نقد و بررسی بازی Superhot

بازی Superhot که یک نوآوری در سبک اول شخص شوتر محسوب می‌شود چندی پیش عرضه شد و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با عصر ارتباط همراه باشید.

اگر بخواهم صادقانه در مورد تجربه خود از بازی Superhot صحبت کنم، باید اعدا کنم که با تمام نوآوری‌ها و تفاوت‌هایی که این بازی دارد اما جز دقایق ابتدایی به سختی بتواند مخاطبان خود را همچنان مشتاق به بازی کردن نگه دارد. Superhot که به عنوان یک بازی برای معرفی هدست واقعیت مجازی Oculus Rift معرفی شده بود گویا بدون آن هدست چیز چندان زیادی را برای عرضه ندارد. البته باید این نکته در نظر گرفته شود که بدون تجربه این بازی با VR نمی‌توان در مورد موفقیت آن قضاوت نمود اما ایراداتی که Superhot دارد بیشتر به مواردی برمی‌گردد که تاثیری بر تجربه‌ی آن با VR نیز ندارد.

اما گذشته از موارد بالا ما به این بازی به عنوان یک محصول کامل نگاه می‌کنیم. در این صورت می‌توان قاطعانه گفت که Superhot بازی متفاوت، نوآورانه و با ارفاق فراوان سرگرم کننده است اما همچنان برچسب 25دلاری برای آن مناسب نیست. چرا که محتوایی که در اختیار بازی‌کنان قرار می‌دهد به هیچ عنوان قابل مقایسه با انبوه بازی‌های هم‌قیمت نیست.

بازی از نظر داستانی نیز نوآورانه عمل کرده و مخصوصاً لحظه ورود به بازی به خودی خود منحصر به فرد است و باید به عنوان یک هکر وارد بازی شوید، در حالی که فردی دیگر استفاده از نسخه هکی بازی را پیشنهاد می‌کند. در ادامه نیز باید به مقابله با دشمنان و کامپیوتری که کاراکتر بازی را به موش آزمایشگاهی تبدیل کرده است بپردازید تا سر از این دنیای عجیب و غریب درآورید.

اما عمده نقاط قوت و ضعف Superhot به گیم‌پلی آن برمی‌گردد. جایی که می‌توان نوآوری‌های مختلفی را دید که با بی‌دقتی سازندگان زیر سوال رفته است. در واقع گیم‌پلی بازی در حرکت کردن کاراکتر آن خلاصه می‌شود، جایی که اگر شما به عنوان بازیکن حرکتی نکنید زمان متوقف می‌شود و می‌توانید گلوله‌هایی که در فضا معلق هستند را ببینید. شاید در ابتدای بازی این مورد جذابیتی دو چندان داشته باشد اما به دلیل تعدد بسیار کم مکانیزم‌ها این بازی در مراحل بالاتر به شدت خسته کننده خواهد شد و ارزش تکرار چندانی نیز نخواهد داشت.

در واقع اگر پیش‌تر به تجربه بازی نظیر John Wick Hex پرداخته باشید می‌توان این بازی را سبک اول شخص شوتری شبیه به آن نامید، با این تفاوت که در Superhot کنترل تک تک لحظات را در فضای بسیار متفاوت تر خواهید داشت. روند بازی نیز بدین ترتیب است که در ابتدای هر مرحله شما باید با برداشتن اسلحه‌ها و به وسیله استراتژی‌های مختلف با تعدادی از دشمنان مقابله کنید. اما این تمام ماجرا نیست و در برخی از مواقع با پازل‌هایی نیز روبرو خواهیم شد. اما در مجموع مشکل اساسی که بازی از آن رنج می‌برد این است که می‌توان با استفاده از ایرادات گیم‌پلی دشمنان را گول زد، برای مثال پشت یک دیوار مخفی شوید و به سمت دیوار حرکت کنید. در این صورت شما حرکتی نمی‌کنید اما دشمنان حرکت می‌کنند و راحت‌تر می‌توان آن را از بین برد.

عامل دیگری که باعث می‌شود این بازی از نظر بعضی از افراد جذاب نباشد، اشتباه گرفتن آن با یک بازی اکشن است، چرا که نمایش نسخه واقعیت مجازی نیز به این اشتباه دامن زد و آن را بیش از پیش در ذهن ما قوت بخشید. در نهایت Superhot نه یک بازی اکشن است و نه بازی که قرار است تا رفته رفته مهارت‌های جدیدی را در اختیار شما قرار دهد، بلکه قرار است تا با زمان بندی و بکارگیری استراتژی‌های مختلف دشمنان را مثل یک بازی شطرنج از بین ببرید و در صورت حتی برخورد یک گلوله کاراکتر بازی را به کام مرگ بکشانید.

گرافیک بازی نیز از لحاظ بصری حالتی بسیار متفاوت از بازی‌هایی که تاکنون دیده‌ایم دارد. به طور کلی بازی فقط سه یا چهار رنگ را در محیط‌هایش می‌بیند و به نوعی سازندگان آن بیش از اندازه اصل زیبایی در سادگی را رعایت کردند. همین موضوع باعث خواهد شد که لذت بردن از گرافیک بصری و محیط‌های آن به موضوعی شدیداً سلیقه‌ای مبدل شود. اما گرافیک فنی بازی در نسخه‌های مختلف عملکردی مختلف نیز دارد. در این رابطه حداقل می‌توان گفت که راندمان این بازی سبک روی پلتفرم PC به راحتی انجام می‌شود اما بسیاری از کاربران پلتفرم سوئیچ از افت فریم‌های گاه و بیگاه آن شاکی هستند.

در پایان باید اذعان داشت که ایده نوآورانه و خلاقانه همیشه قابل ستایش است اما به شرطی که به خوبی پیاده سازی شود و اثرات مثبت آن را در محصول نهایی ببینیم. Superhot یک بازی اول شخص شوتر اما نه اکشن است که وابستگی شدید به زمان‌بندی و استراتژی بازیکنانش دارد. طراحی بصری کاملاً متفاوت و گیم‌پلی سرگرم کننده حداقل برای ساعات ابتدایی از جمله نقاط قوت آن هستند اما عدم داشتن ارزش تکرار، کمبود مراحل و مکانیزم‌ها و وجود برخی ایرادات در گیم‌پلی بازی عواملی هستند که ممکن است تا به تجربه بازیکنان صدمه بزنند.

 

نقد و بررسی بازی 7th Sector

نقد و بررسی بازی 7th Sector

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی !Tools Up

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه