نقد و بررسی بازی Crackdown 3

بالاخره پس از پنج سال انتظار بازی Crackdown 3 عرضه شد. در این بین عصبانی‌ترین افراد احتمالاً طرفداران XBOX باشند، چرا که این عنوان اختصاصی نیز چندان تعریفی ندارد و آن‌ها را مایوس خواهد کرد. با نقد و بررسی Crackdown 3 با عصربازی همراه باشید.

 

 

تجربه نشان می‌دهد که تبلیغات زودهنگام علاوه بر جلب توجه، احتمال زیر ذره‌بین رفتن بیش از حد و بالارفتن انتظارات از یک بازی را به همراه خواهد داشت. کنفرانس ۲۰۱۴ مایکروسافت جایی بود که بازی Crackdown 3 برای اولین بار معرفی شد. از آن زمان تا به امروز نزدیک پنج سال می‌گذرد و طرفداران و دارندگان کنسول‌های Xbox امیدوار به داشتن یک بازی اختصاصی قابل رقابت یا حتی بهتر نظیر سری Forza با بازی‌های اختصاصی کنسول رقیب یعنی PS4 بودند. به علاوه این تبلیغات و معرفی‌های زودهنگام به این مساله دامن زد و انتظارات را از بازی Crackdown 3 تا حد بسیار زیادی بالا برد و در نتیجه امر کار برای مایکروسافت در راضی نگه داشتن طرفدارانش بسیار سخت‌تر از گذشته شد. بالاخره به زمانی رسیدیم که این بازی عرضه شد و می‌توانستیم آن را تجربه کرده و ببینیم که آیا پشت تمام این تبلیغات و سروصداها عنوانی نمونه و عالی قرار گرفته یا خیر؟

متاسفانه جواب دادن به این سوال خیلی کم‌تر از مدت زمانی طول کشید که مایکروسافت طرفداران خود را امیدوارد کرده بود و در نتیجه Crackdown 3 را بازی‌ای متوسط با داستانی کلیشه‌ای و کوتاه، شخصیت‌ پردازی‌های ضعیف و طراحی مراحل ضعیف‌تر، در کنار کاراکترهای منحصر به فرد، گرافیک تاحدودی خوب، گان‌پلی و اسلحه‌های جذاب دیدیم.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

داستان

همانطور که در نسخه پیشین بازی شهر New Providence را دیده بودیم، وقایع این نسخه از بازی ده سال آینده آن شهر را به تصویر می‌کشد. حالا این شهر دچار درگیری شده و بازیکنان باید در قالب تیم The Agency به مقابله با دشمنان و کسانی که قصد تصرف این شهر را دارند بپردازند. 

شیوه روایت داستان بازی نیز تا حدودی و مخصوصاً در دقایق ابتدایی قابل قبول است، اما رفته رفته روند کلیشه‌ای به خود می‌گیرد. به طور کلی موضوعی که مشخص است این است که سازندگان بازی آنقدر ظرافت به خرج ندادند که داستانی خارج از قصه تکراری تصرف شهر و جهان و مقابله با آن‌ها برای Crackdown 3 بنویسند و همین موضوع باعث می‌شود تا از بخش داستانی بازی چیز جذابی باقی نماند. به علاوه همین داستان تکراری هم دوامی ندارد و سریع‌تر از حد معمول به پایان خواهد رسید و اکثر بازیکنانش را با ذهن‌هایی آشفته رها خواهد کرد.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

گیم‌پلی

همانطور که اشاره شد Crackdown 3 برخلاف بخش‌های دیگرش در بخش گیم‌پلی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. بازیکنان در ابتدای ورود به بازی باید یک کاراکتر انتخاب کنند و رفته رفته او را ارتقاء دهند. به علاوه از آنجایی که با یک بازی جهان آزاد روبرو هستیم، بازیکنان می‌توانند با یافتن DNAهای شخصیت‌های دیگر کاراکترهایی که یافتند را سوئیچ کرده و تجربه بازی با آن‌ها را نیز بدست آورند. نکته دیگر در زمینه گیم‌پلی بازی این است که ماموریت‌ها بسته به درجه و لول بازیکنان به آن‌ها محول می‌شود، درست شبیه به چیزی که در بازی Horizon Zero Dawn دیده بودیم. ارتقاء بازیکنان در بازی نیز در زمینه‌هایی مثل Ability و Driving و... از طریق Orbها که چیزی شبیه به همان  XP در بازی‌های دیگر است صورت می‌گیرد. نکته جالب در مورد همین اورب‌ها این است که بسته به نوع کشتن دشمنان انواع متفاوتی از آن‌ها نسیبتان خواهد شد و هرکدام از این Orbها به وسیله رنگ‌هایشان متمایز شده‌اند. 

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

بخش آنلاین

با اینکه شرکت سازنده بازی و مایکروسافت مدعی شده بودند که Crackdown 3 در بخش آنلاین خود ویژگی‌های خاصی دارد و می‌تواند نظر مثبت بسیاری را به خود جلب کند، اما چیزی که ما مشاهده می‌کنیم تا حدود بسیار زیادی این موضوع را رد می‌کند. مهم‌ترین ایراد بخش آنلاین بازی خلاصه شدن زیرمجموعه‌هایش در دو قسمت است. قسمت اول Territories که طی آن باید مناطقی مشخص را تصرف کنید و قسمت دوم Agent Hunter که در آن باید از طریق کشتن دشمنان آیتم‌هایی را جمع آوری کنید و آن‌ها را به تعداد 25 عدد برسانید. به علاوه بخش آنلاین این بازی مشکلات دیگری در سیستم Matchmaking، بالا بودن پینگ و نبود سیستم بن کردن کسانی که در میانه مراحل بازی را ترک می‌کنند را هم شامل می‌شود. 

تنها موردی که در این بخش کار خود را بخوبی انجام می‌دهد بخش Co-op بازی است و بس!. به علاوه بازیکنان می‌توانند تا بخش داستانی Crackdown 3 را در حالت Co-op طی کنند و با دوستان خود از این گیم‌پلی هیجان انگیز لذت ببرند.  

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

شخصیت‌پردازی و طراحی کاراکترها

با اینکه بازیکنان Crackdown 3 از وجود یک شخصیت نام آشنا به نام Terry Crews در بازی هیجان زده خواهند شد، اما این موضوع به هیچ وجه بهانه‌ای برای شخصیت‌پردازی بهتر از جانب استدیو سازنده این بازی یعنی Sumo Digital نشده است. ماهیت شخصیت‌پردازی بازی فقط و فقط در نابود کردن 9 شخصیت منفی بازی خلاصه می‌شود و در نتیجه هدف شخصیت اصلی نیز به همین سادگی است که می‌توان حدس زد، از میان برداشتن آن 9 شخصیت منفی!.

در نقطه مقابل ماهیت همین شخصیت‌های منفی نیز خیلی ساده طراحی شده است. به طول کلی این 9 نفر به سه گروه سه نفره تقسیم می‌شوند و در مکان‌های مختلف نقشه قرار دارند که یکی از آن‌ها رئیس و دو نفر دیگر اصطلاحاً زیردستانش هستند. در مجموع همین موضوعات باعث می‌شود که شخصیت‌پردازی ضعیف به صورت مستقیم روی طراحی مراحل بازی نیز اثر منفی بگذارند.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

در نقطه مقابل طراحی کاراکترها در Crackdown 3 را می‌توان نقطه قوتی دیگر از بازی نامید. جایی که برای هر کاراکتر قدرت‌های منحصر به فردی در بخش‌های مختلف درنظر گرفته شده است. به طور کلی بازی 6 کاراکتر را در دسترس بازیکنان قرار می‌دهد که هرکدام از توانایی‌های خاصی برخوردار هستند و جذابیت‌های خاص خودشان را دارند.

طراحی مراحل

همانطور که اشاره شد ما با یک بازی جهان آزادی روبرو هستیم که به دلیل کمبود و ضعف در شخصیت‌پردازی‌ها و داستان، زیربنایی ندارد تا مراحل را براساس آن‌ها طراحی کند. با اینکه بازیکنان آزادند تا در شهر قدم بزنند، مکان‌های جدید را کشف و آیتم‌ها را لوت کنند، اما مراحل اصلی و فرعی که برای Crackdown 3 بعد از مدتی کوتاه به شدت تکراری و خسته کننده می‌شوند. 

 

 

گرافیک و موسیقی

گرافیک فنی و بصری Crackdown 3 جایی است که اندک نقاط ضعف و بیشتر نقاط قوت را به خود می‌بیند. نقاط ضعف گرافیک این بازی عمدتاً به طراحی وسایل نقلیه برمی‌گردد که رانندگی با آن‌ها اندکی نا متعارف بنظر می‌رسد. اما میان‌پرده‌ها، نورپردازی‌ها، طراحی اسلحه‌ها و انفجارها از جمله موارد هیجان انگیزی هستند که تجربه هرکدام از آن‌ها به خودی خود در این بازی هیجان انگیز خواهد بود.

در زمینه موسیقی و افکت‌های صوتی می‌توان عملکرد Crackdown 3 را تا حد بسیار زیادی قابل قبول دانست. موسیقی‌هایی که در نبردها پخش می‌شوند، افکت‌های صوتی و صداگذاری کاراکترها همه و همه جذاب و شنیدنی هستند.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

در پایان باید Crackdown3 را عنوانی ناقص و پر ایراد دانست که به لطف گان‌پلی خود طرفدار و بازیکن دارد. هرچند در برخی از موارد می‌توان تجربه‌ی این بازی را لذت بخش نامید، اما این موارد به تعداد خیلی کمی محدود می‌شوند و در نتیجه بازی اختصاصی جدید Xbox نیز به جمع شکست خوردگان این عرصه می‌پیوندد.

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Anthem

نقد و بررسی بازی Anthem

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه