نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

در سال‌های اخیر چندین بازی‌ موفق و ناموفق مبتنی بر غرب وحشی عرضه شده که سرآمد آن‌ها را می‌توان شاهکار شرکت راکستار یعنی Red Dead Redemption 2 دانست. در کنار این پروژه‌های عظیم اما چندین بازی مستقل کوچک و بزرگ دیگری که الهام گرفته از غرب وحشی هستند نیز عرضه شده که یکی از آن‌ها بازی Ritual: Crown of Horns است که نسخه‌ای تاریک و وحشی‌تر از غرب را به تصویر می‌کشد. با نقد و بررسی این بازی با عصر بازی همراه باشید.

 

 

بازی Ritual: Crown of Horns در نوامبر سال 2019 میلادی برای دو پلتفرم نینتندو سوئیچ و PC عرضه شد و از همان ابتدا تفاوت‌های خود و دیگر عناوین غرب وحشی را نشان داد. نکته مهمی که در مورد این بازی وجود دارد شباهت‌های محتوای آن به بازی‌هایی نظیر Halls of Horror است تا سرزمینی که باید با اسب‌هایتان به مزارع بروید و در شهرک‌های کوچک شروع به هفت تیر کشیدن و دوئل کنید. در واقع شاید بازی Ritual: Crown of Horns جزو دسته بهترین بازی مبتنی بر غرب وحشی و یا حتی سبک خودش هم نباشد اما تجربه چند ساعته آن می‌تواند پر از هیجان و چالش باشد.

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

داستان بازی Ritual: Crown of Horns بازیکن و شخصیت اصلی را به دنبال یک جادوگر می‌فرستد اما جانورانی وحشتناک سر راه او ظاهر شده و در نهایت او را به قتل می‌رسانند. حالا او باید به همراه دیگر شخصیت مهم بازی از قبر برخواسته و به دنبال انتقام از آن‌ها باشد. روایت داستانی بازی اما جایی نیست که بتوان برای درگیری در داستان بازی به آن تکیه نمود و یا حتی آن را عنصری مهم در بازی تلقی کرد، چرا که سرتاسر با روایت‌های متنی گهگاه طولانی و حوصله سربر روبرو خواهیم شد که بسیار سخت است تا از بازیکنان بخواهیم تا انتهای این دیالوگ‌ها را بخوانند و آن‌ها را درک کنند.

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

اما در مورد گیم‌پلی باید گفت که Ritual: Crown of Horns تا حدود زیادی در امر پیاده‌سازی یک گیم‌پلی سرگرم کننده در سبکی که دارد موفق عمل می‌کند. در حالی که پیش‌تر بازی فرزندان مورتا به خوبی توانسته بود تا مکانیزم‌های فراوانی را برای مبارزاتش در نظر بگیرد اما در این بازی که از برخی جهات با عنوان مذکور شباهت‌هایی دارند حتی با وجود چند مکانیزم‌، اسلحه‌ها و آیتم‌ محدود در بازی هم توانسته مبارزات چالش برانگیزی را در بازی خود پیاده کند.

معمولاً در Ritual: Crown of Horns مقابل انبوهی از دشمنان قرار خواهید گرفت که به چند دسته تقسیم شده و هر کدام از این دسته‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند. برای مثال برخی از آن‌ها صرفاً به دنبال تخریب دیواری هستند که وظیفه دفاع از آن‌ها را دارید و با کاراکتر بازی کاری ندارند و برخی از آن‌ها با دیوار کاری ندارند و صرفاً به دنبال آسیب زدن به شما هستند.

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

هسته اصلی بازی یعنی مبارزات در Ritual: Crown of Horns به همراه داشتن دو اسلحه وچند طلسم خلاصه شده که هرکدام توانایی‌های خاصی را بازیکن می‌دهند. این اسلحه‌ها با پیش‌روی در روند مبارزه قابل بدست آوری و یا حتی ارتقاء نیز هستند، اما این ارتقاء‌ها اصلاً به آسان‌تر شدن بازی ختم نمی‌شود و حتی با بالاترین ارتقاء ممکن مختص هر مرحله نیز مبارزات تا حدودی چالش برانگیز و سخت خواهند بود. از آنجا که دنیای بازی یک غرب وحشی معمولی نیست، بازیکنان می‌توانند به طیف گسترده ای از طلسم‌ها دسترسی داشته باشند که با توجه به وجود انبوهی از دشمنان بسیار کارآمد نیز هستند. این طلسم‌ها نیز توسط جمع آوری روح‌هایی که به قتل رسانده‌اید فعال خواهند شد و به‌قول یکی از افراد سازنده بازی هرچه بیشتر بکشی بیشتر خواهی کشت!.

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

اگر بخواهیم به صورت جزئی‌تر به مبارزات این بازی بپردازیم باید بگوییم که بازیکنان در Ritual: Crown of Horns در محیط‌های کوچک غالباً ترسناک قرار میگیرند تا از جادوگری که معمولاً در میانه محیط قرار گرفته است و در حال انجام مراسمی خاص است در برابر هجوم انبوهی از جانوران عجیب و غریب محافظت کنند. قطعاً هرچقدر به پایان این زمان نزدیک شویم تعداد این موجودات نیز به توانایی دفاعی شما خواهد چربید و با پایان یافتن زمان و اتمام مراسم قطعاً بسیاری از این موجودات ترسناک بازیکن و جادوگر را احاطه می‌کنند، اما اگر بتوانید تا آن زمان زنده بمانید جادوگر پس از اتمام مراسمش همه این موجودات را از بین می‌برد و اگر نتوانید در انجام این امر موفق شوید باید دوباره تلاش کنید. در مجموع تنها نکته منفی که می‌توان از گیم‌پلی بازی گرفت شاید همین تلاش‌های مجدد باشد، چرا که بازی گهگاه آنقدر سخت و نفس‌گیر می‌شود که مدام نیاز به ارتقاء و تلاش مجدد داشته باشید. هرچند برای برخی از افراد این مورد بتواند قابل چشم پوشی باشد اما بسیاری از بازیکنان هدف از بازی را سرگرمی می‌دانند و این میزان از چالش و تکرار مرحله برایشان سخت باشد و در مدتی کوتاه به کلی قید ادامه بازی را بزنند. 

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

موسیقی و گرافیک بازی آن چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ بصری حالتی تقریباً یکسان دارند و تجربه متوسطی را ارائه می‌کنند. هرچند اگر بخواهیم مجدداً این بازی را بازی فرزندان مورتا از نظر گرافیکی مقایسه کنیم قطعاً Ritual: Crown of Horns بازنده این مبارزه خواهد بود اما به هرحال توانسته تا محیط‌های تاریک و متنوعی از جنگ‌های ترسناک تا قبرستان را طراحی و بازیکنان را در آن‌ مکان‌ها رها کند. از لحاظ فنی و موسیقی اگر دیدگاه سخت گیرانه‌ای داشته باشیم به هر دو بخش می‌توانیم ایرادهای متعددی وارد کنیم اما شخصاً وجود این ایرادات را باعث آسیب دیدن تجربه کلی بازی نمی‌دانم و به علاوه این ایرادات به وسیله آپدیت‌ها قابل رفع است.

نقد و بررسی بازی Ritual: Crown of Horns

در مجموع اگر یک بازی با محوریت ترس و تیراندازی در فضایی دور از چیزی که از غرب وحشی دیده‌ایم بخواهید که بتواند برای مدتی سرگرمتان کند و با مبارزاتش شما را به چالش بکشد، Ritual: Crown of Horns می‌تواند مهمان کنسول‌های نینتندو سوئیچ و پلتفرم رایانه‌های شخصی شما باشد.

(نقد این بازی توسط نسخه ارسالی سازندگان برروی نینتندو سوئیچ و PC انجام شده است)

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی Sparklite

نقد و بررسی بازی Sparklite

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه