نقد و بررسی بازی The Sojourn

نقد و بررسی بازی The Sojourn

بازی The Sojourn یک بازی پازل اول شخص است که توسط استودیوی Shifting Tides ساخته شده و به تازگی توسط کمپانی Iceberg Interactive برای کنسول‌های نسل هشت و ویندوز عرضه گردیده است. با نقد و بررسی این بازی با عصربازی همراه باشید.

 

 

بازی The Sojourn دقیقاً همانند دروازه‌ای است که بازیکنان را به سوی دنیایی سرتاسر زیبایی روانه می‌کند تا حقایق موجود در آن دنیا را از طریق معماهایی که پیش رویشان قرار می‌دهد کشف کنند. به عبارتی دیگر بازی ساجرن می‌خواهد تا جمله تفاوت باطن و ظاهر را تعریف کند، چرا که تک تک المان‌ها، قابلیت‌ها، روایت‌ها و تا حدودی روند داستانی بازی این جمله را یادآوری خواهد کرد. در مجموع اگر می‌خواهید ساعت‌ها معمای چالش برانگیز به همراه محیطی فوق‌العاده زیبا و صدالبته موسیقی‌های جذاب جلوی چشم و گوشتان را پوشش بدهند، بدون شک The Sojourn ارزش تجربه‌اش را توسط شما خواهد داشت.

نقد و بررسی بازی The Sojourn

داستان بازی هرچند به شکلی بسیار ساده روایت می‌شود، اما در نقطه مقابل غنی به نظر می‌رسد و حاوی پیام‌های بسیار عمیقی است. داستان این بازی سرگذشت یک کودک معصوم را از بدو تولد تا بزرگسالی روایت می‌کند که چگونه روند بلوغ خود را پیش گرفته، تجارب جدید از افرادی که به مرور زمان با آن‌ها آشنا می‌شود می‌آموزد و همانند والدین بزرگسال خود اندک اندک چشم بندی که به نظر شوم می‌رسد را به چشمان خود می‌زند. اما همین داستان به خوبی و توسط مجسمه‌هایی که با رفتن به مراحل جدید جلو راه شما قرار می‌گیرند روایت خواهد شد و در این زمینه با بازی‌ای روبرو هستیم که نوآوری پیشه کرده و به نظر در این امر هم موفق است.

علاوه بر داستان بازی کیفیت بصری و موسیقی بازی به قدری جذاب و عالی است که بخواهیم زودتر روال همیشگی به آن‌ها اشاره کنیم. ساجرن در هر مرحله یا فصلی که باشید با محیط‌های جذاب و غنی که دارد شما را شگفت زده می‌کند. هر مرحله طراحی بصری خاص خود را دارد و حتی برای راه‌ها و مکان‌هایی که برای رفتن به مرحله بعدی نیاز از گذر آن دارید نیز سلیقه بسیار زیادی خرج شده است. به علاوه موسیقی بازی و افکت‌های صوتی آن به قدری زیبا و چشم نواز هستند که به راحتی از دست آن‌ها خسته نخواهید شد. از نظر کیفیت فنی نیز ساجرن عملکرد خوبی دارد و شخصاً و در طول تجربه حدودا 20 ساعته آن مورد خاصی را مشاهده نکردم. در مجموع از نظر گرافیکی و موسیقی با یک بازی بسیار چشم نواز و با کیفیت روبرو هستیم که می‌تواند ساعت‌ها چشم بازیکنانش را به محیط خود خیره کند.

اما در زمینه هسته اصلی بازی یعنی پازل‌های بازی می‌توان گفت که ساجرن از بسیاری از جهات یکی از بهترین بازی‌های پازل خواهد بود اما از طرفی ایرادی نسبتاً بزرگ به نام نبود هینت را راهنما را در خود می‌بیند که شاید از دیدگاه برخی لازمه این سبک از بازی باشد و از دیدگاه دیگر افراد ضعف و کمبود. اما به هرحال ساجرن در برخی از مراحل خود به قدری سردرگم کننده و پیچیده می‌شود که شاید پس از گذشت یک ساعت هم نتوانید از پس آن‌ها بربیایید و به کل از بازی خارج شوید. اما مطمعناً باز هم به سراغ بازی خواهید رفت تا بالاخره موفق به رد کردن آن مراحل شوید، زیرا بازی به قدری اعتیاد آور است که نتوان به همین راحتی‌ها بیخیال تجربه آن شد. از طرفی دیگر وجود المان‌ها و مکانیزم‌های مختلف در بازی که رفته رفته در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرند نیز به این پیچیدگی کمک خواهند کرد که در این زمینه نیز با یک بازی غنی و پر محتوا روبرو باشیم.

در مجموع The Sojourn برای کسانی که چندان علاقه‌ای به چالش‌برانگیز شدن بازی ندارند قطعاً به دلیل نبود هیچ راهنمایی از سوی بازی بعد از مدتی خسته کننده خواهد شد. به علاوه با بازی چندان بی نقصی روبرو نیستیم و تکراری شدن روند پازل‌ها نیز گهگاه به خسته کننده شدن بازی کمک خواهد کرد. اما ساجرن در بهترین حالت خود می‌تواند تا برای طرفدارن دو آتیشه بازی‌های پازل مثل یک بهشت پر از معماهای چالش برانگیز باشد که سراسر آن را زیبایی‌ها و موسیقی‌های گوش‌نواز احاطه کرده‌اند. 

نقد و بررسی بازی Wreckfest

نقد و بررسی بازی Wreckfest

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه