نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار

نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار

در نقد و بررسی یک محصول و یا حتی یک زمینه‌ و حرفه‌ای خاص به ندرت پیش می‌آید تا بتوان به آن صفت ترین داد. اما قطعاً فوتبال محبوب‌ترین ورزش دنیاست و هر محصول دیجیتالی یا فیزیکی که با آن سنخیت داشته باشد نیز مورد استقبال خیل عظیم طرفداران این رشته قرار خواهد گرفت. از این رو می‌توان به دو بازی محبوب FIFA و PES اشاره کرد که مدت‌هاست دل طرفداران این رشته ورزشی و بازی‌های ویدئویی را ربوده‌اند و با رقابتی که بین خود ایجاد کرده‌اند هرسال سعی در ارائه تجربه‌ای بهتر و نه متفاوت می‌کنند (البته اگر از نسخه FIFA Street فاکتور بگیریم).

از طرفی دیگر با ورود رسمی گوشی‌های هوشمند به بازار بازی‌های ویدئویی بستری برای کسانی که به دلایلی توانایی یا علاقه به انجام این بازی‌ها را ندارند فراهم نموده تا آن‌ها نیز بتوانند تا از لذت بازی فوتبال بی نصیب نمانند. مطابق انتظار این دو عنوان محبوب همچنان دست از ارائه فضایی جدید برای انجام بازی‌های فوتبال برنداشتند و شاهد حضور این دو بازی در سیستم عامل‌های گوشی‌های هوشمند نیز هستیم. 

از طرفی دیگر آسوده‌تر بودن راه و روش ساخت برنامه و بازی برای سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمند در مقایسه با کنسول‌ها و پلتفرم ویندوز پای بسیاری از استارت‌آپ‌های با انگیزه را به این عرصه باز نمود تا آنان نیز به صورت مستقیم از ورزش فوتبال و یا حتی با اقتباس از این ورزش شروع به ساخت بازی‌های خود برای گوشی‌های هوشمند کنند. اکنون شما می‌توانید سری به فروشگاه‌های اپلیکیشن بزنید و کلمه‌ی "فوتبال" را در آن‌ها جستجو کنید تا میزان ایده‌های نوآورانه، ساده ولی خلاقانه و در مواردی شگفت انگیز برای ساخت بازی با محوریت ورزش فوتبال اما با شکلی متفاوت تر را ببینید. 

از جمله این بازی‌های نوآورانه و بسیار ساده و پرطرفدار می‌توان به بازی Soccer Star و Football SuperStar اشاره نمود که با مکانیزم‌های خود توجه بسیاری را به خود جلب نمودند. اکنون پس از گذشت مدتی نسخه تماماً فارسی یکی از این دو بازی محبوب نیز عرضه شده و در این مقاله قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم. با نقد و بررسی بازی "فوتبال سوپراستار" با عصر ارتباط همراه باشید.

نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار

همانطور که اشاره شد بازی فوتبال سوپراستار ساخته استدیو و شرکت خوش آوازه گامگوس گیمز که در زمینه تولید بازی‌های موبایلی سابقه درخشانی دارد است و با مکانیزم‌های روان و جذابش شناخته می‌شود. از دیدگاه کلی این بازی یک نمونه مربیگری فوتبال است که در کنار آن محتویاتی خلاصه وار از بازی فوتبال را نیز ارائه می‌کند. در واقع محتویات اصلی این بازی یعنی بخش مدیریتی آن بسیار جامع است و بستری متفاوت را در اختیار کسانی قرار می‌دهد که دوست دارند تجربه‌ای متفاوت اما در چهار چوب فوتبال داشته باشند. حال در این مقاله قصد داریم به صورت کامل نحوه ارائه این محتویات و کم و کیف آن را قدم به قدم مورد بررسی قرار دهیم. 

اولین قدم در تجربه‌ی این بازی جایی است که کاربر جدید با انتخاب نام، نام خانوادگی، جنسیت و ملیت کار خود را در این بازی شروع کند. در واقع پس از این مرحله بازیکنان به صورت سرمربی وظیفه هدایت تیمی در لیگی که انتخاب شده را بر عهده خواهد داشت و قرار است تا در ریز جزئیات این وظیفه و سمت نقش داشته باشد. از طرفی حتی پیچیده بودن مدیریت ریز جزئیات این سمت نیز لطمه‌ای به تجربه بازی نخواهد زد، چرا که بازی به صورت قدم به قدم به‌وسیله آموزش‌هایی که در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد همواره آن‌ها را در جریان اتفاقات قرار خواهد داد.

نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار

دومین مرحله از این بازی شاید برای بسیاری از کاربران در ابتدای کار گیج کننده باشد، اما بازی با جدا نمودن تجربه و آموزش هر بخش تا حدود زیادی از سردرگمی جلوگیری خواهد کرد اما همچنان نیازمند حوصله و دقت برای درک درست از نحوه اعمال تغییرات در بخش‌های مختلف خواهید بود. این بخش‌های مختلف که به صورت بسیار منظم و حرفه‌ای و با گرافیک قابل قبولی در بازی برای کاربران نمایان خواهند شد شامل بخش استادیوم، محوطه تمرین، بدنسازی، جوانان، استعدادیابی، پزشکی و فروشگاه هستند که مدیریت و بهره‌مندی صحیح از هرکدام می‌تواند تا در موفقیت تیم موثر باشد.

در واقع هرکدام از بخش‌های مذکور وظایف و خدماتی متناسب با نام خود را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهند که در نهایت به تیم و عملکرد آن کمک خواهد کرد. برای مثال بخش فیزیوتراپی جایی است که میتوان با استخدام یک فیزیوتراپ خوب از میزان صدمه دیدن و مصدومیت بازیکنان جلوگیری نمود و یا در بخش استادیوم حتی می‌توان میزان قیمت بلیط‌ها و چمن زمین تمرین را در جهت کسب عملکرد بهتر بازیکنان یا باشگاه از لحاظ مالی دچار تغییرات نمود. 

نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار

بخش سوم مربوط به گزینه‌های دیگر این بازی است که در قسمت پایینی صفحه اصلی قرار دارند؛ یعنی بخش‌های تیم، خانه و لیگ قرار دارند. از طریق هرکدام از این بخش‌ها نیز می‌توان شرایط موجود در هرکدام را مورد بررسی قرار داد. برای مثال از طریق پنل تیم می‌توان به هدف گذاری‌های هیئت مدیره و از بخش لیگ می‌توان به نتایج و جدول لیگ دسترسی داشت تا بازیکنان از روند کلی بازی‌های لیگ بی خبر نباشند.

اما بخش اصلی در ورزش فوتبال در مستطیل سبز و زمانی که مربیان در حال چینش بازیکنان هستند رخ می‌دهد. در این بازی اکثر مولفه‌های اساسی برای یک بازیکن فوتبال درنظر گرفته شده تا بیش از پیش و در حد یک بازی حرفه‌ای نسل هشت توانایی شما به عنوان مربی در کنترل یک تیم را به چالش بکشد. مولفه‌هایی نظیر انرژی، پست تخصصی، سن، انگیزه و استعداد برای بازیکنان فوتبال سوپراستار درنظر گرفته شده تا کار سختی پیش روی مربی باشد. کار سخت از این جهت خواهد بود که رضایت بازیکنان نقش اساسی در تمدید قرارداد آن‌ها و عملکرد آن‌ها در تیم خواهد داشت و اگر به‌طور مثال بازیکن با تجربه‌ای را تعویض کنید شاهد خشمگین شدن ‌او خواهید بود. از طرفی بازی دادن یک بازیکن در پست غیر تخصصی‌اش منجر به کاهش بازدهی او شده و شاید به محرومیت و یا مصدومیت و آسیب زدن به کل تیم منجر شود.

نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار

اما زمین فوتبال جایی است که این بازی تجربه‌ای متفاوت را در اختیار بازیکنانش قرار خواهد داد. فوتبال سوپراستار فقط لحظاتی حساس از یک مسابقه را به شما نشان داده و کنترل بازیکنان و توپ را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید سرنوشت نهایی بازی را خودتان رقم بزنید و نتیجه بازی تماماً وابسته به اعداد و ارقام در آمادگی تیم خلاصه نشود. البته این اختیارات نظیر شوت زدن، دریبل زدن، تکل زدن، پاس دادن و... در ابتدای بازی به بازیکنان آموزش‌ داده می‌شود و قدرت، مهارت و آمادگی بازیکنانی که در ترکیب چیده می‌شوند در این بخش به خوبی نمایان خواهد شد. در پایان هر بازی نیز با توجه به نتیجه و نکاتی که باید آن‌ها را اعمال می‌کردید مورد استقبال طرفدارن در صفحه‌های مجازی مربوط به باشگاه و یا حتی مورد هجوم رسانه‌ها و منتقدین قرار خواهید گرفت.

در مجموع فوتبال سوپر استار با اعمال مکانیزم‌های ریز و درشت بسیار زیادی در بازی، عاری از پیچیدگی و خشکی آنچنانی است که بازی‌های صرفاً مربیگری فوتبال دچارشان هستند. در واقع به‌وسیله همین مکانیزم‌ها در فوتبال سوپراستار می‌توان به درک هرچه‌ بهتر از یک بازی فوتبال، داستان‌هایی که در پشت پرده این حرفه می‌گذرد و حتی تجربه لذت موقعیت‌هایی که سرنوشتان در دست شماست رسید. نسخه فارسی این بازی هم اکنون در فروشگاه کافه بازار به صورت رایگان از طریق این لینک در دسترس و قابل دانلود است.

نقد و بررسی بازی موبایلی فوتبال سوپر استار


../../../دریافت از کافه بازار