نقد و بررسی Metamorphosis

بازی Metamorphosis، عنوانی اقتباسی از رمانی با همین نام است که در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم؛ با عصرارتباط همراه باشید.

اگر تاکنون موفق به خواندن رمان Metamorphosis شده باشید، بدون شک از تبهر عجیب و غریب فرانتس کافکا در زمینه‌ی روایت داستان‌های پیچیده آگاهی دارید. این رمان خواننده را در قالب یک سوسک وارد دنیایی می‌کند که  شرایط کابوس‌وار زبان انگلیسی را برای او آشکار خواهد کرد. در واقع این داستان به حدی تاثیرگذار و عمیق بوده وارد دنیای بازی‌های ویدیویی شده و سازندگان آن قصد دارند تا این رمان را در قالب یک بازی ویدیویی مهمان بازیکنان کنند.

اما داستان بازی Metamorphosis اقتباس دقیق از روی رمان نیست و به نوعی تنها الهاماتی از آن گرفته شده است. در این داستان، شخصیت اصلی یعنی گرگور پس از یک جشن به خواب رفته و هنگام بیدارشدن متوجه می‌شود که به یک سوسک تبدیل شده است. در واقع دنیای بازی با حالت فانتزی آن تطبیق شده و بازیکنان باید برای بازگشت به حالت انسانی خود تلاش کنند. از طرفی دیگر، گرگور متهم به یک جرم نامعلوم شده و بدون آگاهی از آن باید آن را بپذیرد. به‌هرترتیب، بازیکنان باید با ارتباط با دیگر موجودات به پیش روی روند داستانی بازی بپردازند و پرده از راز آن بردارند.

نقد و بررسی Metamorphosis

البته این نکته باید درنظر گرفته شود که بازی Metamorphosis به هیچ عنوان پیچیدگی داستانی رمان آن را ندارد و به نوعی پس از گذشت دقایق ابتدایی خود از لحاظ داستانی به ساده‌ترین شکل ممکن پیش خواهد رفت. در واقع این بازی پس از گذشت مدتی کوتاه به یک عنوان پازل پلتفرمر کلیشه‌ای تبدیل شده و در نیمه‌ی دوم خود نیز به طرز عجیبی چهره‌ی شادی به خود می‌گیرد.

اما مهم‌ترین نقطه قوت بازی طراحی محیطی آن است که چهره‌ای جالب به بازی می‌دهد. بازیکنان در این بازی با اشیای معمول زندگی روزمره روبرو شده و عظمت آن‌ها را از دیدگاه یک سوسک می‌بینند. 

اما مراحل بازی و چالش‌های آن نیز یکی دیگر از نکات مثبت بازی هستند که بازیکنان را به سوی اهداف خود هدایت می‌کنند. البته قابل ذکر است که پیچیدگی و سختی برخی از پازل‌ها به دلیل نبود راهنما می‌تواند کام برخی از بازیکنان این عنوان را تلخ کنند.نقد و بررسی Metamorphosisنقد و بررسی Metamorphosis

اما برخلاف طراحی بصری بازی، کیفیت فنی نظیر بافت‌ها، طراحی انسان‌ها و موارد دیگر آن اصلاً وضعیت خوبی در بازی Metamorphosis ندارند. همچنین، انیمیشن‌های انسان‌های درون بازی نیز از جمله ضعیف ترین بخش‌های این بازی است که ابداً مناسب یک بازی عرضه شده در سال 2020 نیست. اما از نظر نورپردازی و طراحی سوسک‌ها بازی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.

در مورد صداگذاری بازی نیز Metamorphosis عملکرد خوبی دارد و کیفیت خروجی آن نیز قابل قبول است.

نقد و بررسی Metamorphosis

در پایان، بازی Metamorphosis یک بازی پازل پلتفرمر سرگرم کننده است که برخلاف انتظارات پیچیدگی داستانی لازم را در خود نمی‌بیند. به هرحال اما سازندگان تلاش کرده‌اند تا با افزودن المان‌های مختلف کیفیت نهایی بازی را افزایش دهند و اگر بخواهیم از دیدگاه منصفانه‌ای به آن نگاه بیندازیم، با بازی با ارزشی روبرو خواهیم شد.

نقد و بررسی The Suicide of Rachel Foster

نقد و بررسی The Suicide of Rachel Foster

نقد و بررسی Dread Nautical

نقد و بررسی Dread Nautical

نقد و بررسی بازی Cloudpunk

نقد و بررسی بازی Cloudpunk

نقد و بررسی بازی Mortal Shell

نقد و بررسی بازی Mortal Shell

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه