نقد و بررسی بازی !Tools Up

بازی !Tools Up یک بازی چند نفره است که اخیراً عرضه شده و قصد دارد تا در عین ساده بودن بسیار سرگرم کننده باشد. با نقد و بررسی این بازی با عصربازی همراه باشید.

شاید بهترین توصیف در مورد بازی Tools Up الگوبرداری و الهام گیری از بازی Overcooked به همراه چاشنی خلاقیت باشد، چرا که با یک بازی صرفاً مشابه و کپی شده روبرو نیستیم و Tools up قرار است تا از آشپرخانه‌های بازی یاد شده ما را به ساختمانی ببرد که در هر طبقه و هر اتاقش چالش‌های غالباً سختی انتظارمان را می‌کشند. به عبارتی دیگر Tools Up قرار است تا نهایتاً چهار بازیکن را مشغول اعمال تغییرات مختلف در ظاهر اتاق‌های این ساختمان کند. به علاوه بسته به هر طبقه و سطح ممکن است تا کارهایی نظیر تغییر کفپوش، نصب کاغذ دیواری، نقاشی یا حتی خراب کردن دیوارها هم انتظار بازیکنان را بکشد که نه به اندازه بازی Overcooked اما در نوع خود و مخصوصاً در سطوح بالاتر چالش برانگیز خواهد بود.

اما دلیل این چالش‌ها را می‌توان به گیم‌پلی و آیتم‌هایی که ممکن است در طول روند آن به درد شما بخورند و یا حتی برای شما دردسر ساز شوند باز می‌گردد. در واقع نه تنها با ورود به هر مرحله آیتم‌های مورد نیاز برای اتمام آن در لوکیشن بازی چیده نشده‌اند یا نقشه‌ی کاری که باید با ظاهر اتاق‌ها بکنید دائماً دردسترس نیستند،  بلکه قرار است تا به طور مثال برای انجام کاری نظیر نصب کاغذ دیواری چندین فعالیت مختلف همانند ساخت چسب، تمیز کردن دیوار و... را آن‌هم در مدت زمانی محدود انجام دهید و یا به کمک دیگر دوستان خود تلاش کنید تا آیتم‌هایی نظیر تخت خوابی سنگین را جابجا کنید که در نوع خود بسیار جالب و چالش برانگیز است.

از دیگر آیتم‌های مهم در بازی می‌توان به بلوپرینت‌هایی اشاره کرد که در واقع باید مهم‌ترین و اولین موردی باشد که در ابتدای مرحله بازیکنان به سراغشان می‌روند تا نقشه‌ای از آنچه‌ که قرار است تا انجام دهند را ببینند. معمولاً این بلوپرینت‌ها در اتاق‌هایی مختلف قرار گرفته‌اند و با دیدن آن‌ها می‌توان برای لحظاتی نمایی از ظاهر جدید اتاق را دید و همچنین دوربین بازی را چرخاند. با این که این ایده بسیار خلاقانه به نظر می‌رسد اما بی‌اشکال هم نیست، چرا که این بلوپرینت‌ها گهگاه به جای راهنمایی ممکن است تا بازیکنان را به وسیله شباهت بعضی رنگ‌ها در حالت تیره‌ای که دارد به خطا بیندازند که با در نظر گرفتن محدودیت زمانی هر مرحله هر اشتباه ممکن است تا به کل بازیکن را مجبور به شروع مجدد بازی کند.

به علاوه بهتر بود تا قابلیت چرخش دوربین بازی نیز بدون استفاده از بلوپرینت‌ها نیز میسر می‌شد، چرا که به دفعات ممکن است تا به دلیل نبود وقت کافی و زاویه دید بازیکنان نتوانند تا کار خود را کامل انجام دهند و همانطور که اشاره شد در این بازی حتی یک اشتباه ممکن است تا به شروع مجدد مرحله ختم شود. 

شاید آخرین نکاتی که بتوان در مورد گیم‌پلی بازی Tools Up گفت، وجود مانع‌های موثر برای کند کردن روند اتمام مراحل است که به خوبی در دل بازی گنجانده شده‌اند. وجود یخ‌ و برف در کف بعضی از اتاق‌ها، وجود حیوانات مزاحم، ریخته شدن رنگ یا زباله‌، جمع شدن آب باران، نبودن یا حتی وجود دو بلوپرینت در بعضی از مراحل و در آخر آیتم‌هایی که در زمانی خاص به لوکیشن هر مرحله و توسط افرادی که کافیست تا اندکی دیر به سراغشان بروید تا قهر کنند(!) همه و همه امضای Tools Up را به این بازی می‌زنند تا در نتیجه نتوان آن را یک کپی از عنوانی دیگر بنامیم.

اما گرافیک بازی بخشی است که نمی‌توان از آن به همین سادگی گذر نمود. Tools Up از نظر فنی عملکرد قابل قبولی دارد اما این بخش هنری آن است که آن را از دیگر بازی‌های مستقل کوچک و ساده متمایز می‌کند. در Tools Up از طبقه‌های مختلف گرفته که نقش منوی انتخاب مراحل را دارند تا اتاق‌هایی که هر کدام ویژگی‌های بصری خاصی دارند همه و همه چشم نواز هستند. به طوریکه در بعضی طبقات و اتاق‌های آن مهمان خانه‌هایی هستید که انگار داخل جنگل ساخته شده و در برخی دیگر زمستان حاکم محیط است.

 

در مجموع Tools Up یک بازی سرگرم کننده است اما به خوبی نتوانسته تا از لذت کار کردن با دوستان استفاده کند و در بسیاری از موارد انجام بازی به صورت تک نفره نتیجه بهتری می‌دهد. به هر حال انجام کارهای مختلف در محدوده زمانی خاص و اتمام مراحل واقعاً لذت بخش هستند و کافیست بلوپرینت‌ها را ببینید تا انجام همه کارها در سریعترین زمان ممکن انجام بگیرند.

(نقد بازی از نسخه ارسالی سازندگان و برروی کنسول PS4 صورت گرفته است) 

نقد و بررسی بازی Superhot

نقد و بررسی بازی Superhot

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه