نقد و بررسی بازی Vigor

بازی انحصاری جدید کنسول Xbox One یعنی Vigor بالاخره بعد از یک سال از حالت Early Access خارج و رسماً عرضه شد. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی این بازی بپردازیم. با عصربازی همراه باشید.

 

 

استدیو Bohemia Interactive برای اولین بار در آگوست 2018 از بازی انحصاری جدیدی برای کنسول Xbox One رونمایی کرد که قرار بود تا یک سال در حالت Early Access در اختیار کاربران این کنسول قرار بگیرد. بالاخره این نمایشگاه گیمزکام 2019 بود که به این مدت زمان پایان داد و بازی Vigor به صورت رسمی منتشر شد. اما حالا باید به تجربه این بازی نشست و دید که آیا Vigor می‌تواند یک بازی قابل قبول در میان انبوه انحصاری‌های ناموفق اکس باکس وان باشد یا خیر؟

بازی Vigor یک بازی در سبک بقاء آنلاین است که مکانیزم‌هایی شبیه به بازی ARK را در خود می‌بیند. به طور کلی بازی Vigor بازیکنان خود را در محیط‌هایی رها می‌کند که باید برای بقاء خود به وسیله منابع و پناهگاهی که برای خود می‌سازند تلاش کنند. اما این تمام ماجرا نیست و شما به عنوان یک بازیکن تنها کسی نیستید که این هدف را دنبال می‌کند و باید با بازیکنان دیگر نیز روابطی رقابت گونه داشته باشند. به علاوه حتی ممکن است کار به خیانت و دشمنی کشیده و با توجه به وجود قابلیت Friendly Fire بازیکنان قصد جان یکدیگر را کنند. حتی از طرفی ممکن است تا این روابط به داد و ستد ختم شود و بازیکنان بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

داستان بازی Vigor دنیایی پساآخرالزمانی را در کشور نروژ روایت می‌کند که در آن گروهی از انسان‌ها توانستند تا با موفقیت از جنگ اتمی جان سالم به در ببرند. همانطور که اشاره شد حالا نوبت به ایفای نقش بازیکنان در بازی رسیده و آن‌ها باید با جمع‌آوری منابع به بقاء این افراد کمک کنند.

اما هنگام تجربه بازی و درست زمانی که بخواهیم به نحوه روایت داستان و کیفیت آن برسیم این گیم‌پلی منحصر به فرد بازی است که توجه ما را به خود جلب خواهد کرد، گیم‌پلی‌ای که شاید Vigor را به یکی از سرگرم کننده ترین انحصاری سال‌های اخیر Xbox One تبدیل کند. به طور کلی Vigor تعداد 8 تا 16 بازیکن را در شش نقشه‌ی مختلف رها می‌کند که بتوانند برای خود منابع مختلفی را جمع آوری کنند و اگر در تله افراد دیگر گرفتار نشدند از طریق راه خروج به پایگاه خود بازگردند.  حالا بازیکنان در نقشه‌ها خود مختار هستند که به دنبال لوت‌ها بگردند و یا صبر کنند تا دیگران این لوت‌ها را یافته و با کشتن آن‌ها اصطلاحاً منابعشان را غارت کنند. در مجموع تک تک این موارد به هیجان انگیزتر شدن بازی و روند آن کمک شایانی می‌کنند و آن را در سطحی ایده آل قرار می‌دهند.

از نکات بارز هر شش نقشه بازی وجود لوت‌های داینامیک است که از تکراری شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. به علاوه گهگاه هواپیماهایی نیز به تعدد این لوت‌ها کمک می‌کنند تا بتوان به منابع نایاب‌تری دسترسی پیدا کرد. از طرفی نقشه‌های بازی به اندازه کافی وسعت دارند تا بتوان برای تسلط کامل به آن‌ها زمانی نزدیک به 30 تا 35 ساعت را صرف نمود. 

اما این منابع اولیه‌ای که به دست آوردنشان چنین چالشی را سر راه بازیکنان قرار می‌دهد می‌تواند به ارتقاء پناهگاه، ساخت اسحه‌های بهتر و در نتیجه انجام بهتر رقابت‌ها کمک می‌کنند. از طرفی ارتقاء پناهگاه خود به قدری سرگرم کننده است که بعید است تا به همین سادگی بتوان از آن دست کشید و مجاب به انجام رقابت‌های بیشتر نشد.

از نظر گرافیکی اما Vigor شرایط چندان خوبی ندارد و اگر زیبایی‌های محیطی آن را فاکتور بگیریم عملاً این بخش نمره خوبی را دریافت نخواهد کرد. بزرگترین ایراد گرافیکی بازی به باگ‌های فراوان و ضعف در انیمیشن‌های بازی برمی‌گردد که به تجربه بازی لطمه میزنند. به علاوه عدم وجود چهره‌های متنوع برای کاراکترها را نیز باید به این ضعف‌ها افزود که تنها به چند نمونه خلاصه می‌شوند. اما اوضاع در افکت‌های صوتی و موسیقی شرایطی متفاوت دارد و می‌توان از موسیقی‌های بی کلامی که در طول بازی پخش می‌شوند لذت برد.

در مجموع بازی Vigor در کنار تمامی ویژگی‌های خوب از جمله گیم‌پلی جذاب، سیستم ارتقاء اعتیاد آور و هیجان وصف نشدنی خود از چندین و چند ایراد مختلف از جمله باگ‌های بی‌شمار و آزاردهنده، قطعی‌های گاه و بی‌گاه در اتصال به سرور و لگ‌های متعدد رنج می‌برد. اما زمانی که بدانیم با یک بازی خلاقانه‌ و سرگرم کننده کاملاً رایگان که به طور انحصاری در اختیار کنسول Xbox One است روبرو هستیم می‌توانیم تا حدود بسیار زیادی از مشکلات آن چشم‌پوشی کرده و از آن لذت ببریم.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه