعه در قسمت پنجم آن آشنا شدید و صرفاً قصد بازی DMC5 را در کنسول نسل هشتم یا سیستم‌های گیمینگ خود را دارید، می‌توانید از این بخش مرور تاریخچه نهایت استفاده را ببرید و تا حدودی در جریان وقایع بازی باشید. از طرفی داستان قسمت پنجم از این مجموعه کاملاً وابسته نسخه‌های پیشین است و روایت تاریخچه کمک زیادی به کسانی می‌کند که یاد و خاطرات این بازی در ذهنشان سال‌ها گرد و خاک خورده‌اند.

نکته دوم شیوه روایت داستان به صورت غیرخطی و با استفاده از فلش‌بک‌ها و دیدگاه شخصیت‌های مختلف بازی است که به شدت آن‌را جذاب می‌کند. این مورد باعث می‌شود تا همواره بازیکنان در حال اکتشاف و غافلگیری باشند بدون آن‌که ذره‌ای از آن خسته شوند.  نکته سوم این است که شیوه روایت بازی حالت سوال و جوابی دارد، بخش اول سوالاتی را درون ذهن بازیکنان می‌کارد و بخش دوم بازی نه‌تنها به آن‌ها بلکه به تمامی سوالات بازیکنان از نسخه‌های پیشین نیز پاسخ خواهد داد.

در کل خالق این مجموعه یعنی ایتسونو و نویسندگان بازی برای داستان Devil May Cry 5 سنگ تمام گذاشته‌اند و در آن شاهد سناریویی هستیم که دوست نداریم هیچگاه به اتمام برسد.

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5، این ژاپنی‌های کار بلد!

گیم‌پلی بازی

نقطه قوت دوم در بازی Devil May Cry 5 درست جایی است که باید در یک بازی در سبک هک‌اند‌اسلش به آن توجه‌ای ویژه نمود، یعنی گیم‌پلی بازی. خوشبختانه DMC5 در این زمینه نیز بسیار خوب عمل می‌کند و از شیوه مبارزات گرفته تا کمبوها همه و همه جذابیتی وصف ناشدنی را در خود جای داده‌اند. به علاوه نکته دیگری که به جذابیت گیم‌پلی بازی می‌افزاید، وجود سلاح‌های متنوع است که لذت نابود کردن اهریمن‌ها به وسیله آن‌ها نیز تجربه‌ای جالب خواهد بود. ضمناً اگر از علاقه‌مندان این مجموعه باشید موضوعی که شنیدش خوشحالتان می‌کند شاید این باشد که اسلحه‌های آشنای شخصیت‌های متنوع DMC از جمله نیرو و دانته در این بازی با همان فنون گذشته وجود خواهند داشت تا بلافاصله پس از به‌دست گرفتنشان به اجرای کمبوهای به یادماندنی و همیشگی آن‌ها بپردازید.

از جمله موارد بالا چند بخش و ارتقاء نیز در گیم‌پلی بازی قرار گرفتند. طبق روال همیشگی DMC هر کاراکتر باید طی پیشرفت‌هایی به یادگیری فنون جدید و بدست آوری اسلحه‌های جدیدتر بپردازند که یکی از آن فنون‌ها کمبو «Devil Breaker» است. خصوصیت اصلی فنون Devil Breaker تنوع و تعدد آن‌ها است و برای مسلط شدن به هرکدام مدت زمانی بیش از یک یا دو ساعت را باید صرف تمرین کرد. به علاوه هر فن در بازی در مراحلی خاص کارایی دارد و انتخاب آن‌ها بسته به دشمنان صورت می‌گیرد. این فنون یا همان Devil Breakerها پیش از شروع مراحل به صورت خرید یا به صورت آیتم‌های مخفی از محیط‌های بازی قابل دسترسی هستند.

 

 

اما این تمام موارد نیست و متاسفانه گیم‌پلی بازی یک نقص اساسی دارد که بسته به سلایق بازیکنان به تجربه آن لطمه خواهد زد. پول رایج سری DMC که به وسیله آن‌ها می‌توانستیم فنون جدید یا سلامتی بخریم، حال قدرت زنده شدن مجدد را به بازیکنان می‌دهد. در نتیجه این امر ترس از مردن در بازی تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته و بازیکنان پس از مرگ بلافاصله از این قابلیت استفاده خواهند کرد تا به ادامه مبارزه با دشمنان بپردازند.

شخصیت‌ پردازی

یکی از نقاط قوتی که همواره تمامی قسمت‌های DMC را محبوب کرده است، شخصیت‌پردازی آن است. همانطور که اشاره شد مگر می‌توان نیرو یا دانته را فراموش کرد؟. حتی اگر طرفدار این بازی نباشید یا اصلاً آن را تجربه نکرده باشید، با دیدن تصویر دانته به یاد خواهید آورد که این تصویر متعلق به چه بازی است. حال در Devil May Cry 5 شاهد حضور چندین شخصیت قدیمی و جدید هستیم که هرکدام می‌توانند خاطرات جدید برای ما بسازند و یا خاطرات کهنه را یادآوری کنند.

پیش‌تر در نسخه چهارم این بازی شاهد وجود دو شخصیت جدید قابل بازی به منظور جلوگیری از خسته کننده شدن روند کنترل قهرمان بازی یعنی دانته بودیم که در این نسخه یعنی پنجم این تعداد به سه رسیده است. این سه شخصیت نیرو، دانته و وی هستند که هرکدام از آن‌ها زاویه دید خود را از داستان روایت می‌کنند و همین موضوع جذابیتی دوچندان به داستان بازی بخشیده و بازیکنان را مشتاق به پیگیری آن می‌کند.

دانته که به عنوان شخصیت اصلی و قهرمان مشهور DMC آنقدر عاشق و طرفدار دارد که نیاز به توضیحات اضافی ندارد. شخصیت نیرو نیز علاقه‌مندان بسیاری دارد و در قسمت پیشین بازی وجود داشت. در این قسمت از بازی او با تغییرات جزئی ظاهری و گسترده باطنی ایفای نقش می‌کند و در ابتدای بازی باید با او به جستجوی شهر Red Grave بپردازید. اما شخصیت تازه وارد V(وی) کاراکتری عجیب و مرموز است که اندکی بعد به اندازه دو شخصیت دیگر بازی محبوبیت خواهد یافت. او که کاراکتری مرموز و بسیار قدرتمند دارد می‌تواند به وسیله احضار سه اهریمن به مبارزه با دشمنان بپردازد، هرچند برخی از بازیکنان این موضوع که این شخصیت می‌تواند با داشتن فاصله به مبارزه بپردازد و در نتیجه آسیبی نبیند اعتراضاتی داشته‌اند و آن را یک نقص می‌نامند.

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5، این ژاپنی‌های کار بلد!

علاوه بر شخصیت‌های ذکر شده، در DMC5 شاهد حضور دشمنان و باس‌های بسیار متنوع‌تر و متعددتر خواهیم بود. هرکدام از این باس‌ها و اهریمنان قابلیت‌های مختص خود را دارند که توانایی بازیکنان را به چالش می‌کشند.

گرافیک و موسیقی

در زمینه گرافیکی بازی DMC5 چه از نظر فنی و چه از نظر بصری عملکردی قابل قبول داشته است. از نظر بصری طراحی محیط‌های بازی به قدری خوب صورت گرفته که همان حس مورد نیاز برای بازی یعنی ترس، دلهره و ناامیدی را به خوبی به بازیکنان القاء می‌کند. از نظر فنی نیز تغییر موتور بازی باعث شده تا بازیکنان بتوانند Devil May Cry 5 را با نرخ فریم 60 اجرا کرده و از آن لذت دوچندان ببرند.

اما دیگر استثنایی که DMC5 رقم زده بدون شک به بخش موسیقی آن بازمی‌گردد. البته در گذشته و در قسمت‌های پیشین Devil May Cry نیز شاهد موسیقی متن‌های بی‌نظیری بودیم که به شهرت بازی افزوده بودند. این موسیقی متن‌ها در بهترین زمان ممکن و در بهترین مکان ممکن شروع به پخش شدن خواهند کرد تا همان حسی که شرایط می‌طلبد را به بازیکنان القاء کنند. از جمله نکات جالب موجود در DMC5 قابلیت دسترسی و انتخاب موسیقی متن‌های پیشین هر شخصیت است که خبر خوبی برای علاقه‌مندان این مجموعه خواهد بود.

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5، این ژاپنی‌های کار بلد!

در پایان

باید اعتراف کرد که ساخته دست این ژاپنی خلاق یعنی «هیدئاکی ایتسونو» و شرکت «کپکام» به قدری جذاب و هیجان انگیز است که یازده سال وقفه و انتظار را در یک تجربه کلی از بازی Devil May Cry 5 فراموش خواهید کرد. این بازی از هر نظر در حد عالی بود و لحظات فراموش ناشدنی را برای علاقه‌مندان سبک هک‌اند‌اسلش خواهد ساخت.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

نقد و بررسی بازی Anthem

نقد و بررسی بازی Anthem

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه