نقد و بررسی بازی RAGE 2

RAGE 2، یکی از مورد انتظارترین بازی‌هایی بود که به تازگی عرضه شد و قصد دارد تا با گیم‌پلی مهیج خود طرفداران دو آتیشه خودش را سرجای خود میخ‌کوب کند. در ادامه با نقد و بررسی این بازی همراه ما باشید.

 

 

از زمانی که ما برای اولین بار با نام RAGE آشنا شدیم و قسمت اول این بازی را تجربه کردیم حدود هشت سال می‌گذرد. اگر پیش از عرضه RAGE 2 قرار بود تا با استناد به نسخه اول این بازی بخواهیم پیش‌بینی‌هایی در مورد چگونگی محتویات این بازی کنیم، آن را یک بازی آخرالزمانی مهیج با گان‌پلی شدیداً جذاب به همراه اتمسفری که در فیلم‌های مدمکس دیده بودیم تصور می‌کردیم. البته پس از شنیدن خبر اینکه استدیو آوالانچ نیز در توسعه این بازی با استدیو ایدسافت‌ویر همکاری خواهد کرد نیز نوید یک بازی جهان آزاد در RAGE 2 را به هوادارانش داد. اما از تمام این حدس و گمان‌ها که بگذریم، خودتان پس از تجربه‌ی RAGE 2 متوجه خواهید شد که پیش‌بینی‌های این چنینی از حقیقت به دور هم نبودند و قرار است تا مدت زمانی تقریبا 10 ساعته را مستقیماً با بالاترین میزان آدرنالین موجود در خونتان بگذرانید.

نقد و بررسی بازی RAGE 2

RAGE 2 در یک کلمه یک بازی شوتر اول شخص با فضای آخرالزمانی منحصر به فرد است که تجربه‌ای مساوی و حتی بهتری در مقایسه با شاهکاری دیگر از شرکت ایدسافت‌ویر یعنی DOOM را به بازیکنانش هدیه می‌کند. البته این بازی در کنار نقطه قوت اصلی خود یعنی گیم‌پلی، ایرادات ریز و درشتی دارد که احتمالاً برای برخی از بازیکنان چندان خوشایند نباشد. در مجموع اگر از عاشقان این سبک باشید، RAGE 2 به راحتی از پس سرگرم کردن شما برای ساعت‌های طولانی برخواهد آمد، اما اگر از این بازی انتظار وجود داستانی غنی با شیوه روایت جذاب و یا حتی جهانی پویا را دارید به کلی ناامید خواهد شد.

نکته مهم در رابطه با این موضوع این است که بتسدا یک ماه پیش از عرضه بازی مستقیماً به اطلاع طرفدارانش رساند و تاکید کرد که تمرکز RAGE 2 بر روی گیم‌پلی خواهد بود و در آن منتظر یک بخش داستانی خوب نباشید، اما بسیاری آن را یک فرار رو به جلو نامیدند و قطعاً از نظر ما نیز نبود بخش داستانی قابل قبول از گستردگی دامنه‌ی طرفداران و خریداران یک بازی می‌کاهد و توضیحات بتسدا نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ای برای چشم‌پوشی کردن از آن باشد.

نقد و بررسی بازی RAGE 2

داستان بازی RAGE 2 به هفت سال بعد از نسخه شماره یک خود بازگشته و قرار است در آن بازیکنان به یک رنجر متبحر تبدیل شده و با همکاری سه شخصیت دیگر یک پروژه را به اتمام برسانید. در نقطه مقابل دشمن اصلی یا آنتاگونیست این بازی شخصی به نام ژنرال کراس بوده و قرار است تا با گروه خود یعنی اوساریتی با شما مقابله کند.

نکته مثبت و شاید تنها نکته مثبت غنی نبودن داستان RAGE 2 این است که برای فهم کامل آن لازم نیست تا نسخه شماره یک این مجموعه را تجربه کرده باشید، زیرا موارد بسیار نادری در این بازی وجود دارد که بخواهد بازیکنان را به بخش داستانی RAGE 1 متصل کند. اما اولین نکته تاسف بار و منفی در مورد داستان بازی دقیقاً همین است که توصیف کلیت آن در همین دو خط خلاصه شده و در Rage 2 با داستانی کاملاً کلیشه‌ای روبرو خواهیم بود. دومین نکته تاسف بار در مورد داستان بازی این است که در RAGE 2 به وضوح پتانسیل تبدیل شدن به یک بازی شاهکار دیده می‌شود که به احتمال قوی وجود یک داستان خوب می‌توانست تا حدود بسیار زیادی آن را برآورده کند.

نقد و بررسی بازی RAGE 2

مبحث شخصیت پردازی در یک بازی بخشی دیگر است که ارتباط کاملاً مستقیم با بخش داستانی بازی دارد. متاسفانه سازندگان بازی حتی برای این بخش نیز محتوایات غنی را در نظر نگرفتند و هر چهار شخصیتی که در بازی مدام با آن‌ها سر و کار خواهید داشت نقشی کاملاً سطحی دارند؛ حداقل در غالب اوقات. در مجموع همانطور که پیش‌تر اشاره شد اگر از آن دسته بازیکنانی هستید که بدنبال وجود شخصیت‌های بیاد ماندنی و تجربه داستانی پر از پیچش و غافلگیری است، RAGE 2 بازی نیست که بتواند از توقعات شما بربیاید.

از مبحث داستان و شخصیت پردازی که گذر کنیم به دنیای ریج2 و ماموریت‌هایی که در آن باید انجامشان دهیم میرسیم که در مواقعی هیجان انگیز و در مواقعی تکراری و خسته کننده خواهد شد. به طور مثال وجود مواردی چون مسابقات ماشینی در نقشه بازی، قابلیت ارتقاء بسیار خوب برای وسایل نقلیه، کوئست‌هایی نظیر تعقیب کاروان‌ها در نقشه، وسعت قابل قبول دنیای RAGE 2 و گرافیک بصری خوب آن از نکاتی هستند که شما را تشویق به گشت و گذار در این دنیای آخرالزمانی می‌کنند. از طرفی دیگر نبود جهانی پویا با سه اقلیم تکراری، تکراری شدن ماموریت‌های فرعی پس از تجربه چند مورد از آن‌ها و از همه مهم‌تر وابسته بودن انجام ماموریت‌های اصلی به انجام شدن همین ماموریت‌های تکراری از جمله نکات منفی هستند که در بازی اجتناب ناپذیر و خسته کننده خواهند شد.

  نقد و بررسی بازی RAGE 2

اما گیم‌پلی بخشی از RAGE 2 است که به تنهایی توانسته تا بازیکنان را ترقیب به خرید این بازی و تجربه آن کند. به عبارت دیگر اگر بخواهیم کارنامه ایدسافت‌ویر را مرور کنیم، میبینیم که این استدیو با ساخت مجموعه‌ای نظیر DOOM مهارت خاصی در ساخت عناوین شوتر دارد و آن را به خوبی در RAGE 2 نشان داده است. اگر بخواهیم گیم‌پلی RAGE 2 را چکیده‌وار توضیح دهیم چند نکته در آن به خوبی خود نمایی می‌کنند. اولین نکته این است که پس از تجربه اندکی از بازی به طور کلی آن را متفاوت با دیگر بازی‌های شوتر خواهید یافت، بدین‌ترتیب که گان‌پلی این بازی همان‌ تاثیری که با دکمه آدرنالین درونش اجرا می‌شود، حسی مشابه را حتی به خود بازیکنان منتقل کرده و آن‌ها را وادار به عکس‌العمل‌های دیوانه‌وار و خشنی می‌کند که بخواهند تا دشمنانشان را حتی بدون سنگر گرفتن تکه پاره کنند. از طرفی دیگر این میزان کیفیت در گان‌پلی به وضوح قابل حس است و حتی اگر تجربه چندانی در چنین ژانری نداشته باشید با همان چند دقیقه ابتدایی بازی شیفته و مجذوب آن شده و کیفیت آن را حس خواهید کرد.

 

 

به علاوه بخش‌های دیگری در گیم‌پلی بازی وجود دارند که مکملی عالی برای گان‌پلی آن خواهند بود. کیفیت اسلحه‌ها در بازی و تنوع آن‌ها و حتی بخش مربوط به ارتقاً اسلحه‌ها، قابلیت‌های متنوعی که رفته رفته بازی در اختیار بازیکنان برای کشت و کشتار دشمنان نظیر Slam قرار میدهد و حتی نحوه تاثیرات آن‌ها بر دشمنان همه و همه به هیجان این بازی می‌افزایند و کاملاً قابل قبول و خوب ارزیابی می‌شوند. 

هرچند اگر از دیدگاه سخت گیرانه‌تری بخواهیم گیم‌پلی بازی را در گان‌پلی و موارد بالا خلاصه نکنیم حتی این بخش از بازی نیز چند ایراد کوچک و بزرگ دارد. اولین ایراد که بسیار ملموس‌تر است تنوع نسبتاً پایین دشمنان بوده و پس از آن حتی می‌توان به مکانیزم‌های مبارزه‌ای آن‌ها و حتی باس‌فایت‌ها اشاره کرد که تا حدودی روند و مکانیزم یکسانی دارند. اما در مجموع این گان‌پلی حتی می‌تواند تا حدود بسیار زیادی ضعف‌های این چنینی در گیم‌پلی بازی را پوشش دهد و هیجانی وصف ناشدنی را برای شما به ارمغان بیاورد.

نقد و بررسی بازی RAGE 2

همانطور که اشاره شد، RAGE 2 از نظر گرافیک بصری در حد ایده عال عمل می‌کند و اتمسفری شبیه به جهان‌های تخیلی با قرض گیری از مجموعه مدمکس را در خود می‌بیند. از نظر فنی نیز گرافیک Rage 2 را می‌توان قابل قبول دانست و تمامی مراحل بازی حتی در مکان‌های شلوغ بدون افت فریم اجرا خواهد شد که برای چنین بازی‌ای بسیار حیاتی است. از نظر موسیقی نیز می‌توان Rage 2 را خوب ارزیابی کرد و در آن شاهد درنظر گرفتن افکت‌های صوتی مناسب برای اسلحه‌ها و موارد دیگر هستیم.

نقد و بررسی بازی RAGE 2

در پایان باید Rage 2 را یک بازی کاملاً مبتنی بر سلیقه‌تان نامید که اگر به سبک و ژانر آن علاقه داشته باشید تا حدود بسیار زیادی از تجربه‌ی صحنه‌های انفجار و اکشن بسیار بالای آن لذت خواهید برد. اما اگر به دنبال یک بازی جهان آزاد با محتویات خوب و داستانی قابل قبول هستید تا حدود بسیار زیادی از خرید این بازی و صرف کردن وقتتان به‌پای آن پشیمان خواهید شد.

نقد و بررسی بازی Days Gone

نقد و بررسی بازی Days Gone

نقد و بررسی بازی Wreckfest

نقد و بررسی بازی Wreckfest

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه