نقد و بررسی بازی Convoy: A Tactical Roguelike

نقد و بررسی بازی Convoy: A Tactical Roguelike

بازی Convoy: A Tactical Roguelike، یک عنوان مستقل است که با توجه به سختی چالش برانگیز و کم بودن طرفداران سبک خودش، قصد دارد تا تجربه‌ای سرگرم کننده را در اختیار بازیکنانش قرار بدهد. با نقد و بررسی این بازی با عصر ارتباط همراه باشید.

در این بازی، شما باید از یک کاروان که در یک سیاره‌ی آخرالزمانی در حال انجام سفر خود است محافظت کنید. این سیاره نیز توسط گروه‌های مختلفی کنترل می‌شود و بازیکنان باید با جمع‌آوری تجهیزات لازم خود به بقا در این جهان ادامه دهید. داستان بازی نیز شما را با صحنه‌های مختلف روبرو خواهد کرد و حتی گاهی حق انتخاب را به شما می‌دهد تا آینده‌ی خود در بازی را به دلخواه تعیین کنید. از طرفی دیگر، تعدد بالای این صحنه‌ها باعث تکراری شدن آن‌ها و متون طولانی نیز باعث خسته شدن بازیکنان خواهد شد و به نوعی باید آماده‌ی خواندن متون طولانی در بازی باشید.

نقد و بررسی بازی Convoy: A Tactical Roguelike

از نظر گیم‌پلی، بازی دو حالت کلی دارد که در حالت اول باید کنترل کاروان را  بر عهده بگیرید و در این سیاره آن را کنترل کرده و به سوی اهداف خود هدایت کنید. با اینکه انجام این امر ساده به‌نظر می‌رسد، اما باید همیشه سوخت و احتمال وارد شدن به مناطق مختلف را درنظر بگیرید و برای آن‌ها آماده باشید. از طرفی دیگر، بازی در توصیف این موارد به شدت ضعف دارد و بخش آموزشی آن نیز به کلی چیز خاصی را به بازیکنان نمی‌آموزد. همچنین، موانع ذکر شده نیز معمولاً به نبردها ختم شده و انتخاب نبرد و یا فرار نیز بر عهده‌ی شما خواهد بود که هرکدام نتایج خاصی را در پی خواهد داشت.

مبارزات و اصطلاحاً جنگ‌های بازی نیز در ابتدای امر بسیار چالش برانگیز و سخت هستند و از طرفی دیگر، هسته‌ی اصلی گیم‌پلی بازی را تشکیل می‌دهند. شما در یک جاده کاروان خود را مشاهده می‌کنید و تنها کنترل چند اتومبیل جنگی دیگر هم به شما سپرده می‌شود تا با اتومبیل دشمنان خود مبارزه کنید. بازی در این بخش حالتی شبیه به دفاع از برج‌ها را به شما نشان داده و بازیکنان باید با فرمان حمله یا حرکت، این نبردها را کنترل کنند. هرچند، بازی رفته رفته ماشین‌های جنگی جدید و آپگریدهایی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید بعد از بارها تکرار در این جنگ‌ها پیروز شوید، اما همچنان استراتژی خاصی در انجام این نبردها کمک حال شما نخواهد بود و بدین ترتیب، فقط و فقط این آپگریدها و قدرت ماشین‌های شما است که برنده‌ی نبرد را تعیین می‌کند. به هرترتیب، با پیروز شدن در جنگ‌ها به صورت شانسی به پول رایج داخل بازی، قطعات مختلف و یا سوخت دسترسی خواهید داشت تا از آن‌ها برای پیش‌روی در روند بازی استفاده کنید.

نقد و بررسی بازی Convoy: A Tactical Roguelike

از نظر گرافیکی نیز با یک بازی کلاسیک دو بعدی روبرو هستیم که علی‌رغم وجود پتانسیل در حالت پیکسل‌آرت، خلاقیتی در طراحی بصری آن دیده نمی‌شود و محیط‌های بازی نیز به شدت تکراری هستند. هرچند این بازی تا حدودی می‌تواند حالت کلاسیک را به بازیکنان القاء کند، اما عدم وجود اشیا و آیتم‌ها در این نقشه‌ها نیز آن را تهی می‌کنند. همچنین، علاوه بر موارد بالا، چیز خاص دیگری از نظر بصری در اختیارتان قرار نمی‌گیرد تا مورد بررسی قرار بگیرد. از نظر صوتی نیز بازی موسیقی‌هایی را پخش می‌کند که به حس کلاسیک بودن آن کمک کنند.

نقد و بررسی بازی Convoy: A Tactical Roguelike

بازی Convoy: A Tactical Roguelike، از آن دسته بازی‌های چالش برانگیز کلاسیک است که اندک اندک از تعدادشان کاسته شده و باید آماده‌ی فراموش شدن آن‌ها باشیم. از طرفی دیگر، کمبودهای این بازی باعث می‌شود تا آن را به بازیکنان مبتدی که تاکنون سبک این چنینی را تجربه نکردند را دعوت به تجربه‌ی آن نکنیم؛ چراکه پس از گذشت دقایقی اندک آن را رها خواهند کرد. این بازی هم‌اکنون برروی تمامی کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد.

نقد و بررسی بازی In Other Waters

نقد و بررسی بازی In Other Waters

نقد و بررسی بازی Mortal Shell

نقد و بررسی بازی Mortal Shell

نقد و بررسی THIEF TOWN

نقد و بررسی THIEF TOWN

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه