نقد و بررسی بازی موبایلی The Room Three، شاهکاری از جنس پازل

نقد و بررسی بازی موبایلی The Room Three، شاهکاری از جنس پازل

با پیشرفت صنعت گوشی‌های هوشمند و سیستم عامل‌های آن‌ها، بازی‎های موبایل نیز رو به پیشرفت بسیار خوبی قرار گرفته‌اند و برخی از عناوین موفق موبایلی حتی برخی از گیمرهای متعصب کنسول و یا پی‌سی را نیز به خود جذب کرده‌اند. یکی از این بازی‌های تحسین برانگیز فرانچایز The Room است که قسمت اول آن سال 2012، قسمت دوم آن سال 2013 و قسمت پایانی و سوم آن نیز سال 2015 برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS عرضه شد. در ادامه با بررسی یکی از بهترین‌های سبک پازل موبایل، قسمت سوم این مجموعه پرطرفدار یعنی The Room Three با عصر ارتباط همراه باشید.

 

 

قطعاً بسیاری از گیمرها چند بازی سبک پازل و معمایی بی‌نظیر را تجربه کرده‌اند که اگر بخواهند به کسی دیگری آن را پیشنهاد بدهند سریعاً به یاد آن عنوان بیفتند. تصور اینکه یک بازی موبایل در میان شلوغی بازار داغ بازی‌های رایانه‌ای بتواند خود را اثبات کند کمی دور از ذهن است، اما استدیو Fireproof Games با عرضه فرانچایز The Room موفق شد تا عنوانی بی‌نظیر را خلق کرده و بسیاری از منتقدین را وادار به تحسین خود کند. زمانی که قسمت اول این بازی در سال 2012 برای سیستم عامل iOS عرضه شد، بسیاری از سخت‌گیرترین منتقدین و گیمرها شیفته طراحی زیبا و معماهای چالش برانگیز آن شدند و اکنون میتوان ادعا کرد که استدیو Fireproof، به خوبی توانسته‌است تا با حفظ کیفیت محتوای قسمت اول این بازی، قسمت سوم آن را نیز عرضه کند و بازهم گیمرهای شیفته معما و پازل را جذب خود کند.

 

 

دستان بازی

داستان بازی از یک واگن قطار آغاز میشود. یک کابین مجهز در اختیار شما است و به تنهایی در آن نشسته‌اید و همه‌چیز عادی دنبال میشود. اما پس از اینکه قطار وارد تونل میشود برای یک لحظه یک فلشی از یک شخص درون واگن میبینید و پس از خارج شدن از تونل، یک شی عجیب و غریب روی میز داخل واگن ظاهر میشود. حل کردن معمای این شی باعث میشود تا شما از قطار به یک مکان ناشناخته بروید و شروع به انجام مراحل بازی کنید.

 

 

حین انجام بازی چند لنز و دوربین کشف خواهید کرد که به‌وسیله آن‌ها میتوانید رمز و رازهایی که به صورت مبهم روی در و دیوار محیط بازی هستند را ببینید. به علاوه محیط مرموز و تاریک بازی و نامه‌هایی که از قبل برای شما نوشته شده و در جای جای محیط بازی قرار داده شده‌اند، به اتمسفر بازی کمک شایانی کرده‌اند تا بازیکن را تحت تاثیر قرار داده و آن را گیراتر کنند. به علاوه نامه‌هایی که در محیط بازی قرار دارند، تا حدودی داستان بازی را در ذهن شما تداعی خواهند کرد و میتوان گفت سازندگان بازی روش جالب و معقولی را برای پیگیری روند داستانی بازی با توجه به مرموز بودن محیط آن انتخاب کرده‌اند.

 

شاهکاری هنری از اتاق شماره سوم

بازی The Room Three نمونه‌ی یک بازی کامل و بی‌نقص در سبک خود است که به‌راحتی قادر خواهد بود تا با عناوین رایانه‌ای نیز به رقابت بپردازد. سازندگان این عنوان با دقت و حوصله هرچه‌ تمام‌تر به طراحی پازل و معماهای آن پرداخته‌اند و بدون تعصب هیچ یک از بازی‌های معمایی موبایل از نظر محتوا توان رقابت با آن‌را نخواهند داشت. معماهای چند لایه The Room Three به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در عین سخت بودن، لذت بخش هستند و پیوستگی و ارتباط آن‌ها با یکدیگر به شیوه‌ی بی‌نظیری انجام گرفته است و کافی است تا چند مرحله از آن را تجربه کنید تا خود نیز سازندگان و طراحان آن‌ها را تحسین کنید. در نتیجه به هیچ‌وجه از سختی و پیچیدگی معماهای بازی دچار دلزدگی و یا اصطلاحاً بی‌خیالی نخواهید شد.

در واقع حل کردن پازل و معماهای بازی تا حد زیادی به قوه‌ی منطق، ریاضیات، ضریب هوشی و...  بازیکن بستگی دارد و کافی است کمی عمیق در پی حل کردن آن‌ها فکر کند تا حل کردنشان به امری لذت بخش و آسان تبدیل شود.

 

 

به علاوه سازندگان بازی با دادن اختیارعمل نسبی به بازیکن، سعی در تشویق او برای جست و جوی محیط بازی و پیدا کردن سرنخ‌ها داشته‌اند؛ بطوریکه در این بازی بازیکن اجازه دارد تا به هرمکانی که میتواند دسترسی داشته باشد برود و در یک محیط بسته کوچک محبوس نخواهد شد. سیستم اشاره و کلیک بازی هم خوب طراحی شده و هم خوب اجرا میشود و میتوان گفت که سازندگان بازی از تمام ظرفیت‌های یک گوشی هوشمند برای بازی خود استفاده کرده‌اند. این بازی از چند چپتر مختلف تشکیل شده و یک فصل اپیلوگ نیز دارد. اکثر مراحل شبیه به هم شروع میشوند ولی به هیچ وجه تکراری نخواهند شد زیرا که سازندگان آن برای هر بخش پازل‌ها و معماهای منحصر به فرد آن مرحله را در نظر گرفته ‌اند.

 

تنها ایرادی که از این بخش و بطور کلی از تمام بازی میتوان گرفت، مشکل در معماهای مربوط به بعضی اشیاها است. با اینکه این مشکل بسیار کم و محدود دیده شده‌است، اما میتواند بازیکن را مدت زیادی سردرگم کند. این مشکل زمانی روی میدهد که حل برخی از معماها به زاویه دید بازیکن بستگی دارد و حتماً باید از زاویه دید خاصی به آن آیتم نگاه کنید. با این‌حال گیم‌پلی این بازی در یک کلام تحسین برانگیز بوده است و تاکنون جوایز زیادی را نیز کسب کرده است.

 

اتمسفری گیرا و خفقان

اما یکی از مهم‌ترین چاشنی‌های موفقیت این بازی، گرافیک و صداگذاری آن است. هر شی 3 بعدی که در بازی میبینید، با جزئیات بسیار خوبی ساخته شده‌است و تعاملات با آن‌ها نیز بسیار طبیعی به‌نظر میرسد. برای بخش گرافیکی میتوان گفت که بازی The Room Three به خوبی چگونگی ساخت اتمسفری گیرا برای یک بازی را آموزش داده است. محیط، نورپردازی و صداگذاری این بازی بسیار خوب نقش مکمل را برای یکدیگر ایفا میکنند و بازیکن همواره درگیر اتمسفر محیط آن خواهد بود.

 

 

جمع‌بندی

در مجموع بازی The Room Three برای دنیای بازی‌های سبک پازل موبایل و سایر پلتفرم‌ها یک شاهکار تمام عیار  به حساب می‌آید. استدیو بازی‌سازی Fireproof به خوبی توانسته است از یک بازی موبایل یک عنوان بی‌نظیر خلق کند و به دوست‌داران این سبک هدیه کند. اکنون فرانچایز The Room به یک الماس گران‌بها تبدیل شده و مشتاق هستیم تا ببینیم که صاحبان این الماس چه نقشه‌هایی برای آینده آن دارند.

نقد و بررسی بازی موبایلی The Room Three، شاهکاری از جنس پازل