نقد و بررسی کنسول Xbox One S

نقد و بررسی کنسول Xbox One S

با بررسی یکی از زیباترین کنسول‌های عرضه شده توسط شرکت مایکروسافت یعنی XBOX ONE S و ارزیابی ارزش خرید آن با ما همراه باشید.

 

 

شاید یکی از سخت ترین سوالاتی که گیمرها با آن روبرو می‌شوند این است که Xbox بهتر است یا PlayStation؟

در واقع با سوال سختی روبرو نیستیم، بلکه سوال غلط است و درنتیجه متقاعد کردن فردی که سوال را پرسیده است سخت خواهد شد. اما با توجه به این موضوع که جواب سوال قبل هنوز مبهم است, در این برهه از زمان که XBOX ONE X به تازگی عرضه شده است, سوال سوم هم شکل میگیرد که اگر قرار باشد XBOX بخریم, ONE S بگیریم یا ONE X؟

 

 

وقتی مایکروسافت از کنسول نسل هشتمی خود یعنی ONE رونمایی کرد, اکثر قریب به اتفاق دوست‌داران خود را نا امید کرد. کنسولی با اندازه بزرگ و چندین و چند ایراد ظاهری و باطنی چیزی نبود که بتواند با غول شرکت سونی یعنی PlayStation 4 به جدال بپردازد. همانگونه هم شد و سهم بزرگی از این بازار پرسود را سونی ازآن خود کرد.

مدتی نگذشت که مایکروسافت دست به کار شد و نسخه بهینه شده ONE یعنی ONE S را روانه بازار کرد تا از این قافله که سونی هدایتش را به دست گرفته بود, عقب نماند. کنسول جدید مایکروسافت تا حدود بسیار زیادی انتظارات را برآورده و ایرادات را رفع و رجوع کرد و توانست محبوبیت خود را بازیابد. زنگ شروع این روند خوب مایکروسافت دقیقاً از لحظه رونمایی ONE S زده شد, دقیقا جایی که تماشاگران محو زیبایی و طراحی آن شدند. این کنسول 40% کوچکتر شده بود و خبری از آداپتور خارجی در آن نبود و آن ظاهر خشک و بی روح وتیره جای خود را به طراحی مدرن و جذاب ONE S داده بود. اما با توجه به این موضوع که ظاهر دلیل برتری و یا ضعف یک کنسول نیست، سراغ سنجش قدرت سخت افزاری آن را خواهیم رفت. پشتیبانی از فرمت تصویری 4K, پشتیبانی از بلوتوث وچندین و چند تغییر در پورت ها منهای حذف شدن پورت کینکت, میتواند پیشترفت بسیار خوبی برای این کنسول باشد.

 

 

با یک فلش بک به زمان عرضه این کنسول بازمیگردیم که در کنار رونمایی از ONE S، مایکروسافت صحبت‌های مبهمی را نیز به متن کنفرانس خود اضافه کرده بود. Project Scorpio و قویترین کنسول تاریخ گل سرسبد آن جملهها و کلمات بودند. زمان گذشت و در کنفرانسی که اخیراً مایکروسافت در آن حضور پیدا کرده بود پرده از راز Project Scorpio برداشته شد و مشخص شد که XBOX ONE X در راه است. این کنسول به ادعای مایکروسافت و با اعتماد به مشخصات سخت‌افزاری قطعاً قویترین و خاص ترین کنسول بازی تاریخ خواهد بود.

 

 

به بحث اصلی خود یعنی XBOX ONE S برمیگردیم که با توجه به اطلاعات و مشخصاتی که دارد از هر لحاظ کنسول با کیفیت وخوبی بنظر میرسد. به علاوه که این کنسول برای کسانی که از سیستم رایانه خانگی با ویندوز 10 بهره میبرند, پوینت های مثبت زیادی نسبت به خرید PlayStation4 خواهد داشت. مایکروسافت به گونه ای سیستم عامل های محصولات خود را طراحی کرده است که میتوان یکی بودن آنها را در کنار هم حس کرد. برای مثال عناوینی که برروی XBOX ONE خریداری میکنید برروی ویندوز 10 نیز قابل نصب هستند. کنترلرهای XBOX ONE S نیز در تنظیمات ویندوز 10 جا خوش کردهاند و به راحتی می‌توانید ازآنها به وسیله کامپیوتر خود نیز استفاده کنید.

جز این موارد, قابلیت هایی نظیر پشتیبانی از فرمت های مختلف و شخصی سازی های دیگر در سیستم عامل XBOX وجود دارند که در PlayStation آنها را نمی‌بینیم. دلیل این مسئله کاملا مشخص است, زیرا که سیستم عامل XBOX را شرکتی طراحی کرده است که بعید است کسی تا بحال از ویندوزهای این شرکت استفاده نکرده باشد و به طور حتم در تولید و طراحی سیستم عامل, بهترین است.

 

 

اما ابهام اصلی

وقتی برای خرید این کنسول به وب‌سایت مایکروسافت مراجعه کنیم, شکل و شمایل دلربای این کنسول و در زیر آن برچسب 399 دلاری آن دیده خواهند شد. شاید یک کلیک به یکی از بزرگترین اشتباهاتتان تبدیل شود و یا شاید به یکی از بهترین خرید های خود. دلیل این مسئله به اسلاید کناری این کنسول برمیگردد که مربوط به سفارش کنسول XBOX ONE X است!

همیشه شرکت مایکروسافت در سردرگم کردن کاربران خود تبحر بالایی بخرج می‌دهد. با در نظر گرفتن این موضوع که مدت بسیار کمی تا فراگیر شدن ONE X مانده و اگر ادعاهای مایکروسافت مبنی بر بهترین کنسول تاریخ در مورد آن صحیح باشد, قطعا خرید ONE S در این برهه از زمان یک باخت به تمام معنا است. از طرفی ONE X به مانند هندوانه در بسته ای میماند که تا عرضه و بررسی آن باید صبر کرد. در مجموع اگر ONE X بتواند انتظارات را برآورده کند قیمت 499 دلاری آن در مقابل قیمت 399 دلاری ONE S بسیار به صرفه و با ارزش قلمداد خواهد شد.