نقد و بررسی بازی 7th Sector

بازی 7th Sector، یک بازی با محوریت معما و پازل است که کمتر از چند روز از انتشار آن می‌گذرد. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی این بازی مستقل که توسط استدیوی روسی با نام محلی "Носков Сергей" ساخته و منتشر شده است، بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

بدون شک، بازی 7th Sector برای همه‌ی گیمرها گزینه جذابی نخواهد بود، اما کسانی که دوست دارند تا در کنار یک داستان مفهومی به حل معماهای مختلف و پازل‌ها بپردازند، در انتخاب آن شک نکنند. 7th Sector ، بدون شک با گیم‌پلی و اتمسفری که دارد، یک بازی پازلی ایده آل به شمار می‌رود. این بازی، به قدر کافی از نکات مخفی و پازل‌های بعضاً چالش برانگیز بهره می‌برد تا علاقه‌مندان به چنین سبکی را چند ساعتی سرگرم کند. 

از جمله نکات جالب بازی، نحوه شروع آن است، جایی که بازیکنان ماجراجویی خود را از یک تلویزیون سیاه و سفید آغاز می‌کنند. سپس با حرکتی کوچک تبدیل به جرقه‌ای می‌شوند که قرار است تا در دنیای بازی گشت و گذار کرده تا سر از رازهای بازی درآورند. این جرقه‌ها که به نوعی می‌‌توان به امید به زندگی تشبیهشان کرد، گهگاه به بن‌بست‌هایی برخورد می‌کنند که در این هنگام بخش پازلی بازی خودنمایی خواهد کرد. بازیکنان باید با استفاده از آیتم‌ها و المان‌های مختلف، راهی جدید را برای عبور از این بن‌بست‌ها پیدا کنند تا درنهایت به مسیر خود ادامه دهند.

نقد و بررسی بازی 7th Sector

البته، بازیکنان برای حل پازل‌های بازی، تنها باید به هوش خود اکتفا کنند، چرا که هیچ آموزشی در بازی به سراغشان نخواهد آمد تا از سدی که روبرویشان قرار گرفته است، بتوانند به راحتی عبور کنند. حال آنکه بازیکنان علاوه بر پازل‌ها، به معماهایی چالش برانگیز نیز برخورد خواهند کرد. در این لحظه، تنها چیزی که به داد بازیکنان می‌رسد، ریزبینی و نبوغ آن‌ها است که با استفاده از علائم و نشانه‌های مختلف موجود در محیط بازی، باید راه حلی برای معماها پیدا کنند. لازم به ذکر است که پیدا کردن این علائم به خودی خود نیز چالش برانگیز است و قرار نیست تا با مواردی پیش پا افتاده روبرو شویم. برای مثال در بخشی از بازی به فیوزی خاموش برخورد می‌کنیم که برای روشن کردنش به یک رمز نیاز داریم. این درحالی است که هیچ کجای محیط بازی به عددی چهار رقمی برخورد نمی‌کنیم و تنها علائمی که در محیط دیده می‌شوند، عبارتند از یک عدد 04 و یک گرامافون قدیمی.

نقد و بررسی بازی 7th Sector

اما از پازل‌های چالش برانگیز، معماها و راز نهفته‌ی بازی که گذر کنیم، نوبت به ایراداتی است که ممکن است تا به تجربه‌ی بازیکنان از این بازی لطمه وارد کند. شاید اولین و مهم‌ترین ایرادی که بازیکنان با آن برخورد کنند، نحوه‌ی کنترل این جرقه‌ی کوچک است. برای مثال، هنگامی که قرار است تا بین دو سیم یا شی دیگری جابه‌جا شوید، بارها باید تلاش کنید تا این اتفاق صورت بگیرد و به نوعی کنترل آن نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. همچنین زمانی که مجبور به حرکت به سمت‌هایی جز عقب و جلو هستید، بازهم به مشکل برخواهید خورد. 

نقد و بررسی بازی 7th Sector

حال اگر از ایرادات بازی گذر کنیم، نوبت به نقطه‌ی قوت اصلی 7th Sector می‌رسد. بازی در جایی درخشش خود را آغاز می‌کند که بدون گفتن کوچک‌ترین دیالوگی، هدف و مفهوم خود را به خوبی انتقال می‌دهد. وجود جلوه‌های صوتی و بصری تحسین برانگیز که با اتمسفر تاریک و خفقان این بازی درآمیخته شده‌اند، همه از نکات بارز این بازی هستند. البته که این بازی به اندازه‌ی بازی‌هایی نظیر Limbo فوق‌العاده نیست، اما ماهیت اورجینال خود را دارد و ایده‌ی سازندگان آن تحسین برانگیز است.

نقد و بررسی بازی 7th Sector

در پایان، باید دوباره به این نکته اشاره کنیم که 7th Sector شاید مطابق هر سلیقه‌ای نباشد، اما برای پازل دوستان و کسانی که دوست دارند تا با معماهای چالش برانگیز خودشان را بسنجند، انتخابی ایده آل برای پر کردن اوقات فراغت چند ساعته خواهد بود.

نقد و بررسی بازی Superhot

نقد و بررسی بازی Superhot

نقد و بررسی بازی !Tools Up

نقد و بررسی بازی !Tools Up

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه