نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

باز هم استودیو ندررلم و باز هم نسخه جدیدی از بازی مورتال کمبت در صدر اخبار قرار گرفته‌اند و در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی نسخه یازدهم این بازی یعنی Mortal Kombat 11  بپردازیم. با عصربازی همراه باشید.

 

 

گاهی اوقات دوست داریم تا به بعضی از استدیوهای بازی‌سازی متذکر شویم که برای ساخت نسخه جدیدی از بازی خود همیشه استدیو ندررلم را الگو قرار دهند. این استدیو نزدیک به 25 سال است که توانسته با نسخه‌های جدیدی که برای بازی Mortal Kombat عرضه می‌کند، طرفداران بیشماری را جذب خود کرده و همواره حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. از اولین بازی Mortal Kombat که در سال 1992 عرضه شد گرفته تا نسخه یازدهم از این بازی شاید در برخی از نسخه‌ها ضعف‌هایی وجود داشت، اما در مجموع عملکرد استدیو ندررلم را در این زمینه باید ستود. همین موضوع باعث شده بود تا پیش از عرضه‌ی Mortal Kombat 11 انتظارات از این بازی بالا باشد و خوشبختانه قسمت یازدهم از این مجموعه هم از این سنت پیروی می‌کند.

داستان بازی Mortal Kombat 11 از شکنجه شدن Shinnok توسط Raiden آغاز می‌شود و همه چیز طبق روال عادی در حال انجام است. اما در این سکانس سروکله شخصیت منفی جدید بازی یعنی Chronica پیدا شده و قدرت دستکاری زمان را در دست می‌گیرد. این شخصیت تازه وارد با به هم ریختن چرخه زمانی باعث ایجاد مبارزاتی بین دو کاراکتر یکسان از بازه‌های زمانی مختلف خواهد شد و تجربه‌ای جالب و جدید را ارائه می‌کند. با اینکه این ایده داستانی در ابتدا بسیار جالب بنظر می‌رسد و حتی تا ساعت اولیه خود حرف‌هایی برای گفتن دارد، اما اندک اندک روندی تکراری و خسته کننده‌ای به خود گرفته و تا حدودی ناامید کننده به نظر می‌رسد.

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

اما از حق نگذریم همین مقدار تغییرات را باید از جمله تغییرات مثبت جدید این نسخه از بازی بدانیم. بخش داستانی بازی تا حدود زیادی غنی و سینمایی‌تر از نسخه پیشین خود شده است. به عبارت دیگر استدیو ندررلم با افزودن کات‌سین‌ها و تزریق یک داستان تقریباً مناسب به بازی سعی در خارج کردن بازیکنانش از آن حالتی شده که مورتال کمبت را صرفاً برای مبارزه بین دو نفر و بدون هیچ هدفی بدانند. البته باید به این نکته اشاره نمود که بخش داستانی در اکثر بازی‌های ورزشی و مبارزه‌ای طرفداران چندانی ندارد و بازیکنان و علاقه‌مندان به این بازی‌ها در اکثر مواقع به دنبال داستانی خوب و گیرا نیستند. شاید همین موضوع باعث شده که استدیو ندررلم برای تقویت این بخش تنها به اضافه کردن همان کات‌سین‌ها بسنده کند و بدین ترتیب روند داستانی بازی پس از مدتی کوتاه بی دلیل طولانی و البته تکراری شود. شاید اگر حداقل این استدیو برای کاراکترهای جدید خود معرفی‌های بهتری درنظر می‌گرفت با بازخوردهای بهتری روبرو می‌شد، اما در مجموع اگر بخش داستانی بازی را بخشی برای تجربه کردن مبارزه با تمامی کاراکترها و اصطحالاً آموزش و قلق گیری بدانیم می‌توان آن را قابل قبول دانست. 

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

اما از بخش داستانی بازی که فاصله بگیریم به بخش‌های دیگری می‌رسیم که به خوبی می‌توانند ضعف‌های بخش پیشین را پوشش داده و Mortal Kombat 11 را حتی برای کسانی که قصد دارند تا به صورت تک نفره از تجربه‌اش لذت ببرند را راضی می‌کنند. اولین بخش تک نفره در MK11 حالتی است به نام Towers of Time که هر بار چالش‌های جدیدی را پیش روی بازیکنان قرار می‌دهد. در این بخش همان برج معروف کمبت قرار دارد و به صورت روزانه چالش‌های خاصی برای بازیکنانش در نظر می‌گیرد و بازیکنان با انجام آن‌ها می‌توانند اچیومنت‌های خوبی دریافت کنند. حالت تک نفره دیگر بازی Klassic Towers نام دارد که در نسخه‌های پیشین بازی با آن آشنا شده بودیم و در MK11 تغییر چندانی نیافتند. در این بخش بازیکنان باید تا با تعداد خاصی از کاراکترها مبارزه کرده و تا حد توان زنده بمانند. بخش آخر از محتوای تک نفره بازی Krypt نام دارد که همانند حالت پیشین در نسخه قبلی بازی با آن نیز آشنا شده بودیم، اما در این نسخه از بازی این بخش دستخوش تغییرات فراوانی شده است. در بخش Krypt بازیکنان در جزیره‌ای مرموز و با دید سوم شخص رها می‌شوند و باید با پیدا کردن صندوقچه‌هایی به آیتم‌ها و منابع مختلفی دسترسی پیدا کنند. 

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

اما نوبتی هم که باشد نوبت بخش محبوب سری کمبت یعنی بخش مبارزات دو نفره رسیده است. اولین شاهکار استدیو ندررلم در MK11 زمانی نمایان می‌شود که تغییرات گسترده‌ای در گیم‌پلی بازی را می‌بینیم اما به هیچ وجه زیربنای گیم‌پلی Mortal Kombat را متفاوت از گذشته حس نمی‌کنیم. برای مثال در MK11 شاهد اضافه شدن یک نوار دیگر به نام نوار دفاعی و تغییر یافتن ضربات X-Ray با ضربات Fatal Blow، فیزیک کاراکترها هنگام ضربه زدن، کمبوهای جدید، کمبوهای کوتاه شده یا اصلاح شده، مکانیزم بهتر دفاع و مبارزه و جا افتادن این موضوع که فشردن تمامی دکمه‌ها کمکی در مبارزه نمی‌کند خواهیم بود که هیچ‌کدام نمی‌توانند حس و حال بازیکنان را به سمتی بکشانند که فکر کنند با گیم‌پلی‌ای دگرگون شده روبرو هستند. در نهایت با تمامی این اوصاف MK11 همچنان آبستن مبارزه‌های خشن، خونریزی و تکه تکه شدن و در نهایت Fatalityهای جنون آمیز است و این موضوع نشان می‌دهد که استدیوندررلم هیچگاه به عقب برنمی‌گردد.

از دیگر ویژگی‌های مثبتی که Mortal Kombat 11 دارد می‌توان به سرورهای عالی آن اشاره نمود و دیگر شاهد سرورهای ضعیف نسخه X نخواهیم بود. خوشبختانه این سرورها حتی به کاربران ایرانی با سرعت اینترنت معمولی اجازه می‌دهد تا به سهولت بتوانند یک مبارزه آنلاین را تجربه کنند. به علاوه سیستمی شبیه به Matchmaking در این بازی وجود دارد که حتی اگر بازیکنی شخصیت خود را از طریق بخش شخصی سازی ارتقاء داده باشد، در بخش آنلاین قدرتی بالانس با حریفش خواهد داشت. از طرفی دیگر بخشی به نام تورنمنت در بازی قرار داده شده تا بیش از پیش شایعه حضور MK11 در eSport داغ‌تر شود.

 

 

نکته جذاب دیگری که در MK11 با آن روبرو خواهیم شد، تعدد تعداد کاراکترها و قابلیت شخصی‌سازی بسیار پیشرفته‌تر از گذشته آن‌هاست. به علاوه شخصیت‌های معروف و محبوب پیشین همچنان با قدرت خود در این نسخه وجود دارند اما شخصیت‌های جدید متاسفانه بستری برای معرفی شدن هرچه بهتر را ندارند و بعید بنظر می‌رسد که حتی معروف‌ترینشان به گرد پای کاراکترهایی نظیر Scorpion برسد. علاوه بر شخصیت‌های بیشتر در مورتال کمبت 11 شاهد وجود آرنا یا همان زمین‌های بیشتر با گرافیکی خیره کننده هستیم و همین موضوع تا حدود زیادی روی لذت بخش‌تر شدن مبارزات تاثیر می‌گذارند. دیگر بخش دگرگون شده در MK11 بخش تمرینی آن است که بیش از پیش برای کسانی که اولین تجربه‌ی خود از کمبت را در این نسخه کسب می‌کنند مفید واقع خواهد شد. 

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

همانطور که در بخش پیشین به گرافیک خیره کننده آرنا و محیط‌های MK11 اشاره شد، این گرافیک خیره کننده در تمامی بخش‌های دیگر این بازی نیز وجود دارد. از جزئیات کاراکترها و آیتم‌هایی که در شخصی‌سازیشان موثر هستند گرفته تا منوها به طرز عجیبی پیشرفت داشته‌اند. علاوه بر موارد بالا انیمیشن‌های بازی و بخش گرافیک فنی MK11 هم کاملاً بی‌نقص بوده و اجازه ایراد گرفتن را به منتقدینش نمی‌دهد. علاوه بر گرافیک بی‌نقص، در این بازی شاهد افکت‌های صوتی جذاب و در برخی اوقات رعب آور هستیم که در این زمینه نیز Mortal Kombat 11 امتیازات خوبی خواهد گرفت.

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

در پایان میتوان Mortal Kombat 11 را دنباله‌ای موفق برای مجموعه مورتال کمبت دانست. مجموعه‌ای که اگر با میزان خشونت در آن کنار بیایید، قطعاً تجربه‌ای عالی از یک بازی مبارزه‌ای ارائه خواهد داد.

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

نقد و بررسی بازی Devil May Cry 5

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه