نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

شهریور و مهر هر سال شاید مهم‌ترین اتفاق دنیای بازی در زمینه بازی‌های ورزشی با عرضه نسخه‌های جدیدی از بازی‌های FIFA و PES رخ می‌دهد. امسال نیز مشتاقانه منتظر بودیم تا ببینیم الکترونیک آرتز و کونامی با این دو بازی محبوب چه می‌کنند و چه قابلیت‌های جدیدی را طبق وعده‌هایشان برای مخاطبان بی‌شمار خود در نظر دارند. با نقد و بررسی جدیدترین رقیب ژاپنی فیفا یعنی PES 2020 که امسال با پسوند eFootball عرضه شده با عصربازی همراه باشید.

 

 

پیش از هرچیزی بهتر است تا نقد این بازی فوتبال را از همان داخل زمین فوتبال آغاز کنیم. وقتی برای اولین بار کنترل یک تیم را در داخل زمین فوتبال PES2020 در اختیار می‌گیرید، به وضوح شاهد تغییرات انبوه آن در گیم‌پلی نسبت به نسخه پیشین خواهید بود. در واقع هسته اصلی گیم‌پلی بازی تا حد بسیار زیادی به سمت واقع‌گرایانه‌تر شدن رفته و دیگر خبری از آن کنترل توپ‌هایی که با شدت از فواصل دور می‌رسیدند، پاس‌ها، سانترها و حتی شوت‌های غیرمنطقی نیست و موفقیت در هرکدام از آن‌ها منوط به حالت بازیکن خواهد بود. به طور مثال زمانی که حس می‌کنید بازیکن حالت فیزیکی مناسبی برای پاس دادن یا شوت زدن ندارد ولی قصد این کار را می‌کنید، مطمئن باشید که مقصد آن توپ یا خارج از زمین خواهد بود و یا باعث توپ ربایی حریفان از شما می‌شود. در نتیجه باید کاملاً سنجیده بازیکن را در موقعیت خاص هر کاری قرار داده و بعد از آن اقدام به پاس یا شوت‌زنی کنید.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

این مکانیزم‌ها نه فقط در زمان حمله بلکه در زمان دفاع کردن همانند استایل حفظ توپ یا دفع توپ نیز خود را نشان می‌دهند. به طور مثال اگر در هنگام صحیح دو بار دکمه X را فشار دهید بازیکن به شکلی بسیار تماشایی و جذاب راه حریف خود و توپ را سد میکند. البته هنوز این قابلیت از نسخه‌های پیشین به PES2020 رسیده و همچنان اشکالاتی در خود دارد که در اکثر مواقع استفاده از آن ناخواسته منجر به کشیدن پیراهن و گرفتن بازیکن حریف می‌شود که در نهایت باعث دریافت کارت زرد خواهد شد. اما در نقطه مقابل اگر زودتر یا حتی دیرتر اقدام به تکل زدن کنید بدون شک با دریبل‌های حریف خود روبرو می‌شوید.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

از طرفی دیگر به لطف فیزیک و هوش مصنوعی ارتقاء یافته بازیکنان مخصوصاً در درجه سختی سوپراستار و یا لجندری، پیدا کردن روزنه‌ای برای طراحی حمله و در نتیجه به گل رسیدن به قدری چالش برانگیز می‌شود که شاید برخی از طرفداران حالت آرکیدتر پی‌اس به آن واکنش خوبی نشان ندهند. در این حالت‌ها مطمئناً لذت وصف‌ناپذیری از انجام PES2020 خواهید برد، چرا که همانند یک مسابقه واقعی فوتبال کمترین زمان را برای تصمیم گیری در مورد پاس دادن، دریبل زدن و شوت زدن خواهید داشت و پس از آن با پرس بسیار شدید حریفان روبرو خواهید شد. در مجموع برخلاف نسخه 2019 که به وسیله ضد حمله‌های مهارنشدنی و غیر منطقی قصد سخت کردن مسابقه را داشت، PES2020 با اعمال توازنی بسیار منطقی در بازی سعی در چالش‌برانگیزتر کردن بازی خود دارد که نه فقط از جانب ما بلکه از جانب اکثر منتقدان سراسر جهان این ویژگی ستودنی است.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

سیستم دریبل زنی PES2020 بخشی است که تغییرات بسیاری را نسبت به نسخه‌های پیشین در خود می‌بیند و قرار نیست تا هنگام استفاده از آنالوگ سمت راست مدام با پا عوض کردن و دریبل‌های فانتزی اغلب نمایشی آن روبرو شوید. از آن رو که هوش مصنوعی بازیکنان باعث پرس شدید حریفان خواهد شد کونامی یک راه چاره برای خلاص شدن از این پرس را پیش روی بازیکنان خود قرار داده و آن جایگزین شدن دریبل‌های ریز مخصوص فضاهای کوچک که امروزه در دنیای واقعی فوتبال تخصص بازیکنانی مثل مسی، هازارد و... است. با اینکه این دریبل‌ها تا حدودی اصطلاحاً بدقلق هستند اما اگر به آن‌ها مسلط شوید لذت بازی را برای شما دوچندان می‌کنند.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

در مجموع نکات مثبت و منفی کوچک دیگری در گیم‌پلی بازی PES2020 وجود دارد که از جمله مثبت‌ها می‌توان به اضافه شدن توانایی‌های جدید برای بازیکنان خاص و تاثیرات آن بر روی دیگر هم‌تیمی‌های او، اضافه شدن استراتژی‌ جدید در حمله، تنظیمات پیش‌فرض نوآورانه و جذاب جدید در دوربین و چند مورد بسیار جزئی دیگر اشاره کرد. اما نکات منفی نیز در گیم‌پلی بازی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به دست و دل باز بودن داوران در مواقع خطاهای بسیار جزئی اشاره کرد که بی درنگ با کارت‌های خود بازیکنان را جریمه می‌کنند. به علاوه دوربین بازی در عین جذابیت خود هنوز به پختگی کامل نرسیده و در مواقعی بسیار محدود اصطلاحاً جا می‌ماند.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

اما از داخل زمین فوتبال که فاصله می‌گیریم همچنان نکات منفی در PES2020 خودنمایی می‌کنند که سرآمد آن‌ها طبق سنت مجموعه PES بحث لایسنس و ضعف در گزارشگری است. با اینکه امسال کونامی توانسته تا لایسنس باشگاه‌هایی نظیر یوونتوس را از رقیب خود یعنی فیفا بگیرد اما همچنان با اختلافی بسیار زیاد برنده این رقابت فیفا است. فیفا طبق قراردادی که با لیگ‌ها و تیم‌های درجه یک و دو جهان دارد همچنان لایسنس کامل لیگ‌های انگلستان و آلمان که احتمالاً تا سال 2022 در انحصار فیفا خواهد بود را در اختیار خواهد داشت و بازیکنان آن حتی قادر هستند تا از لیگ MLS گرفته تا حتی لیگ عربستان را در بازی خود داشته باشند و از فوتبالی که با زلاتان یا حتی جووینکو بازی می‌کنند لذت ببرند. در طرف مقابل PES2020 همچنان از لایسنس نبودن تیم‌هایی نظیر رئال مادرید، لیورپول، چلسی، منچسترسیتی و حتی نبود کامل تیمی نظیر دورتموند ضربه میخورد و به نظر وجود لیگ‌های دانمارک، بلژیک و تایلند به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین خوبی برای آن‌ها باشد.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

اما اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم همچنان در تنظیمات PES2020 گزینه‌ای وجود دارد که می‌توان با نصب فایل‌های اضافی که حجمشان به 500 مگابایت هم نمیرسد و به راحتی در بسیاری از سایت‌ها در دسترس هستند تمامی این مشکلات را در کمتر از 5 دقیقه رفع و رجوع کرد و حالتی کاملاً لایسنس شده به بازی بخشید. با اینکه حتی وجود این تنظیمات هم دلیل بر ناقص نبودن بازی در بخش لایسنس نمی‌شود، اما در مجموع برای اینکه بتوانید از یک فوتبال حرفه‌ای و فول لایسنس شده به همراه لیگ بوندسلیگا و... لذت ببرین توصیه میکنیم حتماً از این قابلیت استفاده کنید.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

اما در مورد بخش‌های متنوع بازی، PES2020 به نوعی خلف وعده کرده و تغییرات اساسی را تنها در موارد ظاهری اعمال نموده است. منوی بازی شکلی کاملاً جدید را به خود می‌بیند و حالتی جذاب به خود گرفته است. در بخش‌های دیگر نظیر مسترلیگ نیز این تازگی به چشم می‌خورد اما تمامی این جذابیت‌ها فقط و فقط به جنبه‌های ظاهری خلاصه می‌شوند. به عنوان مثال شاید در ابتدای ورود به بخش مسترلیگ شیفته ظاهر جدید، مربیان هرچند محدود اما جذاب، دیالوگ‌های قابل انتخاب در کنفرانس‌ها، کات‌سین‌ها و بخش‌های جدید آن شوید اما پس از مدتی کوتاه تمامی این موارد تکراری شده و محتوای تازه‌ای برای نمایش ندارند. به جز موارد بالا تمامی موارد دیگر در بخش مسترلیگ، BAL، MyClub و بخش‌های دیگر بازی به همان ترتیب سابق و با کم‌ترین تفاوت ممکن به PES2020 رسیده‌اند.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

از نظر گرافیکی، صداگذاری و گزارشگری نیز PES2020 روی نوار سال‌های گذشته خود بوده و همچنان می‌توان گرافیک آن را در طراحی استادیوم‌های لایسنس شده و چهره بازیکنان مشهور ستود و از طراحی نه چندان زیبای بازیکنان دیگر ایراد گرفت. اما نکته قابل توجه پیشرفت خوب PES2020 در صداگذاری جو داخل استادیوم است که بیش از پیش با اضافه شدن مواردی جزئی گیرا تر شده و هیجان را به خوبی منتقل می‌کنند.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

انتخاب موسیقی‌های منوی بازی با توجه به وقتی که بازیکنان در بین مسابقات در بخش‌هایی نظیر مسترلیگ سپری می‌کنند بسیار مهم است که معمولاً عملکرد خوبی را در این زمینه از PES شاهد بودیم، اما در این نسخه جذابیت موسیقی‌های بازی در منوی آن اندکی کمتر شده‌اند و خبری از آن موسیقی‌هایی که جداگانه به سراغشان میرفتیم نیست. در زمینه گزارشگری هم همچنان فیفا با اختلافی بسیار زیاد تجربه بهتری ارائه می‌کند و گویا کونامی قصد ندارد تا برای این بخش مهم از یک بازی فوتبال چاره‌ای بیندیشد. در مجموع همچنان شاهد گزارش‌های تکراری، کلیشه‌ای و خسته کننده هستیم که بعد از مدتی بسیار کوتاه حتی آزاردهنده خواهد شد.

نقد و بررسی بازی eFootball PES2020

در پایان می‌توانیم PES2020 را بهترینِ این مجموعه بدانیم که با توجه به اعمال تغییرات غالباً مثبت در گیم‌پلی خود که اساس یک بازی شبیه‌سازی است سعی داشته تا بازی خود را تا حد ممکن از آن حالت آرکید خارج کرده تا تجربه‌ای واقع گرایانه‌تر از فوتبال را ارائه دهد.

نقد و بررسی بازی The Sojourn

نقد و بررسی بازی The Sojourn

نقد و بررسی بازی Wreckfest

نقد و بررسی بازی Wreckfest

نقد و بررسی بازی Vigor

نقد و بررسی بازی Vigor

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه