نقد و بررسی بازی Amnesia: Rebirth

نقد و بررسی بازی Amnesia: Rebirth

امروزه کم‌تر گیمر علاقه‌مند به عناوین ترسناک است که با مجموعه‌ی Amnesia و استودیوی Frictional Games آشنایی نداشته باشد. در واقع، این استودیو با ساخت بازی Amnesia: Dark Decent به همه‌ی گیمرها ثابت کرد که تبهر خاصی در ساخت اتمسفر ترسناک و روانشناختی دارد. به هر ترتیب، این استودیو در آخرین گام خود جدیدترین نسخه از مجموعه‌ی فوق یعنی Rebirth را عرضه کرده که قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم؛ در ادامه با عصر ارتباط همراه باشید.

داستان بازی Amnesia: Rebirth همانند سنت این مجموعه همچنان نقطه‌قوت اساسی آن است و دست بر قضا در آن نیز دیالوگ‌های فراوانی به‌کار رفته است. در این بازی بازیکنان با در دست گرفتن کنترل شخصیتی با نام Tasi Trianon که یک مهندس در حال انجام یک سفرعلمی است راهی دنیای مرموز بازی خواهد شد. البته این سفر علمی سرانجام چندان خوشی ندارد و هواپیمای این محققان در یکی از بیابان‌های الجزایر سقوط کرده و شخصیت اصلی بازی حتی در پیدا کردن سلیم، همسر خود نیز ناتوان خواهد بود. در ادامه نیز وی به‌دنبال جست‌وجوهای خود وارد دنیای خوفناک بازی و رازهای درون او شده و داستان اصلی بازی آغاز خواهد شد.

نقد و بررسی بازی Amnesia: Rebirth

اما گیم‌پلی بازی که با توجه به بیشتر شدن تعداد اشخاص قابل تعامل در ابتدا کمی تردید ایجاد می‌کرد، اما برخلاف این تردیدها تبدیل به یکی از ترسناک‌ترین و خوفناک ترین اتمسفرهای بازی‌های ویدیویی در سال‌های اخیر شده است. از طرفی دیگر، مکانیزم‌هایی نظیر مشکل قلبی شخصیت بازی باعث شده که نتوانید به مدتی طولانی در محیط‌های تاریک بازی قرار بگیرید و به نوعی همین موضوع تبدیل به یک چالش ترسناک خواهد شد.

از طرفی دیگر، پازل‌های بازی، مدیریت منابع، پیچیدگی‌های گیم‌پلی بازی و یافتن مسیرهای درست در بازی به طرز عجیبی بالانس بوده و عملکردی بسیار عالی دارند.

اما دیگر نقطه قوت بازی به خلق اتمسفر بسیار ترسناک و خفقان در Amnesia: Rebirth بازمی‌گردد؛ جایی که هرچقدر هم عادت به انجام بازی‌های ترسناک داشته باشید، بازهم اسیر ترس نهفته در بازی خواهید شد. این اتمسفر به قدری درگیر کننده است که به راحتی می‌تواند ضربان قلب هر بازیکنی را تحت تاثیر قرار دهد.

نقد و بررسی بازی Amnesia: Rebirth

در این بازی با کیفیت بصری، طراحی و صداگذاری بسیار خوبی روبرو هستیم که متاسفانه در پاره‌ای اوقات درگیر کیفیت تکستچرهای نه‌چندان به‌روز بازی می‌شود. هرچند شخصاً این بازی را برروی کنسول پلی‌استیشن 4 تجربه کرده‌ام، اما با مشاهده‌ی نسخه‌ی رایانه‌های شخصی آن متوجه تفاوت گرافیکی نسبتاً زیادی بودم که در نتیجه صددرصد این پلتفرم تجربه‌ی بسیار بهتری از بازی را از نظر فنی و بصری در اختیار شما قرار خواهد داد.

در پایان، باید به این نکته اشاره کرد که Amnesia: Rebirth به لطف توسعه یافتن توسط استودیوی کاربلد و نخبه‌ی خود، همچنان روی مدار خلاقیت قدم برمی‌دارد و به راحتی می‌تواند لحظات پر از استرس و وحشت را برای علاقه‌مندان به ژانر بازی‌های ترسناک به ارمغان بیاورد.

نقد و بررسی بازی DiRT 5

نقد و بررسی بازی DiRT 5

نقد و بررسی بازی Cloudpunk

نقد و بررسی بازی Cloudpunk

نقد و بررسی Metamorphosis

نقد و بررسی Metamorphosis

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه