نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair

نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair

Yooka-Laylee and the Impossible Lair نسخه جدید بازی یوکا-لیلی که از بازی‌ محبوبی چون بانجو الهام گرفته شده است به تازگی عرضه شده و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

در یک کلام بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair برای کسانی که با بازی‌هایی نظیر دانکی کانگ و بانجو خاطرات بسیاری دارند می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. چرا که شخصیت‌های این مجموعه که همان خفاش و آفتاب‌پرست دوست داشتنی از شخصیت‌های بانجو الهام گرفته شده‌اند و به خوبی می‌توانند وظیفه خود را که سرگرم کردن مخاطبانشان است را انجام دهند. به علاوه که این بازی برای اولین بار با سبک پلتفرمر دو و نیم بعدی ساخته شده و دست بر قضا عملکرد خوبی هم دارد.

 با تمامی این موارد اما گیم‌پلی یوکا-لیلی و طراحی مراحل آن حرف اول را در بازی می‌زند. جایی که بازی در همان ابتدا شما را وارد آخرین مرحله بازی کرده که حتی عنوان این مرحله در نام این بازی جای داده شده است. در واقع Impossible Lair آخرین مرحله بازی است که در همان ابتدا میزبان بازیکنان خواهد بود و چالش‌های بسیار سختی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. به عبارتی دیگر تازه بعد از مواجه شدن با این مرحله و شکست خوردن در آن بازی شروع شده و باید راه طولانی را طی کنید و زنبورها را به کمک خود فرا بخوانید تا در انتها وارد همان مراحله غیر ممکن شده و آن را نیز فتح کنید.

نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair

نکته‌ای که باید در مورد یوکا-لیلی در نظر گرفته شود این است که اصلاً نباید ظاهر آن گولتان بزند. چرا که بازی چه از نظر چالشی بودن و چه از نظر شخصیت پردازی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و صرفاً با یک بازی سرگرم کننده ساده و جمع و جور روبرو نیستیم. یوکا و لیلی دو قهرمان داستان بازی و حتی خود بازی توانایی خاصی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهند که استادانه در دل گیم‌پلی بازی گنجانده شده اند. برای مثال تونیک‌ها که پس از انجام مراحل قابل فعال سازی هستند هرکدام قابلیت جدیدی نظیر سوئیچ شدن گرافیک بازی به حالت گیم‌کیوب را به بازی اضافه میکنند. یا می‌توان با حل کردن پازل‌هایی مراحل را بار دوم در حالتی متفاوت تجربه کرد. اما در نهایت یکی از قهرمانان بازی یا همان لیلی که از طریق زنگوله‌ها قابل احضار است به صورت محدود وظیفه محافظت از آفتاب پرست دوست داشتنی این بازی را برعهده دارد و پس از آسیب دیدن می‌تواند به او کمک کند تا باز هم قادر به ادامه بازی باشد. در مجموع با مکانیزم‌ها و قابلیت‌هایی که شخصیت‌های بازی دارند می‌توانیم ادعا کنیم که یوکا-لیلی از نظر گیم‌پلی حالتی متعادل دارد و چالشی بودن و سرگرم کننده بودنش به خوبی بالانس شده است.

نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair

همانظور که اشاره شد علاوه بر گیم‌پلی شخصیت‌ پردازی‌های بازی نیز از نقاط قوت آن است. حتی اگر یوکا و لیلی را فاکتور بگیریم از ملکه زنبورها که فیبی نام دارد تا شخصیت منفی اصلی بازی یعنی کپیتال بی در کنار NPCهای بازی همه علاوه بر بامزه بودنشان هدف‌مند طراحی شده‌اند و به راحتی می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.

نقشه‌ بازی خود یکی دیگر از اصلی‌ترین نقاط قوت بازی محسوب می‌شود. هنگامی که برای اولین بار و پس از شکست در مرحله اول(آخر) برای اولین بار وارد نقشه این بازی شوید به کلی حضور در یک بازی جداگانه را حس می‌کنید. چرا که همین نقشه که یک دوربین بالا به پایین برای آن طراحی شده است محلی است که باید در آن به صحبت با NPCها، جستجوی آیتم‌ها، جمع آوری سکه‌ها و درنهایت انجام چالش‌های نه چندان جذاب و ساده بپردازید. 

البته این بازی علاوه بر چالش‌های اشاره شده چندین ایراد بسیار جزئی دارد که به سختی بتوان آن‌ها را نقطه ضعف نامید. به طور مثال وجود قابلیت گذر کردن از بعضی مراحل سخت، ایرادات بخش آموزشی بازی یا حتی دوربین بازی گهگاه اشکالاتی به خود می‌بیند که نه می‌توان از آن‌ها چشم پوشی نمود و هم نمی‌توان ادعا کرد که این اشکالات به تجربه بازی لطمه می‌زنند.

نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair

بخش گرافیکی بازی و مخصوصاً بخش بصری آن یکی از چشم‌نوازترین منظره‌هایی که یوکا-لیلی می‌تواند نشان دهد را به رخ بازیکنان خواهد کشید. این بازی چه از نظر انیمیشن‌ها، چه از نظر طراحی مراحل، چه از نظر طراحی کاراکترها و چه از نظر رنگ بندی‌ها حالتی بسیار چشم‌نواز به خود گرفته و عملکرد بسیار خوبی دارد. 

از نظر موسیقی نیز وجود نام‌های آشنای این عرصه که پیش‌تر روی عنوان‌های بانجو کازوئی و دانکی کانگ کار کرده اند به بازیکنان این اطمینان را می‌دهند که با موسیقی‌های فوق‌العاده‌ای روبرو هستیم. به عبارتی دیگر موسیقی‌های بازی به قدری خوب کار شده‌اند که به هیچ وجه نمی‌توان با ترکیب آن و بخش بصری بازی غرق در دنیای یوکا-لیلی نشد.

نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair

در مجموع Yooka-Laylee and the Impossible Lair یک تجربه حدوداً ۱۴ ساعته و کاملاً سرگرم کننده را با قیمتی منصفانه در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. به عبارتی دیگر از طرفداران بازی‌های دانکی کانگ و بانجو کازوئی هستید تجربه یوکا-لیلی را به هیچ وجه از دست ندهید.

(این بازی بر روی کنسول Xbox One مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.)

نقد و بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair


نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی Superhot

نقد و بررسی بازی Superhot

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه