نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

تا امروز نزدیک به دو دهه از انتشار اولین نسخه از مجموعه بازی‌های Crash گذشته و استدیوهای ناتی داگ و سپس اکتیویژن به خوبی توانسته‌اند تا همچنان این مجموعه را در اوج نگه دارند. اکنون مدتی از عرضه نسخه بازسازی شده Crash Bandicoot، یکی از محبوب‌ترین عضوهای خانواده Crash میگذرد و اکتیویژن دست به بازسازی دیگر نسخه محبوب این مجموعه یعنی Crash Team Racing زده و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled با عصر بازی همراه باشید.

 

 

در همین ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که نام مجموعه Crash حدود بیست سال است که در کنار عناوینی نظیر Tekken، Medal of Honor، Driver، Street Fighter و... از جمله محبوب‌ترین و اعتیادآورترین بازی‌های ساخته شده برای کنسول پلی استیشن 1 قلمداد می‌شود. به علاوه مجموعه کراش و از همه مهمتر CTR یا همان کراش ماشینی برای ایرانی‌ها از محبوبیت دوچندانی برخوردار بوده و خبر بازسازی این نسخه از بازی می‌توانست خبر بسیار خوبی برای کسانی باشد که در گذشته با این بازی خاطره‌های بسیاری داشته‌اند.

از طرفی نگرانی دیگری که در این مورد وجود داشت میزان موفقیت اکتیویژن در بازسازی این بازی بود که آیا این شرکت بر اصالت این نسخه پایبند خواهد بود یا خیر. البته در همان دقایق اولیه تجربه Crash Team Racing Nitro-Fueled می‌توان دریافت که این بازی دقیقاً همان تجربه‌ای نوستالژیک و لذت بخش CTR را با گرافیک امروزی و چشم‌نوازتر در اختیار شما قرار خواهد داد و قرار است تا ساعت‌ها از تجربه آن لذت ببرید.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

بخش ادونچر اولین قسمتی است که میزبان بازیکنان این بازی خواهند بود که در کنار حالت‌های مسابقه‌ای و رقابتی، یک بخش تک نفره فوق‌العاده جذاب و سرگرم کننده را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. شخصیت‌های منفی جذاب و خاطره انگیز نیز در این بازی حضور دارند و در همان لحظات ابتدایی شاهد نیتروز اکساید خواهیم بود که در حال تهدید کردن کاراکتر بازیکنان است. در کنار شخصیت‌های منفی، صداگذاری کاراکترها و صداگذاری پرتاب آیتم‌ها نیز دقیقاً همان‌هایی هستند که انتظارشان را داشتیم و با جزئیات هرچه تمام‌تر از روی نسخه پیشین بازی بازسازی شده‌اند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که سازندگان بازی برای بالا بردن ارزش تکرار مجدد مراحل بخش ادونچر بازی، محتواهایی نظیر جمع‌آوری کریستال و... برای بدست آوردن تروفی‌های بازی را در آن‌ها گنجانده‌اند و در نتیجه پس از تمام کردن هر مرحله، همان محیط با حالتی دیگر در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

از طرفی دیگر شاید مهم‌ترین ویژگی بخش ادونچر باس‌فایت‌ها باشند که همانند دیگر المان‌ها این بخش نیز با جزئیات فوق‌العاده‌ای بازسازی شده است. به علاوه باس‌ها همانند نسخه اولیه بازی هر یک به قابلیت‌های خاصی مجهز شده‌اند که روند بازی را برای بازیکنان چالشی خواهند کرد. به‌طور مثال از جمله باس‌های جذاب و خاطره‌انگیز و البته اعصاب خردکن در بازی کراش میتوان به شخصیت Ripper اشاره کرد که با همان جذابیت و جزئیات در بازی حضور دارد.

علاوه بر بخش تک نفره یا ادونچر، بازی هفت حالت مختلف در بخش چندنفره را به خود می‌بیند که از دیرباز مورد استقبال قرار میگرفت. به طور مثال بخش Battle که یک بخش خاطره انگیز است، بازیکنان را به جان هم می‌اندازد تا امتیاز کسب کرده و برنده شوند و خبر خوب قرارگیری بخش اسپلیت اسکرین همانند گذشته در این بخش است.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

از بخش ادونچر بازی که گذر کنیم به بخش شخصی‌سازی که بخشی کاملاً جدید در مجموعه کراش است می‌رسیم. با اینکه این بخش در گیم‌پلی بازی تاثیر ندارد و صرفاً برای اعمال تغییرات ظاهری کاراکتر و اتومبیل بازیکنان است، اما همچنان می‌توان آن را بخشی برای اعمال سلیقه‌های فردی دانست و به نوبه خود می‌تواند جذاب باشد.

پس از بخش شخصی‌سازی نوبت به قدرت‌ها و توانایی‌هایی می‌رسد که در گذشته و در نسخه ابتدایی بازی شامل سه بخش سرعت، شتاب و چرخش بود. البته در این نسخه نیز شاهد همان سه توانایی هستیم که برای هر کاراکتر منحصراً درنظر گرفته شده است. به‌طور مثال کاراکتر کرش، نوار‌های ثابت و متوسطی برای هر کدام از توانایی‌ها دارد و معمولاً بیش از سایر کاراکترها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

گذشته از شخصیت کرش، سایر کاراکترهای بازی نیز از آیتم‌های تزئینی فوق‌العاده جذابی برخوردار هستند و هرکدام از آن‌ها را می‌توان به دلخواه با اسکین‌های متنوع تغییر داد. به طور کلی از نظر گرافیکی و صداگذاری کراش در حد بسیار خوبی عمل کرده و مسلماً منتقدان جز تحسین بازخورد دیگری را در مورد این موارد نمی‌توانند به زبان بیاورند.

پس از پرداختن به بخش توانایی کاراکترها نوبت به مکانیزم‌های گیم‌پلی بازی می‌رسد. جایی که علیرغم پایبند بودن به نسخه اصلی سازندگان این بازی تغییراتی جدید را در آن اعمال کرده‌اند تا بازی را بیش از پیش چالش برانگیز کنند. به طور مثال «Power Slide» (پرش‌های کوتاه حین چرخیدن که باعث جلوگیری از کاهش سرعت می‌شود) یک بخش جدید به نام «Power Slide Boost» را در خود جای داده است که به اتومبیل شتاب بیشتری می‌دهد.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

البته همانند نسخه بازسازی شده دیگر مجموعه کراش یعنی بندیکوت، مسلط شدن به این بازی نیز بسیار چالش برانگیز است و تمرین‌های بسیار زیادی را می‌طلبد. این میزان از سختی در عین جذابیت و چالش برانگیز بودن گهگاه ممکن است اعصاب خردکن باشد و از نظر بسیاری از بازیکنان نقطه ضعف باشد. 

اما قطعاً یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی کراش، مسیرها هستند که هم از نظر تنوع و هم از نظر طراحی بسیار خوب ارزیابی می‌شوند. مسیرهای مسابقه به قدری جذاب هستند که بعید از بازیکنان حین مسابقه به آن‌ها خیره نشوند. به علاوه همچنان شاهد وجود ایستراگ‌ها و میوه‌های معروف کراش در مسیرها هستیم که جمع‌آوری آن‌ها امتیازات خاصی به همراه دارند.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

اما بازی در کنار تمامی نقاط قوت خود، جز سختی بیش از اندازه نقطه ضعف دیگری را به بازیکنان نشان می‌دهد. هر چند این نقطه ضعف آنقدر بزرگ نیست که بتوان آن را تاثیرگذار در تجربه بازی نامید، اما به هر حال سازندگان بازی می‌توانستند تا آن را اصلاح کنند تا یک بازسازی بهتر از نسخه ابتدایی را عرضه کرده باشند. این ایراد مربوط به دوربین کاراکتر است که همانند گذشته نیازمند تظیم مجدد پس از شروع یک مسابقه را داراست و هیچ حالت ذخیره سازی و شخصی سازی مداوم دوربین برای بازی درنظر گرفته نشده است.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

در پایان باید از اکتیویژن و استودیو بیناکس به خاطر بازسازی کردن باز‌ی‌های کرش از جمله Crash Team Racing Nitro-Fueled تشکر کرد که علاوه بر بازسازی بازی خاطرات بسیاری را در ذهن علاقه‌مندان این مجموعه زنده کردند. هرچند این بازی بدون مشکل نیست، اما این مشکلات به قدری بزرگ نیستند که بتوان برچسب نقص یا نقطه ضعف به آن‌ها زد.

نقد و بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled


نقد و بررسی بازی RAGE 2

نقد و بررسی بازی RAGE 2

نقد و بررسی بازی Wreckfest

نقد و بررسی بازی Wreckfest

نقد و بررسی بازی The Sojourn

نقد و بررسی بازی The Sojourn

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه