معرفی و نقد بازی موبایلی جان جیبی

معرفی و نقد بازی موبایلی جان جیبی

اگر از علاقه‌مندان به بازی‌های موبایلی حدس کلمات هستید، با نقد و بررسی یکی از بهترین بازی‌های حدس کلمه یعنی "جان جیبی"، ساخته‌ی استودیوی "دوبال خیال"، با عصرارتباط همراه باشید

بازی‌های حدس کلمه در بین ایرانیان، با بازی‌های نظیر آمیرزا رشد کردند و به نوعی توانستند تا افراد بسیاری را به سمت بازی‌های موبایلی ایرانی بکشانند. اما پس از عرضه‌ی چنین بازی‌هایی، به‌نظر می‌رسید تا بازار بازی‌های موبایلی با بازی‌هایی از این دست اشباع شده‌اند و هر استودیویی که توان ساخت بازی موبایلی را داشت، به عنوان گزینه‌ی اول به سراغ بازی‌های حدس کلمه می‌رفت. در نتیجه‌ی این امر، این بازارها مملو از بازی‌های عمدتاً غیر استاندارد و با محتواهای تکراری شدند که هدف اصلی خود یعنی عرضه‌ی محتوای سرگرم کننده را به‌کل فراموش کرده‌ بودند.

اما در این بین، بعضاً بازی‌هایی از این دست ساخته و عرضه شدند که هدف آن‌ها صرفاً فروش آیتم‌های مختلف و یا جذب مخاطب به هر طریق ممکن نبود. در واقع، زمانی که شما با یک بازار اشباع شده روبرو می‌شوید، این خلاقیت است که محصول شما را متمایز می‌کند و بازی "جان جیبی" از این دست بازی‌ها به شمار می‌رود. این بازی آنلاین، با درنظر گرفتن بخش‌های مختلفی که در بازی‌های حدس کلمه به‌ندرت دیده‌ایم، توانسته است تا خود را از باتلاق بازی‌های راکد حدس کلمه‌ی ایرانی بیرون بکشد و بتواند محتوایی ارزشمند و متفاوت را به بازیکنان خود عرضه کند.

باید پذیرفت که بنا به دلایل مختلف، انتظار برخی از افراد از یک بازی، صرفاً سرگرم کردن برای دقایقی کوتاه است. در واقع، این دسته از افراد که در بین بازیکنان بازی‌های موبایلی بیشتر هستند، تمایل چندانی به هدف‌دار بودن و ارایه‌ی محتوای منحصر به‌فرد توسط بازی را ندارند. اما بسیاری از بازیکنان دیگر، از یک بازی محتوای سرگرم کننده‌ی باارزش طلب می‌کنند تا علاوه بر سرگرمی، انگیزه و پیامی خاص را به آن‌ها القاء کند. به هرترتیب، مهم نیست که شما از کدام دسته از افراد هستید، چرا که جان‌جیبی برای تمامی بازیکنان علاقه‌مند به سبک حدس کلمه، محتوای کافی را داراست.

همانطور که اشاره شد، هسته‌ی بازی جان‌جیبی، حول محور سبک حدس کلمه می‌چرخد که قطعاً بسیاری از افراد با آن آشنایی دارند. اما در کل، بازیکنان درجان جیبی باید در سه بخش مختلف با نام‌های بازی‌تکی، بازی رقابتی و چالش، به دنبال چینش درست کلمات باشند تا بتوانند کلماتی که به صورت پیش‌فرض توسط سازندگان این بازی برای هر مرحله تعیین شده‌اند را بیابند. بخش بازی تکی، شامل فصول مختلف بازی می‌شود (فعلاً فقط فصل یک دردسترس است). بخش بازی رقابتی، شامل بازی آنلاین با دیگر بازیکنان به صورت تصادفی و یا با دوستان خود (با واردکردن نام کاربری آن‌ها) می‌شود و در نهایت بخش چالش، به صورت دوره‌ای موضوعی را برای شرکت در مسبقات مختلف در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. یکی از ایرادات جزیی که می‌توان از بازی گرفت، این است که بخش‌های دوم و سوم بازی، منوط به پیش‌روی شما در بخش بازی تکی و با رسیدن به سطوح تعیین شده آزاد خواهند شد.

در  به علاوه، در کنار تلاش بازیکنان برای یافتن کلمات مشخص شده، گزینه‌های کمکی نیز برای آن‌ها وجود دارد که به جالب‌ترین شکل ممکن و با شخصیت‌هایی نظیر پیری پاشا، و ناظم بیگ، به بازیکنان معرفی می‌شوند. همانطور که مشخص است، این قابلیت‌های کمکی با استفاده از سکه‌های رایج درون بازی قابل استفاده هستند تا در مواقعی خاص، آیتم‌هایی نظیر زمان بیشتر و یا آشکار کردن کلمات را به بازیکنان بدهند.

اما گرافیک و صداگذاری بازی، قطعاً یکی از بخش‌هایی است که جان‌جیبی را از دیگر بازی‌های هم سبک خود متمایز می‌کند. در واقع، اگر بخواهیم استانداردی را برای بازی‌های ایرانی در این سبک درنظر بگیریم و برای آن زیر شاخه‌هایی نظیر استفاده از فونت مناسب، طراحی و رنگ بندی جذاب محیط و منوی اصلی بازی به همراه گرافیک فنی و موسیقی متن را انتخاب کنیم، بدون شک جان جیبی را می‌توان یک بازی استاندارد و حتی کمی بالاتر از این حد در بین بازی‌های ایرانی نامید. هرچند در طول تجربه‌ی چند ساعته از جان جیبی و مخصوصاً با گوشی‌هایی با کانفیگ متوسط یا ضعیف‌، چند باری با اشکالات فنی روبرو شدیم که با توجه به آنلاین بودن بازی، نمی‌توانند به تجربه‌ی این بازی لطمه بزنند و یا نقاط ضعف آن محسوب شوند.

دیگر نقطه‌ی قوت بازی جان جیبی که حتی برای کسانی که با بازی‌های موبایلی ارتباط خوبی ندارند هم جذاب است، بخش داستانی آن است. درست شنیده‌اید، بازی جان‌جیبی یک بازی حدس کلمه‌ی داستان محور است و در آن از چینش مداوم و بی‌هدف کلمات برای هیچ خبری نیست. در واقع، بازیکنان هنگام ورود به بخش بازی تکی و با به پایان رساندن هر مرحله، توسط انیمیشن‌هایی کوتاه که با صدای آشنایی صداگذاری شده‌اند، با بخش داستانی بازی آشنا خواهند شد. داستان بازی نیز روایتگر پسری به نام جان است که همراه با پدر باستان شناس خود زندگی می‌کند و مادر خود را هنگام تولد از دست داده است. این پسر بچه‌ی کنجکاو، با سرک کشیدن در میان عطیقه‌های پدرش، پی به رازی عجیب می‌برد و به نوعی داستان بازی از این نقطه شروع خواهد شد.

علاوه بر موارد ذکر شده که به نوعی بخش‌های اصلی بازی هستند، جان جیبی قابلیت‌هایی نظیر امکان چت با سایر بازیکنان، قرعه‌کشی‌های مختلف، جدول رده‌بندی و یا حتی فروش اکانت نیز در دسترس بازیکنان قرار دارد. به علاوه این بازی، راه‌های مختلفی نظیر تماشای ویدیوهای تبلیغاتی برای کسب سکه‌ی رایج در بازی پیش روی بازیکنانش قرار داده تا اصطلاحاً از PayToWin شدن بازی جلوگیری شود.

در مجموع، اگر از انجام بازی‌های حدس کلمه لذت می‌برید اما تکراری شدن و بی‌هدف بودن غالب آن‌ها شما را دچار تردید کرده‌است، جان جیبی با قابلیت‌ها و تفاوت‌هایی که دارد دقیقاً همان بازی‌ است که به‌دنبالش می‌گردید. همچنین، می‌توانید تا از طریق این لینک این بازی را از کافه بازار دانلود و نصب نمایید.

../../../دریافت از کافه بازار