نقد و بررسی بازی John Wick Hex

نقد و بررسی بازی John Wick Hex

بازی John Wick Hex ساخته جدید استدیو Bithell Games است که به تازگی برای پلتفرم PC منتشر شده و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با نقد و بررسی این بازی با عصر بازی همراه باشید.

 

 

بازی John Wick Hex یک بازی در سبک استراتژی تاکتیکی بوده و بر اساس مجموعه فیلم‌های «جان ویک» (John Wick) ساخته شده است. این بازی ساخته استدیو Bithell Games است که پیش‌تر با عناوینی نظیر Thomas Was Alone به عنوان یک استدیو طراحی بازی‌های کوچک اما سرگرم کننده شناخته می‌شد. حالا این استدیو یک بازی با همان خصوصیات‌های همیشگی خود و شبیه به عناوینی نظیر X-COM را عرضه کرده و به نظر می‌رسد که وجود نام جان ویک روی آن یک برگ برنده محسوب شود و بتوان پیشاپیش آن را موفق در جذب مخاطبانی حتی بیش از پتانسیلی که دارد دانست.

همانطور که اشاره شد John Wick Hex یک بازی استراتژی تاکتیکی است که بازیکنان باید همانند حرکات شطرنج گونه کاراکتر اصلی بازی یا همان جان ویک را هدایت کنند. اما پیش‌روی در بازی به قدری پیچیدگی دارد که نتوان گیم‌پلی آن را ساده نامید، زیرا هر حرکتی که انجام می‌دهید باعث صرف زمان شده و اگر آن حرکت درست نباشد ممکن است تا احتمال صدمه دشمنان به شما بیشتر و بیشتر شود. به عبارتی دیگر علاوه بر مهم بودن انتخاب درست در هدایت کاراکتر به هر مکان، انتخاب درست در زمان شلیک کردن، در نظر گرفتن فاصله دشمنان با کاراکتر، نشتن یا برخواستن برای حالتی سنگر گونه، حمله کردن یا هل دادن دشمنان، جلوگیری از اتمام گلوله و حتی پرتاب کردن اسلحه به سمت دشمنان همه و همه عواملی هستند که باید در انتخاب آن‌ها دقت شود تا بتوان مراحل بازی را با موفقیت طی نمود.

نقد و بررسی بازی John Wick Hex

به علاوه این گیم‌پلی برای هر یک از موارد بالا که لزوما توسط بازیکنان انتخاب می‌شود نیز درصد خطا یا موفقیت ارائه داده تا بتواند یک انتخاب درست در حرکت بعدی خود داشته باشد. از طرفی در صورت ممکن نبود برخی از حرکات آن گزینه‌ها از دسترس بازیکنان خارج خواهد شد تا یک حرکت دیگر را انتخاب کنند. به عنوان مثال وقتی به دشمنان به اندازه کافی نزدیک باشید جز قابلیت شلیک کردن قابلیت‌های دیگر نظیر Push،Takedown و یا Strike در دسترس هستند و اگر از آن‌ها دور باشید طبیعتاً این سه گزینه غیرفعال خواهند بود. 

در مجموع از نظر گیم‌پلی و عواملی که در آن دخیل هستند، John Wick Hex به خوبی توانسته تا به وسیله زمان‌بندی‌های هوشمندانه، بالانس صحیح قدرت کاراکترها و بدون قربانی کردن چالش‌های سخت بازی به کاراکتر اصلی خود یک حس برتری ببخشد و آن را به خوبی به بازیکنان منتقل کند، دقیقاً همان چیزی که از شخصیت جان ویک در فیلم‌های مختص به او دیده‌ایم.

نقد و بررسی بازی John Wick Hex

از نظر مراحل و داستان این بازی یک بخش داستانی کاملاً مجزا از مجموعه جان ویک دارد و دست بر قضا می‌تواند نقطه ضعف اساسی بازی نامیده شود، چرا که بعد از اتمام بازی به سرعت فراموش خواهد شد و چیزی به داستان‌های افسانه‌ای جان ویک نمی‌افزاید. داستان بازی به قبل از نسخه اول فیلم‌های جان ویک باز می‌گردد، جایی که جان هنوز همسر خود را ملاقات نکرده و همچنان در صدر قاتلان حرفه‌‌ای قرار دارد و وینستون او را به ماموریتی می‌فرستد تا شخصیت شرور بازی که Hex نام دارد را بیابد. اگر چه در طول بازی هیچ دیالوگی از سوی جان ویک شنیده نمی‌شود اما همین داستان مختصر نیز توسط شخصیت‌های دیگر بازی روایت می‌شود که در مجموع چه از نظر نحوه روایت و چه از نظر کلیت، این بخش چنگی به دل نمی‌زند و نمی‌تواند پا به پای بخش‌های استاندارد دیگر بازی پیش‌روی کند.

نقد و بررسی بازی John Wick Hex

از نظر گرافیکی این بازی شرایطی کاملاً استاندارد را دارد و در طول بازی بارها شاهد لوکیشن‌هایی با ویژگی‌های خاص و جذاب از نظر بصری روبرو خواهید شد. با اینکه مراحل از نظر وسعت ابعاد بزرگی ندارند اما همین اندازه به نظر ایده‌آل‌ترین انتخاب ممکن برای این بازی است، چرا که جزئیات در آن به خوبی درنظر گرفته شده‌اند. از جمله قابلیت‌های جالب این بخش در پایان هرکدام از این مراحل پدیدار می‌شود، جایی که می‌توانید با انتخاب بخش Watch Replay ویدئویی از نحوه اتمام این مراحل توسط شما را به شکلی جذاب و هیجان انگیز تماشا کنید.

از نظر گرافیک فنی نیز بازی گزینه‌هایی نظیر Motion Blur را از طریق تنظیمات در اختیار کاربران می‌دهد و در کل حالتی پایدار دارد و اشکال فنی که بتواند به تجربه آن لطمه بزند در آن دیده نمیود. از نظر موسیقی و صداگذاری نیز بازی تلاش بسیار کرده تا حسی شبیه به مجموعه جان ویک را ارائه دهد، چرا که موسیقی‌ها و صداگذاری‌های بازی بی شباهت به ساندترک‌های فیلم‌های جان ویک نیستند.

نقد و بررسی بازی John Wick Hex

در مجموع John Wick Hex در طول حدود هشت ساعتی که مهمان بازیکنان و علاقه‌مندان جان ویک خواهد بود، به راحتی و با گیم‌پلی جذاب و البته چالش‌برانگیزش می‌تواند سرگرم کننده باشد. هرچند داستان بازی چیزی نیست که بتوان آن را به مجموعه افسانه‌های جان ویک پیوند داد.

نقد و بررسی بازی Vigor

نقد و بررسی بازی Vigor

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه