نقد و بررسی بازی Days Gone

از اولین روزی که سونی دست به احداث کمپین تبلیغاتی پر سر و صدای خود برای بازی Days Gone زد تا تاریخ عرضه این بازی مدت زمانی نزدیک به دو سال و نیم گذشت و با همه این تفاسیر در این مقاله قصد داریم تا به بررسی یکی از مورد انتظارترین بازی‌های انحصاری سونی برای کنسول نسل هشت این شرکت یعنی Days Gone بپردازیم. با عصربازی همراه باشید.

 

 

امروزه میزان اهمیت تبلیغات فراوان و ایجاد سر و صدای بیش از اندازه شاید به ترفندی برای جذب مخاطبین بیشتر حتی قبل از انتشار یک بازی تبدیل شده و بسیاری از استدیوهای کوچک و بزرگ در حال بهره گیری از این ترفند هستند. در واقع این میزان از تبلیغات همانند یک بند بازی است که اگر نمایشش به سرانجامی خوش و مورد پسند بینجامد با تشویق و استقبال شدید مخاطبین روبرو می‌شود و در عین حال اگر به سرانجامی خوش دست پیدا نکرد باید خود را آماده موج عظیم و وحشتناکی از انتقادها کند. برای نمونه می‌توان بازی‌هایی نظیر ANTHEM را مثال زد که از ماه‌ها قبل از انتشار بازی شروع به تبلیغات کرد و در آخر شاهد شکست خوردنش بودیم و در عین حال بازی‌هایی نظیر DMC5 و تا حدودی Division 2 که بدون تبلیغات بیش از اندازه عملکردی بسیار موفق داشته‌اند.

اما حالا نوبت Days Gone رسیده و بالاخره بعد از دو سال و نیم عاشقان سبک بقا می‌توانند دست از تماشای تریلرهای این بازی کشیده و شخصاً به تجربه‌ی آن بپردازند.

نقد و بررسی بازی Days Gone

داستان بازی Days Gone حول محور شخصیتی سابقاً خلافکار به نام Deacon که در ابتدای شروع این برهه آخرالزمانی همسر خود را (که مدام در کات‌سین‌های بسیار جذاب و احساسی از سرگذشتشان ماجراهایی روایت می‌شود) از دست داده می‌چرخد و حالا به همراه تعداد اندکی از دوستان خود باید در سرزمینی خطرناک برای بقا تلاش کند. شاید بزرگترین ابهام در نقد یک بازی را داستان Days Gone دارد، چرا که در لحظاتی بسیار عالی روایت می‌شود و پر است از لحظات ماندگار به همراه دیالوگ‌های مشهور و کات سین‌های بعضاً احساسی، و در برخی موارد دیگر کارگردانی ضعیف و نامتوازن بودن نحوه روایت داستان که لذت درگیر شدن در داستان را به همان کات‌سین‌ها محدود می‌کند.

نقد و بررسی بازی Days Gone

در نقطه مقابل جهان بازی Days Gone شاید مثبت‌ترین و جذاب‌ترین بخشی باشد که طرفداران قتل عام کردن زامبی‌ها و کسانی که عطش یک بازی در سبک بقا را دارند و برنامه‌ریزی برای تک تک گلوله‌هایشان را با علاقه انجام می‌دهند، آن را یک بهشت وحشتناک بنامند. اگر بخواهم دنیای این بازی را ساده توصیف کنم با یک دنیای کاملاً بی‌رحم روبرو هستیم که قدم گذاشتن بر هر نقطه از آن ممکن است تا برای دیکن گران تمام شود و کلمه امنیت در دایره لغات این جهان جایی ندارد. به علاوه ماموریت‌های مختلف آنقدر بازیکنان را در این جهان خطرناک به این طرف و آن طرف می‌کشاند تا از این چالش‌های سخت و البته دوست‌داشتنی برای علاقه‌مندان این سبک بی نصیب نمانند.

به علاوه دنیای Days Gone از نظر جذابیت بصری، شرایط‌های متفاوت آب و هوایی، چرخه روز و شب و مکان‌هایی نظیر زیر زمین‌ها، تونل‌ها و ارتفاعات، به شدت جذاب است و حضور در هر کدام از موقعیت‌های ذکر شده حال و هوای خودشان را دارند و بازیکنان را محو تماشای خود می‌کنند. به علاوه که انجام ماموریت‌ها و گیم‌پلی بازی در هر کدام از آن‌ها نیز اتمسفر خاصی دارد و این موضوع به متنوع شدن روند بازی کمک بسیاری می‌کند.

نقد و بررسی بازی Days Gone

اما اولین چالش درست زمانی پیش روی بازیکنان گذاشته می‌شود که پا در دنیای Days Gone می‌گذارند. بازیکنان در همان ابتدای کار به خوبی میزان ترس و وحشتی که به سراغشان خواهد آمد را درک می‌کنند و مدام با فریکرها(همان زامبی‌ها)، انسان‌های خطرناک و حتی برخی از حیوانات درنده درگیر خواهند شد. یکی از وجه تمایزهای Days Gone نسبت به سایر بازی‌های این چنینی را می‌توان به نوع حمله زامبی‌ها منتصب نمود، چرا که اگر حضور کاراکتر بازی را اطرافشان حس کنند با تعداد بسیار زیادی به سمت آن حمله خواهند کرد و در این صورت چالش در مبارزه با آن‌ها به قدری سخت و نفسگیر می‌شود که در مرحله اول طعم خاص مبارزه با سلاح‌های سرد و گرم بازی با گان‌پلی تا حدود زیادی جذابش را خواهید چشید و در مرحله دوم و زمانی که فریکرها غیرقابل مهار شدند طعم فرار از دستشان که شخصاً آن‌را بهترین گزینه در این موارد می‌دانم.

 

 

متاسفانه یکی از نقطه ضعف‌های اساسی بازی درست زمانی سراغ بازیکنان می‌آید که در حال لذت بردن از این جهان خطرناک هستند. بدین ترتیب که پس از انجام اندکی ارتقاء از طریق درخت مهارت فوق‌العاده جذابی که برای دیکن درنظر گرفته‌ شده و قابل حدس بودن الگوی حرکات دشمنان، این جهان خوف‌ناک جذابیت و آن خطرناک بودنشان را به تدریج از دست می‌دهد. از طرفی دیگر هوش مصنوعی دشمنان نیز کاملاً نامتوازن بوده و گهگاه بسیار خوب و گاهی بسیار بد عمل می‌کند. 

از جمله نکات جالب توجه در زمینه هوش مصنوعی و شخصیت‌هایی که فریکرها در Days Gone دارند، اکوسیستم و چرخه زندگی آن‌ها است و اگر بدون اینکه متوجه حضور شما شوند به حرکاتشان دقت کنید در می‌یابید که تمامی اعمالشان مستقل بوده و حیات و زندگی تعریف شده‌ خاص خودشان را دارند و Bend Studio را برای این موضوع باید تحسین کرد.

در مجموع پیش‌تر به تعداد پایین شخصیت‌های مهم حاضر در بازی اشاره کردیم که با ارفاق و بنا به دلایلی قابل توجیه هستند، اما حالا متنوع نبودن دشمنان، هوش مصنوعی گاهاً ضعیف و الگوهای ساده و قابل پیش‌بینی آن‌ها در عکس‌العمل به حضور دیکن نیز به مشکلات بازی افزوده خواهد شد.

نقد و بررسی بازی Days Gone

با تمامی این‌ها بازیکنان Days Gone علاوه بر دیکن همواره باید قهرمان دیگری را در کنار خود داشته باشند و در مواقع لزوم بیش از آنچه که هست از او کمک بگیرند. موتور سیکلتی دوست داشتنی با قابلیت شخصی سازی بسیار بالا در اختیارتان است و کمک می‌کند که در نقشه بازی از یک نقطه به نقطه دیگر بروید و به انجام ماموریت‌های محول شده از سوی بازی بپردازید. این موتور سیکلت که همه‌جا و حتی پیش از عرضه بازی همواره در تریلرهایش دیده می‌شد خیلی بیشتر از یک وسیله نقلیه ساده به درد بازیکنان خواهد خورد. چرا که بدون آن به هیچ وجه نمی‌توان پا در این دنیای وحشی گذاشت، حتی در مواردی همراه آن بودن نیز تضمینی برای سالم به مقصد رسیدن نیست.

به عبارت دیگر اگر از میان درختان جنگل مسیر خود را پی بگیرید ممکن است تا به دام حیوانات بیفتید و اگر جاده را انتخاب کنید شاید فریکرها با پرتاپ کردن خودشان به سمت شما باعث شوند تا از موتور بیفتید و مانند آوار بر سرتان خراب شوند. از طرفی محدودیت‌هایی در استفاده از این موتور سیکلت وجود دارد و بسته به میزان استفاده شما از آن همواره باید به تعمیر یا تامین سوختش نیز فکری کنید.

نقد و بررسی بازی Days Gone

شاید بزرگترین نقطه ضعف بازی را در طراحی مراحل آن شاهد هستیم، جایی که سازندگان بازی و استدیو Bend هیچ خلاقیتی در آن‌ها اعمال نکردند و این موضوع از همان ابتدا از سوی بسیاری از منتقدین مورد شکایات قرار گرفت. به عبارت دیگر بازیکنان در اکثر مواقع در حال انجام ماموریت‌های اصلی و فرعی یکسان در موقعیت‌های مکانی مختلف هستند و اگر چالش‌های دنیای Days Gone و قسمتی بسیار محدود از اوج بخش داستانی آن نبود به طور کامل و پس از مدتی کوتاه خسته کننده می‌شدند. از طرفی دیگر این تکراری بودن محدود به بخش مراحل اصلی نیستند و مراحل فرعی به شدت شبیه به همدیگر در بازی دیده می‌شوند. به طور کلی اکثر مراحل فرعی بازی به کشتن یک فرد خاص یا خراب کردن موتور خلافکاران محدود می‌شود و در مجموع بخش طراحی مراحل بزرگترین ضربه را به پتانسیل‌های Days Gone وارد می‌‌کند.

نقد و بررسی بازی Days Gone

گرافیک بازی آخرین مرحله از نقد Days Gone جایی است که دو روی متفاوت را به خود می‌بیند. از نظر گرافیک بصری که به طور کامل اشاره به بی‌نظیر بودن اتمسفر Days Gone شد. اما از نظر گرافیک فنی حتی با وجود حجم بسیار بالای آپدیت‌های عرضه شده برای این بازی، هنوز هم شاهد وجود باگ‌های آزاردهنده در Days Gone هستیم. از جمله این باگ‌ها می‌توان به کیفیت بسیار بد و حتی لود نشدن برخی از بافت‌ها، پایین بودن کیفیت برخی افکت‌ها و گیر کردن کاراکترها در اجسام اشاره نمود که به شدت سطح کیفی این بازی را پایین می‌آورند.

نقد و بررسی بازی Days Gone

Days Gone با داشتن نقاط قوتی نظیر محیط جذاب با محتویات گاهاً شگفت انگیزش و نقاط ضعف بسیار بیشتری در بخش‌های مختلف از جمله طراحی مراحل و مشکلات فنی، بیش از اینکه یک بازی همه‌پسند و موفق باشد شاید تنها علاقه‌مندان این سبک و تعداد محدودی از مخاطبینش را راضی خواهد کرد.

اما در پایان این نکته غیر قابل انکار است که مسلماً یک بازی با چنین نقاط ضعف و مشکلاتی به هیچ‌وجه پاسخی مناسب برای انتظار دو سال و نیمه نبوده و با این اوصاف تا حدود زیادی رجزخوانی‌هایی که پلی‌استیشنی‌ها برای دارندگان دیگر پلتفرم‌ها می‌کردند و از همه مهم‌تر این حجم از تبلیغات از جانب سونی برای Days Gone تماماً تحت شعاع قرار گرفته است.

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

نقد و بررسی بازی RAGE 2

نقد و بررسی بازی RAGE 2

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

نقد و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه