نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

پس از عرضه‌ی بازی‌های غیرقابل قبول با محوریت مرد عنکبوتی در سال‌های اخیر، این سونی بود که توانست با زیرکی یک بازی درخور این کاراکتر بزرگ و محبوب را با انحصار خود عرضه کنند. با نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man با عصربازی همراه باشید.

 

 

اولین نکته‌ای که پس از تجربه‌ی این بازی به آن خواهیم رسید، ادعای شرکت سازنده بازی Marvel’s Spider-Man یعنی Insomniac Games مبنی بر تولید یک بازی‌ که با زیبایی‌های تمام شخصیت‌های موجود در فیلم مرد عنکبوتی و آن فضای خاص شهر نیویورک همراه باشد بود. به جرات بزرگ‌ترین برنده این اتفاق سونی است که چنین عنوان انحصاری را مال خود کرده و به دیگر عناوین انحصاری محبوب خود افزوده است. مرد عنکبوتی به چند دلیل دقیقاً همان بازی بود که طرفدارانش می‌خواستند. گرافیک فوق‌العاده، شیوه روایت داستان، مبارزات، صداگذاری و از همه مهم‌تر شخصیت‌پردازی بی‌نظیری که در Marvel’s Spider-Man وجود دارد، این بازی را به یک عنوان موفق انحصاری سونی مبدل کرده است. 

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

داستان بازی به زمانی بازمی‌گردد که پیتر پارکر نام آشنا مدت هشت سال از مرد عنکبوتی شدنش گذشته و قرار است تا با مسائلی مثل انتقام، توطئه، مرگ و حتی عشق دست و پنجه نرم کند. با اینکه داستان بازی در ابتدای خود نظرهای مثبتی را به خود جلب نمی‌کند، اما اگر کمی صبور باشید لحظات بی‌نظیر و شگفت آوری در انتظارتان خواهد بود. خوشبختانه از آنجا که اسپایدرمن از انحصار اکتیویژنی که فقط کپی کردن داستان‌ها از کمیک‌ها را خوب می‌دانست درآمده است و شرکتی خلاق به نام اینسامنیاک گیمز آن را منحصر به خود نموده، می‌توانستیم حدس بزنیم که با ماجرایی جدید و احتمالاً جذاب‌تر از گذشته روبرو خواهیم شد. در واقع تمامی این حدس و گمان‌ها درست بود و این خلاقیت اینسامنیاک گیمز بود که توانست با درآمیختن چندین بخش از داستان‌های اورجینال اسپایدرمن یک نسخه جدید خلق کند.

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

اما ماجرای اصلی به نحوه روایت داستان بازمی‌گردد، جایی که تمام منتقدان در ساعت‌های اولیه انجام Marvel’s Spider-Man انگشت به دهان ماندند. به نوعی اینسامنیاک گیمز در شیوه روایت داستان بازی خود از هربه‌های متنوعی استفاده نموده است. به طور مثال انتخاب کاراکترهایی جز مرد عنکبوتی و حتی از جناح‌های مختلف باعث می‌شود که از چند زاویه متفاوت و چند خط داستانی مختلف به درک داستان مرد عنکبوتی بپردازیم. نکته جالب‌تر اینکه همه ما می‌دانیم پیتر پارکر همان مرد عنکبوتی است، اما جدای از آن کاراکتر شخصیتی همانند دیگر انسان‌ها نیز دارد و شرکت سازنده بازی حتی از آن هم نگذشته است. به عبارتی دیگر سازندگان بازی حس عادی بودن پیتر پارکر و پرداختن به زندگی روزمره‌اش را هم به داستان بازی اضافه کردند تا مفهومی تازه به بازیکنان خود القاء کنند. جدا از موارد بالا صداگذاری، دیالوگ‌های جالب و چند بخش ریز و درشت دیگر در شیوه روایت داستان بازی وجود دارند که در مجموع Marvel’s Spider-Man را به یکی از غنی‌ترین انحصاری‌های سونی در این بخش تبدیل می‌کند.

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

اگر از بحث داستان بازی گذر کنیم می‌بینیم که در Marvel’s Spider-Man شاهد نقاط قوتی حتی بهتر از داستان و شیوه روایتش خواهیم دید. بیش از همه در این بازی شهری است که اینسامنیاک گیمز به زیبایی هرچه تمام‌تر بنا کرده و چه کاراکتری بهتر از مرد عنکبوتی برای درنوردیدن این شهر از زمین و آسمان وجود دارد. نیویورک با آن ساختمان‌های بلند خود، لوکیشن‌ها، وسائل نقلیه‌ای که در خیابان‌ها هستند و حتی NPCهایی که در این شهر وجود دارند و هرکدام به طرز عجیبی منحصر به فرد طراحی شده و حتی به مرد عنکبوتی واکنش نشان می‌دهند، تبدیل به بهشتی شده که بازیکنان همیشه آرزوی دیدنش را داشتند. به علاوه چنین بازی جهان آزادی با چنین جزئیاتی به اندازه کافی سرگرم کننده خواهد بود و به این راحتی‌ها نمی‌توان از لذت پرواز یا حتی راه رفتن در خیابان‌هایش حتی برای چندمین بار دست کشید. به علاوه یکی از عواملی که گشت زدن و انجام بازی را لذت بخش‌تر می‌کند، سیستم آموزش تارزدن است که به راحتی هرچه تمام‌تر این عمل ظاهراً پیچیده را به بازیکنانش آموزش می‌دهد.

 

 

در قسمت ماموریت‌های بازی چند نکته مثبت و منفی دیده می‌شوند. شاید مثبت‌ترین نکته در این بخش درآمیخته شدن هرچه جذاب‌تر داستان فوق‌العاده بازی، شخصیت‌پردازی بی‌نظیر و ماموریت‌ها با یکدیگر است و انجام آن‌ها را به امری لذت بخش و فراموش ناشدنی مبدل می‌کند. به علاوه در اسپایدرمن با گیم‌پلی‌ای تقریباً بی‌نقص روبرو هستیم که هیچ محدودیتی با مخفی کاری کردن یا پریدن وسط جنگ را اعمال نکرده و بسته به روحیه و سلیقه‌تان می‌توانید راه‌کار خود را پیش بگیرید.

 اما نکات منفی در Spider Man را می‌توان نقص در کسب مهارت و مبارزات (در برخی موارد و روندشان بدون چالش می‌شود) و ماموریت‌های فرعی تکراری نامید که بعد از مدتی کوتاه انجام دادن آن‌ها خسته کننده می‌شود. با اینکه اینسامنیاک گیمز برای تشویق بازیکنانش به انجام ماموریت‌های جانبی امتیازات و تروفی‌های کاربردی در ارتقاء و بدست آوردن گجت‌ها در نظر گرفته، اما شخصاً به این موضوع معتقدم که حتی اگر انجام دادن این ماموریت‌ها به گشت و گذار و پرواز بر فراز نیویورک نیز بینجامد، ارزشش را دارد.

در زمینه گرافیک بازی و موسیقی آن باید اعتراف کنیم که با یکی از جذاب‌ترین بازی‌های نسل هشتمی روبرو هستیم. پیش‌تر در مورد لوکیشن بازی و زیبا بودن آن بحث شد اما و در این بخش کافیست تا به جزئیات لباس مرد عنکبوتی دقت کنیم که با ریزبینی هرچه تمام و دقت بالا طراحی شده است. به علاوه موارد بسیار دیگری در بازی نظیر طراحی گجت‌ها و لباس‌های دیگر قابل مشاهده هستند که بیش از پیش بازیکنان را به گرافیک بصری و فنی بازی خیره خواهند کرد. به علاوه کات‌سین‌ها، لودینگ بسیار سریع و موسیقی مناسب با مراحل و محل‌های مختلف همه و همه به زیبایی آن می‌افزایند.

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

در پایان باید اشاره نمود که Marvel's SpiderMan همان بازی بود که سال‌ها طرفداران شخصیت‌های ابرقهرمانی منتظرش بودند. هرچند در برخی نکات جزئی بازی اشکالاتی داشت اما در باقی بخش‌ها به قدری خوب و قدرتمند ظاهر شد که جای هیچ بحثی باقی نگذاشت و تجربه آن سراسر هیجان خواهد بود.

 

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

نقد و بررسی بازی Anthem

نقد و بررسی بازی Anthem

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه