نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

فرزندان مورتا ساخته استدیو ایرانی Dead Mage قصد دارد تا عشق به خانوانده و تقابل خیر و شر را در دنیای بازی به تصویر بکشد. با نقد و بررسی این بازی با عصربازی همراه باشید.

 

 

چند سالی می‌شود که خبر ساخت یک بازی برای کنسول‌های نسل هشتمی و با استانداردهای روز از استدیویی که بازی‌هایی نظیر گرشاسپ را در کارنامه‌اش دارد ما به گوش می‌رسد و اکنون زمان آن رسیده که از Children of Morta رونمایی شود. فرزندان مورتا نام بازی جدید استدیو ایرانی Dead Mage یا همان فن‌افزار است که توسط ناشر معروف خود یعنی استدیو 11bit منتشر شده و اکنون برای سه پلتفرم ویندوز، پلی‌استیشن4 و اکس‌باکس وان دردسترس است و به زودی نسخه سوئیچ آن برای کنسول نسل هشتمی نینتندو نیز عرضه خواهد شد. گرچه هنوز این بازی از زبان فارسی پشتیبانی نمیکند اما طبق وعده سازندگانش به زودی این امکان نیز همانند عرضه بازی روی فروشگاه ایرانی هیولا با قیمتی بسیار پایین‌تر از فروشگاه‌های خارجی میسر خواهد شد. به هر حال فرزندان مورتا با تمامی موارد فوق عرضه شد و امیدواریم تا با پتانسیل بالای خود بتواند به یکی از موفق‌ترین بازی‌های ایرانی تبدیل شود.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

فرزندان مورتا یک بازی نقش آفرینی/اکشن هک‌انداسلش با سبک Rouge-lite است که در تمامی جنبه‌ها و مخصوصاً داستان و شیوه روایتش حالتی استاندارد و راضی کننده دارد. در ابتدای بازی شاید داستانی که برای فرزندان مورتا درنظر گرفته شده کلیشه‌ای بنظر برسد، چرا که پیش‌تر از مبارزات بین شیاطین و اهریمن‌ها با شخصیت‌هایی که ماهیت خوبشان باعث مقابله با آن‌ها می‌شود در بازی‌های ویدئویی و حتی فیلم‌ها بسیار دیده‌ بودیم. اما اندک اندک به پیچش‌های داستانی بازی افزوده شده و با چاشنی روایت داستان فوق‌العاده خود را غرق در داستان فرزندان مورتا و هدفی که دارند خواهید دید. 

داستان بازی فرزندان مورتا به سرزمینی به نام Rea بازمی‌گردد، جایی که خانواده برگسن وظیفه حفاظت از کوهی به نام مورتا را برعهده دارند. اما موجوداتی اهریمنی پای خود را به این سرزمین باز می‌کند تا این خانواده پر جمعیت و در رأس آن‌ها پدر خانواده یعنی جان را به چالش بکشد. حال بازیکنان باید در قالب اعضای این خانواده به مبارزه با این شیاطین بپردازند و سرزمین خود را بازپس بگیرند.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

اما نکته بسیار جالب و مثبت در مورد بازی روایت داستانی آن است، جایی که به معنای واقعی عشق میان اعضای این خانواده تفسیر می‌شود. حتی خود بازی نیز تاکید دارد که فرزندان مورتا داستان عشقی است که در این خانواده جریان دارد و نه داستان مبارزه با شیاطین. داستان بازی نیز در ابتدا به صورت ویدئو آغاز شده و جریان آن همواره از زبان راوی داستان بازی نقل می‌شود. به علاوه خانه‌ای که این خانواده در آن زندگی می‌کنند نیز نقش مهمی در شیرین‌تر شدن نحوه روایت داستان بازی دارد، زیرا هرگاه که بعد از انجام مبارزات به خانه باز‌می‌گردیم همواره روایتی تازه بین اعضای آن خانواده و تعاملشان با یکدیگر وجود دارد. حتی پیچش‌های داستانی بازی گاهی اوقات ما را به سمت داستان‌های کوچک فرعی داخل بازی می‌کشد که باید با حس فداکاری و یا شجاعت به دل آن‌ها زد، اشخاص یا حیواناتی را نجات داد که دست بر قضا بعداً به آن‌ها نیاز پیدا خواهیم کرد. در مجموع چه از نظر محتوای داستانی و چه از نظر روایت آن فرزندان مورتا غنی به نظر می‌رسد و می‌توان از آن لذت برد و در نهایت به یک جمع‌بندی خوب رسید.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

همانطور که اشاره شد فرزندان مورتا یک بازی نقش آفرینی اکشن با خصوصیات خاص سبک Rogue-lite نظیر تصادفی بودن خلق مراحل بازی پس از هر مرگ و شروع مجدد بازی از نقطه صفر است. شاید امروزه به دلیل کم حوصله‌تر شدن بازیکنان و اینکه پس از هر مرگ آن هم در این بازی چالش برانگیز باید به نقطه صفر بازی بازگردید این سبک را تا حدودی به فراموشی سپرده بود، اما نیمه پر لیوان در مورد فرزندان مورتا این است که پس از هربار مرگ و بازگشت به خانه می‌توانید با آپگریدها به بازی برگردید و از همه مهم‌تر مراحل را به شکلی جدید ببینید و آن‌ها را طی کنید که همین موضوعات به ارزش تکرار آن می‌افزایند. به علاوه که بازی از حالت co-op نیز پشتیبانی می‌کند و می‌توانید آن را به همراه دوستان خود تجربه کنید و لذت بیشتری از همکاری با آن‌ها ببرید.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

اما نکته‌ای که هم با گیم‌پلی بازی و هم با بخش داستانی آن آمیخته شده شخصیت پردازی بسیار خوب فرزندان مورتا فقط در قالب بخش داستانی است. این بدین معناست که قدرت‌ها و توانایی‌هایی که شخصیت‌ها دارند گاهاً باعث می‌شوند تا نتوانیم به صورت تک نفره با بعضی از آن‌ها به مبارزات بپردازیم و به طور کل کارآمدی برخی از آن‌ها در حالت تک نفره زیر سوال می‌رود. برای مثال گذراندن برخی از باس فایت‌ها به وسیله کسی که بتواند از راه دور به دشمنان ضربه وارد کند بسیار راحت‌تر از زمانی است که مجبور باشیم به آن‌ها نزدیک شویم و ریسک بازگشت به ابتدای مرحله را به جان بخریم. این موضوع گاهاً حالتی عکس دارد و گهگاه در بخش‌هایی از نقشه استفاده از کسی که با سپر می‌تواند از خود موقتاً دفاع کند و همزمان ضربه بزند بهتر از زمانی است که سریعاً به دنبال از بین بردن دشمنان به قیمت خالی شدن نوار سلامتی باشیم. شاید این مساله می‌توانست با میزان مهارت بازیکن نیز ارتباط داشته باشد اما شخصاً پس از چندین و چند بار تکرار یک مرحله به صورت آزمایشی با چندین شخصیت متفاوت باز هم به همان نتیجه رسیدم که برخی از کاراکترها در بازی به طور کلی بلا استفاده خواهند شد.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

اما موارد بالا دلیل نمی‌شوند که به پرداخت شخصیت‌های بازی اشاره نکنیم، جایی که جان پدر خانواده به همراه لیندا و کوین فرزندان خود شخصیت‌هایی هستند که از همان مراحل ابتدایی به تدریج در اختیارتان قرار خواهند گرفت و اندکی بعد دیگر شخصیت‌ها نیز به جمع کاراکترهای بازی می‌پیوندند. به طور مثال کوین که پسر کوچک خانواده است خنجرهایی از یکی از اعضای خانواده خود به عنوان هدیه می‌گیرد که به دلایلی اجازه استفاده از آن‌ها به او داده نمی‌شود تا اینکه پیچش‌های گیم‌پلی و داستان بازی او را مجبور می‌کند که به همراه پدرش به مبارزه بپردازد. لیندا نیز مهارتی خاص در تیر اندازی دارد و همراه با تیرو کمان خود می‌تواند به پدرش جان که از یک شمشیر و سپر برای مبارزات استفاده می‌کند کمک کند.

در مجموع هرکدام از این شخصیت‌ها قابلیت‌های خاص دفاع، حمله و جاخالی دادن را در خود می‌بینند و از همه مهم‌تر نقشی پررنگ را در بازی و داستان آن ایفا می‌کنند، نکته منفی در این مورد در دسترس قرار گرفتن همه آن‌ها در بخش‌های ابتدایی بازی است که اگر سخت گیرانه به آن‌ نگاه کنیم باعث تکراری و خسته کننده شدن بخش‌های پایانی بازی خواهند شد.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

به جز قابلیت‌های خاص هرکدام از کاراکترها نظیر استفاده از شمشیر و سپر و یا تیروکمان، این فرزندان مورتا است که با استفاده از درخت مهارت برای هرکدام از شخصیت‌ها دو قابلیت ویژه به همراه Divine Graceها و Divinie Relicها نیز در نظر گرفته است که در لحظات حیاتی بسیار کارآمد خواهند بود. به طور مثال زمانی که شخصیت جان را انتخاب می‌کنید یکی از این قابلیت‌های ویژه به بارش بارانی از شمشیرها بر سر شیاطین منجر خواهد شد. Divine Graceها و Divinie Relicها نیز قدرت‌هایی هستند که قابلیت‌های ویژه‌ای نظیر افزایش نوار سلامتی یا فراخواندن یک اژدها به میانه میدان نبرد خواهد شد. به علاوه وجود نوار قدرت، نوار مقاومت سپر یا هر حالت دفاعی و حالت خشم نیز بیش از پیش به مبارزات هک‌انداسلش این بازی تنوع و روح بخشیده‌اند.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

از نظر نقشه و طراحی مراحل فرزندان مورتا شامل سه دانجن می‌شود که در نهایت به یک باس فایت و فتح هرکدام به باز شدن بخش بعدی منجر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که عدم موفقیت در فتح هرکدام از این دانجن‌ها شما را به خانه برگسن‌ها باز می‌گرداند تا با آپگریدهایی که می‌کنید دوباره از ابتدا وارد بازی شوید که این موضوع یکی از خصوصیات‌های اصلی سبک Rogue-lite است. آپگریدهای کاراکترها نیز خود به دو بخش تقسیم می‌شوند، آپگرید به وسیله سکه‌ها و XP. ارتقاء مهارت‌هایی که توسط سکه‌ها صورت می‌گیرند برای تمامی کاراکترها درنظر گرفته شده و توسط Workshop و Book of Rea انجام می‌گیرند. به علاوه این سکه‌ها پول رایج بازی هستند و طی انجام مراحل می‌توان آن‌ها را جمع آوری کرد. دومین مورد آپگرید درخت مهارت هرکدام از شخصیت‌ها است که به وسیله XPهای که توسط همان شخصیت در طول انجام مراحل کسب می‌کنید صورت می‌گیرد.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

یکی دیگر از بخش‌هایی که تجربه فرزندان مورتا را لذت بخش می‌کند گرافیک بصری و طراحی هنری آن است. طراحی هنری پیکسلی بازی بی‌تردید یکی از چشم‌نوازترین فضاهای پیکسلی را خلق کرده که در سال‌های اخیر کمتر شاهد وجود چنین چیزی در دنیای بازی‌های ویدئویی بودیم. نه فقط فضاهای کلی بلکه جزئیات بازی نیز با دقت تمام و با چشم‌نوازترین حالت ممکن طراحی شده‌اند. به طور مثال کافی است تا همان قابلیت‌های خاصی که شخصیت‌ها دارند را فعال کنید تا ببینید چطور گردبادها، اژدهای رقصان و شعله‌های آتش روی شن‌های پیکسلی که از زمین بلند می‌شوند زبانه خواهند کشید.

صداگذاری بازی نیز در نقش مکمل بخش هنری آن ظاهر شده و صدای گرم Ed Kelly که وظیفه روایت داستان را برعهده دارد بیش از پیش به جنبه‌های جذاب بازی فرزندان مورتا می‌افزاید. هرچند انتخاب موسیقی‌های بازی می‌توانست کمی با دقت‌تر صورت بگیرد که این موضوع کاملاً مبتنی بر سلیقه است و نمی‌توان آن را ضعف پنداشت.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta

در مجموع Children of Morta همان بازی است که می‌توانیم به طراحی هنری کم‌نظیرش، مبارزات چالش‌برانگیزش، شیوه روایت داستانی جذابش، داستان غنی که دارد و از همه مهم‌تر ایرانی بودنش افتخار کنیم و ساعت‌ها به تجربه آن بپردازیم. پس اگر به عناوینی نظیر Diablo علاقه دارید فرزندان مورتا علی‌رغم وجود مشکلات انگشت شمارش می‌تواند یک بازی سرگرم کننده برای شما باشد.

نقد و بررسی بازی ایرانی Children of Morta


نقد و بررسی بازی Vigor

نقد و بررسی بازی Vigor

نقد و بررسی بازی Sparklite

نقد و بررسی بازی Sparklite

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه