نقد و بررسی بازی They Are Billions

نقد و بررسی بازی They Are Billions

چندی پیش نسخه کنسولی بازی They are Billions عرضه شد و به همین بهانه قصد داریم تا در این مقاله به نقد و بررسی آن بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

بازی‌های استراتژیک در دهه اول قرن بیست یکم میلادی عمده طرفداران بازی‌های ویدئویی مخصوصاً ایرانی‌ها را به طرف خود کشانده بود و بعید است کسی تا به حال چند نمونه از آن‌ها را تجربه نکرده باشد. بازی‌هایی نظیر Stronghold Crusader یا همان جنگ‌های صلیبی یکی از نمونه‌های بسیار موفق بازی‌های استراتژیک است که بسیاری از علاقه‌مندان بازی‌های ویدئویی با آن خاطرات بسیاری دارند. اما موفقیت بازی‌های استراتژیک نه تنها به Stronghold Crusader ختم نشد بلکه این بازی شروعی بر گسترش این سبک بود و بازی‌های بسیاری از زیر مجموعه این سبک عرضه شدند که در بین آن‌ها عنوان‌های موفق و ناموفق بسیار بودند. بازی‌هایی مانند Frostpunk، Cities Skylines با در آمیختن بازی‌هایی نظیر جنگ‌های صلیبی و سیم سیتی به همراه بازی اصیلی به نام Civilization با عملکرد خود توانستند طرفداران بسیاری جذب کرده و سود کلانی را به جیب بزنند.

اما دامنه بازی‌های استراتژیک پس از بازی‌های مذکور به قدری گسترده شد که بسیاری از استدیوها با اعمال هر تغییر و سلیقه در هسته بازی‌های یاد شده سعی داشتند که یک بازی جدید را عرضه کنند از همین رو بسیاری از این عناوین با شکست مواجه شدند، به علاوه که این سبک از بازی‌ها در دهه گدشته میلادی با افول وحشتناکی روبرو شد و تعداد بازیکنانش کاهش چشمگیری داشت. با تمام این اوصاف حتی در این دوره نیز استدیوهایی بودند که با خلاقیت و نوآوری خود توانستند موفقیت نسبی کسب کرده و یک بازی استراتژیک درخور این سبک عرضه کنند. یکی از این بازی‌های متفاوت و خلاقانه را می‌توان بازی They are Billions نامید که نمونه‌اش را در هیچ یک از بازی‌های استراتژیک دیگر نمی‌توان دید.

در واقع عمده این تفاوت از زمانی نمود پیدا می‌کند که طبعاً در بازی‌های استراتژیک باید زمان بسیاری را صرف جمع آوری منابعی نظیر چوب و آهن کرد اما در این بازی باید اولویت خود را روی دفاع کردن قرار دهید. همانطور که از نام بازی مشخص است قرار است تا شهر شما مورد هجوم میلیاردها زامبی قرار بگیرد و حتی اگر یکی از آن‌ها بتواند از دروازه شهر عبور کند می‌تواند کل شهر را به نابودی بکشد. در واقع They Are Billions یک بازی شدیداً چالش برانگیز است که با کمی اغراق از این نظر حتی می‌تواند در حد Frostpunk باشد و سراسر استرس و هیجان و حتی ترس از دست دادن کل شهر که بازیکن برایش ساعت‌ها زحمت کشیده را به او القاء کند. اما چالش برانگیز بودن تمام بازی نیست و بخش‌های متعددی برای موفقیت یک بازی باید درنظر گرفته شود که در ادامه به تحلیل آن‌ها خواهیم پرداخت.

They Are Billions از زمان معرفی و عرضه شدن نسخه بتا تا زمان انتشار رسمی تنها یک مود با نام بقاء (Survival) داشت اما نسخه کامل این بازی بخش‌های کمپین داستانی و چلنج‌ها را نیز در دسترس قرار می‌دهد. همانطور که گفته شد They Are Billions حتی بخش داستانی نیز دارد و با یک بازی زامبی محور صرفاً توخالی طرف نیستیم. داستان بازی از این قرار است که زمین در فضای پسا-آخرالزمانی خود گرفتار زامبی‌هایی شده‌است که رفته رفته در حال چیره شدن به آن هستند و تا مدت کوتاهی دیگر مکان‌ امنی برای انسان‌ها وجود نخواهد داشت. از این رو یک پادشاه پیدا می‌شود و با انگیزه دادن به مردم نوید پس گرفتن زمین را به آن‌ها می‌دهد.

با اینکه داستان بازی در بازی‌های استراتژیک اهمیت چندان زیادی ندارند اما داستان They are Billions در نوع خود ساده و کلیشه‌ای است و گویا پیش از این داستان‌های مشابه این را بسیار شنیده‌ایم. با اینکه سازندگان بازی برای همین بخش داستانی بازی سنگ تمام گذاشته و کات‌سین‌های متعددی را برای آن درنظر گرفته‌اند اما در کمال تعجب داستان بازی در همان بخشی که در ابتدا به بازیکنان گفته می‌شود خواهد ماند و هیچ پیشرفتی حس نمی‌شود. از طرفی دیگر به جز هسته بازی باقی بخش‌ها مانند مراحل داستانی صرفاً جهت وجود داشتن بخش‌های متنوع در بازی قرارداده شده‌اند و جذابیت چندانی ندارند.

همانطور که اشاره شد این هسته بازی در They Are Billions است که آن را جذاب می‌کند و نه چیز دیگری. به عبارتی دیگر ماهیت اصلی این بازی بر بقاء و حفاظت از شهر بنا شده و به نظر من اگر قرار باشد تا برچسب بازی سرگرم کننده به بازی زده شود باید به خاطر هسته اصلی گیم‌پلی آن باشد. گیم‌پلی بازی و روند پیشرفت در آن از ساخت و ساز جزئی شروع شده و به آماده سازی نیروهای نظامی می‌رسد. سپس قرار است تا با بخش اصلی یعنی روبرو شدن با موج‌های متعدد از زامبی‌ها روبرو شده و از شهر و دروازه‌های آن دفاع کنید. هرچند در ابتدا به دلیل ضعف‌هایی که زامبی‌ها دارند فکر کنید که به راحتی می‌توان با آن‌ها مقابله کرد، اما در ادامه و زمانی که تعداد زامبی‌ها به طرز عجیبی زیاد می‌شود و از هر طرف به سمت دروازه‌های شهر هجوم می‌آورند باید مهارت خود را به کار بگیرید تا از تمامی دروازه‌های شهر دفاع کنید چون ورود حتی یک زامبی به شهر باعث نابودی کل آن‌ خواهد شد.

بله درست است، ورود حتی یک زامبی به شهر و گاز گرفتن یک نفر باعث رشد تصاعدی آن‌ها شده و در کسری از دقیقه تمامی زحماتی که کشیده‌اید به باد خواهد رفت. به علاوه حالت Permadeath که این بازی دارد باعث می‌شود تا حتی اگر در روز 140 از 150 باشید و شهرتان نابود شود باید دوباره از ابتدا بازی را شروع نموده و تمامی ساخت و سازهایی که کرده‌اید را دوباره انجام دهید. 

از نظر گرافیکی باید درنظر گرفته شود که با یک بازی کوچک و جمع و جور از یک استدیو کوچک روبرو هستیم. به همین رو می‌توان چه از نظر بصری و چه از نظر فنی عملکرد این بازی را قابل قبول ارزیابی کرد. به علاوه از حق نباید گذشت که طراحی بصری بازی و فضای پسا-آخرالزمانی آن زیبا طراحی شده و حس مختص خود را به خوبی القاء می‌کند. از نظر موسیقی نیز عملکرد They Are Billions قابل قبول است و این موضوع سلیقه سازندگان آن را می‌رساند.

اما در آخر باید اشاره نمود که تحلیل و نقد این بازی روی نسخه PC آن انجام شده در عین حال نسخه کنسولی بازی تفاوتی کوچک اما بسیار تاثیر گذار با نسخه رایانه‌های شخصی آن دارد. این تفاوت تاثیر گدار که شدیداً به تجربه بازی لطمه می‌زند بهینه نشدن کنترل بازی توسط کنترلرها است که تجربه این بازی روی کنسول‌ها را تا حد زیادی عذاب آور می‌کند. با اینکه گنجاندن این بهینه سازی در بازی‌های استراتژیک بسیار سخت و پیچیده به نظر می‌رسد، اما عناوینی نظیر Frostpunk توانستند به خوبی آن را انجام دهند. به هر حال به نظر می‌رسد تا عرضه این بازی حداقل با این بهینه سازی بسیار ضعیف بر روی کنسول‌های ویدئویی اشتباه بوده و سازندگان باید وقت بیشتری را صرف آن می‌کردند.

در مجموع اگر دلتان برای یک بازی استراتژیک تنگ شده اما دوست ندارید تا سراغ بازی‌های استراتژیک کلیشه‌ای بروید و دنبال یک بازی متفاوت هستید، They Are Billions با هسته اصلی گیم‌پلی‌ خود می‌تواند ساعت‌ها سرگرمتان کند. 

نقد و بررسی بازی Superhot

نقد و بررسی بازی Superhot

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی 7th Sector

نقد و بررسی بازی 7th Sector

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه