نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

بازی نام آشنا Frostpunk:Console Edition یک بازی استراتژیک حول محوریت شهرسازی و بقا است که پس از یک سال به کنسول‌های بازی رسیده و قرار است تا کاربران کنسول‌ها را با فضای گیرای خود ساعت‌ها سرگرم کند. با نقد و بررسی این بازی با عصربازی همراه باشید.

 

 

بازی Frostpunk سال گذشته و توسط استدیو 11بیت برای پلتفرم ویندوز عرضه شد و در مدتی کوتاه توانست تا مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند. شاید مهم‌ترین عامل این موفقیت از جانب این بازی نوآوری و خلاقیتی است که سازندگان آن برای آن درنظر گرفته‌اند، چیزی که پیش‌تر نیز از جانب این استدیو در بازی This War of Mine دیده بودیم.

یکی از دلایل جذابیت Frostpunk داستان نوآورانه آن بود که به بهترین و کوتاه‌ترین شکل ممکن رسالت خود را کامل می‌کند و سریعاً بازیکنان را در بازی رها کرده تا راه موفقیت در این بازی سراسر هیجان و استرس توسط خودشان کشف شود. داستان بازی زمانی آغاز می‌شود که کره زمین (در تصاویر شهر لندن به نمایش درمی‌آید اما قطعاً مقصود تمام زمین است) دچار بحرانی بی‌سابقه شده و سرما و یخبندان تمامی ساکنان شهرها را به سمت شمال هدایت می‌کند تا بتوانند در کنار یک ژنراتور عظیم‌الجثه بشریت را حفظ کنند و زندگی را ادامه دهند.

نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

حال بازیکن باید به عنوان رهبر این شهر با تمامی چالش‌هایی که در پیش رویش قرار می‌گیرند مقابله کند و به عبارتی بشریت را از خطر نابودی حفظ کند. اما نکته بارز در مورد این بازی چالش‌های فوق‌العاده هیجان انگیز و البته سخت آن است که بعید می‌رسد بتوان با یک بار بازی کردن مراحل آن را طی کرد، زیرا بازی آنقدر المان و انتخاب در زمینه‌های بسیار گوناگون و در اختیار شما قرار می‌دهد که اشتباه در هرکدام باعث نابودی تمامی شهر در آینده خواهد شد.

در کل فراست‌پانک بازی استراتژیک شهرسازی همانند سیم‌سیتی نیست که بتوانید با خیال آسوده به طراحی شهر ایده‌آل‌ خود بپردازید، بلکه قرار است تا با تمام شدن ذغال و چوب استرسی عجیب و لحظاتی دشوار را تحمل کنید. از طرفی در کنار توجه ویژه به مقدار غلات، ذغال سنگ و چوب باید به فکر وضع قانون‌های متفاوت باشید که هرکدام پیامدهایی برای شهر شما دارند. برای مثال پس از مرگ یکی از شهروندان به شما اعلام می‌شود که با اجساد باید چه کنیم و شما باید یکی از دو مورد ساخت گورستان یا محل ادفاع اجساد را انتخاب کنید که اولی به امیدواری مردم افزوده اما در عین حال باعث از دست دادن فضای کافی برای بناهایی دیگر خواهد شد و دومی نتیجه عکس دارد.

نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

علاوه بر اندیشیدن برای بقاء و وضع قوانین، با چالش‌هایی نظیر رشد علم و کشف راه‌های جدید برای دستیابی به منابع، تمام شدن برخی از منابع تجدید ناپذیر و خاموش شدن ژنراتور در دماهایی نظیر -80 درجه یا حتی سردتر، در نتیجه آن مریضی گسترده که باعث مرگ و میر خواهد شد، احداث درمانگاه‌ها، یافتن نیروهای کاری ساده یا متخصص، سرکوب یا رهاسازی مخالفان و حتی جست و جوی مکان‌های دیگر برای منابع اضافی یا حتی افراد سردرگم روبرو خواهید شد که مدیریت آن‌ها در یک زمان واقعاً کاری سخت و چالش برانگیز است.

نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

Frostpunk در ابتدا با یک سناریوی اصلی و سه محتوای الحاقی برای PC عرضه شد و با داشتن تمامی نقاط قوت بالا ضعف‌هایی نیز به آن وارد بود که اصلی‌ترین و شاید حیاتی‌ترین آن‌ها نبود بخش نامحدود در بازی بود. قطعاً تجربه تمامی این چهار سناریو نهایتاً 2 یا 3 روز وقت شما را بگیرند و در نسخه PC این بازی نبود بخشی که بتوان بدون محدویت زمانی بازی را تجربه کرد به شدت از ارزش تکرار آن می‌کاهید. اما حالا Frostpunk:Console Edition با تمامی بسته‌های الحاقی و حتی بخشی به نام Endless به کنسول‌های بازی آمده تا بتوانید بدون محدودیت به انجام بازی بپردازید.

نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

در مورد گرافیک بصری بازی Frostpunk:Console Edition وضعیتی نسبتاً خوب را دارد و به خوبی اتمسفرش را به مخاطبان خود القاء می‌کند. اما در مورد گرافیک فنی می‌توانستیم شاهد عملکرد بهتری از سوی بازی باشیم، به علاوه که دوربین بازی گهگاه بازیکنان را دچار سردرگمی‌ می‌کند و به دلیل انبوه بودن ساختمان‌ها نمی‌توان به خوبی تک تک آن‌ها را بدون چرخش زاویه دوربین یا زوم کردن کنترل کرد. از طرفی اشکال مهم دیگری که در بازی وجود دارد نبود مکانیزمی است که از طریق آن بتوان تمامی هیترها و ژنراتورهای کوچک را خاموش را روشن کرد که باعث می‌شود تا هربار به صورت تک‌تک برای اینکار اقدام کنیم.

اما در زمینه موسیقی فراست‌پانک در یک کلام عالی عمل می‌کند و دقیقاً همان چیزی که باید بشنوید را به گوش شما خواهد رساند.

به علاوه با توجه به استراتژیک بودن این بازی، Frostpunk:Console Edition به خوبی روی کنسول‌های بازی و توسط کنترلرهای آن قابل انجام است و مدت زمانی حتی کمتر یک ساعت لازم خواهد بود تا به آن عادت کنید. 

نقد و بررسی بازی Frostpunk:Console Edition

در پایان می‌توان ادعا کرد که Frostpunk تجربه‌ای ناب، چالش‌برانگیز، پراسترس و هیجان از یک بازی سبک بقاء استراتژیک را ارائه می‌کرد و اکنون Frostpunk:Console Edition آن را کامل‌تر کرده، ایرادات و کمبود‌های آن را تا حدود زیادی رفع نموده و به خوبی برای کنسول‌های بازی بهینه شده تا توسط کنترلرها هم بتوان از یک بازی استراتژیک لذت برد.

نقاط ضعف نقاط قوت

اشکالات جزئی در دوربین

نبود مکانیزم‌های کنترل انبوه ساختمان‌ها

داستان جذاب

اتمسفر گیرا

وجود المان‌های بسیار گستره و متفاوت

اضافه شدن بخش Endless

بهینه شده برای کنترلرها

افکت‌های صوتی جذاب و شنیدنی

گیم‌پلی بسیار چالش‌برانگیز و سرگرم کننده

(نقد این بازی توسط نسخه ارسالی از طرف سازندگان و بر روی کنسول پلی‌استیشن4 انجام شده است)

نقد و بررسی بازی Vigor

نقد و بررسی بازی Vigor

نقد و بررسی بازی The Sojourn

نقد و بررسی بازی The Sojourn

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه